25.11.2020 | Svátek má Kateřina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mela o děti

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Witch 15.11.2008 17:22

Re: Je to jeden velky byznys

;-D;-DR^

Witch 15.11.2008 17:19

Re: Je to dobře, až na...

Máte pravdu. Já říkám, že jde jen o to, dát děcku co největší možné šance. Buď se jich chopí nebo ne. Určitě to ale bolí jinak a miň, než když se nevyvede dítě moje, pokrevní. Takže po vlastní zkušenosti říkám, že jsme si pomohli navzájem. Já dostala úžasný impulz a nápor radosti ze života, dítě překonalo zanedbání a traumata. Být mladší, jdu do toho znovu.

Witch 15.11.2008 17:13

Re: Vážně je to tak

Zkuste DD a KÚ v Aši. Tam jsou hrdí na počet dětí, předaných do rodin.

Witch 15.11.2008 17:11

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Ado, ať se dnes dostanete do jakékoliv šlamastyky, můžete právě tomuto úřadu poděkovat, že jste za člověka víc, než třeba v roce 1992. Místo ofrňování bohatě stačí zabrousit na stránky úřadu. Mně stačí jenom ten frmol, co se rozpoutal po kontrole v dědečkárnách. Naprosto jsem netušila, jaké věci se někde mohou dít... A jak se honem musely napravit, aby dotyčné ústavy mohly dálů fungovat. Při tom záběru se leccos nepovede, to je fakt, ale byla jsem svědkem, že i v trestní kauze se začalo postupovat jinak, když soudce zjistil, že případ bude mít v merku ombudsman. To, panečku, honem přestalo ponižování svědků obhajoby! (tehdy ještě nebyly video a audio záznamy povinné)

Witch 15.11.2008 17:03

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Klokánky původně vznikly jako něco naprosto nového. Teta se skupinou dětí bydlí celý týden v buňce, normálně vaří, pere, uklízí, učí se s nimi a hraje. Také zapisuje pozorování o stavu dětí, má k dispozici porednství pswychologa a tetu, která pomáhá v "denní" směně cca třem bytům dohromady. Když je nutné zajet k lékaři nebo něco vyřizovat, však to znáte. Dnes má jedna teta na starost tři děti. Je to stále výhodnější, než běžná skupina v DD, kde je jich 5-8 a navíc jsou děleny podle věku. V Klokánku je ve skupině kojenec i školák, děcka tu žijí skoro v normální domácnosti. Protože začínali pouze s tím, co vybrali na darech, jsou na finanční problémy poněkud "zvyklí", tak to snad zvládnou i nadále.

S fluktuací jistě bude problém nemalý, ale asi je to spíš otázkou posledních let, protože jsem o to místo mívala zájem a bylo dost plno, dostala jsem se až na konkurs do Štěrbohol. Jde o zápřah celotýdenní, jaký asi moc partnerů neskousne, ovšem žena bez dobrého citového zázemí těžko dokáže zvládat nápory problémů a neutopit se v nich. Obávám se, že "vyhoření" jsou vystaveni skoro všichni pomáhající lidi z první linie, nejdéle do dvou let.

Jenda 14.11.2008 23:39

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Jak kteří. Naši jsou oba prduši a naprosto to nevypada, ze by se nejak desne tesili, ze zustanou doma a budou chodit sypat ptackum.

Jenda 14.11.2008 23:33

Re: Máte samozřejmě naprostou pravdu, ale v Klokáncích, stejně jako Dětských domovech

dokud bude mozne a vyhodne poslat jednou za pul roku korespondak tak to lepsi nebude. Krome setsakra oduvodnenych pripadu by meli rodice na deti v detskych domovech nebo nahradni rodinne peci prispivat. A pokud jsou schopni (treba i ze soc davek) a nejsou ochotni, tak nemaji pravo blokovat adopci.

Jenda 14.11.2008 23:29

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Protoze chlap to dela taky, ovsem nikoli jako hlavni a jedine zamestnani. Ti vasi sobci makaji, aby mohli prilepsit tem tetam i tem detem. Ostatne detickam prospeje, kdyz budou tusit, ze jsou i lidi, kteri chodi do prace.

Jenda 14.11.2008 23:20

Re: Je to jeden velky byznys

Pri vhodne definici je uchylem kazdy. Byt ochoten vzit si domu jedno ci nekolik cizich deti je svym zpusobem uchylne samo o sobe.

Emil XX 14.11.2008 23:20

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

"nepřetržitý provoz, 24 hod. denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů do roka." To je oč tu běží. Rodina toto zajistí normálně a každý to pokládá za samozřejné. Zajišťovat to pomocí zaměstnaců je šíleně drahé už z principu. A samozřejmě systém Klokánek se těmto předpisům vymyká jak se tady jedna pracovnice DD rozčilovala. Přitom se to nekteré DD snaží napodobit, ale potřebují na to o něco více lidí.

Emil XX 14.11.2008 23:11

Máte samozřejmě naprostou pravdu, ale v Klokáncích, stejně jako Dětských domovech

jsou děti, které nejsou PRÁVNĚ VOLNÉ. To je ten problém, kolem kterého se to celé točí.

Emil XX 14.11.2008 23:06

Doporučuji si přečíst to dole, a hned je jasné

že to může být různé.

A berte na vědomí, že na 5 menších dětí MUSÍ být jeden dospělý. A pro zpestření něco, co jem sám viděl, nebyl to DD ale normální školka, co pořádala zájezd pro děti moři. Děti sice na pláži, ale namísto v moři se cákaly v jakési strouzem kterou teče do moře voda když prší. Tam nehrozilo, že se utopí...

Ono to bude v různých případech všelijaké.

Nek 14.11.2008 17:04

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Středočechu za větu:"Že v dětských domovech je poměr dětí a zaměstnanců jedna k jedné a když sponzor zaplatí pobyt u moře, svezou se s tím také zaměstnaci někdy i s rodinami je jen třešnička na dortu" ti musím říct, že jsi neskutečný pitomec. Že je počet zaměstnanců tak velký, je dáno tím, že je zde nepřetržitý provoz, 24 hod. denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů do roka. A pobyty u moře? 1 vychovatelka na 1 skupinu dětí.  Péče o ně a zodpovědnost 24 hodin denně. No nebrals bys takovou dovolenou?

Lukrecia 14.11.2008 15:06

Re: Je to dobře, až na...

Dobrý den, podle toho, jakou zkušenost jsem udělala se způsobilostí soc.pracovnic pro výkon jejich povolání a díky tomu vím, jakou bramboračku jsou schopny tyto úřednice napáchat jakoby v zájmu dětí, věřím, že žáby na prameni pěstounské péče se vyskytují ze strany státu. Nejde o to, co  naše byrokracie veřejně proklamuje, jde o to, co skutečně dělá, a to, že jenom dělá jako že dělá má nějaký důvod. Obvykle finanční. Možná nevstupujete na úřední půdu s dostatečnou dávkou poníženosti? Je to maličkost, ale pokorný postoj může být věci k užitku. Ve vaší předem ke zklamání odsouzené činnosti Vám přeju, aby nastal zázrak a dostavil se úspěch

Martin Pich 14.11.2008 14:02

Re: Je to dobře, až na...

Pod to se Vám podepisuji, kolego. Jedete do Brna na http://www.pestouni.cz/let-konference-p.html ? Ne že bych si od toho něco sliboval, doufám však v setkání s lidmi co řeší podobné problémy.

Will 14.11.2008 13:57

Je to dobře, až na...

Jsem pěstoun, 4 děti v péči:

Úřady problémy dělají, ale sám jsem zažil, že děti k nám protlačili lidé z dětského domova (a dali nám ty nejlepší, co měli), zatímco žábou na prameni byla soc. pracovnice z místa bydliště, která je vůbec neznala, a krajský úřad.

Ti úředníci mají jeden velký strach - že by někdo ty děti vrátil. Hodně diskutujících má taky ten strach... taky by nedávali děti, protože ony se fakt někdy vracejí. Ale je to selhání, nezvládat v rodině 14 letého Roma, když ho máte od 5 let? Není to neúspěch, to je hrdinství (vydržet s ním tak dlouho) a pro celou společnost je to obrovský úspěch (a taky úspora). Jenže lidi si myslí, že si ty děti berem, abychom jednou viděli, jak skládají maturitu a mají hezké zaměstnání a rodinu - hahaha, to je jako chtít vidět, jak se kůň naučil skládat pleny!! My jim můžeme dát hezké dětství. A v tom nám paradoxně nejvíc brání ochránci dětí, kteří mají za to, že největším neštěstím pro dítě je hlad, výprask a práce. Inu, pak je dětský domov nejlepším místem na zemi.

abyt 14.11.2008 13:38

Re: Vážně je to tak

Mám stejnou zkušenost. Jenom proto že tehdy malej Honzík důsledně prořval celý dny - já chci Alenůůůůůů!, tak jsme je udolali.;-P

Kliklak 14.11.2008 13:03

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Stredocčechu...podobají se normálním rodinám... pořád je to náhradní rodinná péče. Děti potřebuji žít v rodině, která není NÁHRADNÍ ! V tom je jádro pudla! Dokud budou takoví jako vy, nepochopí tento základní princip, umožnit co nejvíce dětem žít v rodinách, ne  v náhradní  RODINNÉ péči, kde se jim dostane materiální péče, pak budee chodit v kruhu. Blahobytný ráj, ještě neuspokojuje všechny potřeby člověka!

Eloe 14.11.2008 13:01

Re: Vážně je to tak

 Já jsem pěstounka a stejně jako autor, jsem si dítě prostě našla sama ve spolupráci s DD. Úředníci sice vykřikovali, že to je špatně, ale dítě už nás znalo a chtělo k nám, tak celkem nemohli moc dělat.

Bibabu 14.11.2008 12:57

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

Nač to musí všechno organizovat a dirgovat Klokánek ? Proč on platií pěstouny? Mezistupeń na kterém se pracocvníci klokánku živí. Perníze by měly jít přímo, formou "sociálního důchodu", který stanoví stát!,Jde jen o přelozdělování, direktivu, sociální inženýrství, všichni se na tom vezou. Normální pár, který na to má nepotřebuje ke své činnosti Klokánerk, ani jinou instituci. Jakousi kontrolu by měli mít sociální kuratoři, kteří by mohli plnit funkci opatrovníků, nebo opatrovníky stanovit. Ono ani tak nejde o pobyty u moře, ty děti potřebuji něco jiného, potřebuji, lásku, příslušnost k rodině, ukotvení v ní, aby měly pocit stejného posatvení, jako děti které vyrůstají normální rodině.  

Jakub S. 14.11.2008 12:24

Ale fuj. Kdybyste o něm jen trošku věděli, chudáčci, co mu nesahají po paty.

Stříknout, plivnout, po člověku, který je z nejlepších, co jich tu dnes je. Vypovídá to o vás, na co máte vy. Úroveň...

karel-smichov 14.11.2008 12:06

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

 VNOUČATA

karel-smichov 14.11.2008 12:04

Re: Zkuste se obrátit na toho zkouřenýho Motejla Otakara...

Ta trafika kterou dostal ,nevím za co , se mu tak  zalíbila ,že bude  v tak zvané práci  do 80 r.

Normální lidé kteří pracují  se  nemůžou    důchodu   dočkat ,asi by nikdo mladčí  nezvládnul

tak náročné úkoly  !  přesto že to zvládne   děda, který by se měl starat o !>->-

bb 14.11.2008 11:49

Vstřícnost úřadů-ach jo

Je to přesně tak, jsme taky kteří už máme 4děti a nebýt FODU tak máme jen 2 protože děti nejsou  ,až jsme se obrátili na FOD a děcek jak máku.Náš kraj ne a ne a nadruhém konci republiky děcka čekala na náhradní rodiče.Je to přesné byrokracie a zas byro...?Uděláme si čárku a dejte nám pokoj,však vy dáte pokoj až to bude trvat dlouho přestane vás to bavit!!!!A ty soudy než vám děti soud přiklepne tak se děti opravdu bojí že budou muset spět, nikomu to nepřeji.Chce to trpělivost a trpělivost a otravovat úředníky!!!!!!!!

karel-smichov 14.11.2008 11:47

názor

Kdo by to měl rozhodnout ? Politici ,ti mají jiné zajmi   děti je nezajímají ! Úředníci to je

kapitola sama pro sebe  !! Jim zřejmě dělá radost  dělat potíže a tím  dát najevo

jak jsou  důležití  (je to pakáž)

Stredocech 14.11.2008 11:41

Také znám podobný případ ale tady šlo o předadopční péči, dvouleté dítě

a dítě v rámci nějaké kontroly přijelo s novou matkou do toho kojeneckého ústavu. To dítě za hodinu odjelo ale poznalo to prostředí a pak se začalo bát že se tam vrátí a nechtělo se pak od mámy ani hnout.

Vážný 14.11.2008 10:40

Právní souvislosti

Právně je tu problém v několika rovinách:

ČR je zavázána Mezinárodním paktem o právech dítěte, který naprosto jasně staví zájem dítěte na první místo v rozhodování o něm. Proto by každé rozhodnutí soudu o umístění do DD, Klokánku apod. mít věcné a úplné zdůvodnění proč je pro něj toto umístění lepší, než jiná která se nabízejí, mělo by obsahovat i zamítnuté alternativy a také lhůtu pro kterou toto platí. V tomto smyslu je skutečně možné rozhodnutí o umístění do ústavu třeba nejdéle na rok, zda se situace rodičů nezlepší, ale pak by měl soud udělat nové rozhodnutí.

Potíž je ale v tom, že děti nemají v těchto procesech adekvátní zastoupení, myslím, že by mělo mít možnost ovlivnit ustanovování opatrovníka, myslím, že by opatrovník měl mít povinnost určité komunikace s dítětem a navíc by měla tu být možnost veřejnosti kontrolovat práci opatrovníků. Ale tomu brání ochrana osobních údajů. Možná by pomohlo, pokud by dítě v řízeních s opatrovníkem muselo být zastoupeno ještě ex-offo advokátem.

I když i dneska už by bylo kdeco možné v oblasti kontroly, ale pouze plošně, nikoli ke konkrétnímu dítěti. Pokud by neziskovka se rozhodla kontrolovat spisy, tak k nim má právo po odstranění osobních údajů a pak podat podnět k ombudsmanovi. Ale úřady by se určitě zuřivě bránily.

JJ 14.11.2008 10:04

Re: Nemáte ponětí, o co jde - řada Klokánků, bohužel ne všechny se

A ptoč hlavně tety? Protože chlap to dělat nepůjde, páč jsou to většinou sobci Rv

Stredocech 14.11.2008 9:38

Re: Neni to riziko?

Je to riziko, ale pěstouni se sami pro ně rozhodují. Je tu i nebezpečí, že jim DD dá dítě, které jim působí problémy a chtějí se ho zbavit, ale nevím, nakolik se to může opravdu stát.

RomanL 14.11.2008 9:36

Re: Je to jasné.

... to je teda síla, chudák dítě. To mi rozum nebere. Alespoň že se to podařilo. Ale za to trauma toho dítěte by se snad měl stát zažalovat. ;-€