SPOLEČNOST: Mezi křišťálem a sametem
Možná, možná by se měl někdo z mediářů (noviny - novinář, média - mediář) podívat do kalendáře a ejhle! S brekotem by zjistil, že propásl Den válečných veteránů.
Že jste si ho nevšimli také? To je divné. Bývá, stejně jako ostatní významné dny České republiky, psán červeně.
Tedy otevření Palladia místo kasáren v Praze je pro současnou generaci zajímavější informace, ale představte si, že místo toho tu je konec I. světové války. Pro generaci v té době stejně starých lidí to byla jistě důležitější událost.
Dne 11.11.1918 došlo v železničním vagoně v lese u Compiegne ve Francii k podepsání dohody ukončující válečný konflikt s Německem.
V této I. světové válce přišlo o život téměř 8 milionů lidí, 19,5 milionu lidí bylo raněno, přes 6,5 milionu lidí zůstalo v zajetí. Víte vy vůbec, co to znamená "zůstat v zajetí"? Ve světě byl 11. listopad od té doby oslavován jako Den příměří, od roku 1954 je oslavován jako světový Den veteránů. Zájem o tuto tradici se pak v České republice objevil ve druhé polovině devadesátých let a byl spojen s naším přijetím do NATO.
Tento den se v ČR slavil poprvé v roce 1999 a je věnován žijícím i mrtvým veteránům válek vůbec. Nezapomínejme ani na desítky milionů mrtvých z II. světové války. Jedenáctý listopad se časem stal dnem vzpomínky na oběti dalších moderních vojenských konfliktů, nejen těchto válek, ale i bojů, jež svět vedl v posledním půlstoletí. Den souvisí také s tzv. poppy day (z angl. „den máku“), jehož symbolem je květ vlčího máku, kterému se na neobdělaných polích ve válečných obdobích dařilo.
Tedy jděte se podívat na nějaký hřbitov a zjistíte, kolik mrtvých pohřbených u nás bylo v souvislosti s I.a II. světovou válkou.
Jistě, hrozné, ale co s tím? Denně jsme atakováni mrtvými z televizního zpravodajství. (Dokonce některé osoby vystupující v televizi lze nazvat žijícími neaktivními mrtvolami.) Každá lidská bolest je hrozná. Na hrůzy "dávných" válek v Evropě se moc nevzpomíná, ti vzdálení mrtví z jiných částí světa nikoho nebolí. Je asi zbytečné to tlouct do hlavy mládeži.
Máme tu přece populárnější témata (např. 9.11. Světový den jakosti, 10.11. Křišťálová noc v Německu, 12.11 ukončení provozu tramvají v Jihlavě).
11.10. se také narodil Dostojevskij, ale chtít, aby o něm někdo něco věděl, to už by bylo opravdu moc.
Možná by ale měli představitelé státu vzhlédnout hlavu od svých "koryt" a říci si - tenhle stát má svou historii, své padlé a i ještě dnes žijící hrdiny a bezbranné oběti válek.
Měli by se zeptat, co dnes pro tento národ a to i jejich zásluhou znamenají pojmy jako vlastenectví, tradice a národní hrdost.
12.11.2007