28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Neselhal socialismus, jen nedostal prostor

Uvedená téze byla nosnou myšlenkou sjezdu českých komunistů. Velebení minulosti a tupení přítomnosti je zvyklou mantrou těchto srazů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 17.5.2016 14:07

Ač pocházím z dělnické rodiny, soudím, že vzít

bohatým a rozdat chudým je jediná cesta k chudobě všech. To nakonec bylo po čtyřiceti letech jasné i těm komunistům. Bohužel od té doby jedna generace vyrostla a rodiče již o těch "socialistických protekcích" nemluví. Takže můžou mnozí zjistit, že vlastně ti bohatí jsou bohatí nesprávně a je dobré jim to vzít. Viz mladí na Klinice atd. Ostatně zjistěte si věk našich rádobynovinářů a je to jasné.

J. Chaloupka 17.5.2016 14:00

Obávám se, že socialismus, který jsme vykopli na východ,

se nám vrátil ze západu. Socialismus = přerozdělování. A co je jiného tzv. sociální stát?

J. Kanioková 17.5.2016 19:00

:)))))))))))

Bývalý americký diplomat varuje před zničením samosprávy - http://dailycaller.com/2016/05/14/former-us-ambassador-warns-the-destruction-of-self-governance-video/

Nové totalitní pokušení: Globální řízení a krize demokracie v Evropě - http://newtotalitariantemptation.com/

M. Pivoda 17.5.2016 20:07

Kanioková překrucuje účelově původní zdroje

Jste demagog, vážená paní Kanioková.

V úvodníku té zmíněné knihy se vůbec nehovoří o socialismu, ale o politickém projektu Evropské unie. "... a political construct that seeks humankind’s ultimate purpose in a better-than-possible world created by politics. It puts politics before people,..." Jde o možnost zneužití politického sjednocení, nikoliv o socialismus! Čili jste demagog.

Mimochodem: Já souhlasím pouze s aktuálností názvu té knihy, tj. že skutečně již brzy půjde o totalitní pokušení. Ale to je jiné téma, to pokušení přichází z přicházející moci tzv. umělé inteligence (kterou jsem do této diskuze nechtěl zaplétat), nikoliv EU politické integrace.

White House proto 3. května 2016 oznámil "... We will be co-hosting four public workshops over the coming months on topics in AI to spur public dialogue on artificial intelligence and machine learning and identify challenges and opportunities related to this emerging technology."

https://www.whitehouse.gov/blog/2016/05/03/preparing-future-artificial-intelligence

P. Švejnoch 17.5.2016 13:17

Já jen pořád nevím

v čem je ten dnešní a hlavně důrazně nastupující nový socialismus lepší, než ten předchozí.

Snad tím, že se k němu dopracováváme postupně a nikoli revolucí (1917) či převratem (1948)? A že tedy nepůjdeme cestou od převratu k bezohlednému zúčtování s třídním nepřítelem (50. léta), přes lehké uvolnění (60. léta), k novému utužení tzv. normalizaci (70. léta), ale půjdeme směrem opačným - tedy od normalizace k 50. letům?

A to mě má utěšit?

M. Pivoda 17.5.2016 17:41

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!

V principu musíme nejdříve docílit ekonomiku hojnosti/přebytku, nikoliv budovat jakýkoliv socialismus v prostředí nedostatku.

Jak konkrétně? Stručně řečeno: Přes Klausovy české montovny a s překabátěnými českými komunisty ve vedení státu i firem se do ekonomiky hojnosti brzy nedostaneme.

Z. Lapil 17.5.2016 18:13

Re: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!

Pokouším se hledat ironii, leč nenacházím. Základní otázka: hojnost ČEHO? Svého času v Německu měli kufry peněz, a furt jim to bylo málo. Mluvím o poprvoválečné hyperinflaci, kdyby to někomu nedošlo.

Jestli ono to není tím, že prostým vybudováním socialismu se hojnost transformuje na nouzi. Vám snad nemusím připomínat, jakým fofrem to nedávno vzala Venezuela.

M. Pivoda 17.5.2016 19:00

Abundance znamená hojnost

Nehledejte ironii a přečtěte si raději knihu Abundance:

http://www.diamandis.com/abundance/

Z. Lapil 18.5.2016 10:19

Re: Abundance znamená hojnost

Obávám se, že nejsem dostatečně jazykově ani finančně vybaven, ale děkuji za tip. Kdybych ji někdy potkal, tak ji poznám a vezmu do ruky.

J. Kanioková 17.5.2016 19:15

"nejdříve docílit ekonomiky hojnosti/přebytku"

Utopie..

M. Pivoda 17.5.2016 19:44

Re: "nejdříve docílit ekonomiky hojnosti/přebytku"

Nehledejte utopii a přečtěte si raději knihu Abundance:

http://www.diamandis.com/abundance/

K. Janyška 17.5.2016 11:13

Socialismus nikdy neselže !!! Vždy tečkou potoky krve.

Jen co se ho lidé tu i tam rozhodnou instalovat. Teď nově v EU... Dzp.

M. Pivoda 17.5.2016 11:08

Zhroutí se kapitalismus zevnitř, jako reálný socialismus?

Vodvářka: “... sociálními experimenty likvidují přirozené lidské společenství, jež je založeno na potenciálu jednotlivce a jeho tvůrčích schopnostech, které se přirozeně liší genetickou výbavou a rodinnou výchovou.”

Hm. Genetická výbava a rodinná výchova! Z nedávného průzkumu amerických občanů, kteří dospěli na přelomu tisíciletí (tzv. Millennials, nebo i generace Y), uvádím: “...72% of millennials want to be their own boss. They prefer to create their own work environment which is not competitive in nature with 88% of millennials preferring a collaborative culture....”

V USA nejde o žádný záměrný sociální experiment. Ať už tam jde o genetický posun nebo dnešní důsledky někdejší výchovy svých dětí, USA má zaděláno na velkou sociálně-ekonomickou změnu, pokud si jejich “millennials” udrží své dnešní životní hodnoty (tj. většinové odmítání konkurence a většinové vítáním kolektivismu) i po roce 2020, kdy jejich počet převýší polovinu pracovně aktivní americké populace. Stávající verze amerického kapitalismu by se tam tedy mohla snadno zhroutit demokratickou cestou.

A mělo by to v USA jít dokonce snadněji, než při přechodu z někdejšího českého reálného socialismu zpět do Klausova kapitalismu všemocné neviditelné ruky trhu. Proč? Dnešní američtí Millennials, na rozdíl od někdejší přísahající mladé generace českých komunistů, nepřísahali žádnou věrnost kapitalistickému ideálu. Nic tedy té změně společenského systému ani morálně nebrání. Možná ale, že než Millennials v USA v některých budoucích volbách převáží, poněkud zestárnou a přece jen změní své dnešní radikální názory. To známe z Anglie: “Kdo ve dvaceti nebyl socialistou, nemá srdce. Kdo je jím ještě po čtyřicítce, nemá rozum”.

A co se asi může stat v Česku, až nám ve zdejší Klausově montovně Západu ve volbách převáží tuzemský prekariát? Tzn. lidé, kteří se trvale nacházejí v prekérní životní situaci?

M. Pivoda 17.5.2016 15:25

Můžete mi věřit, nejsem politik! Evropa se také mění.

Skutečnost je taková, že ve Švýcarsku se již blíží (asi červen 2016) hlasování o zavedení minimálního nepodmíněného příjmu pro všechny švýcarské občany. Po zavedení nepůjde o žádné ověřování nároku na ten minimální příjem, ale bude to základní právo občana. A součet výloh na minimální nepodmíněný příjem bude představovat více než 30% ze státního rozpočtu!

J. Václavíková 17.5.2016 10:49

Souhlasím, pane Vodvářko.

Dodala bych jeden postřeh. Výraz socialismus je poněkud specifický, protože může mít dosti protichůdné významy. A je v současnosti nadužíván coby nadávka, obvykle právě po prohození významů. Takže malá rekapitulace. Výraz socialismus pro východní Evropu znamenal zvůli vládnoucí strany. Znárodňování, nucenou kolektivizaci, krádeže, násilí, vraždy, prostě to, co popisujete. V liberální demokracii západního střihu šlo o něco úplně jiného. Tam to byl skutečně servis státu těm potřebným a slabým. Viz Švédsko. A je to jeden ze dvou zcela oprávněných politických směrů, na jejichž vyvažování liberální demokracie stojí. Ráda bych, aby to tak zůstalo, přestože se osobně kloním spíše k pravému středu.

R. Langer 17.5.2016 14:17

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

Socialismus není nijak specifický, naopak, je pouze jeden jediný, a to značně škodlivý. To co popisujete jako rozdílné je naopak právě jedno a to samé.

J. Václavíková 17.5.2016 16:57

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

Nepochybně. Švédsko jako Rusko! A zřejmě i problém se čtením. Píšu VÝRAZ, tedy termín, že je specifický, protože nejednoznačný. Nikoliv socialismus.

Z. Lapil 17.5.2016 18:00

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

S dovolením se vložím: ve Švédsku je socialismus korigován (držen na uzdě?) demokracií (v parlamentu je reálná opozice). Proto vypadá, jako by měl lidskou tvář, neb vám nevezme všechno naráz, ale "na chudé" vybírá po kouskách a říká tomu daně nebo možná sociální pojištění. V Sovětském svazu (a spol., samozřejmě) byl (internacionální) socialismus jak z definice (ústava? Československá určitě), tak reálně (diktatura proletariátu; GULAG) nekorigovaný a nekorigovatelný, pročež si mohl dovolit vybrat 100% majetkovou daň v naturáliích a od všech naráz. Spíš tak natřikrát, ono to začalo už v r. 1945 podniky nad 500 zaměstnanců.

Jak to bylo de iure s nacionálním socialismem německým sice netuším, ale reálně korigován, aspoň co vím, nebyl. A taky nedopadl nejlíp.

Nedávno jsem měl v ruce Hayeka, a ten to všechno spojuje do pojmu kolektivismus.

J. Václavíková 17.5.2016 22:07

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

S dovolením. Vy můžete jmenovat funkční stát, který nepřerozděluje prostředky, vybrané od občanů? Pokud někdo nechápe rozdíl mezi vyvlastněním a zdaněním, je diskuze zbytečná.

Z. Lapil 18.5.2016 10:11

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

Děkuji za reakci. Pokud někomu uniká rozdíl mezi vyvlastněním (za náhradu) a znárodněním (bez náhrady), mám diskusi rovněž za zbytečnou. Přesto tvrdím, že daně se podobají tomu druhému: soukromý majetek se stane majetkem státním. Nevyjadřuji se(!), zda je to dobré či špatné a pro koho je to dobré či špatné.

Možná by bylo dobré zamyslet se nad rozdílem mezi přerozdělováním (tomu dala, tomu víc) a dělbou práce (ten oře lány, ten hlídá hradby).

J. Václavíková 18.5.2016 10:44

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

Takže ten utopický stát bez daňového přerozdělování neznáte. Inu, myslela jsem si to.

Z. Lapil 18.5.2016 11:32

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

Vypadá to, že jste nade mnou zlomila hůl. Přesto: děkuju za Váš příspěvek na moji cestu do práce, jezdím dost daleko, takže jsem nejspíš v zisku.

A díky za inspiraci: uvědomil jsem si, že utopie (antiutopie taky, vlastně. Občas přešla první v druhou, nikdy naopak?) byla vždycky spojena s nějakou centrální mocí typu Vládce má vždy pravdu. Což si ukládám do databáze dalšímu prozkoumání, zatím je to jen takový nápad.

Dobrou chuť k obědu přeju :-). Zde předpokládám, že se náš společný příspěvek zemědělcům, abychom měli levnější potraviny, vyrovná.

(Taky vám připadá jako blbost platit někomu, aby vám prodal levněji? Aneb Nechci slevu zadarmo...)

J. Kanioková 17.5.2016 17:53

Re: Souhlasím, pane Vodvářko.

PROTI hluboké hospodářské krizi Ve Švédsku - http://standpunktet.no/2016/05/14/mot-dyp-okonomisk-krise-i-sverige/

Švédská utopie - http://dfens-cz.com/svedska-utopie/

ŠVÉDSKÉ MULTIKULTURNÍ ŠÍLENSTVÍ OČIMA ROZUMNĚJŠÍHO IMIGRANTA: COPAK JSOU TO ÚPLNÍ HLUPÁCI? - http://jdem.cz/b852z8

Nové požáry aut v problémové oblasti: "Cítím se bezmocný" - http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22824184.ab

Policie hlásí: Tady jsou všechny zranitelné oblasti ve Švédsku - http://www.aftonbladet.se/nyheter/krim/article22232202.ab

J. Kanioková 17.5.2016 19:09

Re:

Švédská policie - Rozsáhlá podrobná zpráva Control Of 55 'No-Go Zóny "muslimské zločinecké skupiny - http://jdem.cz/brjyk3

už v 2014 se tu uvádí 55 "no-go zóny", 186 "vyloučených oblastí"

R. Szewczyk 17.5.2016 9:15

hm

nejzajímavější myšlenka článku je ta, že v současnosti žijeme ve svobodě, demokracii a kapitalismu, bohatství pominu, páč je to relativní pojem, a propo, i samí oní bájní komunisté netvrdili , že ten režim je socialistický , to tvrdí absolventi plzeňských univerzit,

pane Fridrich, ti co utíkali tehdy, by dnes na onen bájný západ neutíkali, bojujete dávno proběhlé boje, druhak, nikde nevidím vášnivý odpor k komunisticko socialistickému řešení krachu OKD, kdy vám ukradou prachy a daj je jakemusi haviřovi, ktery tym haviřem nemusel být,

v posled to, že na západě jsou zlí a na východě dobří, nebo naopak, se mýlí oboje, páč jsou jen zlí, a ani 2000let křesťanství to nezměnilo

M. Klas 17.5.2016 13:01

Re: hm

A jak ti "bájní komunisté" našemu režimu říkali? Žil jsem v něm dost dlouho (32 let), abych si pamatoval, že jsme byli ČSSR. Co asi tak to druhé S znamenalo? Jinak Západočeská univerzita je jen jedna, které další "plzeňské" jste myslel?

J. Klepal 17.5.2016 9:01

dialýza

Autorovo tvrzení: "Komu po 50. roce věku selhaly ledviny, byl odsouzen k smrti, neboť toto byla hranice, kdy se nemocný dostal na dialýzu." není pravdivé. Nechápu, proč si lékař s jistě zajímavými názory musí vypomáhat tímto způsobem.

T. Vodvářka 17.5.2016 9:41

Re: dialýza

Vzhledem k omezenému počtu umělých ledvin bylo nutno vybrat ty "perspektivnější" - což byli mladší jedinci a poté zasloužilí soudruzi.

Pokud nevěříte mi, zeptejte se starších lékařů nefrologů.

J. Klepal 17.5.2016 11:00

Re: dialýza

Rozumím tomu, že při zavádění umělých ledvin jich zpočátku bylo nedostatečně málo a na každého se s dialýzou nemohlo dostat, totéž platí i o pozdějších transplantacích ledvin, ani v současnosti se na každého potřebného nedostane. Nemusím se však ptát starších nefrologů, protože například otec chodil na dialýzu na konci 70. let minulého století ve věku 60 let, což je v rozporu s Vaším tvrzením.

J. Klepal 17.5.2016 11:03

Re: dialýza

A zapomněl jsem dodat, což může být pro Vás překvapení, že otec nebyl ani soudruh, ani ničím zasloužilý.