29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mela o děti

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Will 14.11.2008 13:57

Je to dobře, až na...

Jsem pěstoun, 4 děti v péči:

Úřady problémy dělají, ale sám jsem zažil, že děti k nám protlačili lidé z dětského domova (a dali nám ty nejlepší, co měli), zatímco žábou na prameni byla soc. pracovnice z místa bydliště, která je vůbec neznala, a krajský úřad.

Ti úředníci mají jeden velký strach - že by někdo ty děti vrátil. Hodně diskutujících má taky ten strach... taky by nedávali děti, protože ony se fakt někdy vracejí. Ale je to selhání, nezvládat v rodině 14 letého Roma, když ho máte od 5 let? Není to neúspěch, to je hrdinství (vydržet s ním tak dlouho) a pro celou společnost je to obrovský úspěch (a taky úspora). Jenže lidi si myslí, že si ty děti berem, abychom jednou viděli, jak skládají maturitu a mají hezké zaměstnání a rodinu - hahaha, to je jako chtít vidět, jak se kůň naučil skládat pleny!! My jim můžeme dát hezké dětství. A v tom nám paradoxně nejvíc brání ochránci dětí, kteří mají za to, že největším neštěstím pro dítě je hlad, výprask a práce. Inu, pak je dětský domov nejlepším místem na zemi.

Martin Pich 14.11.2008 14:02

Re: Je to dobře, až na...

Pod to se Vám podepisuji, kolego. Jedete do Brna na http://www.pestouni.cz/let-konference-p.html ? Ne že bych si od toho něco sliboval, doufám však v setkání s lidmi co řeší podobné problémy.

Lukrecia 14.11.2008 15:06

Re: Je to dobře, až na...

Dobrý den, podle toho, jakou zkušenost jsem udělala se způsobilostí soc.pracovnic pro výkon jejich povolání a díky tomu vím, jakou bramboračku jsou schopny tyto úřednice napáchat jakoby v zájmu dětí, věřím, že žáby na prameni pěstounské péče se vyskytují ze strany státu. Nejde o to, co  naše byrokracie veřejně proklamuje, jde o to, co skutečně dělá, a to, že jenom dělá jako že dělá má nějaký důvod. Obvykle finanční. Možná nevstupujete na úřední půdu s dostatečnou dávkou poníženosti? Je to maličkost, ale pokorný postoj může být věci k užitku. Ve vaší předem ke zklamání odsouzené činnosti Vám přeju, aby nastal zázrak a dostavil se úspěch

Witch 15.11.2008 17:19

Re: Je to dobře, až na...

Máte pravdu. Já říkám, že jde jen o to, dát děcku co největší možné šance. Buď se jich chopí nebo ne. Určitě to ale bolí jinak a miň, než když se nevyvede dítě moje, pokrevní. Takže po vlastní zkušenosti říkám, že jsme si pomohli navzájem. Já dostala úžasný impulz a nápor radosti ze života, dítě překonalo zanedbání a traumata. Být mladší, jdu do toho znovu.

bb 14.11.2008 11:49

Vstřícnost úřadů-ach jo

Je to přesně tak, jsme taky kteří už máme 4děti a nebýt FODU tak máme jen 2 protože děti nejsou  ,až jsme se obrátili na FOD a děcek jak máku.Náš kraj ne a ne a nadruhém konci republiky děcka čekala na náhradní rodiče.Je to přesné byrokracie a zas byro...?Uděláme si čárku a dejte nám pokoj,však vy dáte pokoj až to bude trvat dlouho přestane vás to bavit!!!!A ty soudy než vám děti soud přiklepne tak se děti opravdu bojí že budou muset spět, nikomu to nepřeji.Chce to trpělivost a trpělivost a otravovat úředníky!!!!!!!!

karel-smichov 14.11.2008 11:47

názor

Kdo by to měl rozhodnout ? Politici ,ti mají jiné zajmi   děti je nezajímají ! Úředníci to je

kapitola sama pro sebe  !! Jim zřejmě dělá radost  dělat potíže a tím  dát najevo

jak jsou  důležití  (je to pakáž)

Vážný 14.11.2008 10:40

Právní souvislosti

Právně je tu problém v několika rovinách:

ČR je zavázána Mezinárodním paktem o právech dítěte, který naprosto jasně staví zájem dítěte na první místo v rozhodování o něm. Proto by každé rozhodnutí soudu o umístění do DD, Klokánku apod. mít věcné a úplné zdůvodnění proč je pro něj toto umístění lepší, než jiná která se nabízejí, mělo by obsahovat i zamítnuté alternativy a také lhůtu pro kterou toto platí. V tomto smyslu je skutečně možné rozhodnutí o umístění do ústavu třeba nejdéle na rok, zda se situace rodičů nezlepší, ale pak by měl soud udělat nové rozhodnutí.

Potíž je ale v tom, že děti nemají v těchto procesech adekvátní zastoupení, myslím, že by mělo mít možnost ovlivnit ustanovování opatrovníka, myslím, že by opatrovník měl mít povinnost určité komunikace s dítětem a navíc by měla tu být možnost veřejnosti kontrolovat práci opatrovníků. Ale tomu brání ochrana osobních údajů. Možná by pomohlo, pokud by dítě v řízeních s opatrovníkem muselo být zastoupeno ještě ex-offo advokátem.

I když i dneska už by bylo kdeco možné v oblasti kontroly, ale pouze plošně, nikoli ke konkrétnímu dítěti. Pokud by neziskovka se rozhodla kontrolovat spisy, tak k nim má právo po odstranění osobních údajů a pak podat podnět k ombudsmanovi. Ale úřady by se určitě zuřivě bránily.

Milan 14.11.2008 8:55

Až na ten závěr máte pravdu.

Chybí Vám tam ale ještě dva důvody tohoto stavu:

1. Je to džob pro desítky psychologů a sociálních pracovníků, kteří chtějí ve svém vlastním zájmu celý postup svěřování dětí do náhradní rodinné výchovy (adopce i pěstounství) co nejvíce komplikovat a proposudkovávat - to právě jim zajišťuje práci.

2. V hlavách zůčastněných psychologů a úředníků přetrvává socialistické podezření vůči rodině: nad rodinou stát nemá dostatečnou kontrolu a rodina vkládá do hlav dětí nesocialistické myšlenky, proto je pro každého socialistu lepší kolektivní výchova než rodinná výchova. Oni přece nemohou dopustit, aby nějací pěstouni nebo adoptivní rodiče vychovávali děti k mravnosti či dokonce k náboženskému cítění a rodinné solidaritě...

Váš návrh na řešení je špatný, protože zase navrhujete zřídit nějakou další komisi a zpracovávání nějakých materiálů a posuzování papírů... Byrokracie se nedá léčit byrokracií. Rozhodovací pravomoc by naopak měla být co nejníž - na obci, v níž zájemci o dítě žijí. Tam je totiž znají! A vyšším orgánům by měla být povolena je informační činnost, aby zájemci věděli, kde jsou jaké děti bez rodičů.

Martin Pich 14.11.2008 9:24

Re: Až na ten závěr máte pravdu.

Náš starosta prohlásil, že ty naše cigoše z vesnice dostane a potom od něj soud vyžádal posudek k soudnímu jednání o svěření dětí. Opravdu si myslíte, že Vás na obci dobře znají? A jak by se dozvěděli, které děti jsou kde volné? Jedna centrální, profesionální komise se všemi informacemi a povinností s žadateli osobně jednat by alespoň byla snáze kontrolovatelná.  Určité byrokracii se vyhnout nedá. Jde o to, aby byla co nejmenší, nejprůhlednější a aby měla k dispozici všechny informace. To na obcích fakt není možné.

S body 1 a 2 souhlasím.

PJ 14.11.2008 8:55

Vážně je to tak

Dobrý den, jsme rodina schválená pro pěstounskou péči a můžeme potvrdit vše, co se v článk píše. Pořád slýcháme, že děti našich pořadavků nejsou, že pěstounů je nadbytek....Názory úředníků vás jako budoucí pěstouny schlazují jako studená sprcha až nakonec z kursů odcházíte s pocitem, že jste příšerní sobci, co myslí jen na sebe, přesvědčují vás, že dítě chcete jenom jako hračku pro své potěšení, že mu pobyt u vás vlastně škodí, že se ho snažíte omezovat.....Kdo neabsolvoval - neuvěří. Věta, že jim v DD a KÚ nic nechybí a že jim je tam vlasně dobře je častá, stejně jako ta, že děti do pěstounské péče nejsou....Jsme znechucení a smutní. Zajímali by nás zkušenosti jiných. Zdraví PJ

Eloe 14.11.2008 13:01

Re: Vážně je to tak

 Já jsem pěstounka a stejně jako autor, jsem si dítě prostě našla sama ve spolupráci s DD. Úředníci sice vykřikovali, že to je špatně, ale dítě už nás znalo a chtělo k nám, tak celkem nemohli moc dělat.

abyt 14.11.2008 13:38

Re: Vážně je to tak

Mám stejnou zkušenost. Jenom proto že tehdy malej Honzík důsledně prořval celý dny - já chci Alenůůůůůů!, tak jsme je udolali.;-P

Witch 15.11.2008 17:13

Re: Vážně je to tak

Zkuste DD a KÚ v Aši. Tam jsou hrdí na počet dětí, předaných do rodin.

Haek 14.11.2008 8:45

Bohužel, asi je to fakt.

Jde hlavně o prachy. Stát stojí péče o dítě v ústavu násobně více, než v péči pěstouna. Jedná se řádově o stotisícové částky na dítě a rok. Pro ředitele/ky předmětných ústavů a spřátelených - zainteresovaných úředníků jasná volba. Článek je dobrý, doplnit ještě přesné údaje (náklady, počty dětí, srovnání s vyspělými státy) a rozeslat do médií a našim "sqělým" zástupcům v parlamentu. Nejsem pěstoun.

karel 14.11.2008 8:29

Neni to riziko?

Neni velke riziko si vzit ditě z ustavu, kde většina děti ma rodiče nebo prarodiče, kteři se ale nechtěji se o sve děti starat. Je jistota že se geny rodiču neprojevi u těchto děti? Jakou roli hraje vychova a jakou geny ziskane po rodičich? Je mnoho otazek, ze sveho okoli vim že geny převažuji vim to i ze sve rodiny. Rad bych věděl jake jsou zkušenosti diskutujicich.

Milan 14.11.2008 8:56

O tom článek není

tak neodvádějte pozornost... Nejste vy náhodou zrovna nějaká ta žába na prameni?

Stredocech 14.11.2008 9:38

Re: Neni to riziko?

Je to riziko, ale pěstouni se sami pro ně rozhodují. Je tu i nebezpečí, že jim DD dá dítě, které jim působí problémy a chtějí se ho zbavit, ale nevím, nakolik se to může opravdu stát.

MP 14.11.2008 8:01

Pěstounská péče nebo adopce

měli jsme dvě své děti a chtěli jsme si vzít další jen jedno nebo dvě a bez nějakých romantických představ, prostě  s vědomím, že to bude velmi náročné. Bohužel jsme to vzdali díky přístupu úředníků. 

Ada 14.11.2008 7:39

Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

doktora ombudsmanských věd... R^>-

karel-smichov 14.11.2008 12:04

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Ta trafika kterou dostal ,nevím za co , se mu tak  zalíbila ,že bude  v tak zvané práci  do 80 r.

Normální lidé kteří pracují  se  nemůžou    důchodu   dočkat ,asi by nikdo mladčí  nezvládnul

tak náročné úkoly  !  přesto že to zvládne   děda, který by se měl starat o !>->-

karel-smichov 14.11.2008 12:06

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

 VNOUČATA

Jenda 14.11.2008 23:39

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Jak kteří. Naši jsou oba prduši a naprosto to nevypada, ze by se nejak desne tesili, ze zustanou doma a budou chodit sypat ptackum.

Jakub S. 14.11.2008 12:24

Ale fuj. Kdybyste o něm jen trošku věděli, chudáčci, co mu nesahají po paty.

Stříknout, plivnout, po člověku, který je z nejlepších, co jich tu dnes je. Vypovídá to o vás, na co máte vy. Úroveň...

Witch 15.11.2008 17:11

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Ado, ať se dnes dostanete do jakékoliv šlamastyky, můžete právě tomuto úřadu poděkovat, že jste za člověka víc, než třeba v roce 1992. Místo ofrňování bohatě stačí zabrousit na stránky úřadu. Mně stačí jenom ten frmol, co se rozpoutal po kontrole v dědečkárnách. Naprosto jsem netušila, jaké věci se někde mohou dít... A jak se honem musely napravit, aby dotyčné ústavy mohly dálů fungovat. Při tom záběru se leccos nepovede, to je fakt, ale byla jsem svědkem, že i v trestní kauze se začalo postupovat jinak, když soudce zjistil, že případ bude mít v merku ombudsman. To, panečku, honem přestalo ponižování svědků obhajoby! (tehdy ještě nebyly video a audio záznamy povinné)

Mejla 14.11.2008 7:34

Pouze syndikát Vodičkové FOB má roční dotace kolem 100 mil. Kč.

Takto obludná organizace nemá v žádné vyspělé zemi obdoby.

Stredocech 14.11.2008 8:52

Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

podobají pěstounským rodinám. Jednu jsem znal, podotýkám, že měli vlastní děti, ovšem už dospělé s vlatními rodinami. Žena vzala místo k Klokánku, s tím, že vlastní rodinný domek. Podle propozic Klokánku je maximální počet dětí na jednu takovou rodinu čtyři. Tak prostě dostali čtyři děti a ty tam normálně bydlely, jako by byly v rodině. Zásadní rozdíl, Klokánek platil ženu-zaměstnankyni a peníze (nevím kolik, asi to budou stejné normy jako v DD) na potřeby dětí, její manžel, ač se též z části na péči podílel měl pochopitelně jiné zaměstnání. Děti tam zůstávaly neurčitě dlouho, protože a to pozor, děti nebyly PRÁVNĚ VOLNÉ.

Toto je jeden z hlavních důvodů, proč jsou plné dětské domovy, spousta dětí v Klokáncích ale pro adopci ani pěstounskou péči (ta se týká postižených či větších dětí. kojenci śe nabízejí k adopci) je dětí nedostatek.

Že v dětských domovech je poměr dětí a zaměstnanců jedna k jedné a když sponzor zaplatí pobyt u moře, svezou se s tím také zaměstnaci někdy i s rodinami je jen třešnička na dortu. Děti dnes v Domovech hmotně nestrádají ale jsou absolutně nepřipraveny pro samostatný život. Jeden ředitel DD mě kdysi soukromě řekl "Naprostá většina dětí u nás má OBA rodiče. Kdyby právní uvolnění dítěte v určitém případě záviselo na jedné pohlednici, kterou některý z rodičů jednou za půl roku pošle, jsem v zájmu dítěte, které by jinak mohlo jít do rodiny, ochoten tu pohlednici "ztopit." Zájem pěstounů mě přitom absolutně nezajímá, zájem dítěte ano."

A k Vaší poznámce, ve vyspělých zemích (např. Švédsko) neexistuje, aby dítě strávilo v Dětském domově déle než rok. DD je zařízení, které má za úkol např. týrané dítě "dát dohromady" a hned poté se to dítě umisťuje do náhradní rodinné péče.

Martin Pich 14.11.2008 9:34

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

To, že se Klokánky  FOD snaží napodobovat rodinu bohužel narušuje jeden velmi závažný problém. Obrovská fluktuace v nich. A ta se v současné době, vzhledem k vážným finančním problémům FOD, bude stále zvětšovat. Jaké je to přiblížení rodině, když tety odcházejí a přicházejí jak na běžícím pásu? Pokusíme-li se to alespoň trochu přiblížit rodině, je to něco jako děti v rozvrácených manželstvích, kde přichází jiný partner rodiče. Výsledkem je zpravidla trauma pro dítě. Druhým problémem je to, že o děti se v drtvé většině případů starají hlavně tety. Párů je tam poskrovnu. Proto si dovolím tvrdit, Klokánky jsou ústavy s lehkými kosmetickými úpravami.

JJ 14.11.2008 10:04

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

A ptoč hlavně tety? Protože chlap to dělat nepůjde, páč jsou to většinou sobci Rv

Jenda 14.11.2008 23:29

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Protoze chlap to dela taky, ovsem nikoli jako hlavni a jedine zamestnani. Ti vasi sobci makaji, aby mohli prilepsit tem tetam i tem detem. Ostatne detickam prospeje, kdyz budou tusit, ze jsou i lidi, kteri chodi do prace.

Bibabu 14.11.2008 12:57

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Nač to musí všechno organizovat a dirgovat Klokánek ? Proč on platií pěstouny? Mezistupeń na kterém se pracocvníci klokánku živí. Perníze by měly jít přímo, formou "sociálního důchodu", který stanoví stát!,Jde jen o přelozdělování, direktivu, sociální inženýrství, všichni se na tom vezou. Normální pár, který na to má nepotřebuje ke své činnosti Klokánerk, ani jinou instituci. Jakousi kontrolu by měli mít sociální kuratoři, kteří by mohli plnit funkci opatrovníků, nebo opatrovníky stanovit. Ono ani tak nejde o pobyty u moře, ty děti potřebuji něco jiného, potřebuji, lásku, příslušnost k rodině, ukotvení v ní, aby měly pocit stejného posatvení, jako děti které vyrůstají normální rodině.