8.12.2021 | Svátek má Květoslava


SPOLEČNOST: Mrzké udavačství

2.1.2021

Zoufalé centrální řízení v zoufalé době odhaluje i zoufalé lidské charaktery

Stezka korunami stromů na Lipensku byla uzavřena na základě udání uvědomělých občanů. Koupit samopal si můžeme, propisku nikoli. Do uzavřených supermarketů se smí, ale na Stezku v lesním prostředí pod širým nebem nikoli?! Proč?

Tohle je jeden z šílených paradoxů současné koronakrize. Policie ČR obdržela udání z řad mimořádně uvědomělé veřejnosti, že by se měla uzavřít Stezka korunami stromů, která na Lipensko i v této době přitahuje mnoho turistů. O tomto udání policie seriózně informovala provozovatele. A tak dříve, než by Stezku musela policie uzavřít represivním nařízením, uzavřel ji provozovatel raději sám. Podle jakých pravidel se Stezka musela uzavřít, vůbec netuším. Pokud podle zařazení mezi služby (nic jiného mě totiž nenapadá), pak lze tedy očekávat, že bude s okamžitou platností také zastavena a uzavřena veřejná doprava a hromadná městská doprava ve všech městech, protože je to také služba – navíc oproti Stezce pod širým nebem extrémně nebezpečná.

I když jsou hotely, penziony, restaurace a lanovky z důvodu pandemie zavřené, tak k nám na Lipensko nyní přijíždějí tisíce lidí, aby si odpočinuly od koronavirové deprese. Nedivím se jim, chápu je. U nás je přeci tak krásně!

Většinou se jedná o slušné hosty. Je pravda, že čím více lidí přijede, tím větší je i počet nezodpovědných a neukázněných individuí, která nerespektují vůbec nic. Parkují na zakázaných místech, vjíždějí do zákazů vjezdu, i když se nacházejí na území Národního parku Šumava. Na veřejných prostranstvích nenosí roušky, i když by měli.

Místní se jich bojí a uzavírají se ve svých domácnostech. Tam, kde se podle dopravní značky musí použít sněhové řetězy, je neukáznění, často i agresivní nájezdníci nepoužívají a komplikují dopravu sobě i ostatním. Protože si pro uzavření restaurací, hotelů a penzionů nemají kam odskočit na toaletu, odskakují si do lesa a hromadně, samozřejmě nepříjemně znečišťují životní prostředí.

Dokonce si někteří na zakázaných místech rozdělávají velké ohně v blízkosti lesa a společně si opékají buřty, čímž si kompenzují zavřené restaurace. To jsou stinné stránky zájmu lidí o Lipensko, ale přesto se je snažíme pochopit a tak trochu se skřípěním zubů tolerovat.

Co pochopit nedovedu, je mrzké udavačství plynoucí z nejasných vládních pravidel, podle kterých se bohužel musí orientovat a často i proti vlastní vůli konat příslušníci Policie ČR. Je mi to líto, ale to je realita dneška. Zoufalé centrální řízení v zoufalé době odhaluje i zoufalé lidské charaktery.

Autor je předseda Turistického spolku Lipenska

Převzato z Manek.blog.idnes.cz se souhlasem autoraVyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.