19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Národní stát v cestě přežití lidstva

Debata o relevanci národních států opět přestává být okrajovou záležitostí, ale pořád se pohybuje v naprosto teoretické úrovni. Jde samozřejmě o paradigmatickou změnu, která bude, stejně jako například osvícenství, trvat několik generací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 1.1.2018 12:21

Re: Ta poslední věta

Pane Rudolfe, neříkejte, že tomu věříte! EU vládne SRN a Francie a nad nimi ještě někdo.

Jak vládne ČR? Co prosadila?

P. Maleček 1.1.2018 12:16

Re:

Do černého? - leda v podobě temné díry pod níž leží obsah socialistické žumpy.

P. Rudolf 1.1.2018 12:14

Re: Ano, to je pravda

Aha. A na Sahaře je hodně písku, co?!

M. Mikulec 1.1.2018 12:13

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Právě že medicína sama z toho dělá ten neřešitelný problém, aby ze sebe udělala monopol. Nepostradatelná. Všiml jste si, že nejdéle žijící lidé jsou v oblastech s nejhůře dostupnou péčí?

O vzdělávání lékařů: https://www.youtube.com/watch?v=6f49d9ELCwk

P. Rudolf 1.1.2018 12:11

Re: Ta poslední věta

Každý průměrně vzdělaný a dění kolem sebe alespoň trochu sledující jedinec ví, že VB už do dění v EU dávno nezasahuje, bylo by to chucpe, vy vlezdokremelko.

M. Mikulec 1.1.2018 11:45

Podle toho to pak vypadá:

Když se zničí národní povědomí a nastolí globalizace, je to jako v husákovské normalizaci: každý dole udělá jenom to, co nezbytně musí, ale žádnou iniciativu nečekejte. Protože globalizátoři si udělají, co chtějí. To je krásně vidět na Big Businessu. Vymyká se jakékoliv kontrole. Dokonce má politiky "na výplatních páskách".

M. Mikulec 1.1.2018 11:42

Re: Ta poslední věta

Británie je stále ještě členem, vy vlezdobruselko. Takže 28.Ani tohle nevíte?

P. Urban 1.1.2018 11:40

S medicínou se dnes diskutuje

A rakovina je daleko složitější problém, než výlety do vesmíru.

M. Mikulec 1.1.2018 11:39

Re: Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus,

:-)) Tři možnosti by nebyly? Tohle novodobé školství pracuje s písemnými testy. :-)))

M. Mikulec 1.1.2018 11:35

Re: Ještě k těm vesmírným hrozbám

Dobře jste to popsal, pane Urbane. Mě zase hned napadlo- Létáme do vesmíru a že bychom si neporadili s rakovinou??? Jestlipak není medicína jako nové náboženství? S ní se nediskutuje, ta se přijímá jako dogma.

P. Urban 1.1.2018 11:02

Ano, to je pravda

Federální vláda v Jugoslávii osmdesátých let také prosadila, co chtěla. Jen ta realizace občas vázla...

P. Rudolf 1.1.2018 10:53

Re: Ta poslední věta

EU vládne 27 členských států. Považujete-li je za pomatence, pak to spíš leccor prozrazuje o vás (a nic pěkného to není).

P. Rudolf 1.1.2018 10:49

Re: EU nestačí ani nato

EU kvóty pochopitelně prosadila, jen ta realizace zatím vázne. Vypadá to ale, že brzy se vše urychlí. A to s námi, či bez nás.

R. Gramblička 1.1.2018 10:48

Re: Ta poslední věta

EU by na tyto problémy stačila, kdyby ji nevládli pomatenci, uctívající pomýlené ideologie (anebo se pomalu snažící o nastolení jakési soft diktatury)

P. Rudolf 1.1.2018 10:47

Re: Ta poslední věta

Což je krystalický nesmysl, stačí jen připomenout třeba porážku německého nacismu a posléze ruského komunismu. A to, že vyšší správní celky vznikají a zanikají je výsledkem přirozeného vývoje lidstva, chcete-li evoluce, s mnou zmíněnou premisou nikoliv v rozporu.

R. Gramblička 1.1.2018 10:41

Re:

Jste mně pobavil :-)))

J. Vintr 1.1.2018 10:35

Lidská společnost je přirozeně tvořena zdola

od nejmenší jednotky tvořené rodinou, která zajišťuje formování člověka od narození až do věku, kdy se stane aktivním členem společnosti. Stav společnosti je výslednicí chování jednotlivců. Představa, že lze společnost tvořit shora, je zcela patologická a vede k úpadku společnosti. Ten začal už oslabováním role rodiny a zaváděním hromadné kolektivní "výchovy" dětí, kterou už dnes velká většina lidí bohužel považuje za samozřejmou. Přes kolektivní "vychovu" lze mimo jiné do mladých, názorově ještě neukotvenych hlav, natlouct jakoukoliv zrůdnost, která napadne ty, co se dostali k moci. Autor tohoto článku je názorným příkladem výsledků tohoto vymývání mozků.

P. Urban 1.1.2018 10:30

Naopak, to jsou výborně investované peníze

Víte, proč reálný socialismus existoval přes všechny své nedostatky čtyřicet let, a v SSSR ještě déle? Díky svému pilíři, marxismu-leninismu! Vědě, která umožňovala za dělnické peníze teoretikům bádat, publikovat, polemizovat, dělat osvětu a, to především, nekecat do práce těm, kteří ten stát skutečně řídili.

Kdyby nebylo marxismu-leninismu a příslušných vědeckých a osvětových institucí, trpěli by lidé typu autora tohoto článku frustracemi z vlastní neúspěšnosti. Přešli by k opozici, což by byla pro režim hrozba. Nebo by se naopak snažili proniknout do řídících struktur a odsud uvádět své teorie do praxe. Což by ohrožovalo úplně všechny.

Až Vám zase bude líto peněz na zbytečné školy či zbytečné instituce, zavřete oči a zkuste si představit pana Boháčka, jak řídí tento stát. Uvidíte, že se Vám pak bude platit lehčeji.

P. Zinga 1.1.2018 10:28

Re: Ta poslední věta

Je bezpočet (?) dějinných důkazů, že řešení světových problému vznikem vyšších center vždy skončilo katastrofou, minimálně zánikem oněch vyšších celků.

P. Urban 1.1.2018 10:13

EU nestačí ani nato

aby prosadila kvóty. Ano, je to blbost. Nicméně EU o tom rozhodla a měla by tedy toto rozhodnutí uvést do praxe, i když se to někomu nelíbí. Leč, jak vidíme, EU má sice pravomoc, ale ne reálnou moc.

Čím víc budeme posilovat pravomoci EU, tím budou takové případy častější. Nakonec dospějeme k evropské obdobě posttitovské Jugoslávie. Centrum bude mít pravomoc a zodpovědnost, a bude ji aktivně využívat (možná až hyperaktivně), státy či republiky budou mít reálnou moc, ale ne zodpovědnost, a rozhodnutí centra budou uskutečňovat jen tehdy, pokud to nebude v rozporu s jejich zájmy.

Takový stav možná nemusí nutně vést k občanské válce. Že by ale dokázal efektivně řešit společné problémy, o tom silně pochybuji. A pro neefektivní řešení máme OSN.

P. Urban 1.1.2018 10:05

Ještě k těm vesmírným hrozbám

Osobně si dokážu dost těžko představit civilizaci, která dokáže osídlovat cizí planety, ale nedokáže zlikvidovat těleso o velkosti menšího ostrova. Jaký už dnes dokáže zlikvidovat velká termonukleární nálož.

V každém případě platí, že do vesmíru nedostalo člověka překonání státní suverenity, ale studená válka. Tedy pravý opak toho, co požaduje pan Boháček. Skutečnost, že Sověti měli první družici a prvního člověka ve vesmíru a Američané se dostali na Měsíc se totiž v podmínkách vzájemné konkurence nedala pominout. Překonaná státní suverenita spojená s hlubokou změnou v kolektivním chování lidí by možná vůbec neměla potřebu o takové mety usilovat. A spolupráce? Když bylo zapotřebí ve vesmíru spolupracovat, tak se, světe zboř se, obě znepřátelené supervelmoci dohodnout dokázaly.

R. Houška 1.1.2018 10:04

Tak jsem si říkal, jestli jsem to před půlnocí nepřehnal a neprobudil se až na Apríla...A pak jsem si přečetl, čím se autor živí...tak to jó, to potom jó...

Akorát mi trochu vadí, že mi stát sebere půlku výdělku aby ze zbytečných škol vylézala až takhle moc zbytečná individua...

P. Lenc 1.1.2018 10:00

Tak jsem si

přečetl další pohádku Ovčí babičky.

P. Rudolf 1.1.2018 9:50

Ta poslední věta

je samozřejmě naprosto nezpochybnitelná, dějinných důkazů bezpočet.

Člověk je ale schopen se identifikovat spíš s menšími, jemu přehlednějšími celky, což ukazuje nutnost zachování a ochrany malých územních celků, včetně menších států. Tyto však na řešení čím dál většího množství problémů nestačí a tak se budou muset hledat řešení, jak tyto kompetence, byť třeba někdy i jen dočasně, předat na celky vyšší. EU je v tomto směru velmi dobrá cesta, i když ani ta na mnohé problémy, jako je třeba globalizace, klimatické změny či migraci sama, stačit nebude.

P. Urban 1.1.2018 9:48

Autorova logika

připomíná stavitele radnice v Troubelově. Chtěli v ní mít světlo jak venku. A tak bourali stěny bránící přístupu světla tak dlouho, až jim radnice spadla na hlavu. Zda v Troubelově četli Ashise Nandyho, to pohádka neříká. Rozhodně jim nutno přiznat, že se neschopností představit si alternativu nenechali omezovat.

Jak to funguje bez národního státu vidíme názorně na Blízkém východě. Buď diktatura, která se se svými odpůrci nijak nemaže a v případě nutnosti sáhne i ke kolektivnímu vyhlazování. Nebo anarchie, která je ještě horší. Všimněte si, že kulturně dost podobný Írán tyhle problémy nemá. To je země, kde může proběhnout i dost zásadní revoluce, a dokonce se i natrvalo udržet, a stát se nerozsype. Írán alias Persie je ovšem národní stát. Dokonce jeden z nejstarších dosud existujících.

Zda by kolektivní diktatura dokázala lépe řešit environmentální hrozby, těžko říci. Možná by dokázala citelně snížit početnost lidského druhu, ale ani to není jisté.

Život na Zemi by mohla skutečně ohrozit srážka s větší planetkou. Ne takovým plivátkem, jaké vyhubilo dinosaury. Ostatní hrozby mohou tak maximálně rozvrátit stávající globální ekosystém, ale to by nebylo za poslední miliardu let nic nového. I člověk by to možná přežil.

Jde tedy spíš o civilizaci. Civilizaci západní i civilizaci obecně. Ano, ty ohroženy jsou. Těžko ale hledat řešení tam, kde chybí elementární znalosti o tom, jak funguje lidská společnost. A tato neznalost je nahrazována odkazem na filozofy.

P. Zinga 1.1.2018 9:36

Jsou bezdomovci,

kteří skutečně nemají střechu nad hlavou. A pak jsou bezdomovci, kteří přes luxusní bydlení nejsou nikde doma.

A k ničemu nemají vztah, pouze k sobě samému.

Elita vytvořila globalizaci a problémy s ní spojené a teď chce likvidací národních států tyto -jí vyvolané problémy-řešit.

Plán či nedomyšlenost? Já bych řekl, že plán.

A užiteční idioti, tzv. obslužná elita (prof. Keller), jim v tom pomáhají. Pro pocit, že jsou něco lepšího, než plebs. A taky pro trochu peněz.

P. Zinga 1.1.2018 9:31

Re:

Trefil se do černé díry! Víte, jak to tam chodí, ne?

P. Zinga 1.1.2018 9:30

O oteplování klimatu

Co to je za blbost? Jak chceš oteplovat klima? Je to hrnec vody či svíčková? Klima je třicetiletý statistický údaj a ten je buď vyšší nebo nižší, ale nikoli teplejší či studenější.

A o globálním oteplováni, zaviněném lidmi, nemá skutečně význam psát. Ale z jiného důvodu, než míní autor.

Díky NP si můžeme přečíst, o čem sní zachránci Zeměkoule. Měli bychom ale dávat pozor, aby ty své sny nerealizovali. Žel Bohu, zatím se jim to daří. Proč?

E. Erat 1.1.2018 9:29

Re: Slivestrovská poudačka

Silvestrovská

J. Fridrich 1.1.2018 9:04

Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus,

Jen jedna otázka pro autora článku - terorismus, intoleranci a nenávist na celém světě provádí kromě vyznavačů islámu ještě KDO ?