SPOLEČNOST: Moravanství
Jako rodilý Moravan se za nálepku „cajz“ stydím i za ty, co ji užívají, to není humor, ale jizlivost. Jako by na Moravě nebylo dost hlupáků, stejně jako v Praze nebo jinde. Tito zastánci moravských zájmů zkreslují skutečné příčiny ekonomicky slabší pozice některých regionů na Moravě. Podobně chudší najdeme i v Čechách, na Karlovarsku i jinde. Je dána nižším HDP, tedy nižší ekonomickou výkonností v těchto oblastech a z ní vyplývající nižší platové úrovně. Kořeny toho jsou i v historickém vývoji, v absenci velkého průmyslu s vyššími platy, nejen v nepřejícnosti Prahy.
Navíc mám dojem, že tito lidé jsou převážně z Brna a léčí si komplex, který pan Donutil, léta působící v Brně, trefně pojmenoval: Brno je největší maloměsto a Praha nejmenší velkoměsto. Na sever od Brna jsme k jejich agitaci hluší, v Olomouci nebo dokonce v Ostravě málokoho osloví. Jaksi cítíme, že by tito Brňáci chtěli hrát roli centra pro Moravu i pro ten cancourek z někdejšího Slezska. Stejnou roli, za kterou ovšem Prahu velice kritizují, chtěli by pragocentrismus nahradit brnocentrismem. Zemské zřízení mělo možná oprávnění, když ČSR tvořily čtyři země, ale křísit ho dnes? V něčem mají však pravdu. Proč hranice krajů na některých místech moravsko-českého pomezí nerespektují historické hranice Moravy? Ale v soudu jsem opatrný, co když si to vynutili občané v těchto místech, jestliže jim to víc vyhovuje vzhledem k dostupnosti zaměstnání nebo dojíždění do škol ?
Moravanství přece může stát na jiných kořenech než jen na vymezování se vůči Praze, dost možná málo citlivé k venkovu vůbec, nejenom k Brnu. Praha je přirozeným centrem, kde je nejvíce státních institucí, ústředních ekonomických a průmyslových organizací a také má z těchto důvodů nejvyšší HDP u nás, který převyšuje i některé oblasti vyspělé Evropy. Všude ve světě jsou v metropolích ceny pozemků, domů i práce, tedy platy, vyšší než v regionech. S tím Brno nic nenadělá a mělo by se zaměřit na své přednosti. Pan Horníček konstatoval, že moudří lidé se na stáří usazují v krajích, kde se pěstuje víno. On to řekl po své návštěvě Provence, ale celá vinorodá jižní Morava je přece zázemím Brna. S bohatou historií prvního slovanského státního útvaru od Sáma po Svatopluka i kulturního dědictví věrozvěstů. Nebo třeba lidového folkloru, jinde málo viděného, svědčícího o opravdovém a zdravém patriotismu a vztahu k rodné hroudě. Přínos Brna k národní kultuře je nesporný, i když ti nejlepší odchází logicky do Prahy. Každý region má hájit své zájmy, víme, že kdo mlčí v koutě, bude tam pořád. Jde ale o realitu požadavků i o etiku argumentace.
Je k smíchu ten mluvčí Moravanů, co v pátek večer (22.5.) obvinil v televizi Čechy z toho, že prý jejich vinou poklesl počet voličů moravských stran! On prý není Čech, ale Moravan, na což má svaté právo. Už nevím, který jazykovědec konstatoval, že v moravských městech se mluví čistší češtinou než v samotných Čechách. I Palacký říkal: „Jsem Čech moravského rodu.“ Proti gustu žádný dišputát, jak říkal pan otec, je to svobodné rozhodnutí každého člověka, kým se cítí. Ale uchylovat se k náznakům o šizení moravských krajů není seriozní. Jestliže mají důvěryhodné rozbory, tak sem s nimi, ať jsou podrobeny kritickému posouzení kvalifikovaných odborníků. Jestliže nemají, tak ať raději mlčí, protože u nesoudných lidí vyvolávají zlobu a šovinistickou nenávist. Kdyby zdůraznili, co dobrého chtějí v Bruselu prosadit kromě osočování Prahy, udělali by lépe a už se mohli poučit. Vždyť při všech dosavadních volbách moravské strany propadly u většiny voličů, kteří se nenechali zmást klamavou reklamou, která místo aby chválila své zboží, tak útočí na jiné.