25.10.2020 | Svátek má Beáta


SPOLEČNOST: Muži z Normandie

8.6.2019

Na konci jara 2003 jsme se potulovali po normandských útesech a plážích. Na jednom z útesů nedaleko Pointe du Hoc jsme potkali starého pána. Stál na zeleném trávníku a díval se na moře. Náš syn k němu šel a zeptal se: „Vy jste tady byl?“ Pán odpověděl: „Tady ne, o dva kilometry dál.“ Stál tam a pozoroval moře pod nádhernými útesy. Útesy, které kdysi v onom červnu 1944 musely být strašné. Tehdy jsem si uvědomila, že tito pánové, o kterých Ronald Reagan řekl ve svém slavném projevu v roce 1984 na stejném místě, kde jsme tehdy stáli my, že „muži z Normandie měli víru, že bojují za celé lidstvo“, jsou již hodně staří a že odcházejí.

O rok později, 6. června 2004, přenášela Česká televize celé oslavy Dne vylodění. Na sluncem zalité ploše stáli veteráni z tamních bojů a mezi nimi najednou známá tvář: plukovník Jaroslav Chejstovský. V době 2. světové války člen pozemní služby RAF. Účastník Bitvy o Anglii. Po svém návratu do Československa „po zásluze oceněn“ komunistickým režimem. Po listopadu 1989 povýšen do plukovnické hodnosti. A tak tam stál v té krásné, parádní uniformě mezi dalšími veterány na pláži v Arromanches. Co se mu asi honilo hlavou?

Při pohledu na tehdy ještě poměrně velký útvar veteránů jsem si vzpomněla na všechna ta jména účastníků bojů z Anglie, účastníků později třetího odboje, většinou ještě později vězněných nebo alespoň pronásledovaných komunistickým režimem, které jsme znala. Připomněla jsem si jména známá i méně známá, některá i zapomenutá: Alois Konopický, Ladislav Snídal, Antonín Špaček, Jindřich Heřkovic, Oldřich Kulík, Josef Havlíček, Vladislav Mec, Václav Straka a také právě Jaroslav Chejstovský. Na jména lidí, před jejichž jmény jsou uvedeny vysoké vojenské hodnosti udělené po roce 1989 a za jejichž jmény najdete výčet vyznamenání francouzských, britských a z polistopadové doby i československých a českých. Na jména lidí, kteří žili v naší městské části, v Praze 3, které radnice vyhledávala a jejichž jména zapisovala do Knihy cti.

Byla to vždy krásná hodinka setkání s nimi: slavnostní zápis, pamětní list, pamětní medaile, květiny, sklenka šampaňského a velmi zajímavé vzpomínky zajímavého pamětníka. Pak odešel a … a tady jsem si uvědomila, jak velký je ten dluh, který vůči nim naše společnost má.

Později, po pár letech po domluvě s řediteli a učiteli dějepisu našich základních škol byla vypsána soutěž pro žáky 8. a 9. tříd, kteří nacházeli a mapovali osudy těchto vzácných lidí. Odměnou žákům byla kniha generála Tomáše Sedláčka „Vydržet“ a v ní vložená fotografie starého pána, kterého jsme v roce 2003 potkali na normandských útesech. Občana USA, ročník 1924, který se vylodil 6.6.1944 na pláži Omaha. Bylo mu dvacet let.

A protože na dobrou věc není peněz nikdy škoda, všichni účastníci soutěže jeli za odměnu na čtyřdenní cestu - kam jinam než do Normandie. Aby sami, na vlastní oči viděli ty nádherné útesy, které při pohledu z moře musely být v Den D strašné.

Nyní uplynulo od toho tak důležitého dne, který rozhodl o porážce nacistického Německa, 75 let. Nikdo z těch statečných, kteří žili v Praze 3, už není mezi námi. Ale měli bychom vědět, že i nedaleko nás žili „muži z Normandie, kteří měli víru, že bojují za celé lidstvo“.

 Autorka je bývalá starostka Prahy 3Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.