9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


SPOLEČNOST: Na webech znělo Jirko, nedej se!

22.7.2006

Potkal jsem nedávno známého, který mi s určitou škodolibostí sdělil, že mi čtenáři NP nadávají. Nejsem ale žádný masochista, který by se vyžíval v tom číst diskuse k mým článkům. Za ony více než dva roky, co s NP spolupracuji, a podotýkám na čistě dobrovolné a nevýdělečné bázi, jsem se naučil nebýt zbytečně zvědavý. Nicméně to, co doopravdy s velkým zájmem sleduji, jsou internetové diskuse ke zprávám, a to na webech MfD, Lidovek a Práva. A web Novinky.cz, který ostatně nabíhá při využívání serveru Seznam.cz, je z hlediska diskusí ke zprávám velmi zajímavý.

Těsně před volbami se na serveru Novinky.cz mezi „kvalitní názory“, což je sám o sobě termín velmi diskutabilní, nejvíce objevovaly posměšky na Paroubka všeho druhu. Názor, který by Paroubka hájil, se mezi „kvalitní“ vůbec nedostal. Podívejte se ale na server Novinky.cz teď! Mezi „kvalitními“ názory jsou výhradně posměšky na ODS, a hlavně „Jirko, věříme ti, jsi nejlepší politik, nedej se!“ Lidová tvořivost je i v tomto ohledu neuvěřitelně bohatá. Řada diskutujících si zde evidentně vybíjí nahromaděnou agresivitu a vztek. Mnoho z nich používá Paroubkův slovník z „památného“ povolebního projevu. Jirka tak musí bojovat proti „modré totalitě“a proti „ODSss“, což má být zřejmě reakce na spojení ve zkratce KSČSSD. Výrazy používané diskutéry v anonymitě jsou vesměs žalovatelné a správce serveru sice uvádí, že proti sprostým nadávkám a urážkám zasáhne, stává se to ale málokdy. Abych byl spravedlivý, jsou tu i nadávky na Paroubka, opět s jakýmsi podtextem vybití agresivity.

Po nočním jednání na dnešek mezi lídry stran trojkoalice a ČSSD došlo údajně k zásadnímu obratu v postoji Paroubka k programu trojkoalice. Tento stav bude velmi zajímavé sledovat i na českých webech. Skalní přívrženci Paroubka by se mohli cítit svým „vůdcem“ podvedeni. Protože ale Paroubek předvedl nejeden názorový veletoč, je spíše pravděpodobnější, že jednání o programu trojkoalice opět nikam nepovedou. Prodlužuje se tak pouze stav, že nám stále vládne Paroubek a jeho skalní zastánci to dokáží ocenit.

To, co se však jako pověstná „červená niť“ táhne všemi názory podporujícími na webech Paroubkovu politiku je až dětinsky naivní víra jeho obdivovatelů, že jim Paroubek dokáže zařídit „ráj na zemi“. To je podle mne zcela nový fenomén, který lze srovnat snad jedině s počáteční podporou Václava Klause na počátku devadesátých let, kdy do Klause vkládala spousta lidí naděje, že u nás zavede „spravedlnost a kapitalismus“, pokud možno s „lidskou tváří“, dodávám. Bezmezná víra části české společnosti v Paroubka je důsledkem celkové sociálně ekonomické politiky ČSSD, která nabízí štědrou ruku sociální státu za cenu rychlého růstu státního dluhu. Tato politika dělí společnost na dvě poloviny. Ta jedna využívá oné štědré ruky a pobírá všemožné sociální dávky, ta druhá si uvědomuje, že dluh, který se dnes tvoří, je a bude stále větším břemenem a zatíží zejména budoucnost našich potomků. Pokud se touto politikou zvyšuje počet lidí závislých na státu, potud logicky stoupají počty přívrženců takovéto politiky. Tento problém ale přesahuje hranice českého státu a je přítomen ve všech státech EU. Vlády, které se nechtějí jen tak „vést“ a chtějí s tímto fenoménem „něco dělat“, obvykle narazí na dobře organizovaný odpor. O tom se ostatně nedávno přesvědčila francouzská vláda.

Co bude na českých webech rezonovat dnes a v další dny, bude opět kopírovat naši vnitropolitickou situaci. Uvidíme, bude-li Paroubek vážně ochoten ke kompromisu s trojkoalicí. Pokud to mohu sledováním českých webů odhadnout, pak mu to u jeho skalních obdivovatelů může uškodit. Bude tedy do značné míry záviset, zda Paroubek své skalní příznivce podrazí nebo se s nimi opět sejde.Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.