20.6.2021 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nekouření - půl veřejného zdraví!

V minulém týdnu mě vytrvale otravovaly operátorky nějakého zdravotního institutu s průzkumem a první otázka většinou byla, zda piji kávu. Několikrát jsem je poslal někam, protože opravdu volaly nevhod, jednou mě dokonce zastihly právě tam, kam jsem je při posledním volání v duchu poslal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Potoček 8.3.2018 19:33

Re: Zdravější nejsme, ale nas..ní jo!

Jste nekuřačka a trochu chápu Vaše argumenty, ale pokuste se představit situaci, kdy v soukromém objektu sedí pár chlapů, kuřáků, které tento stát vyhání ven na mráz, i když to nikdo z nich nechce. Nikdo díky tomuto zásahu státu nebude zdravější, akorát si připadáme méně svobodní.Vy tuto situaci vidíte ze svého pohledu nekuřačky, ale já bych Vám odpověděl jedním dost známým citátem:

"Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista

Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat

Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář.

Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat" Takže asi takhle.

R. Langer 1.3.2018 17:26

Re: Blééé......

Ano, typické vyjádření militantního nekuřáka na otázku proč leze do kuřáckých hospod a co tam vlastně hledá. :-P

R. Langer 1.3.2018 17:24

Re: Statistika

Ale kulový.

R. Langer 1.3.2018 17:23

Re: ano, ne-kouření je o svobodě

Jinak evidentně máte radost, že sousedovi chcípla koza. No, užívejte si to, než dojde i na vás.

R. Langer 1.3.2018 17:21

Re: ano, ne-kouření je o svobodě

Jo, ti mladí hulí venku, vevnitř si to nedovolí. :-D

H. Gene 1.3.2018 17:17

Re: ano, ne-kouření je o svobodě

Ono se chcalo taky všude...

K. Janovská 1.3.2018 17:02

Re: Zdravější nejsme, ale nas..ní jo!

Pane, pokud lemtáte pivo a alkohol (pivo není alkohol?), tak ho lemtáte vy osobně a soused vedle, pokud ho nepožbryndáte, není touto vaší činností nijak ovlivněn. Ale když kouříte, tak soused vedle kouří vaši cigaretu vlastně s vámi. Docela zásadní rozdíl, nemyslíte?

A docela rozumím tomu, že pokud kouříte venku, tak to jo, to tedy zdravější fakt nejste...

K. Janovská 1.3.2018 16:56

ano, ne-kouření je o svobodě

jak se opakovaně píše v textech příspěvků pod tímto článkem. Pamatuji dobu, kdy se smělo kouřit skoro všude. V mé první práci jsem byla v kanceláři se 2 kuřáky a my 2 další nekuřáci, co jsme tam byli, jsme mohli tak maximálně větrat, a to ještě jenom když nebyla venku zima. Říct (starším) kolegům, aby na nás brali ohled, bylo sci-fi. Ve všech hospodách se kouřilo, až mnohem později se někdo občas zeptal, jestli to nevadí. Totéž čekárny, nádraží atd. Moji rodiče kouřili oba doma, nijak to neřešili - a to nás měli rádi, prostě je to ale nenapadlo, kouřilo se doma běžně. Kuřáci si svobody kouřit užívali plnými doušky (doslova) a svoboda nekuřáků byla nulová. Maximálně jste mohli slyšet "tak běž ven, když se ti to nelíbí". Je to ale o společenském klimatu. Na školách, když se zeptáte mladých lidí, tak 95% souhlasí s nekouřením v hospodách - mám osobně ověřeno v cca 10ti třídách náctiletých.

Z. Švrček 1.3.2018 14:37

Re: Zase o kouření. Považuji to za zbytečné povídání.

To není o kouření, to je o svobodě. Ale pán se cítí svobodný, dveře ze dvorku má na kraji útesu a může si svobodně skočit kdykoliv.

I. Novák 1.3.2018 14:09

Normální stav.

Lidský a přirozený ve slušné společnosti, tak jak jsme ho dosud znali a respektovali, tak jak jej autor popisuje.

To však není nic pro pachatele všeobecného dobra. Ti musí ukájet své ego a léčit své mindráky znepříjemňování života bezbrannými, neobdařenými žádnou funkcí ani vlivem.

Tahle parta si vybrala kouření. Jiná se zaměřila na veřejné i soukromé stavby, další páchá své dobro na přírodě, jejich řada se zdá nekonečná. Jenže žádná by neměla naději na úspěch bez podpory centrálních bezoborových duševních deviantů převažujících v parlamentech, kteří těmto zhovadilostem dají punc zákona.

M. Bílý 1.3.2018 11:31

Zase o kouření. Považuji to za zbytečné povídání.

Vykouřil jsem za život dvě a půl cigarety, jsem tedy celoživotní nekuřák. Kuřáci mi nikdy nevadili (též mohu napsat, že mi vadili minimálně). Mohu to tvrdit hlavně podle práce (převážně projekce) kde jsem s nimi seděl a občas se vyvětralo. Do hospod nechodím (bejt všichni jako já, tak hospody zkrachujou) v restauracích se kouření moc nevede, alespoň v těch lepších (v závodních jídelnách, menzách, se nekouří vůbec) čili zase nic. Tak by se snad s tím válčením mohlo už přestat..

Okna z ložnic máme dovnitř tichého dvorního traktu, proto nám noční hluk z protější hospody na hlavní třídě od vyhnaných kuřáků nevadí. I tady mám štěstí jako většinou v životě.

V. Braun 1.3.2018 11:05

Re: Statistika

Tak mezi kouřením a třeba projevem zvýšeného/sníženého výskytu rakoviny plic je časová prodleva roky až desítky let, jak dokazuje růst rakoviny plic u žen způsobený začátkem zvýšení kouření u žen před desítkami let. Nicméně v přiloženém článku je také graf respiračních inemocnění barmanů před a po zákazu kouření. Druhý odkaz zmiňuje čtyřicetiprocentní snížení infarktů po zákazu. Zajímavější budou statistiky tak za 20 a více let po zákazu. Jinak souhlasím s vyzněním článku, že se zákazy se musí opatrně, byť jako nekuřák hospody bez kouře vítám.

http://www.bbc.com/news/health-40444460

https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/12138413/Smoking-ban-sees-40-per-cent-cut-in-heart-attacks-since-2007-law-was-introduced.html

P. Lenc 1.3.2018 10:48

Re: Blééé......

Jo, i vůl bučí...

P. Lenc 1.3.2018 10:47

Re: Statistika

Máte to marné, nejste sám kdo nic nemůže najít.Až na některé české lékaře, kteří "VÍ" už po roce platnosti tohoto zákona, že se "prudce" snížila nemocnost a úmrtnost způsobené kouřením. No neberte to.

D. Novak 1.3.2018 9:11

Statistika

Viděli jste někdy někdo nějakou statistiku, jak se zlepšilo zdraví ve státech (USA, Canada, Švédsko a další) kde již 20 a více let probíhá persekuce kuřáků? Ať hledám jak hledám, nic (čemu by se dalo věřit) nemohu najít.

Pokud něčím takovým disponujete, prosím, dejte sem.

J. Schwarz 1.3.2018 8:36

Re: Blééé......

Klííííímááááá...

K. Potoček 1.3.2018 8:31

Zdravější nejsme, ale nas..ní jo!

Minulou sobotu jsem byl v naší hospodě. Je umístěna v objektu, který patří jednomu mému známému. Tomu v ní kouření nevadí, ale už se mu jí nechtělo provozovat, tak si jí od něj pronajal jiný můj kámoš. Tomu tam kouření též nevadí. Jde o klasickou venkovskou nálevnu, kde se občas vyřádíme, ale musíme přijít najedeni, páč tam nedostanete ani utopence. Nikomu z osazenstva kouření v této hospodě též nevadí.

Ale někomu, kdo to s námi myslí dobře, vadí. Takže teď pěkně nezdravě kouříme venku na zdravém vzduchu.

A máme poněkud obavu, že až ten, co to s námi myslí dobře, zjistí, že uvnitř lemtáme pivo a alkohol, jak známo, je metla lidstva, jestli nám to tam taky nezatrhne.

P. Klíma 1.3.2018 6:28

Blééé......