26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Milouš na Hrádku

Legendární projev generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše slaví 30 let. Dokladoval mimo jiné i intelektový deficit svého autora. Ale úplná sranda to ještě nebyla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 23.7.2019 18:35

Díky

Vynikající článek.

F. Navrátil 23.7.2019 16:52

Jako kůl mimo plot

Jakeš si neuvědomoval, že už neřídí ani stranu ani stát. Že

panoptikum stranických vysloužilců žije mimo hlavní linii událostí. V té době už Rudolf Hegenbart připravoval stranický a společenský převrat a kupodivu jezdil do Švýcarska na jednání s firmami jako VW nebo Siemens.

V. Čermák 23.7.2019 13:10

Milouš na Hradě a Václav na Hrádečku.

Tak jsme oslavili 30-té výročí "slavného" projevu Jakeše z Hradu, ČT dokonce asi 15-ti minutovou přímou relací z archívu. Ale pomalu se blíží výročí jiného "slavného" projevu, tentokrát Havla z Hrádečku, o těch "Králíkárnách a Slušovických žilkách". Doufám, že ani ČT ani my ostatní také nezapomeneme oslavit...

P. Harabaska 23.7.2019 14:32

Re: Milouš na Hradě a Václav na Hrádečku.

Už se těším. Na rozdíl od blábolícího strejdy s intelektuálním deficitem oslavíme vzpomínkou autentickou osobnost vskutku renesančního rozměru, kterou nám všichni záviděli. Aspoň to tak říkali u nás na pracovišti aktivisté OF, kteří se všichni znali a oslovovali křestním jménem. Vašek, Jenda, Jirka atd.

L. Novák 23.7.2019 16:31

Re: Milouš na Hradě a Václav na Hrádečku.

No jo, jenomže Babišovu StB komoušovi Čermákovi Havel rozdupal bábovičky na pískovišti, tak ho dodnes nenávidí a miluje soudruha Babiše... :-P

V. Čermák 23.7.2019 23:22

Re: Milouš na Hradě a Václav na Hrádečku.

Mně Havel nic nerozdupal, to spíš Slovákům veškerý zbrojní průmysl, který ochotně nahradily firmy našich spojenců. Toš tak, přičinlivý EUBolševiku....

V. Kotas 23.7.2019 18:23

Re: Milouš na Hradě a Václav na Hrádečku.

Že by to ČT také hodinu a půl rozebírala a porovnávala s následnou skutečností ?

J. Ptáček 23.7.2019 10:15

Jakešovi následovníci

Že na svých myšlenkách Miloš Jakeš trvá je logické a svým způsobem i sympatické. Neumím si představit, že by byl aktivní ve strukturách jemu dříve nepřátelských, jako mnozí, premiéra nevyjímaje. Ale stejné uvažování spoluhráčů o několik generací mladších? Využívajících všech současných výhod členství v EU? A třeba člen eurostruktur?

F. Houžňák 23.7.2019 9:39

No, tomu se říká "bojovat předminulé bitvy",

nebo jak nějaký soudružský spisovatel (Pludek nebo nějaký takový) vydal v sedmdesátých letech jakýsi román, "ostře a nebojácně kritizující poměry v Rakousko-Uhersku", jak tenkrát psalo Rudé Právo.

L. Harvánek 23.7.2019 8:50

Diskuse: ...

Mám pocit, že cokoliv je řečeno na Hradě, Hrádku i Hrádečku, není zrovna vrcholem myšlení intelektuála, za kterého se obyvatelé zmiňovaných staveb vydávají.

P. Kubáč 23.7.2019 8:48

Nemá smysl stěžovat si na setrvačnost ve společnosti

I naše společnost má setrvačnost - stále předstírá kapitalismus a svobodu slova, ačkoliv ve skutečnosti jsme dva roky od Euro-socialismu.

A jestli jste slyšel Babiše, nebo neblahé paměti Ťoka jak vysvětluje rekonstrukci dálnic - nebylo to tak daleko od "bojlerů a hodné holky Zagorky"

J. Novák 23.7.2019 8:20

Blábolilův návrat

https://1url.cz/UMfXz

D. Polanský 23.7.2019 8:14

Představa, že dnes nemáme v politice

také hodně Jakešů, je silně naivní. Dokonce více než kdysi.

V. Kotas 23.7.2019 8:44

Re: Představa, že dnes nemáme v politice

Aby ne, dřív byla jenom KSČ, jo ještě lidovci. Dnes je v parlamentu 9stran a desítky dalších mimo něj.

Z. Lapil 23.7.2019 12:53

Re: Představa, že dnes nemáme v politice

Nebylo těch stran dokonce pět? Určitě ještě jacísi (snad národní?) socialisté. Viz noviny: Rudé právo, Lidová demokracie a Svobodné slovo. Ty druhé dvě byly nejspíš na Slovensku.

Pokud kdo neví: ty strany byly členy Národní fronty a jednotná "komunistická" kandidátka byla kandidátkou Národní fronty. Součástí oné NF byly snad všechny organizace, od politických typu SSM, SČSP (svaz československo - sovětského přátelství) až po normálně užitečné (dobrovolní požárníci) a zájmové (zahrádkáři, včelaři, důchodci). Nejspíš včetně ROH (Revoluční odborové hnutí).

Pokud někdo chtěl pořádat nějakou akci, například jít jako voják základní služby na koncert mimo povolené vycházky, musel to prohnat přes nějakou organizaci (na té vojně to byl SSM). A jelikož všechny ty strany a spolky měly stanovy, ve kterých se zavazovaly plnit linii KSČ a tak podobně, vznikal tak dojem, že všichni se angažují ve prospěch komunismu.

E. Derat 23.7.2019 8:07

Milouš Jakeš pochopil, tedy konečně, že

EU je socialistický a kolektivistický projekt. A proto EU velmi chválil na 1.máje při svém projevu pro komouše. Škoda, že už je tak starý, byl by to důstojný nástupce po Junckerovi.

F. Egerer 23.7.2019 7:49

Paralela Ursuly s Miloušem

Paralela s Miloušem Jakešem mě napadla, když byla do čela EK zvolena Ursula von der Leyen. Tenkrát jakoby komunisti sami věděli, že už je šlus.

I. Mertl 23.7.2019 8:04

Re: Paralela Ursuly s Miloušem

Fuj, troubo.

L. Písařík 23.7.2019 23:32

Re: Paralela Ursuly s Miloušem

Pokud Ursula povede EU stejně jako vedla Bundeswehr, pak je ten správný člověk k rozvrácení EU.

D. Rajninec 23.7.2019 6:54

To čo bolo v u nás nebol socializmus !

Nohol to byť nejaký 3x vyluhovaný vojnový komunizmus leninského typu ! Skutočný socializmus sa budoval v tom čase vo Švedsku, Finsku, Francúzku a trochu nahnedlá forma aj v nemecku.

Nechápem autora , že sa naváža do 93 ročného starca /dnes už aj na predsmrtnej posteli v nemocnici/ a robí s z neho srandu !

Pri tom to obrovské komunistické brvno na ktorom visína oprátke dnešná vláda mu nejako nevadí , uniká ? Al tieť , že zlostný komunistický dedek si na hrade zase robí čo chce a čo sa mu v tej opitej hlávke zrodí . Tak denne súloží s pannou Ústavou!

F. Kusák 23.7.2019 8:00

Re: To čo bolo v u nás nebol socializmus !

Jenže ten zlostný dědek byl zvolen demokratickou volbou. Jestli respektuje ústavu či nikoliv, je předmětem sporu ústavních právníků, politologů i obyčejných lidí. Přál bych si také lepšího prezidenta, jenže nebyl, tak jsem raději nevolil žádného. Ale rozhodně v tom nespatřuji tragédii národa.

P. Kmoníček 23.7.2019 8:33

Re: To čo bolo v u nás nebol socializmus !

To je ale chyba potenciálních voličů. Volit se má vždycky a vždycky proti většímu zlu. Zdůrazňuji, ne pro, ale proti !

F. Kusák 23.7.2019 8:43

Re: To čo bolo v u nás nebol socializmus !

zcela relativisticky, i nevolba je volba, alespoň osobní. Nebyl jsem zrovna naladěn, aby na Hradě seděl Prof. Drahoš, uměle vytvořený produkt nebo nerudný stárnoucí kmet. Bylo to mé racionální rozhodnutí a za tím si stojím. Jiní na to mohou mít jiný názor, ale fakt, já to respektuji.

F. Kusák 23.7.2019 8:50

Re: To čo bolo v u nás nebol socializmus !

Pane Kmoníčku, co je vlastně chyba. Čistě technicky, je to vlastně odchylka mezi nějakou referenční hodnotou. Tou může být třeba hodnota stanovená nějakou normou. Ale já jsem v roce 1989 nechtěl žádnou normu, já jsem toužil po svobodě a po vlastním rozhodnutí. Tedy při respektu rozhodnutí těch druhých. Zní to vzletně, ale já se tím opravdu řídím, a proto ani Vám žádné hraběcí rady neudílím. Jak jste se rozhodl, Vaše věc.

F. Brabec 23.7.2019 9:15

Re: To čo bolo v u nás nebol socializmus !

A proč "se to má"? Volte si proti čemu chcete, ostatním nechte svobodu volit zase podle svých pravidel.

D. Stirský 23.7.2019 5:45

Ano, ano, je to tak. Jakeš není jen směšný dědeček Hribecek, na naší rodině se podepsal víc než dost. Avšak ti, co říkají, jak je ten socialismus strašný, by si nejprve měli ujasnit, co si pod tímto výrazem představují. Socialisté byli Beneš, Horáková, Orwell (přitom často a rádi různí narodovci tvrdí, že třeba Brusel = Eurasie). Já sám jsem názoru, že společenské vlastnictví je až na některé výjimky většinou neefektivní a nefunguje a že příliš mnoho regulací státem škodí. Ale jak říkám: nejprve je třeba si ujasnit, co si kdo pod pojmem socialismus představuje.

D. Rajninec 23.7.2019 6:59

Re:

AAk sa Jakeš na vašej rodine podpísal víc než dosť potom ste museli byť teda poriadna bolševická rodina ! Koľký ste boli členovia KSČ ? Asi všetci ! Lebo bežný radový občan ani nevedel , že nejaký Jakeš existuje . Ja so ho zaregistroval až keď sa stal tajomník KSČ !

Určite sociaslizmus bol to čo vaša rodina budovala 40 rokov ! A dokonca aj tej poloidiot jakeš vás odhalil ako revizionistov ?

Nechválil by som sa s tým , Cimrmane !

Z. Lapil 23.7.2019 12:39

Re:

Uvědomte si, že na Slovensku jste měli komunisty vlastní (KSS).

M. Prokop 23.7.2019 16:57

Re:

Vy ještě spíte, čičo?

J. Sinnreich 23.7.2019 4:57

Nepoucitelni....

A ted si predstavte, ze ve ted, v teto dobe, v baste kapitalizmu, v USA, stoji na diskusnim podiu dvacet adeptu na prezidentstvi (za Demokratickou stranu) a prakticky jednim hlasem slibuji premenu teto zeme na socialisticky raj, pokud budou zvoleni. Clovek, ktery prozil leta realneho socializmu zira jako u vytrzeni. Ano, znarodnovani, nebo rozbiti "velkych" korporaci, bank, bezplatna, statem rizena zdravotni pece pro vsechny, vyrovnani socialnich nerovnosti. Novy je jenom slibovany boj s klimatem a otevrene hranice.. Na to si ani soudruzi netroufli.