23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


SPOLEČNOST: Nejsou jako oni

23.11.2019

Zaplněnou Letnou jsme viděli v listopadu 1989 a letos. Jde o totéž? Dovoluji si pochybovat. Ostatně, Letná byla docela dost plná i při návštěvě papeže nebo při koncertu Michaela Jacksona.

Zásadní rozdíl mezi oběma roky vidím v tomto: V listopadu 1989 tady demonstrovali lidé (tedy doufejme, že většina), kteří říkali: „Tento režim nám prokazatelně brání v naplňování celosvětově uznávaných svobod žít tak, jak je v demokratických zemích normální. Chceme to změnit!“ Letos tu, jak vyplývá z tisku i z mých osobních rozhovorů s chvilkovými milionáři, většina lidí požadovala: „Tito lidé nám kazí naši představu o demokratickém státě a všichni to přece musí vidět jako my. Vy oškliví lidé, změňte se, nebo odejděte!“

Pryč s Babišem - a to jako kam přesně? Teď je všem na očích. Až odejde, někam, může se z něj stát tajemný muž v pozadí. Lobbista alias kmotr. Posílí se tím demokracie u nás? V našem českém údolíčku se všichni odněkud znají. Ze školy, z podniku, ze Sparty nebo Slavie, z golfu, od myslivců, z volebních kampaní, ti starší z vojny nebo z StB. Když se na mě obrátí dávný známý, abych mu pomohl zavraždit babičku, že se pak podělíme o dědictví, samozřejmě odmítnu a (po menším dilematu) nahlásím na policii. Ale když se na mě obrátí, abych mu dal ve volbách hlas? Přece to byl takový fajn kluk a mně to nic neudělá... Navíc oni říkali, že on je fajn, a on říkal, že to myslí upřímně... Tak takhle nějak vznikají voliči Babiše a kohokoli jiného, nebo příznivci Mináře. A pozor, nejen u nás - všude na světě.

Logika. Tak s tou jsme my lidé na štíru. Když platí A, tak musí platit B. Tohle v matematice může platit u vhodných, nevyvratitelně pravdivých výroků A a B, a ještě se to musí důkladně prověřit. Ale v životě?

1989: Když je Havel proti komunistům a já taky, tak musí chtít stejné věci jako já, přece! Abych se v novém režimu měl dobře. Abych měl na bavoráka, když jsem ho za komoušů nemohl mít. Aby u nás posílila církev / Aby šli flanďáci definitivně do háje (nehodící se škrtni). Aby se smělo vekslovat a vyplácelo se to. Aby byl mír. Aby naší společnosti vládli světci křížení s Rambem a Einsteinem, kterých je mezi námi dost, ale zatím se nesměli uplatnit. Aby lovosická chemička nesmrděla.

2019: Když je Minář proti Babišovi a já taky, tak přece musí chtít stejné věci jako já! Abych se za nové vlády měl dobře. Aby byl mír. Aby naší společnosti vládli světci křížení s Rambem a Einsteinem, kterých je mezi námi dost, ale zatím se nesměli uplatnit. Aby lovosická chemička nesmrděla. A tak dále.

Lidé z odstavce 1989 si už dávno lížou rány na duši. Jejich sny se nenaplnily. A kdo za to může? Havel! / Oni! (nehodící se škrtni). Kdo jim tedy pomůže jejich dávné sny konečně naplnit? On! (doplň libovolné jméno). Pokud by se všichni nespokojení lidé z roku 1989 zúčastnili letošních demonstrací s vidinou, že vše se konečně odehraje podle jejich snů, a pokud by se požadavky chvilkových milionářů opravdu naplnily, budou už pak tito lidé šťastní? V jedné veřejné instituci, kde jsem pracoval, vládl ředitel X. Veřejností obdivovaný, ale uvnitř podniku část lidí (na rozdíl od ředitele odborníků na danou problematiku) lomila nad stylem řízení rukama. Ředitel jednou sám z vlastní vůle odešel a místo něj nastoupil nový ředitel Y, odborník. Značná část těch samých nespokojenců nyní říká: „Zlatej X.“

Shrnutí? Být proti a nevědět co přesně nastane, když náhodou dosáhnu svého, je dětinské. A za nesplněné sny jen málokdy mohou objektivní reálné důvody. Spíše to chtělo jiný sen a něco pro jeho splnění také dělat. Jó, až jednou vznikne hnutí Milion hlav a párů rukou pro demokracii - pak ano, bude líp.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.