23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


SPOLEČNOST: Malý pohled do budoucnosti

6.7.2019

Začalo to tím, že si každý může vybrat pohlaví, a to dokonce i třetí nebo žádné. Tuto vymoženost je třeba opečovávat a rozvíjet - lidstvu z ní kyne nesporný prospěch a pokrok (byť někde mohou přetrvávat problémy). Nebo že by ne?

Začněme připomenutím toho, že člověk - a s ním mnoho savců, hmyzu nebo ryb - má geneticky určené pohlaví tak, že muži mají pohlavní chromozomy X a Y, zatímco ženy XX. To už se za života nedá změnit. U některých jiných živočichů mají dva různé chromozomy samice, kdežto samci dva stejné. Tyhle pohlavní chromozomy se od těch našich trochu liší a označují se jako W a Z.

Pohlavní chromozomy rozhodují o tom, zda se embryu vytvoří vaječníky, nebo varlata. V pohlavních žlázách poté vznikají hormony řídící tvorbu vnějších pohlavních orgánů, posléze i mozku, svalů, kostry atd.

Občas dojde v prenatálním vývoji k hormonálnímu karambolu, něco se pokazí a člověk se pak s dospíváním přestává ve svém těle cítit dobře. V dobře odůvodněných případech dokáže medicína provést změnu pohlaví (zatímco na léčbu jiných, závažnějších vzácných anomálií zdravotní pojišťovny peníze nenajdou). Navíc u lidí (a určitě i u dalších živočichů, ale kdo by to sledoval) občas při dělení vajíčka dojde k chybě a vznikají jedinci s kombinací pohlavních chromozomů X, XXX, XXY nebo XYY. Ne že by takovíto jedinci byli zcela standardní, zejména případy X a XXY mívají dost problémů, ovšem mluvit tu o třetím pohlaví nedává smysl.

Ale co tedy s tím třetím pohlavím? Co to je a jak to vypadá? Napadá mě řešení: Co když lidé třetího (a dalších možných) pohlaví nemají pohlavní chromozomy XX a XY, ale třeba ZY nebo ZX? V tom případě by se tito nešťastníci (i když oni si v té své údajné zvláštnosti spíše libují a rochní, takže to nešťastníci nejsou) měli maminky zeptat, kdo je jejich skutečný tatínek. Chromozomy ZZ (samci) a ZW (samice) totiž mají ptáci, plazi a část motýlů. Takže tatínek byl labuťák, hroznýš nebo modrásek? Chromozom W bytosti třetího pohlaví zdědit nemohou, to by se musely vylíhnout z vajíčka - mimochodem, bezva nápad, pojďme i z tohoto udělat lidské právo. Co když některý lidský plod prostě NECHCE přijít na svět klasickým porodním způsobem?

Je úžasné, jak naše západní společnost každému vychází vstříc při svobodné volbě pohlaví. Doufejme jen, že nezůstaneme stát na půli cesty. V budoucnosti by možnost volby měli mít i další živočichové! Na Fakultě humanitních studií již vzniklo několik diplomových prací věnovaných psychice papouška šedého. Je na čase začít zjišťovat, kolik z papoušků se necítí ve svém těle spokojeno. Také psi by si zasloužili více pozornosti. Jestliže vaše fena při venčení neustále zvedá zadní nožičku, není to snad jasný signál, že by měla absolvovat hormonální a operativní změnu pohlaví?

Ochránci zvířat již dlouho poukazují na tvrdé podmínky rozdělování čerstvě vylíhlých kuřat podle pohlaví. To by se mohlo do budoucna změnit. I malí kohoutci přece mají právo se až později rozhodnout, zda se necítí být spíše nosnicí. V tom případě by bylo kruté odpírat jim společný život s ostatními „holkami“. Nevadí, že nemohou snášet vajíčka - ostatní nosnice je zastoupí.

Problémy se změnou pohlaví a s třetím pohlavím jsou u dědičných chorob vázaných na pohlavní chromozomy. Nejznámější z nich je hemofilie. Bohužel, muž hemofilik se hormonální přeměnou v ženu své choroby nezbaví a při pokusu o operativní dokončení přeměny nejspíše vykrvácí. A třetí pohlaví? Bytost s chromozomy ZX pravděpodobně může hemofilií trpět, bytost ZY nikdy ne. Ale víme my, jaké neznámé dědičné choroby mohou být vázány na chromozomy Z a W?

Je to tak, klasická biologie, genetika a medicína v budoucnosti nejspíše kapitulují před lidskými libůstkami povýšenými na práva. Vždyť ty stovky nových a nových právníků se přece musí něčím živit! Možná už si některý z nich dělá výpisky z tohoto článku a začíná na mě osnovat základy žaloby. Bude se mi těžko vysvětlovat, že to bylo jen takové nezávazné pábení.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin