27.6.2022 | Svátek má Ladislav


SPOLEČNOST: Máme svobodu? Nebo jen její část?

28.12.2019

Svoboda není binární hodnota ve smyslu je, nebo není, máme ji, nebo nemáme. Je to něco jako 50 odstínů šedi na škále pohybující se mezi bílou a černou. Svoboda je mozaika.

Svoboda je mozaika, která sestává z tisíců kamínků z nichž některé máme a některé bohužel ne.

Nemohu říct, že žijeme v nesvobodné zemi. S určitými výhradami máme svobodu slova, shromažďovací svobodu, svobodně cestujeme, navazujeme obchodní i jiné vztahy, .... ano, jsou desítky zemí, kde jsou jednotlivci různé svobody, z nichž se u nás těšíme, upírány. Jsou země, které jsou na tom daleko hůř. Ale .... znamená to snad, že bychom měli rezignovat na boj za větší svobodu? Argument „buďme rádi za to, co je - jinde jsou na tom hůř“ je zcela lichý.

Ale jak jsem již psal, tak svoboda je složená ze spousty střípků. Chtěl bych naprosto namátkou zmínit některé svobody, které u nás nemáme (nebo jsou pomalé, omezené apod.) a které jsou jinde k dispozici. A aby nedošlo k omylu, tak nesrovnávám ze zeměmi typu Burkina Faso, Zimbabwe, Somálsko apod. Budu srovnávat s vyspělými zeměmi typu USA, Anglie, Německo apod. Ano - jsou to maličkosti, ale každý střípek do skládačky svobodného života má význam. Všimněte si, že veškeré níže uvedené svobody neomezují svobody někoho jiného.

Takže jdeme na to - co se jinde smí a v ČR nepochopitelně ne?

- Omezování rychlosti motorových vozidel (je jedno, zda v obci na 30 km/h, na dálnicích apod.). Existuje spousta studií, které korelaci „nízká rychlost = méně nehod“ popírají. V Německu je na dálnicích rychlost zpravidla neomezená, v Rakousku se na vybraných úsecích testuje 140 km/h apod.

- Reverse charge. Stát neumí kontrolovat výběr DPH, tak tuto povinnost přenáší na odběratelské firmy. Ty ručí za odvod DPH od svých dodavatelů - je to spravedlivé?

- EET. To samé. Stát se na každého podnikatele dívá prizmatem: „Ty jsi zloděj a dokaž svoji nevinu!“ Místo aby zde byla v první řadě důvěra a až v dalším kroku represe.

- STK motorových vozidel. Proč by nemohly být kontroly dobrovolné? Klidně v návaznosti na pojistné podmínky. Nemáš STK - tak ti bude kráceno pojistné plnění apod.

- Prodej určitých léků. Spousta léčiv je v zahraničí k dispozici bez receptu. Tam totiž věří, že jejich občané jsou svéprávní a dokážou si přečíst příbalový leták.

- Rychlost založení firmy. ČR je na 115. místě ve světě (před námi je např. Ghana a Burkina Faso). Je to složité a stát do toho moc strká nos (živnost volná, vázaná, koncesovaná, odpovědní zástupci atd.).

- Alkohol za volantem, na kole a na šlapadle na rybníku. Úplný zákaz alkoholu je snad jen v muslimských zemích a v zemích bývalého východního bloku, jinde ne.

- Svoboda projevu. Na jedné straně je trestně stíhaná bláznivá ženská, která na nějakém koncertu hajlovala, na druhé straně se může prodávat hrnek s Hitlerem, Mein Kampf a můžou se nosit trička s Marxem.

- Pěstování trávy. Nechápu, proč policie a státní zastupitelství popotahují člověka s roztroušenou sklerózou za čtyři kytky, když např. v Holandsku si můžu koupit pytel hulení v každém coffee shopu.

- Svoboda dělat si na svém pozemku co chci. Ano - můžu si pozemek oplotit do výše 2 metrů, ale pak si na něm nesmím vybetonovat podezdívku na boudu, kde budu mít sekačku, bez souhlasu stavebního odboru.

- Kouření v restauracích. To je evergreen. „My vám ten zdravej způsob života vnutíme, ať chcete nebo ne, a to i ve vašem vlastním majetku.“

- A třeba i svoboda zaparkovat ve městě kdekoliv bez placení výpalného typu zóny, svoboda koupit si jakékoliv auto bez rádobyekologických pokut, pardon, poplatků.

- Referendum. Proč se bojíme zeptat se lidí přímo, co si o jakém problému myslí? Jsou snad poslanci a zastupitelé nějací lepšolidi, kteří mají patent na rozum?

- Rychlost, s jakou se schvaluje stavební povolení. Desítky vyjádření, razítek apod. Proč to jinde jde rychleji?

Už slyším námitky typu: Povolíme 1 pivo za volantem a každej bude jezdit nalitej, povolíme rychlost 150 km/h na dálnici a každej bude jezdit 200, český národ nemá disciplínu, není schopen se rozhodovat atd. Na autory podobných komentů se dívám pohledem: podle sebe soudím tebe. Nemluvte za všechny. Nevěřím, že jsme národ nesvéprávných idiotů, které stát musí vodit za ručičku. Nevěřím, že jsme méně inteligentní a zodpovědní než Angličan, Němec, Švýcar nebo Američan.

Autor je zastupitel Prahy 6, místopředseda Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autoraRecenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...