16.10.2021 | Svátek má Havel


SPOLEČNOST: Nejhorší volba je nevolit!

27.5.2006

Kdyby se křesla v zastupitelských sborech přidělovala podle skutečně odevzdaných hlasů ANO pro tu kterou stranu a kdyby hlasy stran, které nezískají nutných pět procent, nespadly do propadliště, vypadalo by složení našich zastupitelských sborů docela jinak. V dvousetčlenné Poslanecké sněmovně by bylo dokonce 98 prázdných křesel, v zastupitelstvu Libereckého kraje by místo 45 zastupitelů sedělo pouze jedenáct a v zastupitelstva města Jablonce n. Nisou by se místo třiceti krčilo také pouze jedenáct zastupitelů. Na „kraji“ a na „městě“ by se zastupitelstva nemohla ani usnášet, ve Sněmovně by to bylo „na fous“.

Protože se ale tzv. prázdná křesla (čili od nevoličů a stran propadlých) podle zákona rozdělují mezi úspěšné strany, pomáhají naši nevoliči pilně i těm stranám, kterým možná nemohou přijít ani na jméno. V krajském zastupitelstvu Liberecka tak získala vítězná ODS celkem 5 mandátů a díky nevoličům a „propadlíkům“ si přišla celkem na 22 mandátů! V zastupitelstvu města Jablonce nad Nisou, kde také zvítězila ODS, byl její zisk místo „poctivých“ čtyř celkem 12 křesel. V Poslanecké sněmovně si po volbách v roce 2002 mohla vítězná ČSSD připsat 35 mandátů, druhá ODS 30 mandátů, KSČM si pomohla o 19 křesel a KDU-ČSL s US-DEU o 14 křesel.

Soudím, že tyto výpočty by měly vést naše občany k zamyšlení a k rozhodnutí, že nejhorší volba je nevolit.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.