28.6.2022 | Svátek má Lubomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 14.7.2011 18:00

Není nad osobní zkušenost.

Autor poznal jak chytrý byl císař Bismarck, když vymyslel a realizoval průběžný systém, který tak geniálně eliminoval inflaci. Je to skutečně šok, když na solidní pozici (u nestátní firmy) berete přes 30 tisíc čistého a pak jdete do důchodu s patnáctkou. Ovšem máte něco našetřeno, vlastní bydlení atd. A chudáci s 8-10 tisíci důchodu v nájemních bytech vyžijí taky. Sociální pojištění je ve skutečnosti další daň a v tom má pan prezident plnou pravdu.

F. Pavlis 14.7.2011 12:09

Kdysi

býval ne venkově "vejminek" . Nikdo ovšem nevěděl, jak se dědici gruntu povede a zda ho rodiče dobře vychovali v naději, že je ve stáří bude držet nad vodou. Vůbec nikdo nepočítal s kolektivizací a zběsilostí aktivistů KSČ vůči kulakům a jiným nepřátelům pracujícího lidu.  Ono "sociální pojištění" bylo konstruováno v letech, kdy jsme na tom byli tak trochu všichni stejně s menšími výjimkami.  Nu, a 20 let po tom nepovedeném zlomu, s nímž nepřišel ráj pro všechny,  se řešilo tisíc a jedna jiných priorit, takže na penze došlo ať teď, když došlo i jejich plnění v rozpočtu. Jistota je značně virtuální termín. Inu, je třeba starati se každodenně jako ti ptáci nebeští...

J. Tachovský 14.7.2011 11:48

No ja nevim

Myslite, ze OSVC da vsechny vydelane penize do golfoveho klubu aby z nich nemusel platit nejake to procento socialce ? Me to prijde jako blbost. Kdyz da jen socialce, tak mu prece zbyde vic nez kdyz napred porozdava na ruznych dotacich a socialce da az ze zbytku.

S. Ševeček 14.7.2011 9:46

Ano, shluk myšlének a

blábol celkem.

Představte si, pane Autore Dúchodče, že i  "OSVČ ... koupí si nové auto, pořídí vybavení firmy, přispějí na místní golf klub apod."  si na tyto *investice* musejí vydělat.  A zdanit to, ať tak či onak. Abych nezapomněl - živnostník ve skutečnosti platí "ze svého příjmu" více sociální daně než zaměstnanec a má poloviční výpočtovou základnu pro stanovení důchodu; srovnatelný důchod tedy podstatně nižší.

A stejně jako "chudáci zaměstnanci" si to musejí koupit "ze svého".

D. Streit 14.7.2011 9:04

Ze svého pohledu má autor pravdu

http://streit.blog.idnes.cz/c/200390/Stat-je-bohuzel-nejvetsi-pojistovna-Nefungujici.html

http://streit.blog.idnes.cz/c/183514/Drahe-letenky-na-penzijni-letadlo.html

Kdyby se daně nevybíraly na nesmysly a krádeže, problém by nemusel existovat. Růst produktivity práce by umožňovali důstojné stáří.

Pokud bychom chtěli, aby se každý zajistil sám, musely by být změny postupné, aby na ně nedopláceli ti, co celý život odváděli. Také by musely být sníženy daně a musely by se platy přiblížit vyspělým zemím. Z 8 tisíc pokladní v supermarketu na důchod neušetří.

M. Bílý 14.7.2011 11:25

Pan Streit (09:04) napsal: Pokud bychom chtěli, aby se každý zajistil sám, musely by být změny postupné, aby na ně nedopláceli ti, co celý život odváděli.

Bylo by to jistě to nejlepší, aby se každý zajistil na stáří sám, jenže...

1).odhaduji, že víc jak 50% lidí neumí hospodařit. I já, který si o sobě myslím, že hospodařit dovedu (a na zbytek stáří jsem - kdyby to náhodou krachlo - pro nouzové přežití na nějaký ten měsíc a možná i víc, zajištěn) občas  zjišťuji, co věcí jsem nakoupil zbytečně. A to nepodléhám reklamě a do supermarketu jdu s lístečkem co mám nakoupit a víc ani ň.

2). jak odhadnout, či lépe určit, počet těch skutečně potřebných (opravdu nezaviněně upadlých do chudoby)  na které je třeba se složit v rámci lidské slidarity. Současný počet příživníků přisátých na státní (i jiné) cecíky je značný, odhaduji 20 - 30%.

Jinak postupný přechod, jak uvádí pan Streit, si dovedu představit. Ale uvědomuji si, že je to neprůchodné. Škoda.

M. Sedláček 14.7.2011 7:56

Perla to asi je, ale...

..nedivte se, že to takhle mnozí zaměstnanci cítí. Stačí jen odkázat na nedávný rozhovor ředitele VZP, ve kterém připustil, že průměrná platba na zdrav. pojištění je za OSVČ 20 000,- Kč ročně, za zaměstnance 37 000,- Kč ročně. Pochybuji, že mají v Čechách zaměstnanci dvojnásobnou životní úroveň. S platbami pojistného na nemocenské a důchodové zabezpečení je to obdobné, u plateb daně z příjmu je rozdíl dokonce několikanásobný. No a pokud jde o ten golfový klub - já si při hraní squashe kurt zaplatím ze zdaněných peněz. Kolega jako OSVČ uzavře smlouvu na reklamu, tak se to vyfakturuje, nalepí mu samolepku s jeho obchodním jménem na kurt  a fakticky za to dostane roční permanentku. A hezky to jde do nákladů. A na závěr - s ohledem na stále opakované argumenty - každá práce se v postavení OSVČ vykonávat nedá - ještě jsem neviděl neurochirurga na ŽL. Ale kdo ví, třeba i to v Čechách přijde..........

O. Rychlík 14.7.2011 8:43

Re: Perla to asi je, ale...

Drazí (občas velmi) státní zaměstnanci, milí parazité,

OSVČ platí možná málo, ale platí ze svého. Z příjmů za svoji práci, kterou nejen že musí udělat, ale také někomu prodat. A teprve tehdy má na golfové kluby, atp. Státní zaměstnanec neplatí ze svého nic! Všechno, ale úplně všechno dostává od státu! I to "pojištění". Je zcela irelevantní zda se řekne, že berete 50 000 a z toho musíte odvést 25 000 na takové a jiné daně, anebo prostě dostanete od státu 25 000. Vlastně není. Ve druhém případě se pak hůř nadává na nízké penze v poměru k bývalým vysokým platům. A ještě něco" Nikdo vás nenutí pracovat ve státní a veřejné správě! Opusťte jistoty každoměsíčního pravidelného příjmu, osmihodinové pracovní doby, dovolené, nemocenské, mateřské a všech těchto vymožeností a staňte se OSVČ! Budete si moct určovat výši svého sociálního pojištění sami! Tak proč váháte? 

J. Ptáček 14.7.2011 9:25

Re: Perla to asi je, ale...

Asi jste zaměnil obecně zaměstnance se státními zaměstnanci. Pan Sedláček měl zřejmě na mysli ty první.

R. Jonák 14.7.2011 9:06

Re: Perla to asi je, ale...

Vážení, to co tady vykřikujete, že mohou dělat OSVČ (jako např. dát dar nějakému klubu ap.) můžete zrovna tak dělat i vy jako zaměstnanci a vám se rovněž o tyto částky sníží základ daně, tak nevím proč se tak navážíte jen do OSVČ.

M. Starý 14.7.2011 9:38

Re: Perla to asi je, ale...

Pane Sedláčku, máte jistě pravdu, že se podvody dělají (Švarcsysém), ale od toho je armáda berních a jiných štědře placených státních úředníků, aby jej odhalila. Ale zkuste se na to podívat i z jiné strany.

Těch 37.000 Kč zdravotního pojištění za zaměstnance je z hrubé roční mzdy kolem 275.000 Kč. Z této částky (37.000) je zaměstnaci sražena 1/3 tedy tedy necelých 12.500 Kč a zbytek tedy 2/3 zhruba 24.500 Kč zaplatí zaměstavatel.

Můžete mi říci, který podnikatel - OSVČ vytvoří čistý zisk 270.000 Kč ? (Nebavme se o advokátech, exekutorech, notářích, praktických lékařích, privátních ambulantních lékařích, zubařích, pojišťovácích, ale o normálních OSVČ). Nezapomínejte, že on musí platit nájem provozovny, energie, materiál, silniční daň, vést účetnictví. A to nepočítám, když má zaměstnance. A když mu někdo nezaplatí... Navíc nezapomínejte, že zaměstnanec pracuje 11 měsíců, ale dostává 12 výplat.

Nevím, kolik platí Váš "kolega OSVČ" za reklamu na kurtu Vašeho squashového klubu, ale pokud není jeho majitel filantrop, tak určitě platí víc než je cena permice. A to že to Váš kolega "dá do nákladů" je hezké, ale on na to musel nejdřív někde vydělat...

j. Tměj 14.7.2011 21:58

Re: Perla to asi je, ale...

 Hezky napsáno,ale zaměstnanec si musí na to auto také vydělat.Nebo si myslíte,že v práci nic nedělá?To by jste ho asi neplatil,že?Přitom vydělává i na vás.Takže sumasumárum,jeden bez druhého jaksi nelze,co?

M. Starý 14.7.2011 6:54

Tak tohle je perla...

"... Copak OSVČ, ti si vždy najdou cestu, jak se držet pod hranicí platby pojistného, která dává smysl. Koupí si nové auto, pořídí vybavení firmy, přispějí na místní golf klub apod. Ale co např. chudáci státní zaměstnanci, kteří to nemůžou udělat a musí platit pojistné dle svého skutečného příjmu a auto, nový mobil apod. si musí zaplatit ze svého? Pro ně pak znamená pád z např. 50 000 Kč na 13 000 docela šok. A právem to cítí jako diskriminaci, jak jsem to cítil já. Tolik peněz jsem „do toho“ nastrkal, o teď tohle?"

Myslím, že jakéhokoliv komentáře není třeba...