18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mé vlastenecké nakupování

Dostat se poslední dva týdny do supermarketu znamená stát před obchodem v ponižující frontě na z milosti úřadů povinný vozík. Jde jenom o zkoušku, jaká omezení normálního života ještě sneseme, protože z hlediska šíření jakékoli nákazy nemůže mít tohle nařízení sebemenší dopad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Loula 2.12.2020 20:15

Jenom poznámku k českým výrobkům. Nedávno jsem četl komentář krajana z Ameriky, kde Trump razil heslo Kupujte pouze americké zboží. A krajan si jednou šel koupit náhradní břity k lámacímu noži, na těch břitech byla samolepka, že je to ameriké zboží. A ty náhradní břity měly tři položky

1. umělohmotný obal 2. Samolepku s textem, že to je americké zboží 3. ocelové břity, na kterých byly laserem vypálené čínské znaky.

V. Čermák 2.12.2020 23:38

Tak to Kapitalista dělá běžně. Levně nakoupí a draze prodá. Takto ČR ztrácí každoročně 200 miliard ve prospěch našich spojenců. ;-D

V. Loula 2.12.2020 20:06

Zatím jsem nezaznamenal případ, že bych při nákupu potravin před jakýmkoliv obchodem musel čekat na volný vozík. Jednou se mi to stalo v OBI ( před lety), kdy jsem potřeboval plošinový vozík na pytle s cementem, a žádny momentálně nebyl k disposici (normálních vozíků bylo dost, ale tam bych ten cement nenaložil).

V. Kain 2.12.2020 18:40

Pane Chrastino jako vždy exelentní.Samozřejmě,že se tady najdou takoví zlojedi,kteří se vás pokusí zesměšnit.

F. Navrátil 2.12.2020 18:36

Může autor sdělit, kde žije a nakupuje. Je to vůbec v České republice? Za celou dobu epidemie jsem se nesetkal s tím, že by někdo čekal ve frontě na vozíky a to nakupuji každý den. Jedinou několikahlavou frontu jsem zaznamenal před řeznictvím Bojko, ale tam je fronta neustále, protože tam prodávají vynikající zabíjačkové a husí speciality z vlastního chovu. Pravda, už jsem několikrát četl o tom, jak se prý v Praze důchodci perou o košíky, ale to víte, Praha!

V. Bok 2.12.2020 15:13

No, frontu na voziky jsem poslednich 20 let, ani za poslednich ,14 dní, nikde nezaznamenal. No, chodim nakupovat tak jednou za 3 dny... Tak možná že se nakupila. Dokonce ani Makru...

M. Pivoda 2.12.2020 14:42

Autor článku píše: "... v ponižující frontě na z milosti úřadů povinný vozík. Jde jenom o zkoušku, jaká omezení normálního života ještě sneseme, protože z hlediska šíření jakékoli nákazy nemůže mít tohle nařízení sebemenší dopad ....".

Článek jsem jen zběžně přeběhl, ale hlavní poučení je takové, že spoléhat se na českého člověka a jeho disciplínu jaksi nejde. (Proč? Nebudu zde blížeji rozebírat historické důvody.)

Koronavirový problém může v Česku vyřešit jen adekvátní technologie, tj. účinné očkování.

J. Kadeřábek 2.12.2020 14:59

Coronavirový problém vyřeší příroda. Až se covid nažere tak stejně jako kůrovec chcípne na nedostatek potravy. Drtivá většina lidí jeho přítomnost ani nepostřehne nebo to snadno překoná a ti nemocní a náchylní se buď budou chránit nebo padnou za obět přirozenému výběru. A to proběhne navzdory všem těm zoufalým pokusům poručit větru, dešti a virům.;-D

L. Novák 2.12.2020 15:10

Jenom zopakuji, že nejde o poroučení virům, ale o zpomalení jejich ničím neomezeného šíření hrozící kolapsem zdravotnického systému.

M. Pivoda 2.12.2020 15:15

A US official says every American who wants a covid-19 vaccine will have one by June.

V. Kain 2.12.2020 18:38

Nechte si to krátkou dobu testované svinstvo píchnot dvakrát vy angličtináři.Běžte doučovat Schillerovou.

M. Pivoda 2.12.2020 19:18

Během mého dětství (v dobách českého reálného socialismu) mi bylo píchnuto několik různých vakcin a nikdo se mne tehdy neptal, zda to chci nebo nechci.

Informativní text v originálu si zde mohou přečít ti, které to zajímá. Já zde nejsem placen jako překladatel.

P. Han 2.12.2020 18:26

Takže článek jste sice nečetl, ale utvořil si silný názor. Jako obvykle... ;-D

M. Pivoda 2.12.2020 19:20

Silný názor mám jen na tlachajícího P. Hana.

J. Jurax 2.12.2020 14:34

No, frontu na vozíky jsem před ve všech pěti hypersuper, co tu máme, nezaznamenal. Ovšem nežiju v Praze ... :-)

J. Černý 2.12.2020 13:49

Před kterým supermarketem vás tak ponížil ? Je pravda, že obchodní řetězce jsou v cizích rukou už od devadesátek , teď už můžeme jenom naříkat.

Ale ani čeští vlastníci čehokoliv nejdou zárukou seriózních cen.Viz třeba telefonní operátor O2.Horsi je, že to vně od nás odtéká ročně cca 600 miliard korun ven . Vycitane všimne z EU je proti tomu prd.

P. Milan 2.12.2020 14:05

Jistěže odtéká, to jsou práva vlastníků.

Vlastníků, kteří investovali své peníze. Které zde, vinou komunistů, chyběly.

L. Novák 2.12.2020 15:14

Komunisti ty peníze rozkradli a ukradli původním majitelům. Takže co už teď zmůžeme, když má všechno fungovat... :-P

D. Stirsky 2.12.2020 11:36

Jen navysvětlení: HM beru tak, že tu jsou. Nedělám si vůbec iluze o křiťálové čistotě jejich metod. Koneckonců již ve starém Řecku byl Hermes bohem zlodějů a obchodníků. Ale uvědomme si, že z marže (tj. z rozdílu prodejní a nákupní ceny) musí HM uhradit osobní náklady, odpisy majetku, energie, vybavení skladů, náklady na reklamu, příjmovou daň atd., atd. Čili marže v jednotkách % je většinou nemožná. HM nepodnikají kvůli charitě, ale kvůli zisku. Chodím jako dobrovolník za jednou babičkou: A ta si některé zboží z Billy pochvaluje, na jiné zase nadává...

L. Novák 2.12.2020 10:40

Autor plácá páté přes deváté.

Fronty se občas tvoří, ale nijak dramaticky. Souhlasím, že omezení v obchodech je blbost.

Pokud se původu zboží týče, tak např. Kaufland pod reklamním heslem "Z lásky k Česku" začal údajně upřednostňovat domácí produkty, ale viditelné bylo hlavně prudké navýšení cen zboží a výpadek např. dovozu levných jablek z Polska. Domácím produktům přednost nedávám, otázka, jestli jsou kvalitnější, je velmi sporná (nejsou).

Malá rajčata z Maroka za ceny do 15 Kč/250g bývala výborná, v akcích se dala koupit i pod 10 Kč, po navýšení cen na dvojnásobek už nemám zájem.

V současné době je cenová hladina v hyper-super (a jistě i všech ostatních obchodech) zatížena i koronavirovou krizí, protože omezování prodeje nebo úplné zavření obchodů není zadarmo a zaplatíme ji všichni z vlastních kapes v cenách zboží. Obchodníci a jejich zaměstnanci taky musí z něčeho žít...

J. Kadeřábek 2.12.2020 15:04

M.j. k těm rajčatům. I u nás se pěstují ve sklenících hydroponicky a jsou pak prosty chuti stejně jako španělská. Výtečná rajčata z půdy mají v Řecku. Jen je to trochu z ruky. V našich končinách bychom měli konzumovat především to co roste doma. Brambory, zelí, kořenová zeleniona, jablka, švestky a sezóní ovoce a zeleninu. Jenže se to jezevcům nevyplácí tak jako řepka do nafty nebo kukuřice do bioplynek. Dotace dokonale zdrbaly trh.

L. Novák 2.12.2020 15:17

Jablka (asi česká? nevím) měl Kaufland 2x v akci za nějakých 17 Kč/kg. Ostatní jsou většinou za 40,- Kč/kg. Na to, že je letos nadúroda jablek, je to bída bídoucí...

H. Rybnická 2.12.2020 9:42

Pane autore, že by přerozdělování "našich peněz" v EU ? To spíše splacení v dohodnuté době s nevídaným úrokem. A to všechno z "cizích peněz" daňových poplatníků evropských zemí.

P. Moravčík 2.12.2020 10:23

Bohato vyrovnané rozobraním českých, slovenských, maďarských.... atď podnikov, bánk, vyťaženie našich ekonomík dovozom šmejdu (rajčiny sa najprv dodajú napr. do Berlína, potom sa zvyšok presunie po týždni do Prahy, nasledovne do Žatca a ešte nezhnitý zvyšok na tržnicu). Zamrznuté banány, či mandarínky v Bille sú bežný jav, takže ovocie a zeleninu z reťazcov spolovice nie. Slovensko muselo prestať pestovať napr. ryžu, pretože si to vymienili v prístupových rokovaniach Taliani, cena skočila skoro dvojnásobne...Všetky banky sú v cudzích rukách, MUSIA (?) produkovať zisk, ktorý sa vyvezie do pôvodnej EÚ, nám potom EK milostivo pridelí časť vybraných peňazí od nás a trochu z tých, čo sa on nás vyviezli. Za to môžeme budovať rozhľadne, cyklotrasy a podobné nevyhnutné veci. Na rozumné investície ostáva len časť, a to ešte využíva EÚ zložitosť postupu pri získavaní dotácii na to, aby mala dôvod ich nepreplatiť .

Ten úrok, ktorý za to platíme je skutočne "nevídaný". Dotácie sú svinstvo a prostriedok pre vznik klientelizmu a korupcie. A tie pôžičky - Uši von Lajno et comp. nechajú natlačiť papierikov, koľko len srdce ráči;-).

P. Milan 2.12.2020 14:07

Dotace jsou svinstvo a zdroj korupce.

Soukromé banky a peníze EU ("z Brusele") jsou dvě odlišné věci.

J. Kouřil 2.12.2020 10:46

V továrnách v Česku vyrábějí naši spoluobčané za plat mnohem nižší než dostávají zbyteční úředníci placení z jejich daní výrobky pro německé firmy. Ty je odsud odvážení za ceny několikanásobně nižší, než za kolik je potom v Německu prodají. České továrny proto mají minimální zisk a temse pak realizuje v Německu a dalších zemích západní Evropy. A stejné je to i v ostatních východoevropských zemích, které jsou členy EU. Takže jsme vlastně mnohem výhodnější než bývalé kolonie, odkud se daly tak akorát vozit suroviny a bylo to daleko. Taď mají západoevropské země východoevropské otroky hned za humny a navíc výrábějí kvalitněji než jejich protěžovaní muslimští přistěhovalci. Z toho pak vzniká německý blahobyt a proto nelze z EU vystoupit. To by byl totiž definitivní konec prosperity západní Evropy. Takže se paní Rybnická probuďte a uvědomte si, čí práce Vás živí.[>-]

L. Novák 2.12.2020 11:14

??? 8-o

R. Langer 2.12.2020 12:25

!!! :-P

S. Landa 2.12.2020 11:53

Už to nehulte, pane Kouřile.

R. Langer 2.12.2020 12:26

A pročpak ne, evidentně to vidí zcela realisticky...