24.9.2020 | Svátek má Jaromír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavel 6.8.2010 11:48

Re: Ta paralela kulhá na všechny strany

Pane Štroble! Myslím, že o to nejde! Mašínovi a spol. podle mne nebyli v roli žádných soudců a ani takový aspekt neřešili. Chtěli se dostat na Západ. Ponechání účetního na živu by v tom objektivně představovalo nebezpečnou překážku. Z etického hlediska účetní jednoznačně stál na straně jejich nepřátel. Proto zcela pochopitelně dospěli ke známému rozhodnutí.

J. Štrobl 6.8.2010 11:41

Re: Ta paralela kulhá na všechny strany

Komunisté u nás zabili tísíce nevinných lidí. A milicionář Rošický tak zase nevinný nebyl. Třeba střílel v roce 1948 na studenty. V každém případě byly milice nezákonnou organizací i podle tehdejších zákonů. Takže žádný nevinný.

V. Pavel 6.8.2010 11:41

Re: Ta paralela kulhá na všechny strany

Pane Váňo! Váš názor pokládám za rozumný. Líším se oproti Vám v tom, že na zabití jistě nevinného pokladníka nahlížím z hlediska jejich cíle - tj. dostat se na Západ nikoliv lstí, nýbrž bojovou akcí. Ohrozilo by dosažení jejich cíle, kdyby pokladníka nechali naživu? Podle mne 100% ano! Proto ho zabili. Druhá relevantní otázka nutná k posouzení jejich viny je, zda jejich uvedený cíl byl mravný? Podle mne jednoznačně ano! Závěr z toho vyplývající nechť si každý činí sám.

B. Brousková 6.8.2010 11:38

Re: Gabčík a Kubiš

Jenomže oni přece nechtěli ani náhodou "uprchnou před komunistckým terorem" Chtěli vyvolat ozbrojené povstání proti zločineckému režimu. Že se jim to nezdařilo je věc jiná. Proto nakonec museli utéct a zachránit si alespoň holý život. Právě skutečnost, že to nakonec dokázali , je hlavním důvodem té zběsilé nenávisti k nim. Ty co jenom "chtěli utéct" určitě nehonili deseti tisíce bolševických pohůnků u nás i v NDR. Na těch "demokratických skopčácích" bylo ještě pikantní to , že ti starší z nich museli ještě bojovat za Hilera, jako ostatně všichni muži v Německu. Bylo přece pouhých osm let po válce.Jestli byli "pouze" u Wehrmacht, nebo sloužili něčeho echtovnějšího, se můžeme jen domýšlet.

J. Štrobl 6.8.2010 11:34

Re: Kdyby

Nikdo vám v tom přece nebrání, narozdíl od komunistických dob.

P. Fryš 6.8.2010 11:22

Re: Jiní, kteří povstali se zbraní v ruce

Plivnul jste na poštovní známku prezidenta Husáka ?

B. Brousková 6.8.2010 11:22

Re: kdo nechce, rozdíl nevidí

A statečné partyzány , kteří likvidovali za protektorátů "udavače a kolaboranty" jmenoval do těchto rolí kdo? Připomínám , že ty likvidované nikdo neobvinil ani nesoudil a vybírali si je oni sami.

V. Váňa 6.8.2010 11:21

Ta paralela kulhá na všechny strany

Pokud jsem správně pochopil vox populi, nejde u odbojové skupiny bratří Mašínů ani tak o zabité příslušníky ozbrojené moci, nýbrž o mrtvého účetního.

Těžko bychom považovali Gabčíka a spol. za hrdiny, kdyby nezastřelili Heydricha, nýbrž pár strážných a poté zabili českého disponenta, který měl v kufříku peníze, které by oni potřebovali na cestu za hranice.

Ten účetní nebyl představitelem státní nebo politické moci (stejně jako v mém příkladu onen disponent). Účetní hájil peníze před zloději - vždyť přece nevěděl, kdo je přepadl! (Některé prameny uvádějí, že byli převlečeni v uniformě Lidových milicí, což by paradoxně dělalo hrdinu spíše z něj, než z diskutovaných odbojářů!)

Pamatuji se, že v 70. letech komunistická propaganda vyšla s teorií, že atentát na Heydricha byl chybou západní exilové vlády, protože s sebou přinesl následně celou řadu obětí. Moji matku málem ranila mrtvice, když to slyšela, neboť podle ní tenkrát atentát naopak neobyčejně vnitřně povzvudil decimované obyvatelstvo Protektorátu.

Není mi známo, koho povzbudil čin bratří Mašínů a spol., ale nedá se to vyloučit. Možná, že jsou v něčích očích hrdinové. Ale těžko lze zakrýt, že zabili nevinného člověka.

V. Pavel 6.8.2010 11:19

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Pí. Prokopová! Chápu a respektuji Vaše poctivě sdělované čestné pocity. Oproti Vám, možná jako mužský, nebo i možná jako kdysi voják - záklaďák, si dokážu představit volbu mezi popravištěm a zabitím občana stojícího vůči nim na nepřátelské straně. Mám pocit, že bych na jejich místě volil stejně. Účel světí prostředky. Jejich cílem - účelem, bylo probít se na Západ a ne se nechat chytit. Naštěstí jsem jejich volbu v reálu nikdy řešit nemusel. Nepovažuji ale za jejich provinění, že oni ano. Vyjádřil jsem se srozumitelně?

B. Brousková 6.8.2010 11:14

Re: Nejsem ghándiovský pacifista

Pak by jste měl vysvětlit , jaké měli "instrukce" péesáci , kteří ještě v osmdesátých letech doslova rozstříleli německého důchodce houbaře na německém území, dvě stě metrů za hraniční čarou a následně mrtvolu  odvlekli na naše území. Nejprve mlžili, že Němec překročil čáru. Když Němci zdokumentovali vystřílené nábojnice na německém území a rozstřílené smrky kolem místa střetu, nezbylo komoušům než konstatovat, že chybička se vloudila. Z mrtvého těla Němcům vrátili jenom kus páteře. Za normalizace došlo k incidentu na celnici u rakouských hranic. Jakási rodina se pokoušel emigrovat tak , že došli až k celnici a pak se rozběhli směrem k Rakousku.Bdělý péesák zahájil palbu a střelil čtrnáctiletého kluka do břicha.Ostatním se útěk zdařil. Protože to byl incident kde byla spousta očitých svědků, natočila  naše televize vyjádření onoho statečného obránce vlasti.  Pamatuji se , že mne velice zaujalo jeho prohlášení , že při střelbě dbal velice toho, aby střely nedopadaly na rakouské území. Střílel sice po lidech utíkajících od nás do Rakouska , ale střely dopadaly jen na naše území. Chytrý chlapec. O nějakých "instrukcích" ovšem neřekl ani slovo.

A. Fritscher 6.8.2010 11:11

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Pane Štroble co jste dělal vy za komunismu, kolik máte vy zářezu na pažbě, a zdalipak už soud zařídil vymazání vašeho záznamu ze svazků....

A. Fritscher 6.8.2010 11:09

Re: Kdyby

A ještě představa že mladí Mašínové jsou to "nejlepší" co náš národ má, ( jejich otec to byl trochu jiný člověk), tak v tom případě snad chci jiné občanství, abych vám, těm správným, poctivým, odhodlaným a hrdinným nekazil průměr !!!

A. Fritscher 6.8.2010 11:05

Re: Kdyby

A nějaký vlastní nápad, či myšlenka by nebyly ?!?

Umíte číst, a ještě kopírovat text, to se vám musí nechat vy těsto ......

B. Brousková 6.8.2010 10:56

Re: Vcelku bych souhlasil pokud jde o Mašíny

Každý kdo měl možnost navštívit za komoušů kostel a kryptu,  kde parašutisté dobojovali svůj boj, musel být zděšen ubohostí s jakou tam bylo zacházeno s jejich památkou. Ušmudlané a vybledlé výstřižky z novin , jako jediný zdroj informací. A v té samé době byly stavěny pomníky partyzánům, kteří se při bojové akci netrefili do okna domu, kde podle nich bydlel kolaborant a granát který tam chtěli hodit spadl zpět mezi ně a zabil je.

J. Štrobl 6.8.2010 10:55

Re: Kdyby

Václav Černý, o vás a vám podobných ve svých Pamětech napsal:

Podobný typ lidského tvora, uhněteného z nízkosti a hrubosti, poťouchlosti, zbabělosti, a nemusíme-li se o ní už tajit, i kruté a nenávistné mravní otrlosti, vyměšuje sic každý malý národ, ale české země jej plodí v podobě téměř ďábelsky dokonalé: navěky se jím snad bude projevovat zlořečené dědictví vzpomínek na staletí cizího panství, a kdykoli nás stihne nová rána a dočasný pád, vždy bude v Čechách znovu libovolné množství hřbetů nahrbených k přijetí jha, a hnijících hub, dušujících se láskou k vlasti a plivající po všem, co měla a má nejlepšího.

K. Janyška 6.8.2010 10:50

Re: Měl jsem na mysli NAŠI.

Co myslíte slovem společnost ? Váš podnik ? Dzp.

O. Uživatel 6.8.2010 10:49

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 6.8.2010 10:47

Uživatel požádal o vymazání
B. Brousková 6.8.2010 10:47

Re: Prameny?

Doporučuji vám přečíst si Mein Kampf. Pak určitě nebudete vyprávět o "pozdější protižidovské vlně v nacismu" . Také pochopíte,  kde se vzala u NSDAP a Hitlera ta "dělnickost".

V. Prokopová 6.8.2010 10:47

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Právě proto je tu diskuze, abychom si svá tvrzení vzájemně vysvětlili a obhájili. Je mi jasné, že  kolik lidí, tolik názorů. Ale pokud se na vše podíváte bez emocí, zjistíte, že to není až tak přitažené za vlasy. Mě prostě vadí zbytečná a brutální vražda stržm. Honzátka a vražda pana Rošického. Jejich motivaci chápu, zbytečnou brutalitu ne.

Audiatur et altera pars. Tak je to spravedlivé.

V. Pavel 6.8.2010 10:43

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Janyško! Neupírám vám právo na váš názor. Je legitimní i když, bohužel, opět charakteristicky hloupý. 

V. Pavel 6.8.2010 10:40

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Slanino! Místo neustálého pokleslého svěřování svých málo chutných osobních prožitků by bylo lepší vyměnit si své znečištěné trenýrky!

K. Janyška 6.8.2010 10:40

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Chápu. Vy jste si ale zvolil protivně ! Dzp.

V. Novák 6.8.2010 10:40

Jiní, kteří povstali se zbraní v ruce

jsou ovšem zapíráni a jejich činy prohlašovány za provokace StB.

V. Novák 6.8.2010 10:38

Kdyby se tenkrát neprostříleli,

a venku se svým "hrdinstvím" nechlubili, nejspíš by byly jejich akce dnes prohlášeny za provokace StB. Jako vraždy v Babicích a zapalování stohů leckde po republice.

Možná někomu přijde takové zapálení stohu srandovní. Já ale vím, že na vesnicích to bylo považováno za zločin jen mírně méně ohavný než vražda. Protože tady nešlo jen o zničení spousty dnů tvrdé práce spousty lidí, ale o ohrožení hospodářství a tedy celých let práce celých rodin. Že dnes jsme rozežraní a potraviny dovezeme od sousedů, neznamená, že by taková situace byla i po válce. Krávy, pro které chyběla sláma na zimu, se musely porazit - a tehdejší zemědělec porážel krávy jedině když se zranily.

Jenže vykládejte tohle "kovbojíčkům"...

V. Pavel 6.8.2010 10:37

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Pí. Prokopová! Promiňte, ale nesouhlasím s Vámi. Právě vámi použitými argumenty o negativním efektu odporu skupiny bří. Mašínů, komunisté dehonestovali atentát na říšského protektora.

J. Slanina 6.8.2010 10:36

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

A howno lepí a lepí!

J. Slanina 6.8.2010 10:36

Re: Pes chce asi dlouhé diskuse

A hodně tě tohle téma serre? To je dobře, to je dobře. TK 220/140 u podobných jako ty je velmi dobrou prognózou pro budoucnost tohoto národa.

V. Pavel 6.8.2010 10:33

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Slanino! Vy velmi dobře víte, že pro mne jste pouze intelektuálně a charakterově podřadný primitiv. Avšak, chápete proč?

V. Pavel 6.8.2010 10:31

Re: Reinhard Heydrich byl nejvyšším představitelem

Janyško! Musím jenom umřít! Jako ostatně každý. Všechno ostatní je věcí volby! Chápete?