11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mariánský sloup – symbol smíření?

Když jsem se dozvěděl, že dne 21. 6. 2017 vydal úřad v Praze povolení ke stavbě Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, neměl jsem nejmenší chuť se v té věci angažovat. Přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že jde o víc než jen bezvýznamnou záležitost. Proto jsem se tím začal zabývat a shánět informace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Kalužík 2.8.2017 0:36

Re: To mě těší, že konečně z úst kovaného ateisty

Čtěte pozorněji, ateiísta věří, že Bůh není. Důkaz, že není nemá a tedy pouze věří, že není :)

V. Student 1.8.2017 22:35

Re: Oni jsou ateisti zbabělí a mají ramena jenom tehdy,

Tyhle pindy, to tady citujete příručku správného komunisty z 50. let, ne?

O. Zuckerová 1.8.2017 21:19

Pane Kopta, naopak!

Habsburkové, vraťte se, vše odpuštěno! A když už se po Staromáku rozprostírá ten "kalamář", jak Husovu pomníku přiléhavě říkal Jan Kotěra, může tam být i mariánský sloup! Ostatně si myslím, že pomníky by se zas tak ideově nepopraly. Jde o dvě osoby Ježíšovi blízké!

V. Kopta 1.8.2017 20:39

Je to symbol

Je to symbol A neměl by se obnovovat, to bysme tam radši měli dát pomník Járy Cimrmana, který jak je známo nikdy s ničím habsburkům nepomohl... zaplať pánbůh že jsou pryč.

V. Kopta 1.8.2017 20:34

To jsem tam teda nenašel ... s tím jste si musel dát dost práce.

P. Han 1.8.2017 20:15

Re: Přijde jelito k nebeské bráně

Ale ne. Katolíci (ale i protestanti) na vás normálně serou. :-)

F. Houžňák 1.8.2017 19:59

My katolíci řešíme všecko na základě poučky,

přičiň se, a Pámbu ti pomůže. To je jednoduché. Ale že jsi se dožral, co? Pěkný pohled.

F. Houžňák 1.8.2017 19:56

No, ale vy ateisti se chováte, jako byste Pánaboha měli

za prokázaného, protože vám vyvolává křeče a pěnu vzteku u huby. Děláš tady ateistům pěknou reklamu.

F. Houžňák 1.8.2017 19:54

Ale hlupáčku, už jsi přešel ke sprostým nadávkám,

které ještě nemají žádný reálný základ. Mě by taky zajímalo, co by ti řekl muslim, kdybys mu pověděl nějaký ekvivalent toho tvého primitivního jelitového vtipu o Mohamedovi. Chtěl bych se na to docela dívat, jak by ti natrhával zadek a hubu. Ovšem zbabělci jako seš ty by se k tomu nikdy neodhodlali.

F. Houžňák 1.8.2017 19:49

Přes vtipy o ateistech jste tady vy, já žádný neznám,

ateisti na sebe žádné vtipy nemají. Vy nějaký znáte? Sem s ním!

F. Houžňák 1.8.2017 19:47

Kdo neví, rajtuje na malých a velkých písmenech, i když

o věci samé nemá ponětí. Židi nebo židi, to je docela jedno, ale když to chcete rozlišovat, tak prosím, ale k meritu věci to neříká nic. Židovských vtipů, zabývajících se židovským náboženstvím a židovským životem (to se dost dobře nedá oddělit) jsou plné knihovny, nepovídejte, že jste o nich nikdy neslyšel. No a katolických je taky spousta, ne tolik jako židovských, ale hodně, třeba ten, co končí "Když budeš, tatínku, takhle podvádět, tak tě příště nevezmeme s sebou." Neznáte? Tak se vzdělejte. Nebo ten, co končí "Jesus saves." Neznáte? Tak se vzdělejte. A teď je řada na vás s nějakým muslimským a ateistickým, tak prosím, ať ty svoje kydy podepřete nějakým tím faktem, máte-li ho ovšem.

F. Houžňák 1.8.2017 19:39

Ale zlatý voči, dvojjazyčné nápisy sice někde měli, ale

když jste si poslechl jejich rádio, tak měli všichni hlasatelé těžký německý přízvuk, resp. německé hlásky. A možná někteří rozuměli, ale nikdo pořádně nemluvil. Ale o to tak nejde, jako národ či národnost byli zničeni těmi vašimi hodnými protestantskými skopčáky. Vy žijete v Německu, že se tak vyznáte?

P. Zinga 1.8.2017 18:36

Re: Všimnul jste si někdy, že katolíci, Židi a možná i

Zrovna tak vy ve víře, že existuje. Prozatím jste existenci Boha neprokázali. My jeho existenci prokazovat nemusíme - kde nic není, ani Bůh nebere. Amen. Přeji všem-bez rozdílu víry a náboženství- dobrou noc. Jdu zapít úspěšný den, za který nikomu nevděčím.

J. Vintr 1.8.2017 18:33

Re: Ateisti jednají zhusta velmi iracionálně, takže tím to

No třeba tenhle: Když Ježíš řekl houfu lidí, chystajících se kamenovat cizoložnici "Kdož jsi bez viny, hoď první kamenem", lidé se začali zahanbeně rozcházet. V tom zpoza Ježíše vylétl kámen a jen těsně minul ženu, určenou k ukamenování. Ježíš se otočil a pravil "ale mami!"

P. Zinga 1.8.2017 18:32

Re: Přijde jelito k nebeské bráně

Hele, katolická tolerance! Nechcete mi ukřižovat? Neodpovím nic, protože na pohádky nevěřím. A u brány hlídá-když už-Svatý Petr (jmenovec), nikoli Ježíš.

Ale Vaše reakce dokládá nemilou skutečnost: katolíci (ale i protestanti) mají radši své budoucí vrahy (mohamedány) než ateisty. A za příšernou porodnost v Africe může i váš z.urvenej Otec svatý, který se svou vahou u těch černej duší zasadil proti antikoncepci. V tom si velmi notoval s nejvyšším muftim. Holt bratři ve víře, že, když maj společného předka (Abraháma) a taky jednoho společného proroka (Ježíše). Jděte do Hermana!

P. Han 1.8.2017 18:22

Re: Všimnul jste si někdy, že katolíci, Židi a možná i

Ale kdepak. Nevěřit v něco znamená být k tomu lhostejný. Já třeba nevěřím, že okolo Země obíhá několil milionů neviditelných mimozemských lodí a že ti mimozemšťané komunikují s některými vybranými jedinci. Ale tato víra některých exotů mě zanechává zcela chladným. Ateisté se vehementně snaží dokázat neexistenci Boha a ve víře, že Bůh neexistuje, jsou velice urputní.

P. Zinga 1.8.2017 18:22

Re: Oni jsou ateisti zbabělí a mají ramena jenom tehdy,

Katolíci používají Boha jako berličku, bez ní nejsou schopni řešit nic. Navíc jsou licoměrní- spáchají nepravost, vykecaj se faráři a jsou opět čistí-na rozdíl od protestantů, kteří tuhle berličku nemají. A když něco po.erou, ono nic. to Bůh.

Vždycky jsem si přál býti pivařem anebo katolíkem: pivař si dá svých deset a svět je O.K., katolík má taky klidné spaní, protože co on, to Bůh. Jděte , Houžňáku, na faru, třeba se Vám přihodí potěšení.

P. Zinga 1.8.2017 18:15

Re: No, to já nevím, ale nedělají,

Hožňáku, smysl pro ironii je znakem inteligence. Takže u Vás 00. A prosím o další vtip o ateistech.

V. Novák 1.8.2017 18:14

Re: To mě těší, že konečně z úst kovaného ateisty

Nesmysl.

Ateismus je nevíra - takže nemůže být vírou.

Náboženstvím nemůže být už proto, že nemá boha ani bohy.

V. Novák 1.8.2017 18:12

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

No, asi jak kdy... V F.L.věkovi je jedna kapitola věnována tomu, jak se dívka, která měla být urozená, přeřazením mezi měšťanky "ze slečny stala pannou". To je ovšem začátek 19. století. Později nejspíš promluvily i nové peníze.

P. Zinga 1.8.2017 18:12

Re: Ateisti jednají zhusta velmi iracionálně, takže tím to

Pane Houžňáku, plácáte nesmysly.Na víc nemáte? Co jste si odnesl z hodin náboženství, když ani nevíte, že Židé nejsou náboženské společenství, ale národ? Věřící jsou židé, jako křesťané, muslimové, budhisté, hindové či pohani.

Kolik židovských náboženských vtipů znáte? A kolik katolických, které vymysleli katolíci? Poskytněte nám aspoň jeden, rádi se zasmějeme.

V. Novák 1.8.2017 18:09

A my máme na Malostranském zase sloup Nejsvětjší trojice,

Ba i ten maroánský se zachoval na Hrandčanském náměstí.

No a?

V. Novák 1.8.2017 18:04

Lužičtí Srbové si vykládali lužickosrbky ještě za DDR.

V Budyšíně/Bautzen měli dvojjazyčné nápisy na obchodech i názvy ulic a ve Spreewaldu se běžně slovanským jazykem domlouvali.

Takže přežili neodnárodněni feudalismus, sjednocení Německa, ba i nacismus a obě světové války.

Až za svobody v BRD ztratili o lužickou srbštinu zájem tak důsledně, že se nemohly udržet školy ani s velkou podporou státu.

Co tam máte dál?

V. Novák 1.8.2017 17:58

Re: Přijde jelito k nebeské bráně

O Mohamedově matce si nikdo nevymýšlel takovou pitomost.

V. Novák 1.8.2017 17:56

Re: Všimnul jste si někdy, že katolíci, Židi a možná i

Ateismus není víra že Bůh neexistuje, ale nevíra že Bůh existuje. Tudíž nemůže být náboženstvím.

V. Novák 1.8.2017 17:55

Re: Vy jste dojemný, i ta blbá Wikipedie píše, že

Samozřejmě DO OZZ.

Dokud rozhodovaly sněmy - OZZ potrestal císař vzbouřené země i odebráním stavovské samosprávy. To už ovšem protestantismus v Království českém a Markrabství moravském končil.

P. Han 1.8.2017 16:29

Re: Všimnul jste si někdy, že katolíci, Židi a možná i

Právě že nemohou. Oni to své náboženství, tj. víru, že Bůh neexistuje, berou snad ještě vážněji než muslimové islám.

P. Han 1.8.2017 16:27

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

To bylo v 19. století, máte pravdu. Ovšem "slečna" nemusela být urozená, pouze z "dobré rodiny". Dcera továrníka, velkostatkáře, lékaře, úředníka atd. V stoletích dřívějších "panna" bylo právě označení neprovdané urozené dívky.

J. Zaorálek 1.8.2017 16:00

A proc si tedy myslíte, ze odstreleni Stalina a spol. je ok? Předpokládám, že proto, ze se jednalo o velmi trapný symbol totalitní ideologie - komunismu, který připravil o život milióny lidí. Zdá se, ze takto monumentalne podlezavi dokážeme být nekdy snad jen my Češi a mám za to, ze právě násilná rekatolizace 17. a 18. stoleti nás právě k této podlezavosti - alespoň z části - dovedla. A jelikož sloup byl podobným smbolem jako monument toho blbecka Stalina, i když to rozhodně nechci srovnávat, neb to zcela jistě není na stejné úrovni, klonim se ke stejnému názoru jako autor. Dobře je to shrnuto v posledním odstavci.

F. Houžňák 1.8.2017 15:38

Vy jste dojemný, i ta blbá Wikipedie píše, že

od roku 1627 (Obnovené zřízení zemské) inkolát udílel panovník, tehdy Ferdinand, a "česká" šlechta do toho tedy neměla co mluvit. Aspoň si to přečtěte, když už chcete blábolit a dělat chytrého.