Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Na co vlastně byla karanténa?

diskuse (22)

Ta otázka se se zvyšujícími počty osob pozitivních na covid-19 vcelku logicky nabízí. Tím spíše, že nás (nebo spíš sebe?) naše vlastní vláda ještě nedávno chvástavě označovala za přeborníky v boji proti nákaze. Nikdy ale neplatilo „nechval dne před večerem“ více, než právě v probíhajícím dramatu, který se zvolna mění v zoufalé čekání na vakcínu. K čemu tedy vlastně prakticky posloužilo jaro roku 2020, které nejen Češi strávili ve stavu vypnuté společnosti? Mezi lidmi s výjimkou vždy poslušných svazáků panuje jakési soukromé ťukání si na čelo, co to vlastně tak dlouho předstíráme.

Hra s nulovým součtem

Obecně je nad touto otázkou vyhlášena amnestie. Nikdo se na nikoho za nic nesmí zlobit, protože jsme se všichni báli a úlek spojený se schováním se před nebezpečím byl tou nejnormálnější společenskou reakcí. Kromě toho bylo málo informací, panoval chaos a nikdo pořádně nevěděl co dělat. Tak trochu si tohle všechno namlouvají i lidé, kteří nad karanténou v jejím maximálním rozsahu kroutili hlavou už v březnu a v dubnu. Není ale možné říci, že opatření měla platit jen do půlky dubna a pak už ne. Buď ano, nebo nikoli.

Karanténa nás měla ochránit před přetížením zdravotního systému a také pořádně „utahat“ virus, aby nebyl smrtící. Povedlo se? Pokud jde o nemocnice, ty se skutečně naplnění JIP ani nepřiblížily, ve většině regionů na hony. Je přitom velmi pravděpodobné, že kapacita by byla dostačující i při mírnějších formách epidemiologických opatření. Takových, která by neodrazovala pacienty od návštěv lékařů a neznemožňovala plánované významné zákroky. Takových, která by ušetřila životy a zdraví osob nemocných na jiné nemoci než covid. Těch za jaro nebude méně než obětí covidu.

Čas a peníze

Pak už ani není o čem spekulovat. Virus nabírá na obrátkách, že by jej dva měsíce karantény nějak zásadně „ochočily“ (jak se říkalo), se příliš nezdá. Byť to nebylo jejím konečným účelem, což jsme se ale nedozvěděli od vlády, ale spíše od expertů, karanténa zdravotně nevyřešila vůbec nic. Spíše naopak. Vytvořila v lidech nereálná očekávání a iluze o jednodimenzionální řešitelnosti problému, s nímž máme co do činění. Sňala z lidí osobní odpovědnost. Byla dokonce řadou lidí považována za možnou a žádoucí léčbu. Ve skutečnosti nás jen stála čas. Z úkrytů jsme pak do normálu vyšli naivní a bez testu imunity.

Kdyby jen čas. Protože karanténu vyhlásil stát, musel, musí a bude muset platit. Asi jako při menším válečném konfliktu. Lidem, kterým zakázal chodit do práce a jejichž dětem zavřel školy. A to jen za několik měsíců nicnedělání a polodělání, které je bez prokazatelných pozitivních výsledků. Málokdo by asi věřil, jak rychlá může být ztráta autority státu. Z Babiše, Vojtěcha a jejich týmů a poradců vychází pro společnost škodlivá míra slabosti, nejistoty a především (i v této době!) ustrašené i podlé politické konformity. Společně ničí stát jako instituci, které můžeme aspoň něco věřit a která své zdroje využije pro jednoznačné a pevné vedení.

Návrat k osobní odpovědnosti

A to by se v demokracii stávat nemělo. Proč? Protože pokud nebude vakcína v dohledné době, je pravděpodobné, že v zimních měsících se zdravotní systém už pod tlak opravdu dostane. Nebo opět odložíme operace? Protože už si ale peníze můžeme jen tisknout a prosit o ně v zahraničí, lidi budou muset chodit do práce - anebo se proti zákazům vzbouří. Vzbouří se za sebe, své vlastní životy, jejich ochota obětovat se pro seniory a zranitelné osoby skončí, nebude už dále možná. Ironií osudu je právě do této vzpoury ženou lidé, kteří na naší solidaritě staví svůj politický úspěch.

Zkušenost s karanténou může vést k jedinému, a to je návrat k osobní odpovědnosti jedince. Ano, tak trochu po švédsku. Už teď, kdo v ulicích chce, roušku nosí, není nutné k tomu kohokoli nutit. Firmy a instituce si o svých opatřeních mohou také samy rozhodnout, a také to dělají. Tato spontaneita je v zájmu státu. Nebo nám má co nabídnout, pokud „lokálně“ zase postupně vše zavře a zakáže? Pokud se o to bude bez demokratického potvrzení takového mandátu snažit druhým kolem budování válečného komunismu, je na místě tvrdý odpor.

Autor je předseda Občanského sdružení Za branou, z.s.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začíná hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz