29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mariánský sloup – symbol smíření?

Když jsem se dozvěděl, že dne 21. 6. 2017 vydal úřad v Praze povolení ke stavbě Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, neměl jsem nejmenší chuť se v té věci angažovat. Přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že jde o víc než jen bezvýznamnou záležitost. Proto jsem se tím začal zabývat a shánět informace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 1.8.2017 17:58

Re: Přijde jelito k nebeské bráně

O Mohamedově matce si nikdo nevymýšlel takovou pitomost.

F. Houžňák 1.8.2017 12:11

Nebýt toho, že vyhrál Ferdinand a zavedl zase

katolicismus, tak bysme byli dopadli jako Lužičtí Srbové. Protestanti včetně toho slavného Komenského chtěli celou zemi germanizovat, a celá vzbouřená "česká" šlechta sledovala čistě osobní zištné cíle, a k tomu byla neschopná se mezi sebou na čemkoli dohodnout. Z pohledu soudobého (i dnešního) práva to byla banda zločinců a zrádců, kteří nepovstali proto, že se jim něco špatného dělo, ale protože byli chtiví větší moci. Protestanti byli jako páni daleko horší než katolíci, a třeba ve Švédsku byl na přijetí katolické víry trest smrti. Tak pokrokoví byli ti protestanti.

A. Alda 1.8.2017 13:20

Máte pravdu,

ale říkat se to takhle na plnou hubu dnes nesmí.

P. Zinga 1.8.2017 14:37

Re: Nebýt toho, že vyhrál Ferdinand a zavedl zase

Pane Houžňáku, pohybujete se po velmi, velmi tenkém ledě.

F. Houžňák 1.8.2017 15:30

To jako kde, s čím a proč?

To by mě zajímalo, já se rád poučím. Shoot.

V. Novák 1.8.2017 14:59

Re: Nebýt toho, že vyhrál Ferdinand a zavedl zase

Komenský chtěl zemi germanizovat - a proto psal české učebnice, že...

V 17. století na nějakou germanizaci každý kašlal a čeští protestanti i katolíci - šlechtici dbali o to, aby každý, kdo žádal o inkolát, tedy přijetí mezi českou šlechtu, uměl aspoň vykoktat patřičné formule. Dsky zemské se vedly v češtině, takže kdo neuměl, měl problém.

Germanizace přišla teprve koncem 18. století s josefínskými reformami.

F. Houžňák 1.8.2017 15:25

Ale houby, jenom si trochu nastudujte

dějiny protestantských zemí. Třeba Lužičtí Srbové by mohli vyprávět, ale už jenom německy.

V. Novák 1.8.2017 18:04

Lužičtí Srbové si vykládali lužickosrbky ještě za DDR.

V Budyšíně/Bautzen měli dvojjazyčné nápisy na obchodech i názvy ulic a ve Spreewaldu se běžně slovanským jazykem domlouvali.

Takže přežili neodnárodněni feudalismus, sjednocení Německa, ba i nacismus a obě světové války.

Až za svobody v BRD ztratili o lužickou srbštinu zájem tak důsledně, že se nemohly udržet školy ani s velkou podporou státu.

Co tam máte dál?

F. Houžňák 1.8.2017 19:39

Ale zlatý voči, dvojjazyčné nápisy sice někde měli, ale

když jste si poslechl jejich rádio, tak měli všichni hlasatelé těžký německý přízvuk, resp. německé hlásky. A možná někteří rozuměli, ale nikdo pořádně nemluvil. Ale o to tak nejde, jako národ či národnost byli zničeni těmi vašimi hodnými protestantskými skopčáky. Vy žijete v Německu, že se tak vyznáte?

F. Houžňák 1.8.2017 15:38

Vy jste dojemný, i ta blbá Wikipedie píše, že

od roku 1627 (Obnovené zřízení zemské) inkolát udílel panovník, tehdy Ferdinand, a "česká" šlechta do toho tedy neměla co mluvit. Aspoň si to přečtěte, když už chcete blábolit a dělat chytrého.

V. Novák 1.8.2017 17:55

Re: Vy jste dojemný, i ta blbá Wikipedie píše, že

Samozřejmě DO OZZ.

Dokud rozhodovaly sněmy - OZZ potrestal císař vzbouřené země i odebráním stavovské samosprávy. To už ovšem protestantismus v Království českém a Markrabství moravském končil.

Š. Šafránek 1.8.2017 12:02

Míjení..

Je-li z politických důvodů odstřeleno sousoší Stalina a spol., je to ok. Je-li z politických důvodů stržen 250 let starý barokní sloup, je to barbarství, ať si o tom Masaryk myslí, co chce.

Nejsem katolík, ani protestant, a náboženské argumenty příznivců vztyčení repliky i jejich odpůrců mi připadají komické. Jak psal jiný diskutér níže, s přítomností Mariánského sloupu počítali tvůrci Husova pomníku jakožto kontrapunktem.

Na sloup se těším, doufám že se vrátí, kam patří. Že se jedná o repliku nepovažuji za problém - ostatně replikami je i většina soch na Karlově mostě, a vadí to někomu??

V. Novák 1.8.2017 15:05

Re: Míjení..

Sochy na Karlově mostě jsou kopie, protože bylo (a je) co kopírovat.

Mariánský sloup okopírovat nejde, dochovalo se z něj jen celkem málo, rozhodně nedostatečně k vytvoření kopie. Takže výsledek bude představa moderního umělce co vytvořil barokní umělec.

Já s tím problém mám. Nelíbí se mi představa pseudogotické dostavby Staroměstské radnice, nelíbí se mi Mockerův Karlštejn a na Chrámu Sv. Víta se IMHO taky Kranner, Mocker a Hilbert spíš vyřádili (a předváděli, že "gotice rozumějí líp než Petr Parléř")...

V. Novák 1.8.2017 15:14

Re: Míjení..

Mimochodem - ten Švecův Stalin byl nejpozoruhodnejší z pomníků nějakému papalášovi, velice civilní a kdyby ho neodstřelili (blbost byla stavět, blbost byla sundavat) jezdili by se na něj dívat z celého světa.

A na ten kopec se i v té mohutnosti a výšce 16 m hodil. Osmnáctimetrové hlavy na Mount Rushmore taky nemůžou být metroví trpaslíci.

Halt byli naši souzi zdravě předpokakaní a "momentálně retardovaní" - pozdě stavěli, pozdě bourali. Ale za to Švec ani jeho socha nemohli...

J. Zaorálek 1.8.2017 16:00

A proc si tedy myslíte, ze odstreleni Stalina a spol. je ok? Předpokládám, že proto, ze se jednalo o velmi trapný symbol totalitní ideologie - komunismu, který připravil o život milióny lidí. Zdá se, ze takto monumentalne podlezavi dokážeme být nekdy snad jen my Češi a mám za to, ze právě násilná rekatolizace 17. a 18. stoleti nás právě k této podlezavosti - alespoň z části - dovedla. A jelikož sloup byl podobným smbolem jako monument toho blbecka Stalina, i když to rozhodně nechci srovnávat, neb to zcela jistě není na stejné úrovni, klonim se ke stejnému názoru jako autor. Dobře je to shrnuto v posledním odstavci.

A. Alda 1.8.2017 10:32

Četl jsem, že to byla

Milada Králová, později provdaná Horáková, kdo vhodil smyčku na hlavu sv. Marie, vždy Panny, aby ji mohl komunista Sauer se svými kumpány shodit ze sloupu a sloup zbořit. Ale možná jde jen o pomluvu, nevím jistě.

My v Plzni mariánský sloup stále máme. Díky Bohu Všemohoucímu, ani komunisti nám ho nezbořili. Maria, ochranitelka našeho města, je mou radostí každý den, kdy kolem projíždím a v duchu a modlitbě se před ní skláním a děkuji jí za její rozhodnutí. Je to ta Maria, která přiměla našeho Spasitele k prvnímu veřejnému zázraku v Káni a z které náš Spasitel na kříži učinil matku všech jeho následovníků.

Zdráva's Maria, matko Boží, Pán s Tebou, požehnaná Tys mezi ženami a požehnaný Plod života Tvého, Ježíš. Svatá Maria, matko Boží, pros za nás hříšné nyní i v hodinu smrti naší. Amen.

P. Zinga 1.8.2017 11:02

Re: Četl jsem, že to byla

Pane Aldo, postavte si ji v obýváku, proti tomu nemůže nikdo namítat. Ale veřejné prostranství patří všem, nejen modloslužebníkům.

Ano, Mariánské sloupy byly všude stavěny jako symbol vítězství katolicismu. Jestli Marie, tak to taky Vlamír Iljič. Fifty-fifty. A možná ještě Áda.

F. Houžňák 1.8.2017 12:04

No, dyk se na Panenku Marii nemusíte

koukat, když vám tak vadí.

P. Zinga 1.8.2017 12:45

Re: No, dyk se na Panenku Marii nemusíte

Hezky jste to napsal: panenku (=loutku) Marii.

F. Houžňák 1.8.2017 12:58

Slovo "panenka" neznamená loutka,

to se hrubě mýlíte. Znáte lidovou píseň z jižních Čech "Kdyby tady byla taková panenka, která by mě chtěla"? Domníváte se, že zpěvák vyjadřuje myšlenku, že chce být manželem či milým loutky? Hloupě překrucujete slova, a ani vám to moc nejde.

P. Zinga 1.8.2017 14:44

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

A s čím si hrají malý holky?

Samozřejmě, že panenka je i živá holka (pravděpodobně "neposkvrněná"), ale je taky "panenka skákavá", například.Jo, a taky Maková.

V. Novák 1.8.2017 14:54

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

V 19. stol. když ta píseň vznikala, byl "panna" neprovdaná neurozená dívka. Urozená byla "slečna".

U "slečny" se předpokládalo, že je taky panna v anatomickém smyslu, u "panny" se to tak bralo jen ve městech, na venkově bylo důležitější, aby žena byla plodná a jak ukazují matriky, mnoho mládenců si plodnost své nastávající ověřilo prakticky.

Faráři proti tomu brojili, ale obvykle nic nezmohli a nalonec se vzdali.

P. Han 1.8.2017 16:27

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

To bylo v 19. století, máte pravdu. Ovšem "slečna" nemusela být urozená, pouze z "dobré rodiny". Dcera továrníka, velkostatkáře, lékaře, úředníka atd. V stoletích dřívějších "panna" bylo právě označení neprovdané urozené dívky.

V. Novák 1.8.2017 18:12

Re: Slovo "panenka" neznamená loutka,

No, asi jak kdy... V F.L.věkovi je jedna kapitola věnována tomu, jak se dívka, která měla být urozená, přeřazením mezi měšťanky "ze slečny stala pannou". To je ovšem začátek 19. století. Později nejspíš promluvily i nové peníze.

F. Houžňák 1.8.2017 15:27

Je vidět, že filologie a etymologie zvlášť

není vaší silnou stránkou.

A. Alda 1.8.2017 13:24

I u nás byl mariásnký sloup postaven na znamení díků

za vítězství.

A to za vítězství nad morem. Konkrétněji nad bakteriemi Yersinia pestis. A to v roce 1681, kdy se v Plzni mluvilo a úřadovalo a obchodovalo ještě stále výhradně česky.

R. Szewczyk 1.8.2017 11:02

Re: Četl jsem, že to byla

existuje jak fotografie tak i svědectví hasičů, že na žebřík bez podpěry se místo hasiče vyšplhala mladičká štihlounká dívčina cca 16 let, ta přehodila smyčku okolo sloupu, ke shození pak bylo třeba mnoha usilí mnoha mužu, později byla ona dívčina identifikována jako Králová Milada, a i ona sama několikrát hovořila o tomto, nicméně zlí jazykové tvrdí, že onou holčinou byla jista Francka Zemínová , tehdá její milkyně , obě socialistky....

V. Student 1.8.2017 15:10

Re: Četl jsem, že to byla

Pane Aldo, nečekal bych, že na tomto fóru budu číst modlitbu k Panně Marii. Děkuji Vám. Jen se trochu obávám, že je to takové házení perel. Vy víte komu, viďte?

V. Novák 1.8.2017 18:09

A my máme na Malostranském zase sloup Nejsvětjší trojice,

Ba i ten maroánský se zachoval na Hrandčanském náměstí.

No a?

V. Novák 1.8.2017 9:53

Maránský sloup obnovit nelze, lze jen udělat parafrázi

na něj. Pokus o rekonstrukci, které ovšem není na základě toho, co o něm víme, možná. Čili ten sloup nebude obnoven, ale znovu vyroben - a to jako pseudobarokní sousoší.

Těm, kterým vadí vedle Husova pomníku - Husův pomník byl vytvořen jako skulpturální polemika s mariánským sloupem. Jako "lidová" horizontála vedle hierarchické vertikály. Kdyby tam ten sloup v době soutěže na pomník nestál, vypadal by pomník jinak - čili vlastně mu sloup chybí.

Ale pořád je to IMHO lepší než tam dát nějaké pseudobaroko. Myslel jsem, že jsme se posunuli od 19. století někam dál...