24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Čestmír Doubrava 10.1.2008 11:38

čestné občanství

A pokud se vrátíme k podstatě problému Henleinova čestného občanství, ztotožňujeme se s názorem historičky Paedr.Gruntové, s jejíž svolením nyní zkráceně popíšeme její názor.

Dr.Gruntová je přesvědčena, že čestné občanství udělená komukoliv v období od 30.9.1938 do 4.5.1945 zanikla. Toto období bylo totiž prohlášeno ústavním dekretem č.11/1944 Úř. věst. čsl.(viz. vyhl. č. 30/1945 Sb.) a nařízením vlády č. 31/1945 Sb. jako „období nesvobody“. V tomto období vládl v Československu okupační režim cizího státu a platnost rozhodnutí jeho správních a dalších orgánů včetně veřejné správy zanikla osvobozením a obnovením Československé republiky v předmnichovských hranicích. ČSR nebyla právním nástupcem nacistického Německa ani tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Právní kontinuita tedy neexistuje ani pro Českou republiku.S tímto názorem se ztotožňujeme a proto čestné občanství K. Henleina je pro nás pouze historickým zápisem v kronice města a list z kroniky vytrhávat nebudeme.

 

Jana Ponocná, starostka města Králíky,Čestmír Doubrava, místostarosta města Králíky

VladaPing 10.1.2008 11:46

Re: čestné občanství

"...platnost rozhodnutí jeho správních a dalších orgánů včetně veřejné správy zanikla osvobozením a obnovením Československé republiky v předmnichovských hranicích....."

Tak tohle je dosti diskutabilní, s tímhle bych tedy zacházel zatraceně opatrně. Co takhle třeba dědická řízení ? Co třeba sňatky a rozvody ? Co třeba rozsudky soudů za nepochybně kriminální činy ?

Tohle je tedy zatraceně tenký led.....

Kolombo 10.1.2008 16:28

Re: čestné občanství

No vida! Pročpakže  nemohl komunistická nařízení pozbýt platnosti stejně? K čemu byla "nutná" právní kontinuita s komunistickým režimem, zak prosazovaná soudruhy Jičínským a Rychetským?  Tento národ si svého čestného občana zaslouží. Čestné občanství bych navíc udělil i Heydrichovi. Čím se liší od Paroubka a jeho rétoriky? Čím se liší Rath od Goebbelse?

VladaPing 10.1.2008 20:55

Re: Re: čestné občanství

Göbbels mluvil lepší němčinou.

Než MUDr. (UN )Rath...

Čestmír Doubrava 10.1.2008 11:37

neudělení slova občanovi

Vážený pane Litoši,

 

Přečetli jsme si Váš článek a ačkoliv obvykle se nezapojujeme do internetových diskuzí, v zájmu upřesnění některých skutečností uvedených ve Vašem příspěvku tak musíme učinit.Nejprve jedna, dle našeho názoru podstatná nepřesnost. Ve Vašem článku píšete, že zastupitelstvo města na svém zasedání neudělilo slovo ve věci odnětí čestného občanství K.Henleinovi místnímu občanovi. Pokud by se tak stalo, zastupitelstvo by porušilo zákon č.128/200 Sb.,o obcích, konkrétně § 16, odst. 2, písm. c, ve kterém je uvedeno, že „Občan obce, který dosáhl věku 18 let, má právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva obce v souladu s jednacím řádem svá stanoviska k projednávaným věcem“. Nic takového se nestalo, neboť občan, který chtěl na zastupitelstvu vystoupit, není občanem Králík. Je z Prachatic a již několik měsíců se snaží udělat z nás, Králičáků, ze zastupitelů a z vedení města lidi, kteří fandí, obdivují, či jsou snad dokonce hrdi na to, že Henlein je na seznamu čestných občanů města. Nic takového není pravda!

Rovněž jsme hluboce přesvědčeni, že „problém Henlein“ je ve skutečnosti pouze jakýmsi zástupným pseudoproblémem, skutečné motivy jednání dotyčného občana jsou zcela jiné. Jak jinak si vysvětlit, že tuto kampaň za očištění seznamu čestných občanů vede pouze proti Králíkám a ne zároveň proti spoustě jiných měst a obcí, na jejichž seznamech čestných občanů můžeme najít nejen Henleina, ale i Hitlera, Stalina a další zločince.

Jana Ponocná, starostka města Králíky,Čestmír Doubrava, místostarosta města Králíky

P.Litos 10.1.2008 12:47

Re: neudělení slova občanovi

Vazeni predstavitele mesta Kraliky. Take nemam ve zvyku reagovat na diskuzi ke svym clankum, ale toto je prece jen ponekud vyjimecna zalezitost. To, ze pan Kralik neni obcanem mesta Kraliky jsem nevedel a ani vedet nemohl. Nevyplyva to totiz ze zverejneneho zapisu z jednani. Domnivam se, ze prave proto, ze zapis neni utajovanou skutecnosti a z duvodu moznosti dvojiho vykladu ve veci event. kolize se zakonem, tam melo byt poznamenano, ze se nejedna o o obcana mesta. Na ostatnim, o cem ve svem clanku hovorim, to ale nic nemeni. Samozrejme mne ani nenapadlo domnivat se, ze jako zastupitelstvo fandite Konradu Henleinovi (to bych byl, receno shodne s panem Dolezalem, opravdu totalni blb a za toho se zatim nepovazuji) a respektuji (tak jak je i v clanku zcela jasne uvedeno), vase nezadatelne pravo v techto vecech rozhodovat. Pokud vase rozhodnuti nekdo pravne napadne, nebude mit, podle meho nazoru, nadeji na uspech. Presto vsechno si skutecne nemyslim, ze pan Henlein ma byt i nadale cestnym obcanem jakehokoli ceskeho mesta.

S pranim mnoha uspechu pri rizeni mesta

autor   

Buvol 10.1.2008 14:03

Re: neudělení slova občanovi

Vážený, mě by hrozně zajímala ta "spousta jiných měst" předpokládám v Česku, kde jsou "čestnými občany Hitler, Stalin a další zločinci" ..... Můžete jmenovat aspoň jedno město v ČR, kde je čestným občanem Hitler?

Pravni_laik 10.1.2008 23:00

Re: Re: neudělení slova občanovi

A co takhle např. Lanškroun, kde je čest.občanem Hitler i Henlein. Zastupitelstvo mesta prijalo následující prohlášení: „ V souvislosti s uverejnením clánku ve vztahu k nekterým cestným obcanum mesta jmenovaným mestskými orgány Lanškrouna v minulosti, jmenovite k tem cestným obcanum mesta, kterí byli predstaviteli totalitních a nedemokratických režimu etablovaných na území státu. Zastupitelstvo mesta Lanškroun prohlašuje, že mesto Lanškroun ani jeho volení zástupci se necítí být vázáni zmínenými úkony a ani dedici techto úkonu tehdejších predstavitelu mesta anškrouna, které jsou odrazem minulé doby.“

http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A020409_203635_domaci_itu

Adolf Hitler a Konrád Henlein se stali čestnými občany Lanškrouna 10. října 1939. Kromě nich jsou na seznamu pro město vážených osobností například i komunisté Klement Gottwald a Zdeněk Nejedlý. Řada regionálních historiků však doporučuje, aby Hitler a další kontroverzní osobnosti na seznamu čestných občanů města zůstali. „Lanškroun bylo německé město, před válkou zde žilo pouhých pět procent českých obyvatel. To jsou historická fakta, nikdo je nezmění a mohou být jen připomínkou pro budoucí generace. Vyškrtnutím jmen nacistických vůdců či komunistických funkcionářů se stejně nic nezmění,“ uvedla historička Věra Sekotová z Ústí nad Orlicí.

Podobné prohlášení přijalo zastupitelstvo města Králíky také.

pig 10.1.2008 11:19

Čestné občanství, pomníky, názvy ulic

Čestné občanství je zhusta projev servility pánů radních, najmě pokud je udělováno politikům. Pokud ale již jednou uděleno bylo, ať není odebíráno, maximálně může být v kronice či seznamu čestných občanů přičiněna poznámka typu "Konrad Henlein, válečný zločinec."

Co se pomníků týče, když už byly postaveny, taky bych je nechal stát. I ten Džugašvili mohl na Letné stát dál s cedulí "J. V. Stalin, vítěz nad agresorem, mezinárodní zločinec a katan vlastního národa."

No a ty ulice - když už nemají konšelé tolik rozumu, aby je pojmenovali nějak neutrálně (Květinová, Příkrá), mohli by mít aspoň tolik rozumu, aby si přijali usnesení, že ulice či náměstí může být pojmenováno po osobnosti, která je nejméně 50 let po smrti. To je dost velká pravděpodobnost, že na ni vyplave špína nebo dojde ke státnímu převratu. A někdo byl dole osočen, že by nechal názvy ulic Leninova, nebo Hitlerova. Ony se ty ulice čí náměstí dříve jistě jmenovaly jinak. Nakonec když vezmu ten plácek, na kterém nám stohí radnice, dnes se zove Mírové náměstí. Proti proudu času neslo názvy Stalingradské, nám. Dra. Beneše, Adolf Hitler Platz a Alter Markt. Mírové je název neutrální, stejně tak se klidně může vrátit k původnímu názvu Staré náměstí (Starý trh). Musím ocenit, že po válce byly ulice v našem městě, které byly pojmenovány po významných umělcích a vědcích německého původu většinou přejmenovány po českých stejného oboru (Mozartgasse-Smetanova, Schillergasse-Svatopluka Čecha, etc.).

historik_amater 10.1.2008 11:17

Zname pravni rad CR?

Podle mého názoru pozbyl čestné občanství města Králíky výše uvedený válečný

zločinec automaticky nabytím účinnosti Dekretu č. 16/1945 o potrestání

nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových

soudech (§§ 14, 15 - ztráta občanské cti, čestných funkcí atd. atd.).Domnívám se, že to platí i tehdy, když před odsouzením válečný zločinec spáchá sebevraždu. Ústavní dekret č. 11/1944 Úř. věst. čsl. (vyhl. 30/1945 Sb.) a vyhl č. 31/1945 Sb. - stanovení období od 30. 9. 1938 do 4. 5. 1945 jako "období

nesvobody".Jinak k tomu tvrzení, že zastupitelé nedali slovo občanu města - má tento v Králíkách trvalé bydliště, sídlí občanské sdružení v Králíkách? Asi ne, jinak by podle zákona o obcích dostal slovo, zastupitelé určitě znají právní normy ČR. A víte kde všude v ČR jinde má stále Henlein a případně i Hitler čestné občanství?

ivoš 10.1.2008 10:28

to se Konrád drží docela dlouho, přežil i bolševiky...

V Králíkách (a kdekoli jinde) by si mohli položit otázku:

Je "čestné občanství" jen šaškárna, nebo ne?

Pokud to je jen šaškárna, pak  by mohli být šašky i zastupitelé obce a jejich voliči.

Pokud ne, pak by na aktuálním seznamu měli být lidé, kterých si obec vážila nejen v době udělení občanství, ale i teď. Je to i případ Konráda Henleina? (Institut "čestného občanství" má asi i nějaké stanovy, předpokládám, že se v nich počítá s tím, že osoba se může později "zpronevěřit" a že občanství pak může být odňato).

F.A.Kekule 10.1.2008 9:35

Králíci, Králíci

Já mám dojem, že čestné občanství znamená, že dotyčné město si považuje za  čest, že patřičný člověk je jeho občanem a to zřejmě stále. Pokud to v Králíkách takhle cítí, jejich věc. Přepisováním historie by podle mne bylo jenom to, kdyby tvrdili, že čestným občanem nikdy nebyl.

huhu 10.1.2008 9:36

Re: Králíci, Králíci

R^

Kolemjdouí 10.1.2008 9:42

Re: Re: Králíci, Králíci

... a přitom maj slepičí mozečky, že?

k 10.1.2008 9:33

Rozdílný metr!

Henlein s Frankem byli byl zločinci, protože rozbil Československo v roce 1938. Co jsou tedy Klaus s Mackem, když rozbili Československo v roce 1992?

huhu 10.1.2008 9:36

Re: Rozdílný metr!

pokud byste nebyl alternativně inteligentní, tak byste ten rozdíl poznal. Portože zjevně alternativně inteligentní jste, tak nemá smysl vám něco vysvětlovat..Rv

ŽA 10.1.2008 9:46

Souhlasím, i když to píše známý intelektuální alternátor huhu...

Buvol 10.1.2008 9:30

Králíky by se měly přejmenovat na Kocourkov!

"Udělení čestného občanství považuje zastupitelstvo města za obraz historie." Podle této "logiky" by např. v Praze na Letné musel stát dodnes Stalinův pomník  .....

oo 10.1.2008 11:38

Re: Králíky by se měly přejmenovat na Kocourkov!

Taky by stál, kdyby ho nezničili dynamitem sami čeští bolševici.

Buvol 10.1.2008 14:11

Re: Re: Králíky by se měly přejmenovat na Kocourkov!

snad toho nelituješ?

M.B. 10.1.2008 9:12

To v rodišti je jeho jméno váženo dodnes

Jakže se jmenuje pivo vyráběné v jeho rodné vísce a pojmenované tak v dobách skoro současných?

pig 10.1.2008 11:21

Re: To v rodišti je jeho jméno váženo dodnes

Údajně po bratrovi knížete Vratislava, Konradovi. (http://www.pivovary.info/prehled/konrad/konrad_h.htm)

ok 10.1.2008 9:07

pomníky

U nás v Sudetech, ve vedejší vesnici snaživý vlastenec pečlivě odtesal jména padlých Němců z pomníku z 1. světové války. Odtesal je tak přesně, že ta jména tam jsou vidět i teď - jako "negativ", vytesané matové prohlubně ve vyleštěné žule. A tak je to i s tím čestným občanstvím. Minulost prostě existuje bez ohledu na naše názory.

(mimochodem není tam ani jedno české jméno, všichni ti padlí za císaře pána byli Němci)

Je dobré si uvědomit, že v mnoha sudetských obcích žijí "poloněmci", obzvlášť pak v okolí Jeseníků, kde odsun byl tak nějak "zanedbaný". No a tihle lidé prostě vidí historii jinak než hurávlastenec z jižní Moravy, který v Sudetech nikdy nebyl a slovo Sudety používá výhradně na strašení nemluvňat.

Mimochodem v mnoha sudetských obcích byly ty pomníky z 1 světové války v současné době obnoveny, vytaženy ze stodol, písmena jmen pozlacena, žula vyleštěna. I to něco napovídá.

X 10.1.2008 9:29

U nás v městě Ostravě

neodtasali jméno Lenina, ale zbourali celý pomník. Ulici, kterou postavili komunisté a nazvali opět po Leninovi přejmenovali na Hlavní třídu. Dle filozovie některých diskutujících, abychom zachovali proporcionalitu, bylo to nebo nebylo to v pořádku, tudíž v zájmu historie nebo čím se ještě budete  ohánite? Při čemž jsem si vědomý, že nelze srovnávat padlé v I.světové válce s Leninem, jde o princip, který ba měl být nebo neměl být stejný?

ok 10.1.2008 9:39

Re: U nás v městě Ostravě

Víte, u nás v Sudetech máme s těmi hurávlastenci velmi špatné zkušenosti. Začne to Henleinem (i když tu jednu větičku o zrušení by do obecní kroniky dát mohli), pokračuje to ničením pomníků z 1. světové války (třeba v naši vsi prostě ten pomník neexistuje, někodo ho zničil), dál to pokračuje bouráním kostelů, bouráním hrázděných domů (které přece vypadají tak německy - přitom jsou to české domy z 16. století, tak se tenkrát stavělo i v Praze), dál to pokračuje bouráním dřevěných domů, protože i ty vypadají jinak než domy rusínské, ukrajinské, slovenské a jihomoravské, a takhle můžeme pokračovat donekonečna, až tu máme dokonale odněmčené pohraničí, kde žijí jen Romové, protože v tak zdevastvaném prostředí kulturní člověk nedokáže žít - viz Chebsko, kdysi bohatý kraj s nádhernými domy!!!

Břeněk 10.1.2008 9:52

Re: pomníky

Celkem s Vámi souhlasím, ale chtěl bych se ohradit proti výroku o hurávlastencích z jižní Moravy. Já pocházím z jižní Moravy, do Rakouska jako když kamenem dohodí, na Slovensko jakbysmet, venkovská mluva je tam sice čeština, ale prošpikována jak "rakouskými" (erteple, kherchof, firhaňky), tak slovenskými výrazy (hore, sú, koncovka  -om namísto -ům) a tak v této  smíchanici se českému hurávlastenectví moc nedaří.

Petr Benes 10.1.2008 10:03

Re: pomníky

A kde to je "u vas v Sudetech" ? Dival jsem se na mapu a nenasel jsem nic takovyho jmena. :-)

oo 10.1.2008 11:43

Re: Re: pomníky

No jestli chcete vědět co byly Sudety, tak vám pošlu mapu, kde jsou zakresleny. Jen sem dejte email.

Petr Benes 10.1.2008 12:40

Re: Re: Re: pomníky

mapy z obdobi okupace si muzu stahnout i sam, nicmene jsou pro kocku. Zadne Sudety nikdy neexistovaly. To je jen vymysl nekterych nasich byvalych spoluobcanu. Ma asi takovou platnost jako republika Kravi Hora v Boreticich.

ok 10.1.2008 13:51

Re: Re: pomníky

to je to území, kde je ten neuvěřitelný nepořádek a polorozpadlé domy, podle toho to poznáte