21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Manifest svobody

Karel Gott se údajně mohl pochlubit ze školy trojkou z hudební výchovy. Pokud to je novinářská kachna, omlouvám se za tu nechutnou pomluvu. O Albertu Einsteinovi se zase traduje, že ve škole míval občas i dost mizerné známky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 28.1.2022 19:10

To bude ale chtít Great Awakening. Což je taková legenda, že se valná většina lidí tzv. probudí ze spánku vlasntí ignorance a strachu.....a tak nějak spirituálně prozří.

Si troufám říct, že to se asi nestane. Pojede se dál močálem hustým. Neb rozptýlení je spousta. Od TV až po prášky. Kdo, resp. jeho děti, to přežije...snad prozří.

P. Hatina 28.1.2022 13:37

Bohužel, zase tak jednoduché to není. Za prvé, myslet samostatně je sice vítané, ovšem zcela naivní je představa, že by šlo přemýšlet bez znalostí. Takže ono to chce, se napřed ve škole "nabušit" co se dá, pak se i ve svém oboru se vzdělávat trvale. A až s tím lze něco "vymyslet". Že některé ty informace nemusíte vědět nazpaměť, ale lze si je dohledat na tém internétě, je sice fakt, ale musíte předem vědět o které informace jde a jak si je najít..

R. Polášek 28.1.2022 14:53

Tak ono myslet samostatně a mít tak správný odpovídající názor z vlastní hlavy nezávisle na všemožných propagandách potřebuje mít ty příslušné odpovídající znalosti v hlavě on line. Neboli si je vybavit v sekundě nebo zlomku sekundy. Teprve potom o tom problému může člověk uvažovat, koukat na něho z různých úhlů pohledu a vidět ho tak v mnoha souvislostech. Získávat znalosti až nějakým hledáním na internetu je možné pouze u nějakých dodatkových věcí nedůležitých pro to přemýšlení. Pokud člověk nemá ty základní znalosti v hlavě, musí je hledat na internetu a načítat je aspoň do své krátkodobé paměti, tak prostě nemá kapacitu o tom přemýšlet. Přemýšlet se dá pouze v rámci už zažitých a spolehlivě naučených znalostí.

P. Vychodil 28.1.2022 15:32

přemýšlet bez konkrétních znalostí lze, stačí logika a selský rozum. tím dokážete odfiltrovat propagandistické nesmysly.

Nepotřebuji, na příkladu kovidu, znalost virologie, imunologie, vakcinologie k tomu, abych prozřel, že "odborníci" lžou, v lepším případě neví, "nejsou si jistí, předpokládají, doufají", jejich dřívější výroky a soudy se ukazují zcela mimo realitu, flegr nakonec pochová na ulici v mrazáku asi pouze svoji kočku, :-) zjednodušeno...

tudíž chci říci, že je potřebné "nabušit" myšlení, logické myšlení, bez ohledu na konkrétní téma...

P. Hatina 28.1.2022 17:33

Víte, už to co popisujete ukazuje meritum věci. Protože i při tomto příkladu covidu vycházíte ze znalosti (vlastních vzpomínek) toho dvouletého období, jak se šířil, jak reagovali politici, jak vědci a co navrhovali, jak s co to zabíralo nebo ne. Nemít tyhle znalosti, tak se je budete muset pěkně chronologicky dohledat a sešprtat.

Jenomže blbý je to, že sice na konci zjistíte, že "odbornící lžou", ovšem to je zase jen (proti) propagandistický poznatek, který Vám proti covidu moc nepomůže. Co jsem dneska ráno četl rozhovor s Velkým Prymulou, tak tam ucedil poznámku " do podzimu budeme mít klid", a udělalo se mi šoufl..

R. Polášek 30.1.2022 8:48

Epiemie je přírodní jev zatím člověkem a jeho výpočty neuchopitelný a nevypočitatelný. Ale Primula nemůže v rozhovoru říct "Já nevím, jak to bude vypadat" . To by se na něho v televizi vykašlali a zeptali se přístě jiného.

Pokud to Primula odhaduje správně, tak to, co říká, se stane s pravděpodobností mezi řekněme 40 - 80 %. Ostatní varinty se stanou s pravděpodobností každá z nich menší než je pravděpodobnost té varianty, co Primula říká. Ale stát se mohou.

A tak je třeba k vystoupení těch epidemiologických politiků přistupovat. To, co řeknou, se stát může, ale nemusí.

D. Uhlár 28.1.2022 17:57

Dovolím si nesouhlasit. Například: aktivisté stále operují historickou zemí Sudety, ovšem tento výraz - pojem sudetští Němci zavedl v roce 1903 zakladatel DNSAP a pozdější funkcionář NSDAP Franz Jesser. Před tím byl jen na keltských mapách ve smyslu latinského Hic sunt leones - něco jako nevíme, co tam je a je nám to fuk. Jak račte tuto informaci odhalit selským rozumem?

R. Polášek 30.1.2022 8:40

Bez konkrétních znalostí prostě není o čem přemýšlet. Pokud bez konkrétních znalostí přece jen přemýšlíte, tak přemýšlíte obecně podle nějakého obecného schématu. Potom jste pouze "univerzální " politik či manažer, který se pouze nebojí do všeho žvanit a všechno řídit, protože mu to všechno připadá úplně stejné. A důležité specifické detaily unikají. Prostě jeden z tisícovek lidí, které denně vidíme žvanit ke všemu možného v televizi nebo parlamentu nebo jeden z korporátních "velkých zvířat" co v korporátu "kličkují" bez ladu a skladu a bez systému od jedné manažerské pozice do druhé a pár měsíců řídí jedno, druhých pár měsíců druhé a třetích pár měsíců úplně něco jiného jinde.

V horším případě, pokud ty hlavní informace nemáte nastudované dlouho dopředu ze školy nebo z jiných zdrojů, padnete při hledání informací jako na první na nějaký dezinformační zdroj. A protože už z principu dezinformační zdroj má obvykle ty své články a dokumenty psány barvitěji a tak, aby toho člověka ovlivnily oproti nedenzinformačním zdrojům, se vám ta dezinformace vtiskne. A potom se sám stanete dezinformátorem a budete tu dezinformaci sám šířit dál.

D. Uhlár 28.1.2022 17:54

Přesně tak. Příkladem budiž legendární hláška, proč se to učit, když si to vygooglím. No protože si nic nevygooglíš, když nevíš, že někde něco smrdí. Viz bláboly našich novinářů - většinou vykládají nesmysly až lži, ale mladá generace zhusta věří, protože ji vůbec nenapadne, že by to mohlo být jinak

M. Rozbořil 28.1.2022 23:50

Nemluvě o tom, že napřed ty informace musí někdo znalý (nabušený) na příslušnou stránku vložit.

P. Molík 28.1.2022 12:54

Samostatnost v myšlení není žádoucí, módní je odříkávání pouček z bruselsko-eurohujerského katechismu a dogmat z gretensko-klimatické věrouky. Memorují a odříkávají ti s nejvíce akademickými tituly, tedy lidé typu Drahoše či Fialy.

P. Molík 28.1.2022 12:57

Čím větší počet akademických titulů u člověka, který se angažuje v politice v prospěch eurohujerského zla, tím větší relativizace hlouposti.

P. Molík 28.1.2022 12:57

Čím větší počet akademických titulů u člověka, který se angažuje v politice v prospěch eurohujerského zla, tím větší relativizace hlouposti.

J. Prikner 28.1.2022 11:14

Výborný článek, chybí ale to, co proti těmto dočasným správcům Česka - kolonie 4.říše dělat !

J. Machotka 28.1.2022 12:59

L. N. Tolstoj vyřkl zajímavou myšlenku: každý přemýšlí o tom, jak změnit svět, ale nikdo nepřemýšlí o tom, jak změnit sebe.

Nedělejte nic proti nikomu, dělejte něco pro sebe, svoje blízké a svoje okolí. Časem třeba zjistíte, že kvůli větším věcem se budete muset spojit i s někým dalším a začněte přemýšlet, jak to okolí rozšířit. Když se to nepovede vám, povede se to třeba někomu jinému.

J. Fráňa 28.1.2022 11:03

Já bych začal tím, že začneme říkat pravdu. Pravda prý osvobozuje. Takže první pravdou je, že u spousty věcí lidstvo neví jak to přesně funguje. To máme vyřešené hádky o Covid, klimatickou změnu a mnoho dalších. Druhou pravdou je, že dějiny se dají vykládat různě, ale nedají se překroutit úplně. Vyřešen problém se zlým bílým mužem, nacismem, který byl opravdu německý atd. Třetí pravdou je, že pohlaví jsou opravdu dvě, samec a samička. Ostatní pohlaví jsou jen konstrukce mozku, což se hold stává. Vyřešeny záchodky, transsportovci atd. A takhle se dá pokračovat při řešení všeho. Problém je, že nám pravda nějak vytratila ze světa.;-D

R. Polášek 28.1.2022 11:15

Problém je v tom, že spoustě lidem jsou tyto základní jednoduché pravdy nepohodlné. Protože by ztratili důvod ke svým běžným každodenním činnostem, případně rovnou ke své existenci a svého smyslu života.

J. Fráňa 28.1.2022 12:12

Mnozí by také přišli o práci, neb řešení kravin živí v dnešní době možná i polovinu lidstva.;-D

J. Pavelka 28.1.2022 13:27

Oni kromě dvou pohlaví existují ještě intersexuálové, kteří majífyzicky znaky obou...a skutečně je to někdy třeba v tom sportu problém...ale o jen tak naokraj, že nic není tak jednoduchíé..jinak souhlas

J. Pokoutný 28.1.2022 10:29

Paní Šichtařová, pokud jsou příkladem samostatného, nesešněrovaného myšlení Gréta, Fidays for Future a americké (ale i některé české university), pak děkuji, nechci. Sama jste se fakta učila a naučila, tak proč jejich důležitost popírat ve prospěch pocitů?

R. Polášek 28.1.2022 10:45

R^R^

V. Církva 28.1.2022 10:27

Nemyslím že paní Šichtařová podstatu problémů nazvala úplně správně.

Problém dnešního Západu není přehnaná úctu k autoritám, ale přehnaná stádovitost a nedostatek tolerance k druhým názorům, včetně některých autorit.

Nesvoboda tu není šířena několika autoritativními diktátory, ale ideologií a dogmatickými přístupy. Možná právě úcta ke skutečným osobnostem jako Ježíš určitě, nebo možná i Masaryk, by společně s kritickým myšlením (toto paní Šichtařová podporuje) mohla pomoct.

Nepotřebujeme víc osobní svobody, včetně lumpáren na úkor druhých (do toho patří i svoboda okrást stát, naivní důvěřivce, nebo nakazit třeba AIDSem), potřebujeme víc demokracie a svobody slova, abychom pak problémy kdy někdo svojí "svobodou" omezuje svobodu osatních nemuseli řešit na ulici případně terorismem a občanskými nepokoji nebo i válkami.

A. Forman 28.1.2022 10:33

Máte v tom chybu, ta ideologie nejebla z nebe..... tu musí někdo vytvořit, a ten někdo má nutně diktátorské předpoklady...

J. Pavelka 28.1.2022 10:21

Nemyslím, že by "obyvatelstvo bylo semleré systémem k dokonalému nemyšlení"...On je každý prostě v jiné sutuaci a nelze paušalizovat...Protestuje se nakonec také dost, ovšem mnohdy je to "pláč na špatném hrobě"...

V. Církva 28.1.2022 10:27

R^

J. Nevrkla 28.1.2022 9:49

Orwell: svobodomyslný člověk se ptá, jestli je to správné, jestli to má smysl. Nesvobodomyslny se ptá, jestli se to musí, jestli je to povinnost. Měl pravdu.

R. Polášek 28.1.2022 10:03

A rozumný člověk ví, že skoro nic není černobílé.

Že leccos není úplně správné a leccos občas nemá smysl, občas má.

J. Nevrkla 28.1.2022 10:06

To jistě. Ale občas si to musíme srovnat v hlavě a projevit aktivně svůj názor. Pokud je v rozporu s oficiálním, pak to udělají pouze ti svobodomyslní.

A. Forman 28.1.2022 10:18

Ano, a to i přesto, kdy otroci režimu budou kvílet....

R. Polášek 28.1.2022 10:21

Ale v souvislosti s covidem mně připadá, že ti, co se ozývají jsou všichni profesionální překrucovči fakt a protestanti proti čemukoliv.

Přitom například v Bruseli si mnou ruce, jak jsou lidi zaměstnáváni těmito užitečnými idioty pinožením kolem covidových "svobod", takže mohou volně a bez odporu připravovat ožebračování lidí a osekávání skutečných svobod Greten Dealem. Případně dalším prosazováním imigrace, progresívního levičáckého libralismu atd.

Prostě podle mne jim covid přišel obrovsky vhod, doslova jako na objednávku.