22.9.2021 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mravnost a elektronická evidence tržeb

Je to jen něco přes dvě staletí, kdy lidé vstoupili, jak tvrdili osvícenci, do věku dospělosti a stali se svobodnými občany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 20.5.2015 21:25

Re: Daně, zákony, kontrola

Njn... na internetu se lze dočíst souhlasných reakci prakticky na všechny pitomosti , které kdo kdy vymyslel. To si ještě představují, že starosta bude skrzevá nějaké sklíčko kontrolovat barvu čmoudu z Vašeho komína..  Jo asi jo, občas se najde starosta úchyl, kterej podoben pomocníkovi pomocníků pomocné stráže VB bude buzerovat svou vesnici, ale asi častý zjev to nebude. Ono by už asi bylo na čase, aby se společnost nějak bránila proti lidem , kteří s oblibou podávají důkaz o své existenci tím, že vymýšlejí takové neuvěřitelné 3,14..viny...

J. David 20.5.2015 18:00

Re: Daně, zákony, kontrola

Ona ta aplikace Lafferovy křivky funguje. To nejsou daně, ale klasické berně a desátky, kdyby jen desátky. Struna na skřipkách také kolíkem nejde napínat věčně. Známe to: "Uhlíři, máš zaplaceny daně na příští rok?". Pecunia non olet (Vespasián). Třeba cigára zdražují, vejvar z krabičky je pro "goverment" 6/8 z prodejní ceny (DPH a spotřební berně). A najednou ti magoři  blbnou s plošným zákazem kouření v putykách. V oblasti, kde je trh a fakultativní přístup, putyky nejsou instituce, kam musí našinec povinně lézt. Dodavatele služeb si mohu vybrat, narozdíl třeba od magistrátu, kam občas vlézt musím, díky zákonodárcům. Oni to chtějí aplikovat i na putyky, kam lézti nemusím. Tak to nechme na putykářích, aby oni sami rozhodli, zdali budou mít míru zisku takovou, či makovou v tom, zdali putyka bude kuřácká, či nekuřácká. Jako kuřák/nekuřák holt do nekuřácké/kuřácké putyky nelezu, pokud tam vlezu, přijímám smluvní podmínky a nebrsním. Jako kdyby vlezl buzerant do bordeláku a dožadoval se, že tam nemají být erosenky. Je to logické? když jsem nekuřák, nelezu do putyk kde se kouří, pravidla šenku si určuje majitel živnosti (již mu investičně dali zabrat třeba EU hajzlíky). Ale nic, nekuřák ať leze tam, kde se nekouří a bude spokojen. A nedodržování zákonů? Když jsou zákony, díky zákonodárcům tak blbé, že je lze obcházet, proč ne.

J. Kučera 20.5.2015 17:21

Daně, zákony, kontrola

Za bolševika se dolar vykupoval za 15 Kč a prodával za 30. Byla poptávka a tak se logcky objevila i nabídka. Vexláci platili 20 a prodávali za 25. Měli velké obchody, přesto že nebezpečné (StB byla dokonce bdělejší než elektronika). Ale kšefty se hýbaly. Dnes je situace stejná, jen v jiných oblastech. Z 80 Kč ceny cigaret je 60 daň a nepašuj. Jistý Britský ekonom si dal před lety práci a modeloval system zdanění. Zjistil (na modelu, ne ve skutečnosti), že 15% daně je optimum. Nevyplatí se okrádat stát, protože riziko nevyváží zisk. Bad tuto hranici je ziskové šizení daňového systému, pod ní vybere stát méně, než by mohl. Různá zákonná omezení vedou k nedodržování zákonů, pokud to většina "poddaných považuje za nemravné. Před časem se tu kdosi radoval, jak budou starostové kontrolovat třídění odpadu. Pán patrně neví nic o české nátuře. Alespoň v malých obcíxh by starosta-udavač už nikdy nebyl zvolen. Kromě dvou krátkých období byl v české historii inkvisitor velice riziková profese.

J. David 20.5.2015 17:00

Zase srandy kopec...

Sněmovna zase cosi schválila. Hygienická hladina hluku. Když Vás soused bonzne, že Vám v bytě hraje hlasitě rádio, musíte do bytu vpustit nějaký dozorující orgán, ke zjištění dB "bez odmluvy", jinak Vám mohou švihnout "štráf" až půl melounu. Docela síla, co vymyslí zákonodárné hlavy se zobáky. Exekutor se může mirnyx tyrnyx k "filcování" bytu do něho vlámat (občas si i splete patro a sousedi se diví, že mají vybrakovaný a oblepený kvartýr), zásahová jednotka PČR si občas splete vedlejší vilku, beranidlem vybourá vrata a dveře, a nic netušící občany v "nedbalkách" (včetně dětí), kouzelnými hmaty a chvaty za řevu uzemní. Nezletilci pak z toho mají psotník, nabydou domnění, že si pro ně přišli čerti, jako v pohádkách. A nyní navíc zase ustanovit nějaké orgány pověřenců na "kravál", pokud si nepustíte nějakého takového magora dobrovolně do budoáru, ejhle, zase vyhrožují pokutou. Kurňa, kde je základní právo z listiny práv a svobod? Otázka subsidiarity. Jistý zákon, tedy 119/2002 Sb. ve znění úprav pozdějších, mi také dává právo, jistým způsobem "ochránit svůj život, zdraví a majetek". Svými "weapons" legálně drženými, vládnu obstojně i na soutěžích. Takže...

PS. Nu, a ještě zbývá uzákonit, že do každé rodiny patří minimálně jeden "musulmanský macerát", vylovený Talošema někde u Libye, pořídit mu kobereček a kompas, aby věděl kterým směrem je Mekka, a v záhonku na zahrádce mu, místo mrkve a karfiolu, postavit minaret s elektronickým muezínem. A zřídit "komis", která bude kontrolovat (s neomezeným právem vstupu "do baráku"), zdali onen "macerát" je dobře živen v rámci "halal tradice", má kysnu pouštního písku na vytírání řiti, zdali má ten správný provázek na fallu (někdy opět porodí Proroka), a našinec je jeho přítomností dostatečně multikulti obohacen. Pokud něco nebude v pořádku, pokuta třeba zvící "melounu". Sci-Fi? Ne, realita. Proto raději a systematicky doplňuji muničák. Militant nejsem, ale realista.

L. Novák 20.5.2015 16:40

Kontrolovat je třeba socialistickou vládu

Ta nejvíc krade a rozhazuje peníze vykradené ekonomicky aktivním občanům z kapes. Sobotku, Babiše a spol.

L. Novák 20.5.2015 16:36

Re: Mravnost a elektronická evidence tržeb

Proč by mělo a proč by za to měli všichni platit nehorázné peníze? Centrálně všechno řídit a všechno o všech vědět chtěli komunisti za totalitního bolševického režimu, který nakonec stejně ekonomicky zkrachoval. Babiš se Sobotkou jsou jen pokračovateli ideového odkazu totalitních komunistů, který vyhrabali někde ze smetiště.

L. Novák 20.5.2015 16:31

Re: Co plácáte o mravnosti? Evidence tržeb má zajisti

Dodržování jakých zákonů? Kým?

Ti, co podnikají "načerno" a neplatí daně (ze získaného profitu), žádné elektronické evidenci tržeb podléhat nebudou a peníze budou brát i nadále z ruky do ruky. Viz třeba takový David Rath. Snad si nemyslíte, že v podobných případech nějaká online evidence tržeb omezí podvody, korupci, zloděje ve státních službách a vytváření bilionových tunelů na státní kasu (viz bilionový tunel OZE vzešlý ze sjednoceného postupu české levice za vlády ČSSD)?

Sobotka, Babiš a spol. jsou ideově spjati s centrálně řízeným socialistickým (totalitním) státem a hospodářstvím a tomu odpovídá i jejich politické blábolení k ekonomicky zcela negramotným voličům.

K. Janyška 20.5.2015 14:32

No, právě. A neměly by se. A navíc nikdo neví, co

je to jediné právo pravé a skutečné, tedy právo soukromé, kterým se prostě musí testovat úplně všechno. A netestuje. Spějeme k totalitě. EU je jejím až neuvěřitelným a neskutečným motorem... Dzp.

J. Kyselková 20.5.2015 14:13

Re: Evidence tržeb existovala vždy.

Souhlasím, paní Kudrnová a děkuji za výstižnou argumentaci. Ekonomice nepomůže ostré utahování oprátky  živnostníků, ale kontrola a stopstav stále velkorysejšímu státnímu rozhazování.

V. Novák 20.5.2015 13:46

Re: Mravnost a elektronická evidence tržeb

Proč by to vědět nemělo?

V. Novák 20.5.2015 13:45

Co plácáte o mravnosti? Evidence tržeb má zajisti

dodržování zákonů, ne mravnosti...

I. Kudrnová 20.5.2015 13:25

A co když je to naopak?

Kradnů kteří? Ti co ty peníze dávají do rozpočtu, nebo ti co z něho berou a jak a za co? Kdo má být kontrolován?

P. Selinger 20.5.2015 12:36

Re: Evidence tržeb existovala vždy.

Jo, ale co s tím ? Jít všichni k volbám a nevolit socany a babišovce, a podobné populisty.

V. Kain 20.5.2015 12:27

Socialistický nesmysl

Stačí se podívat kdo za tou obludností stojí a kdo ji chce prosadit.Ekonomice nerozumí ani jeden.Jen se trochu vylepšila ekon.situace už by Bohouš tak jak je a byl zvyklý prožíral a prožíral.Už se zase bijí v prsa a chlubí se cizím peřím.Chtějí si zajistit další vládnutí a tak zvesela korumpuje určitou skupinu voličů opětovným navyšováním platů,rozrůstání už tak dost nabobtnalé byrokracie.Samozřejmě,že na umořování dluhu nepůjde ani koruna.Dluhy ať si splácí někdo jiný.Ministr financí je velice mazaný mystifikátor a účetními triky ze sebe dělá dobrého hospodáře.Voliči netuší,že tento člověk s nimi hraje betla.Všichni ze současné koalice sázejí na závist.Kolik voličů schvaluje tu Babišovskou gauneřinu? A s tím oni počítají.

Z. Lapil 20.5.2015 11:49

Charakteristika socialisty?

Socialista je člověk, který má ostatní lidi buď za blbce neschopné se o sebe postarat, nebo za zloděje. Může mít pravdu, ale uniká mi, jakým právem z toho vyčleňuje sám sebe, a proč si myslí, že to nějaký stát nebo kdo zachrání.

I. Kudrnová 20.5.2015 10:56

Mravnost a elektronická evidence tržeb

Tak se měl jmenovat můj článek výše. Pan Žíďovský by si měl nechat pro sebe své chytrosti. On si snad myslí že si tržby nehlídají, ale proč by to mělo vědět Ministerstvo financí?. Už zase jak před r. 89 se pojede j e n po živnostnících?

I. Kudrnová 20.5.2015 10:22

Re: Evidence tržeb existovala vždy.

Co je státu po evidenci tržeb, co je těm holkám co sedí v papučích za naše peníze, v kanclech, které si neplatí, píší na počítačích, které nejsou jejich, nedali do toho ani korunu, my jim totiž na to vyděláváme tím právě, že si hledáme co bychom měli dělat v čem podnikat, a až to najdeme, tak oni v papučích a teď už páni v nových oblecích nám budou říkat, co máme dělat, oni kteří to neumí a sedí a sedí na zadku tloustnou a tito aby našli něco co mají dělat vymýšlí jak nás zdeptat okrást, naštvat vzít svobodu. protože oni to ví nejlíp podle nich. n e n í t o p r a v d a Produktivní sféra, asi 20 % která svou činností respekt svými reálnými daněmi plní státní rozpočet, je stále o menší a menší průmysl, zemědělství stavebnictví doprava, OSVČ živnostníci. Zbývá asi 80% populace která na nich žije parazituje, nebo jak to mám nazvat, Ta je za svou práci nebo prostou existenci placena ze státního rozpočtu, soudci, policisté, vojáci, učitelé většina lékařů, úředníci diplomaté politici a řada dalších, pak děti studenti penzisté nezaměstnaní sociálně potřební. Samozřejmě / těch asi 80 %/ i tito platí n e p ř í m é d a n ě , ale to je již pouze umělé přesýpání hromádek peněz, již předtím vybraných od zdaněných tvůrců HDP Není to šikana ještě snížit podíl živnostníků na našem trhu tím, že je zatížíme dalším a dalším vyhazováním peněz ze své kapsy aby podíl těch lidí co živí 80% byl ještě menší? Zamyslete se ještě jednou, jak to vůbec tady u nás chodí. My jsme si zvolili lidi, kteří nás mají rozvíjet a zastupovat a ne lidi, kteří nic jiného neumí jenom to co se naučili před r.89, nevím kde ale něco podobného bylo před 89 a kam to vedlo. Ekonomice se nevedlo a takové zásmažkové priority jestli budou pokračovat tak to povede akorát k naštvání všech lidí v ČR. My nepotřebujeme dráby. To už taky tady bylo a kam do vedlo?

Z. Žíkovecký 20.5.2015 9:36

Evidence tržeb existovala vždy.

Evidence tržeb existovala vždy. Bez ní se může obejít snad jen malý živnostník, který stojí za pultem sám a nikdy si nebere dovolenou. (Ale i ten by si stejně měl ve svém vlastním zájmu tržby evidovat, aby věděl, jak si na tom stojí.) Jakmile se firma trochu rozroste a začne "vykořisťovat" byť jen jediného zaměstnance, tak si majitel musí evidenci tržeb hlídat, aby měl jistotu, že ho personál neokrádá. Takže tu nejde o nějakou zatěžující činnost navíc, ale jen o to, zda se má tato evidence zpřístupnit finančnímu úřadu. Ovšem boj proti kontrole placení daní není bojem ve prospěch podnikatelů, ale ve prospěch nepoctivců a ke škodě podnikatelů poctivých. Skutečnost, že je dnes slovo "podnikatel" často pociťováno jako synonymum k "podvodník", není paradoxně způsobena snad nějakou levičáckou propagandou, ale právě naopak takovouto "svobodomyslnou" agitací ve prospěch "bezpřívlastkového" trhu, který pak zvýhodňuje podnikatele typu "Konkurence může prodávat levně, protože nakupuje kradené zboží. Ale u nás je tomu jinak, my kradené nekupujeme, my to krademe sami, a proto můžeme prodávat ještě levněji."

Taková evidence ovšem nemusí být nutně elektronická. Nevidím důvod, proč by si některá firma nemohla zvolit dělat to tradiční cestou, třeba i klasickým ručním psaním paragonů přes kopírák. Ovšem při dnešní úrovni a ceně elektroniky, kdy mobilní telefon má kapacitu a výkon, o němž se ještě před nemnoho lety nezdálo sálovým počítačům, nemusí být náklady na elektronickou cestu nijak extrémní, a snad by to mohlo vyjít i levněji než papírování.

Takže místo boje proti samotné myšlence evidence tržeb bychom se měli spíše zaměřit na to, aby se dobrá věc nezměnila v noční můru hloupou nebo přímo záměrně nevýhodnou realizací, jak se příliš často stává (viz např. Opencard a pod.).