Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Morálka a ještě k tomu politická

Jsa poněkud pod vlivem posledních politických událostí v naší milované vlasti, šel jsem si poněkud vyvětrat hlavu do svého oblíbeného lesa. Ptáci zpívali, slunce svítilo a vše bylo tak, jak to v přírodě má na jaře být. Zrovna jsem přemýšlel o tom, že ten ptačí zpěv je vlastně signál ptačím kolegům, hájící území, tedy i potravu a nastolující řád sloužící k životu a rozvoji všech.
neboli Jarní zpěvy a kroužkování

Jsa poněkud pod vlivem posledních politických událostí v naší milované vlasti, šel jsem si poněkud vyvětrat hlavu do svého oblíbeného lesa. Ptáci zpívali, slunce svítilo a vše bylo tak, jak to v přírodě má na jaře být. Zrovna jsem přemýšlel o tom, že ten ptačí zpěv je vlastně signál ptačím kolegům, hájící území, tedy i potravu a nastolující řád sloužící k životu a rozvoji všech.

A náhle mi byly ty politické hádanice jasnější. Je přece jaro – to působí přece nejen na lidi ale i na politiky. A tak také zpívají. Vydávají signály. Zkusme jim porozumět a v jarní situaci se poněkud zorientovat.

Vzpomněl jsem si na svého přítele Ariho (Aristotela), kterého jsem před časem potkal ve stejném lese a jeho teorie o živočišných tlupách, smečkách a stádech. Jejich snahách o uchvácení území, moci, ovládání druhých, majetku, bohatství.. A ty letošní politické jarní zpěvy mi začaly připomínat, že s námi lidmi, budeme mít my lidé, ještě moc práce. Trochu si to rozeberme.

Začali jsme si vládnout pomocí politiky – poznámka pro naše poslance:

Politika (z řeckého polis - město, politiké techné - správa obce) je mnohoznačný pojem obvykle označující proces a metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními názory. Politika je sférou, v níž je přítomné neustálé napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola) politikou. Politiku lze chápat také jako snahu o společenské uspořádání.

Politika jako správa věcí veřejných byla chápána již v antickém Řecku. Ve středověku se pak do jisté míry stala dědičnou záležitostí feudálů, o něco později výlučnou záležitostí politiků. V novější době přechází tato tradice do pojetí politiky jako věci občanů.

Tedy alespoň by měla.

S politikou ale musí bezprostředně souviset i morálka – opět informace pro naše poslance:

Morálka (z lat. moralitas, správné chování, od mos, moris, mrav) znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti. Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty). Bohužel.

Náš stát se může pochlubit tím, že byl založen člověkem s vysokou mravní i politickou morálkou. Říká se, že citáty nedávají smysl, že jsou vytrženy z kontextu, ale podívejme se na některé myšlenky - odkaz onoho moudrého muže, jakési politické noty, podle kterých máme vládnout sami sobě a naproti tomu poněkud jiný mravní a politický postoj mladé, moderní političky, která se je snaží upravit do stylu 21. století z hlediska současné politické i poslanecké morálky:

TGM: Demokracie nepanuje ale opravuje.

Poznámka pro naše poslance :

Demokracie (řecky δημοκρατíα, vláda lidu, původně z řeckého δημος (demos), lid a κρατειν (kratein), vládnout) je forma vlády, případně státu, ve které je zdrojem moci lid.

TGM: Demokracie je úsilí proti nadpráví, proti násilnosti.

Politička: Proč myslíte, že ta Plzeň, že ten Jurečko, že jsem šla na státní zastupitelství. Ty v tom klečí, Petr, pražský zastupitelství na tom leží, stejně jako Plzeň celá, nakonec i Renata Vesecká, celá tahle parta na tom klečí. Ty půjdou sedět. Mně je jedno, jestli Bárta ovládá celou policii, protože my držíme celou justici. Proto ten Pospíšil. Všechno je promyšlený, já to hraju teďka tak, že teď se musí získat lidi. ...

TGM: Demokracie pravá spočívá v mravnosti.

Politička: Oni furt počítají s tím, že se chtějí udržet u koryt, ale paradoxně u koryta jedinej, kdo se chce udržet, je Petr Nečas, kterej tímhle přichází o tu podporu. Tohleto ho donutit udělat - ten včerejší radikální krok - ho donutil udělat Petr a regiony. Ty mu řekly - jestli to neuděláš, my to necháme poslat do těch regionů a ty tě popravěj. Tys jim to vnitro dal, ty jsi ten, kdo za to může. A on se pochlapil a udělal to takhle. ... Topka byla ta, kdo s tím včera přišel, s tou myšlenkou, že VV musejí celý z vlády. Včera jsem seděla s knížetem. Hele, on se najednou probere, je hrozně mravní. Včera se mnou seděl a byl to on, kdo řekl, tak takhle

TGM: Politický program z přemýšlení, z myšlení historického, není slepou empirií, nýbrž zdůvodněným přesvědčením a přesvědčení není slepé

Politik: Je jistota, že ta ODS vás podrží? Že vás nenechá chcípnout? Já si nedokážu představit, že ten Nečas je schopen postavit vládu na 102 lidech, kteří budou fungovat. Já nevěřím, že to bude fungovat, že on půjde do takového rizika.

Politička: ...akorát, že ta ODS mu to nedovolí. Já vám to řeknu jinak. ... to je tvoje vina, ... tys s tímhle zmrdem si to tady celou dobu hrál, on ovládá vnitro. To je tvoje vina, to je tvojí slabostí. Ty jdi do prdele. My tě odpálíme. Udělá se nová čistá správná ODS. ... Jestli to prostě nezvládne, tak oni ho odstřelej. Vezme to někdo jinej, já nevím kdo.

TGM: Představa o nutnosti chytrácké diplomacie se přežila, lidé počínají chápat, že lež je hloupá a zbytečně komplikuje a zdržuje jednání. Pravda je ve všem, i v politice nepraktičtější.

Politička: My jsme počítali s tím, že takoví ti... Skokani, takoví ti, co jim jde o prachy, o koryta, se seberou a řeknou si: hele, radši než přijít o funkci nebo o ten plat poslaneckej, tak do toho půjdou. A oni půjdou, až jim to jakoby dojde

TGM: Mravnost je poměr člověka k člověku

Politička II: Co prezident?

Politička: Ten je jedinej jako nebezpečnej. Akorát, že řekněme, že my a už se to blíží, on se taky posere při tom nárůstu těch informací. V tý společnosti se to posouvá, takže on si toho moc nedovolí, navíc podle všeho se chystá za mne postavit Havel. ... Už pro tu náladu v té společnosti. ... Já chci, a na tom si budujeme ten image, chci bejt ten čistej. ... Kdybys to viděl, ten... pořad na ČT, byla jsem klidná. Ti naši pičusové, jak jsou tam jednotní, oni potřebujou čas. Mít čas, aby si to přečetli v těch novinách. A hlavně - já bych potřebovala, aby začali tlačit spíš ty místní lidi. ... Hele, já, jak jsem úplně teď v klidu, tak nemám problém chodit všude, všem všechno povyprávět, furt dokola, a ty lidi mi věřej.

Doufám, že všichni cítíme ten poněkud žensky jemný ale podstatný, mravní, morální i filozofický rozdíl v chápání politiky. Nejhorší na tom je, že podle těchto křivých not také vypadá jarní zpěv našich politiků.

Takže, jarní zpěvy našich politiků nás řadí zpět do říše zvířat ale ne vznešeného ptactva ale hyen, mrchožroutů, neužitečných trubců i když si myslím, jestli to není pro zvířata urážkou. Ari – pokud si dobře vzpomínám mi řekl, že naši politici musí, spolu s námi pochopitelně, ještě vyspět ale jde to ztuha velmi ztuha. Ale přece jen.

My obyčejní lidé, naše společnost, má přece jen v rukou sice ne moc pružný ale zato účinný prostředek jak, pokud si myslíme, že my sami máme nějakou morálku, vychovat i naše reprezentanty, pomocí kterých se pokoušíme sami sobě vládnout a tím jsou - volby.

A kroužkování.

Jako u těch ptáků. Umíme je tím kroužkováním sledovat, jak žijí, čím se živí, kde hnízdí jak se páří a vychovávají mláďata. Tedy myslím ty ptáky. Umíme jim i pomoci. U politiků naproti tomu nekroužkujeme ty, u kterých nevíme čím se živí, kde vzali na honosná hnízda, jak vychovávají mláďata s kým a kde se pá... Kroužkujeme ty, které dobře známe a nebo si to alespoň myslíme. No, a pokud ti nově okroužkovaní se nechovají dobře, tak příště okroužkujeme jiné a tak dále, dokud se nedokroužkujeme morálky a mravnosti. Takže tímto, byť poněkud jiným kroužkováním, politikům i sobě můžeme a umíme pomoci.

Jak tedy dopadne letošní jarní pění? U ptáků jako vždycky dobře, vyvedou a vychovají mláďata a připraví je do života poslušní své morálky a zákonů.

A naši politici? Přestanou zpívat, alespoň ne tak hlasitě, jejich nemorální a falešný zpěv by mohl přilákat nepřítele v podobě předčasných voleb a nebyli by okroužkováni. Jsou totiž také poslušní své morálky a zákonů.

Přišli by o kořist. O naše peníze ve formě daní. O svoje platy. Nedostali by ani jiné krmení od svých sponzorů, kterým to krmivo pak vracejí ve formě předražených zakázek, léků a dalších a dalších zlodějských projektů. Mají to přece ve svých zákonech, jsou to přece zákonodárci ……… hele, radši než přijít o funkci nebo o ten plat poslaneckej,……§1.

Jenomže, zdá se, že značné procento našich občanů jarním zpěvům našich politiků začíná rozumět a hodlá kroužkovat dokud je čas. Většina lidí má totiž dobrý hudební sluch, křivé noty a falešné tóny vadí i kdyby byly tišší než doposud.

Nebo by se sami politici nechali dobrovolně kroužkovat,………… že by?

Praha 16. dubna 2011

S použitím Wikipedie, Duster Page a jednoho záznamu.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz