Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Může křesťan považovat muslimy za své bratry?

Bezprostředním podnětem pro tento článek byl nedávný tiskový článek známého katolického činitele Tomáše Halíka prohlašujícího, že "policejní zásah proti našim muslimským bratřím je hřích".
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

11. 5. 2014 20:04
poznamka

Kdysi davno jsem se zeptal americkeho vojenskeho kaplana, proc vlastne armada potrebuje kaplany. No a on mi rekl "Protoze ve fox holes, tedy v prvnich liniich nejsou ateiste"

0 0
možnosti
JS

J. Sova

11. 5. 2014 20:34
Re: poznamka

Tedy třeba i severovietnamští, čínští ... vojáci měli kaplany?

Nebo nikdy nebojovali v prvních liniích? Kdo v nich tedy bojoval?

0 0
možnosti
JJ

J. Jurax

11. 5. 2014 21:16
Re: poznamka

No, ono jde v zásadě o indoktrinaci vhodnou ideou, která přehluší pud sebezáchovy a umožní nějak se srovnat s eventualitou smrti či poranění.

Nemusí to být nutně náboženství. Může to být vlastenectví, pocit povinnosti, hrdost profesionála, obrana domova a blízkých, boj za vítězství socialismu a komunismu, jenž nastolí ráj na zemi, boj za jediný spravedlivý řád, ať už jakýkoliv, za osvobození ujařmených, proti okupantům, boj za lebensraum, v němž teprve se panská rasa bude moci rozvinout, jakož i kombinace zmíněných prvků. Mezi kaplanem žehnajícím vojákům a politrukem plamennými slovy vojáky povzbuzujícím je jen rozdíl v metodě, nikoliv v cíli.

Účinným prostředkem pro pozdvižení bojové morálky byly i kulomety v druhé linii, zaměřené do zad těch v linii první.

0 0
možnosti
JB

11. 5. 2014 23:31
Re: poznamka

Zajimave, ze o tom nic nevite. Ovsem pokud vam jde o to slovicko, tak jim skutecne nerikali kaplani. Ovsem na rozdil od zapadnich armad, kde kaplanu zase tolik neni v komunistickych armadach meli politruky v kazde jednotce a ti vojakum neustale vymyvali mozky Takze pak skutecne delali divy sebeobetovani.

0 0
možnosti
JB

11. 5. 2014 23:39
Re: poznamka

Zajimave je, ze v nemecka armada (neplest si ji s SS a podobne) vzdorovala a udrzela si kaplany i za vlady narodnich socialistu. Politruky se podarilo partajnim vladcum, armade vnutit az v roce 43.

0 0
možnosti
JS

J. Sova

12. 5. 2014 7:59
Re: poznamka

Na tom není nic zajímavého. Německo byl křesťanský stát, jak se o něm vyjádřil i doktor theologie Josef Tiso. Proto chtěl s Německem spolupracovat. V r. 1940 bylo v sedmdesátimiliónovém Německu jen 400 tisíc lidí mimo církve.

A i u SS byli katolíci:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10350835414-kolaborovali-s-nacisty/212382551210006/

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz