15.1.2021 | Svátek má Alice


SPOLEČNOST: My, normální lidé?

15.1.2019

Mnohokrát čtu na internetu, dokonce i v denním tisku, že tam či onde byl zatčen (zadržen) řidič čehokoli, jemuž příslušné orgány naměřily nějakou dávku omamných látek, tedy drog. Podobné zprávy se občas objevují v souvislosti s některými sportovkyněmi a sportovci – chtěli dosáhnout vyšších výkonů díky drogám.

V souvislosti s tím eviduji sem tam zprávy o tom, že tu či onde policisté odhalili doupě „vařičů drog“, či sídla jejich distributorů. Jako Česko jsme prý na jednom z předních míst těch „vařičů“. Ano, budiž, to vše zřejmě patří ke koloritu dnešní doby. Nikdy mě ovšem nenapadlo, abych nějakou drogu sháněl. Jsem natolik problematiky znalý, že si uvědomuji kontury oné cesty přes drogy do pekel. I když nevylučuji, že kdyby se v jistých kritických chvílích mého života objevil ďábel a nabídl mi „řešení“, možná bych podlehl. Zatím jsem zřejmě ďáblovi za to nestál.

Nu a nyní vážně. Jak bych to měl udělat, kdybych si chtěl koupit nějakou drogu před tím, než bych nastartoval své auto a odejel kamsi? Což asi dělají ti, kdož jsou při řízení pod vlivem drog přistiženi. A že jich přibývá.

Bydlím v obci, která má necelé tři tisíce obyvatel. Kdyby tu někdo prodával drogy, asi by se to o něm vědělo. A všichni by se mu vyhýbali. Ale nevím, proč by to dělal, když by si je u nás asi nikdo nekupoval. Žijeme v naší obci normálně, řešíme věcné i drobné problémy, patřičně se někdy pomlouváme, jindy chlácholíme, avšak ty drogy má každý v chalupě. Nějakou tu slivovici tím myslím. A v hospodách u nás se také točí dost piva, vinotéka někdy praská ve švech. Ale drogy tu nejsou. A u vás doma je to jiné? Není? Kde to je tedy jiné. Odkud startují ti řidiči?

Jak to asi vznikne, když se drogy množí (prodávají a kupují)? Inu, jako u každého zboží. Napřed musí být poptávka a posléze prodej. A nyní prakticky. Nedovedu si představit, že bych některý den dopoledne zastavoval své spoluobčany v naší obci s tím, jestli nevědí, kde by se dala sehnat marihuana. Nevím, co by si o mě pomysleli, ale rozhodně by se do večera ke mně domů nedostavil žádný obchodník s drogami. On v naší obci žádný takový obchodník totiž ani nebydlí. Dokonce ani v okolních obcích ne. A všichni by si mysleli, že jsem pošuk a některé maminky by svým dětem zakazovaly, aby mě zdravily.

Kde je tedy ten „zašmodrchaný“ pes? Na internetu? Jsem jeho uživatel, ale neumím si představit, jak bych poslal do internetového světa výzvu, že potřebuji nějakou špetku marihuany. Jde to? Asi nikoli, pokud by člověk nechtěl mít oplétačky. Takže tudy cesta asi nevede. Já vím, co mi (naivkovi) lidé světa znalí odpovědí. Prodej čehokoli, se děje pouze pod rouškou anonymity velkoměst. Jejich rozlehlost je zárukou neřesti. Tak proč ta velkoměsta nezrušíme? Mohli by všichni občané žít krásně a v klidu jako v našem malém městečku.

Tedy jinak. Proč v těch velkoměstech s těmi prodejci drog něco nedělají? To přece nemůže být pouze věcí policie, která zas až tak moc nezasahuje do společenského života. To je přece věcí cti místních občanů. Nebo ne? Je libo mít přední univerzity ve městě, v němž se distribuují drogy? Že to je ve světě zvykem? Smutná výmluva. Víme co to je čest místních občanů? I Praha je přece místem.

Nevšiml jsem si, že by boj proti drogám, tedy proti jejich výrobě a prodeji, měla nějaká politická strana, třeba v Praze či v Brně v programu. Že se to nehodí? Nebo že je to boj proti větrným mlýnům? Avšak nyní se musím ptát. Berou jejich voliči (s přimhouřením očí volebních lídrů) drogy? V Praze by to v dnešní době možná sedělo. Ale i Piráti snad musí vědět, že jsou drogy škodlivé. A když to nevědí oni, proč jim to nevysvětlí jejich koaliční partneři?

Když si výše uvedené řádky přečetl můj přítel a kolega, podíval se na mě tázavě a posléze se zeptal: Nebereš ty občas nějaké drogy?

Když jsem poslal kolegovi Wagnerovi tento text, tak mi odepsal, že ho napadlo, jestli si takto nechci zajistit pravidelný přísun drog. Načež jsem mu napsal, že na to nemám, protože články na Neviditelném psu nejsou od počátku honorovány. Howgh.

Otázkou zůstává, kdo je tu normální. Napadl mě pouze Boris Polevoj. Ale už i v Rusku jsou prý drogy. Pochybuji. To by Putin nikdy nedovolil.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.