Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Média a výročí

diskuse (4)
Minulý týden si celý svět připomněl nekulaté, šesté výročí útoku islámských teroristů na Světové obchodní centrum v New Yorku 11.9.2001. Výročí zásadní politické události je příležitostí, při níž si můžeme otestovat nejen nestrannost a objektivitu médií, ale vůbec samotnou jejich profesionalitu: do jaké míry a která výročí akcentuje, jak se jim věnuje a kam je řadí v žebříčku mediální důležitosti. Jednou z podstatných rolí médií v moderní společnosti totiž je právě nastolování témat, agenda-setting. Média často stanovují, čím se publikum v následujících dnech či týdnech bude zabývat, stanovují priority a tím i nepřímo ovlivňují dění někdy dokonce i na mapě vysoké politiky. Mluví-li se o moci či vlivu médií, pak nejsnadněji se projevuje právě tím, jak vybírá, zdůrazňuje, či naopak zamlžuje či zamlčuje témata, jevy, události a osobnosti.

V úvodu jsem řekl, že výročí 11. září bylo nekulaté. Chtěl jsem tím naznačit, že by na stupnici novinářského zájmu nemuselo nutně zaujímat dominantní příčku, jako kdyby šlo o výročí tzv. kulaté, třeba jako to loňské páté. Dalo by se tedy říci, že jde o výročí takříkajíc řadové, jemuž nebude věnována taková mediální péče. Přesto byly noviny plné vzpomínek, reportáží, komentářů, analýz, které na celých tiskových stranách rozebíraly onu událost z různých úhlů, upozorňovaly na její příčiny i následky, snažily se nacházet souvislosti v dnešní politické mapě a odhadovat příští vývoj v procesu, který americký president Bush v den útoku na WTC nazval „válkou s terorismem“.

Asi nikdo vážně nezpochybňuje, že masivní pozornost, jakou média této události a jejímu šestému výročí věnovala, je oprávněná a adekvátní. Jiná otázka je, zda je vždy dostatečně analyzován dnešní stav procesu, jemuž podle knihy Samuela Huntingtona říkáme „střet civilizací“. Míra informační korektnosti se v tomto tématickém okruhu nesporně poměřuje tím, zda se porovnávají v dostatečné míře události a procesy odehrávající se uvnitř jednotlivých muslimských zemí, s tím, jaký dopad mohou mít na západní, euroatlantickou civilizaci a kulturu. Zda média dokážou v dostatečně míře v příjemci vytvořit nezkreslenou a přesnou představu o rozdílech řekněme mezi iránským a tureckým režimem a mírou jejich aktuální rizikovosti. Zda dokážou s vysokou mírou subtilnosti diferencovat, nebo naopak zda mají sklon sklouzávat k zjednodušujícím nálepkám a hodnocením ve stylu „co muslim, to zločinec“.

Je patrné, že se – i v médiích, díky médiím nebo skrze média – zvýšila jakási intuitivní opatrnost západního světa vůči islámu, že se proměnil vztah k muslimským zemím, že se zvýšila obava z násilného charakteru některých fanatických režimů. S tím souvisí i další jev: Zdá se, jako by v průběhu posledních let ubylo – a to i v médiích – spontánního nadšení z procesu multikulturalismu. Mísení kulturních prvků z východu a jihovýchodu, které odstartoval konec koloniálního systému, masová imigrace Arabů, Turků a dalších do zemí západní Evropy, zejména Francie a Německa, bylo dlouho vnímáno jako přínos ekonomický, ale i kulturní či společenský. A také se pěstovala teze, že jde o spontánní projev integračních snah národů, smývajících tak své protichůdné zájmy či odlišnosti a nacházejí spíše společné půdorysy pro kulturně barvité soužití zejména v Evropě. To byla teze velmi silná a mediálně populární. Dnes ji už skoro neslýcháme, zejména po etnických bouřích ve Francii a nábožensky motivovaných vraždách v Německu a Nizozemí. S jistým opatrným optimismem by se dalo říci, že média jsou nebo se aspoň snaží být při zobrazování těchto souvislostí uspokojivě informovaná, nestranná a dokonce občas i prozíravá.

Samozřejmě nezapomeňme na jeden sice extrémní, ale nikterak neobvyklý jev. Média, zejména televize, dokážou vyvolat paniku, nadsadit, zveličit, obrazově zdramatizovat leckterou událost, a to mnohdy bez přímého ohledu na to, zda její význam platí jen pro onen mediálně zachycený okamžik nebo také pro čas příští. Jinými slovy se tomu říká samoúčelná efektnost a bývá to zahrnováno pod souhrnnou obavu z bulvarizace médií. Bude velmi důležitým úkolem pro analytiky médií všímat si, do jaké míry tyto sklony k přehánění lze vysledovat třeba i v reflexích na události z muslimského kontextu. Právě v takto kolizní situaci se totiž ukáže, do jaké míry se mediální prostředí profesionalizuje a – bez pejorativního nádechu - normalizuje.

Ale zpět k výročím: Za minulého režimu bylo výročí čehokoli spjatého s totalitní mocí záminkou k velkolepé propagandistické akci. Noviny se plnily těmi nejmenšími detaily až banalitami souvisejícími s politickým výročím či jubileem politických prominentů. Polistopadová média samozřejmě nemají tuto propagandistickou povinnost. Otázka ale zní: nemají někdy tendenci sklouznout k opačnému extrému? Jinými slovy: neignorují či nepodceňují některá jubilea a oficiality jen proto, že jde o – podle názorů novinářů – málo atraktivní události? Mluvíme-li totiž o výběru témat, nastolování agendy, pak jistě každého napadne, zda i při mediálním ohlížení se za určitým výročím nehrají zase roli nějaké skryté politické motivy – soukromé či skupinové zájmy. Zda se při připomínání významných lidí a událostí média nechovají stranicky. Našli bychom desítky příkladů svědčících pro kladnou i zápornou odpověď na tuto otázku. A tato odpověď je stejná jako u otázky obecnější, totiž otázky po novinářské nestrannosti. V případě připomínaných – či zapomínaných jubileí pak už nejde jen o míru profesionality, ale i etiky. Protože přes všechnu nedůvěru, kterou velká část veřejnosti k médiích chová, mají novináři schopnost tvořit, nebo naopak ničit hrdiny, modly a mýty. A moc dobře to vědí.

(Psáno pro Česká média)

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Josef Kopecký
14. 9. 2024

Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...

Josef Kopecký, vlc Tereza Vlčková, jol Jolana Vašinová, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
14. 9. 2024

Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

pkj Pavel Kortus, mb Michal Bělský, Václav Janouš
14. 9. 2024

V nočních hodinách začne přetékat Husinecká nádrž. S obavami to sledují obyvatelé měst a obcí na...

kuč Stanislav Kučera
14. 9. 2024

Už bez šance na postup do čtvrtfinále absolvují čeští tenisté poslední utkání skupiny Davis Cupu ve...

Lidovky.cz, ČTK
14. 9. 2024

Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz