SPOLEČNOST: Multikulturní soužití v praxi
Tak jsme u nás v Mostě zase jednou vyšli vstříc multikulturnímu soužití. Zrekonstruovali jsme park v centru města, aby si prý děti měly kde hrát a dospělí kde odpočívat. Znáte to. Dětské hřiště, lavičky, pergoly, okrasné květiny, fontána, vodotrysky, nové chodníky a cesty, dláždění, osvětlení… Hlavní ozdobou se kromě fontány stal i nasvícený mariánský sloup, který byl na místo převezen z nedalekého Vtelna. Prostě prima prostor v centru města, když si chcete jen tak posedět.
Městskou kasu to stálo 12 milionů korun. Stačilo několik málo týdnů teplého počasí a na zelených záhonech uprostřed města se povalují odpadky a nedopalky od cigaret, v nové fontáně s vodotrysky plavou láhve z plastu, plechovky od piva, krabičky od cigaret, ba dokonce i boty (pořád to říkám, že současný sociální systém je naprosto demotivující). Poškozené jsou lavičky, po kterých milé rozverné děti běhají s nohama od bahna a skáčou po nich, zatímco člověk si nemá kam sednout. Herní atrakce, koše a další mobiliář postupně mizí, neboť projektanti udělali fatální chybu. Použili kovové součásti.
Kromě 12 milionů za rekonstrukci tam místním obyvatelům tlačíme vodu čerpadly, aby to pěkně stříkalo k obecnému pobavení. (pozn.: Fontána je velmi moderní nejen co se týče vstřikování vody, ale také použitím světelných efektů. Je na bázi LEDkové technologie. Svítí bíle, ale když bude nějaká příležitost, můžeme i měnit světelné tóny do několika druhů barev. Chtějí ji dokonce naprogramovat, aby zpívala a dělala různé veselé kousky.) Svítíme také na krásný mariánský sloup, po kterém teď nově lezou veselé děti, zatímco ve Vtelně k němu měli úctu (mají pech, patří pod Most a ten to chtěl jinak). Náklady na spotřebu elektrické energie samozřejmě průběžné platíme. Na rozdíl od jiných částí města sem nyní nově zajíždí vůz s pracovníky technických služeb každý den. Zvýšené náklady s úklidem budeme nově platit stejně, jako budeme platit zvýšený dohled městských strážníků, které tam město hodlá posílat. Po multikulturních integračních zkušenostech v jiných částech města očekávám investice z veřejných prostředků do dalších kamer, které budou sledovat lidi na veřejném prostranství. Všechny lidi. Jistě bych mohl správně politicky korektně napsat, že to vše je dílem „některých spoluobčanů, kteří si neváží veřejného majetku“. Mohl bych také napsat, že ničení zařízení a vytváření nového bordelu v centru města je dílem nějakých „mladíků“. Jistě, mohl. Jenže proč bych to dělal. Pravda je totiž taková, že ti „někteří“ jsou na Skupovce, jak se oblasti říká, Romové.
Rád bych tedy tímto co nejzdvořileji požádal pracovníky Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, pracovníky Rady Vlády České republiky pro záležitosti romské komunity, ale jistě také například pracovníky sdružení Romea a podobných organizací, aby ve svém volném čase, nikoli za další veřejné peníze, každý den odpoledne, až jim skončí ta náročná šichta, zaskočili k nám a uklidili po těch, kteří jsou středem jejich pracovní náplně. O totéž prosím v sobotu i v neděli a zesílení služeb si dovoluji doporučit každý měsíc v období čerpání dávek a podpor. To je následný bordel o něco větší, než běžně. Děkuji.
Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora