25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Národní stát v cestě přežití lidstva

Debata o relevanci národních států opět přestává být okrajovou záležitostí, ale pořád se pohybuje v naprosto teoretické úrovni. Jde samozřejmě o paradigmatickou změnu, která bude, stejně jako například osvícenství, trvat několik generací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 1.1.2018 13:30

Je symptomaticke, jak se dobrotrusove a lehkozivky schovavaji za velkolepe nazvy svych obskurnich spolku.

J. Schwarz 1.1.2018 12:46

Nevím na co je

autor odborníkem, ale hádal bych že na plnění vlastní kapsy a pohodový život za nulové výsledky, za pusté žvásty. bezpečnost neohrožuje "nedostatečná společenská koheze" ani národní státy, ale naopak oslabování národních států a snahy o "globální spolupráci" či "záchranu planety". Nejdřív měla být řešením pro "celé Lidstvo" velká náboženství, po nich sekulární náboženství německý nacismus a marxismus-leninismus. To všechno byly slepé uličky, které způsobily hodně problémů a neštěstí. A stejně se najdou pitomci kteří opět, tentokrát v zeleném a "ekologickém" balení, nabízejí jako spásu nesmysly, které se už mnohokrát ukázaly být mimořádně ničivými...

J. Pražák 1.1.2018 16:39

Re: Nevím na co je

Obávám se, že tohoto "experta" si vezme nová ministryně obrany jako náměstka.

J. Pleva 1.1.2018 17:10

Re: Nevím na co je

Chci vás podpořit aspoň jedním řádkem souhlasu!!! :-)))

M. Mikulec 1.1.2018 11:45

Podle toho to pak vypadá:

Když se zničí národní povědomí a nastolí globalizace, je to jako v husákovské normalizaci: každý dole udělá jenom to, co nezbytně musí, ale žádnou iniciativu nečekejte. Protože globalizátoři si udělají, co chtějí. To je krásně vidět na Big Businessu. Vymyká se jakékoliv kontrole. Dokonce má politiky "na výplatních páskách".

P. Mach 1.1.2018 12:22

Blábol

Globalizaci nikdo nenastolil, globalizace je přirozený proces, který provází člověka od paleolitu. Problém EU není globalizace, problém EU jsou regulace, které globalizaci brání. A pokud je EU v něčem podobné husákovské normalilzaci, tak jsou to právě regulace, dotace a izolacionismus.

J. Schwarz 1.1.2018 13:07

Re: Blábol

To by platilo, pokud by globalizace byla synonymem pro volný trh a pokud by se lidi opravdu chovali jako homo economicus, kterým jde jen o vlastní prospěch a v byznyse by neznali bratra. Při neexistenci sociální politiky by se opravdu mohl kdokoli stěhovat kamkoli, protože pokud by neobstál, musel by zase odtáhnout nebo umřít hlady. Jenže tak to nefunguje, sociální politika i skupinová soudržnost / zvlášť u muslimů a barevných / existuje, takže liberalizace by se rovnala nejprv vyžrání vyspělých zemí a posléze úplné převálcování bílých individualistů kolektivistickými etniky z jiných končin světa či muslimskou "ummou".

P. Mach 1.1.2018 13:46

Re: Blábol

Mícháte hrušky a jabka. Volný trh je stav. Globalizace je proces jak k tomu stavu dospět, který v sobě obsahuje například technologický rozvoj. To jak se chovají nebo nechovají lidé, jaké existují nebo nexistují sociální systémy může daný proces zrychlit nebo zpomalit, ale to je tak všechno. Vaše představy na téma "liberalizace" a "vyžírání muslimy" jsou srandovní. Jestli muslimové někoho "vyžerou" tak především přeregulované společnosti s rozbujelými sociálními systémy.

J. Schwarz 1.1.2018 16:52

Re: Blábol

Globalizace nepovede ke "stavu" volného trhu, ale ke korporátnímu fašismu. Další válka se neodehraje mezi státy, ale mezi nadnárodními korporacemi manipulujícími slabé státy i "nadnárodní" spolky...

P. Mach 1.1.2018 19:46

Re: Blábol

Vaše představy o budoucím vývoji jsou opět srandovní. Zkuste místo scifi nastudovat něco z ekonomie a historie.

V. Pavelka 1.1.2018 18:57

No

Pane Mach, co se stane když nastane volný trh , v Eu a okolí, myslím , pro začátek v zemědělství, přežijeme.ale ne teorie ?

P. Mach 1.1.2018 19:50

Re: No

Nehodlám si cucat z palce srandovní progńozy jak to činí diskutér Schwarz. Pokud se ale ptáte konkrétně na evropské zemědělství, tak jeho deregulací EU ročně ušetří padesát miliard eur.

M. Prokop 1.1.2018 21:20

Re: Blábol

Souhlas.

J. Vintr 1.1.2018 10:35

Lidská společnost je přirozeně tvořena zdola

od nejmenší jednotky tvořené rodinou, která zajišťuje formování člověka od narození až do věku, kdy se stane aktivním členem společnosti. Stav společnosti je výslednicí chování jednotlivců. Představa, že lze společnost tvořit shora, je zcela patologická a vede k úpadku společnosti. Ten začal už oslabováním role rodiny a zaváděním hromadné kolektivní "výchovy" dětí, kterou už dnes velká většina lidí bohužel považuje za samozřejmou. Přes kolektivní "vychovu" lze mimo jiné do mladých, názorově ještě neukotvenych hlav, natlouct jakoukoliv zrůdnost, která napadne ty, co se dostali k moci. Autor tohoto článku je názorným příkladem výsledků tohoto vymývání mozků.

P. Urban 1.1.2018 10:05

Ještě k těm vesmírným hrozbám

Osobně si dokážu dost těžko představit civilizaci, která dokáže osídlovat cizí planety, ale nedokáže zlikvidovat těleso o velkosti menšího ostrova. Jaký už dnes dokáže zlikvidovat velká termonukleární nálož.

V každém případě platí, že do vesmíru nedostalo člověka překonání státní suverenity, ale studená válka. Tedy pravý opak toho, co požaduje pan Boháček. Skutečnost, že Sověti měli první družici a prvního člověka ve vesmíru a Američané se dostali na Měsíc se totiž v podmínkách vzájemné konkurence nedala pominout. Překonaná státní suverenita spojená s hlubokou změnou v kolektivním chování lidí by možná vůbec neměla potřebu o takové mety usilovat. A spolupráce? Když bylo zapotřebí ve vesmíru spolupracovat, tak se, světe zboř se, obě znepřátelené supervelmoci dohodnout dokázaly.

M. Mikulec 1.1.2018 11:35

Re: Ještě k těm vesmírným hrozbám

Dobře jste to popsal, pane Urbane. Mě zase hned napadlo- Létáme do vesmíru a že bychom si neporadili s rakovinou??? Jestlipak není medicína jako nové náboženství? S ní se nediskutuje, ta se přijímá jako dogma.

P. Urban 1.1.2018 11:40

S medicínou se dnes diskutuje

A rakovina je daleko složitější problém, než výlety do vesmíru.

M. Mikulec 1.1.2018 12:13

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Právě že medicína sama z toho dělá ten neřešitelný problém, aby ze sebe udělala monopol. Nepostradatelná. Všiml jste si, že nejdéle žijící lidé jsou v oblastech s nejhůře dostupnou péčí?

O vzdělávání lékařů: https://www.youtube.com/watch?v=6f49d9ELCwk

P. Mach 1.1.2018 12:23

Re: S medicínou se dnes diskutuje

... a to jste si vyucal z kterýho prstu?

J. Schwarz 1.1.2018 13:10

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Jednou věcí jsou průměry a druhou absolutní hodnoty. Jistě, průměrná dožití jsou mnohem větší v zemích s péčí, ale to neplatí pro okrajové hodnoty. Ty s péčí moc nesouvisí.

P. Mach 1.1.2018 13:36

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Co to je "okrajová hodnota" ... nějaký váš soukromý statistický pojem?

J. Schwarz 1.1.2018 16:57

Re: S medicínou se dnes diskutuje

nevím, jestli je to soukromý nebo vůbec statistický pojem, ale omezená množina čísel mívá maximální hodnotu. Protože lidí zatím žil pouze konečný počet, pak jestliže definujeme maximální věk dožití jako funkci na osobách, má tato funkce maximální hodnotu, pak nejbližší nižší v daném uspořádání... A pokud zjistíte, jaké geografické oblasti či typu společnosti tyto nejvyšší hodnoty odpovídají a spárujete je s kvalitou "péče" můžete si vše zjistit sám, i bez specielní statistiky.

P. Mach 1.1.2018 19:57

Re: S medicínou se dnes diskutuje

... a co tím chtěl básník říct? Že víte, jaký měli ti co se dožili 100 let nebo ti co chcípli ve 30 zdravotní péči? Víte prd. Jediné co se dá říct, je to, že v oblastech se minimální nebo žádnou zdravotní péčí je průměrný věk dožití nízký a tam kde je zdravotní péče na výši je rovněž vysoká i průměrná délka života. Což je fakt, který žádný mikulec popřít nemůže.

M. Mikulec 1.1.2018 17:56

Re: S medicínou se dnes diskutuje

"Neodpovídá-li praxe vaší teorii, je nutno praxi zavrhnout", viďte, Machu?

P. Mach 1.1.2018 19:51

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Víš vůbec o čem je řeč?

M. Mikulec 2.1.2018 12:18

Re: S medicínou se dnes diskutuje

Vidím, že jste v koncích, odpovídat mi otázkou..:-)

J. Sova 1.1.2018 12:51

Re: S medicínou se dnes diskutuje

http://www.zemepis.com/vek.php

R. Houška 1.1.2018 10:04

Tak jsem si říkal, jestli jsem to před půlnocí nepřehnal a neprobudil se až na Apríla...A pak jsem si přečetl, čím se autor živí...tak to jó, to potom jó...

Akorát mi trochu vadí, že mi stát sebere půlku výdělku aby ze zbytečných škol vylézala až takhle moc zbytečná individua...

P. Urban 1.1.2018 10:30

Naopak, to jsou výborně investované peníze

Víte, proč reálný socialismus existoval přes všechny své nedostatky čtyřicet let, a v SSSR ještě déle? Díky svému pilíři, marxismu-leninismu! Vědě, která umožňovala za dělnické peníze teoretikům bádat, publikovat, polemizovat, dělat osvětu a, to především, nekecat do práce těm, kteří ten stát skutečně řídili.

Kdyby nebylo marxismu-leninismu a příslušných vědeckých a osvětových institucí, trpěli by lidé typu autora tohoto článku frustracemi z vlastní neúspěšnosti. Přešli by k opozici, což by byla pro režim hrozba. Nebo by se naopak snažili proniknout do řídících struktur a odsud uvádět své teorie do praxe. Což by ohrožovalo úplně všechny.

Až Vám zase bude líto peněz na zbytečné školy či zbytečné instituce, zavřete oči a zkuste si představit pana Boháčka, jak řídí tento stát. Uvidíte, že se Vám pak bude platit lehčeji.

P. Maleček 1.1.2018 13:04

Re: Naopak, to jsou výborně investované peníze

Co ste to na Silvestra vychlastal a zlajz, že tady teť tak stalinisticky zvracíte?