25.4.2024 | Svátek má Marek


SPOLEČNOST: Mravný či nemravný zisk?

22.11.2005

Nikdy jsem nebyl přítelem alkoholu, tak ani nevím, kolik stojí kvalitní vína, proslulé druhy whisky či různé lahodné koňaky. Napadlo mě o tom přemýšlet až po návratu z lékárny, kde jsem bez receptu v ruce zakoupil běžné nosní kapky Nasivin, aby se moje mírné nachlazení a lehká rýma neproměnily v něco komplikovanějšího. Při té příležitosti jsem trochu „provětral“ domácí lékárničku a poté začal nad cenou léku trochu počítat, protože v médiích se o zdravotnictví, o pojišťovnách i novém ministrovi píše tak často, že mě to nemohlo nepoznamenat K čemu jsem dospěl?

Zjistil jsem, že nosní kapky Nasivin obsahují v litru vodného roztoku půl gramu léčivé látky hrozného názvu (oxymetazolini hydrochloridum), že slouží i dětem od 12 let mj. právě při akutní rýmě, zánětu nosních dutin a středouší a že jeden litr Nasivinu by v naší lékárně stál rovných 4 400 Kč (za 10ml lahvičku jsem totiž zaplatil 44 korun). Známé kapky Cholagol, které při žlučníkových potížích pomáhají dospělým i dětem od 12 let, obsahují různé léčivé látky (nejvíce manthae piperitae etheroleum) i látky pomocné a jejich litr by přišel na 3 540 korun. Orální sprej Orofar, který útočí na bakterie, viry a houby v krku a dutině ústní obsahuje kromě čištěné vody a dalších pomocných látek dvě látky léčivé, v jednom litru jsou té první látky dva gramy a druhé o půl gramu méně (latinské názvy nepíšu, jsou strašidelné) a cena jednoho litru tohoto léku by přišla v naší lékárně na 4 333 Kč.

Soudím, že podobná srovnání jsou sice poněkud „přitažena za vlasy“, ale docela namístě. Nezáleží přece na tom, zda platí pacient či pojišťovna, protože někdo to koneckonců pokaždé zaplatit musí. Neměly by si proto naše pojišťovny a náš nový ministr trochu posvítit na výrobce léčiv? Nezasloužil by si občan – pacient mít informace o jejich materiálových, výrobních a distribučních nákladech? Nenašel by se i tady prostor pro úspory? Stát je zatím sice slušný, když na léky stanovil sníženou pětiprocentní daň, ale po volbách se tato daň může podle receptu ODS proměnit na „rovnou“ čili patnáctiprocentní, a to by znamenalo další cenový skok vzhůru.

Drahých koňaků, whisky i vín se lidé jistě mohou vzdát a nijak si tím neublíží. Včasné užití kapek do nosu lze lidem i bez návštěvy lékaře doporučit, protože může zabránit pracovnímu výpadku a minimalizovat tak ztráty. Že by ale cena jednoho litru kapek měla převyšovat částku 4 000 korun českých, o tom pochybuji. Nejsem sice odborník, možná se i mýlím, ale myšlenka se do kouta schovat nechce: Nejsou čísi zisky poněkud nemravné?