Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Nesouvislé úvahy

diskuse (20)

Třeba to nejsou tak úplně nesouvislé úvahy, protože mne napadají současně. Třeba kůrovcová kalamita na Šumavě. To je téma probírané už léta a dodnes se neumím postavit na jednu ani na druhou stranu. Snad symbolicky byla poslední bitva, mezi stoupenci kácet a mezi stoupenci nezasahovat, svedena v lesích na místě zvaném Na Ztraceném. Zapamatoval jsem si ale charakteristiku v článku od odborníka, kterého si vážím. Týká se "tohoto Bohem a Němci opuštěného a dlouhou dobu zadrátovaného území Šumavy".

Uvědomil jsem si, že kdyby nebylo odsunu Němců, nebylo by kůrovcové kalamity na Šumavě. Připustil jsem si, že jsme těm Němcům ublížili. Vlastně i ve mně ještě zůstává nálepka "Sudeťák" jako něco opovrženíhodného. Vždyť to ale byli především lidé; "nestřílejte, jsou tady lidi!". Ostatně, byli to rasově čistí Němci? Udělejte si výlet na Šumavu jako cyklisté nebo lyžaři, vyjeďte na místa, kde se rozkládala obec Knížecí Pláně. Najdete tam pomník, který kupodivu nese jména padlých a pohřešovaných nejen z první, ale i z druhé světové války. Jsou tam hojně zastoupená počeštěná jména a jenom za 2. světovou válku napočítáme sedm Pribilů.

Ještě horší je, když si tam uvědomíme, jak jsme prohospodařili bohatství, které nám tu po odsunu Němců zůstalo. Odsunem jsme toho víc zplundrovali, než zvelebili. O to milejší mi přijde, když se v minulých volbách na presidenta dostane aspoň do finále kandidát, který měl tu odvahu promluvit pravdivě o tom, co jsem si v duchu nechtěl moc připouštět. Je dobře, že je stále mnoho těch pamětníků, kteří ho volili proto, že se dokázali s jeho názory ztotožnit Pochopitelně je oblíben i mezi mladými, ti už tuhle skvrnu na svědomí nemají.

Třeba je to podobné s pohledem na Palachovo hrdinství. Jan Palach nebyl oslavován hned po posledním převratu. Veřejnost byla tehdy ovlivňována hlavně lidmi, které Palachův čin nechal v lhostejnosti a v hloubi duše se za to stydí. Zato dnes, kdy už je dost mladších, kteří u toho nebyli, začíná doba oslavovat hrdinu.

Je důležité, když stále víc lidí si uvědomuje, že odsun byla křivda a Palach byl hrdina. Je důležité, aby se lidé nebáli pravdy. Třeba bude pak stále víc lidí lepších.

Svým způsobem chápu presidenta Klause, když tvrdí, že jeho předchůdce byl extrémista. Podle Klause Havel chtěl bořit stávající lidský řád. To by opravdu nešlo, to by se museli zbořit lidi. Klaus se ale k tomu vyjádřil ne jako odborník, jen jako politik: Přesněji řečeno Havel chtěl, aby lidský řád byl lepší. Možná to ani nejde, přesto myslím, že stojí za to usilovat, abychom byli lepší.

Třeba tím, že vinu za naši dnešní mizérii nebudeme svalovat na Havla a spol., tím si stejně nepomůžeme. Bude lepší, když si uvědomíme, že tam, kam jsme se dostali, dostali jsme se vlastní vinou, ani Havlovou, ani Klausovou, ani žádnou jinou. Je důležité, abychom se nevyhýbali pravdě.

Třeba je to smutná historická zkušenost našeho národa, to vyhýbání se pravdě. Vezměte si Jana Husa, všichni nás učili, jaký to byl hrdina, ale na druhou stranu, dotáhl to s pravdou jen na hranici. Třeba bychom se dnes měli dostat dál.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Roman Šitner
25. 7. 2024

Čeští architekti zkusili pracovat s novým systémem povolování staveb. Hned ale naráželi na potíže a...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Jeden je dávno mrtvý a druhý osudově nekompatibilní s ostatními superhrdiny. Přesto právě tahle...

Martin Zvěřina
25. 7. 2024

Ptát se lidí na důchody je podobně ošidné jako ptát se zaměstnanců, jakou by si představovali...

Ladislav Hoskovec
25. 7. 2024

Na svatého Jakuba, tedy 25. července, se věštívala zima: „Je-li teplo na Jakuba, bude zima na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz