28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mají mít "pohraničníci" památník?

Chebsko nedávno zažilo reinstalaci sochy člena pohraniční stráže na vrcholu hory Dyleň a po týdnu její návrat do skladiště. Stylově řečeno, no pasaran, dobově zatím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kovář 4.8.2016 17:21

Démonizovar pohraniční stráž?

To může jen ten co o ní nic neví a taky u nich nebyl! Snůška přibarvenejch polopravd a namícháno se lží je vydáváváno za skutečnost!

B. Brousková 4.8.2016 21:29

Re: Démonizovar pohraniční stráž?

Ad "Démonizovat pohraniční stráž" ? Není co démonizovat ! Holým faktem je skutečnost , že péesáci plnili na hranicích tutéž roli, jako jejich předchůdci esesáci hlídající koncentráky. S tím rozdílem, že kolem koncentráků nebyl na rozdíl od našich hranic, trojitý plot a minová pole. Drátěné ploty měly hořejší část ohnutou směrem do vnitrozemí, stejně jako ty u koncentráků.To byl nejlepší důkaz proč byly stavěny a komu měly znemožnit pohyb a hlavně kterým směrem. Dráty pod vysokým napětím, byly prakticky tytéž.

S. Rehulka 4.8.2016 14:12

Musel jsem se smát....

....když je psáno o soudruhu podplukovníkovi ČSLA, tedy Československé Lidové Armády, ačkoliv PS - Pohraniční Stráž byly jednotky MINISTERSTVA VNITRA !

Ano, nakonec k "péesákům" opravdu rukovali i obyčejní a nevinní základáci, ale přednostně komunističtí, nebo aspon "kandidáti" strany. A ti byli vždycky přidělováni do dvojice hlídek k těm "obyčejným" ! Jistě, někteří to mentálně nesnesli a když viděli tak zvané "útěkáře" střelené do zad, nebo chycené do drátů pod proudem, či pokousané psem, který se narodil jako hodné štěně, ale byl převychován na zabijáka.... tak se někdy stalo, že rodiče dostali oficielní zprávu, že syn padl "při ostraze hranic", zastřelen NARUŠITELEM ! Ale byli mezi nimi i takoví soudruzi, kteří stříleli na "útěkáře" třeba jenom pro opušták ! Hanba !

P. Švejnoch 4.8.2016 14:49

Re: Musel jsem se smát....

Já nevím... Byl bych s tím dštěním ohně a síry asi opatrnější....

Neznal jsem sice nijak dopodrobna situaci u PS, ale za to jsem znal/znám nejméně 3 kluky, kteří k PS narukovali (a jeden z nich býval mým opravdu dobrým známým) a ani jeden z nich nebyl ani kandidát, tím méně pak člen KSČ. Přičemž zrovna o tom mém "dobrém známém" by se s lehkou nadsázkou dalo hovořit jako o "odpůrci režimu".

Ona vůbec ta armáda (i když máte pravdu, že PS spadala pod MV - ale organizačně a obsazením to byla spíš armáda), měla pro povolávání branců k jednotlivým zbraním poněkud divnou metodiku. Ilustroval bych to na příkladu mojí ZVS - já jsem sloužil u Silničně-stavebního vojska (dříve PTP) a náš prapor stavěl raketovou základnu v Brdech. Ta stavba byla v režimu PTZD (přísně tajné zvláštní důležitosti) - dokonce náš velitel roty (voják z povolání) čekal na prověření ke vstupu na samotnou stavbu asi rok. Přesto ale, krom osob se zdravotním omezením, byla dobrá třetina roty politicky nespolehlivých. Takže hledat v krocích gum nějakou logiku, metodu či dokonce smysl, to asi není úplně na místě... :-)

J. Lancik 4.8.2016 17:43

Re: Musel jsem se smát....

PS mele taky svou historii. Zacina v roce 1951 zakonem o ostraze st. hranic. ( pred tim hlidali profesionalove SNB jako treba J. Hasil-kral Sumavy) V jejich zacatcich k ni skutecne rukovali ani tak ne clenove strany, jako synci komunistickych rodicu a behem sluzby byli verbovani do strany. Jak vira ve stranu po politickych procesech, menove reforme atd. slabla a lide z KSC vystupovali nemeli komuniste takovy vyber a museli brat kdekoho.

Jednu historku pripomenu tak jsem ji slysel ze zprav Deutsche Welle a snad se ozvou i jini pametnici. V mimoradne horkem lete 1967 se jedna peticlenna rodinka rozhodla odejit za stestim na Zapad. Protoze by vyjezdni dolozku nedostali naplanovali unik ve sve jednoduchosti primo genialni. Koupili si nejake auto a rozjeli se k hranicnimu prejezdu u Ceskych Velenic. Zaradili se do fronty na odbaveni, az byli skoro na rade vysli z auta se v tom horku jako provetrat a zniceho nic se rozbehli na rakouskou stranu. Vojak ve sluzbe kdyz videl deti zustal nerozhodne stat. Cenne minuty ubihaly a taky uprchlici. Lampasak ktery to videl zacal strilet z pistole. Tata s mamou a dve deti to stihli, na zemi vsak zustal lezet osmilety kluk s kulkou ve stehne. Byla z toho ostuda svetoveho formatu, komuniste misto aby kluka vydali rodicum primo do Rakouska poslali do Svycarska a prescerveny kriz teprve rodicum. V Rakosku protesty proti strelbe na jejich uzemi, u nas z rodicu udelali vyvrhele. Pote komuniste postavili komtrolni stanoviste 2-3 km pred carou kde cestujici museli ukazat potrebne doklady. Jak se asi PS disciplinarne zachovala. Potrestali nerozhodneho vojacka nebo lampasaka strilejiciho osmilete deti?

Tomu lampasakovi by mel KCP postavit pomnik, ten by je vystizne reprezentoval!

P. Švejnoch 4.8.2016 12:50

Tak nějak nevím

co vlastně autor vyčítá dotyčnému podplukovníkovi ve svém 4. odstavci. Sám autor (po nepochybně vyčerpávajícím studiu statistik, na které nám ovšem, zřejmě ze své vrozené útlocitnosti, nedal odkaz) tvrdí, že na hranici zahynulo 11 pohraničníků při střetech s "narušiteli". Podplukovník, cituje-li ho autor přesně, hovoří o pár dětech, resp. klucích. V čem autor spatřuje ten rozpor, který musel obsáhle okomentovat a znectít?

Jsem rád, že nemáme (resp. autor) důležitější starosti, než ty, zda někde nějaký pošahaný pamětník staví či nestaví jakousi sochu. To by, podle mého mělo být (a evidentně také je) starostí místních. Ti se s tím také podle svého vypořádali.

K věci samé: Stavět památníky Pohraniční stráži zdá se mi poněkud nechutné. Na druhou stranu ovšem nutno jedním dechem říct, že ti kluci, kteří tam zařvali, byli taky spíše oběti, než pachatelé...

I. Schlägel 4.8.2016 11:21

Zopakuji, co jsem napsal na autorův blog.

Určitě. Pokud některý pohraničník statečně bránil státní hranici proti vnějšímu nepříteli, kterému se podařilo překonat zábrany a nástrahy a za plné palby pronikal na naše výsostné území, pokud navíc ten statečný pohraničník, nedej bože, při obraně své vlasti (ať už v ní panoval jakýkoliv režim) chrabře padl, potom ano. Dovedl bych si takový památník pro takového statečného pohraničníka představit. Ten památník, o kterém je tu řeč, ovšem přestavuje něco podstatně jiného. A když vezmu v úvahu, kteří lidé ho podporují (nikoliv jako kus do sbírky) jako symbol jistých, pro ně zlatých časů, takový pomník mít pohraničníci nemají. Pěkný den.

B. Rameš 4.8.2016 10:29

Soudruhy podplukovníky

měli nakopat do řiti a dát jim deset tisíc důchodu, pakáž jedna hnusná.

J. Farda 4.8.2016 22:14

Re: Soudruhy podplukovníky

Tak to tedy ne! Copa mohou tihle souzi pplk. za to, že jsou vobyčejní lůzři s pouze započítanými služebními léty na Xdesetitisícové důchody a nedotáhli to jako souh plk. Zbytek, co chtěl jako velitel tankové divize táhnout v listopadu ́89 ze Slaného do Prahy na Václavák rozehnat tu kontrarevoluční chátru, dnes na Hrad co poradci exsouha prasedenta?! Tak to tedy, vobčane Rameši, prrr!

J. Sever 4.8.2016 10:22

Jděte s těmi symboly do paďous, ...

... má čest moje skutky má sebeúcta přece nezávisí na nějakém kusu hadu, šutru, nebo dokonce pár čarách, "připomínajících" to, či ono. Mám-li proč, budiž, budu se klanět svému Symbolu ale probůh s vědomím, že On může bejt tomu druhžmu ukradenej, jako ten jeho mně. Dnes už pomalu nenajdete klikyhák, strom, klacek, šutr, který by něco nesymbolizoval a - nic proti tomu, klaněj se třeba, ... jo. Ale jen fanatik se může urážet proto, že ten druhý jaksi urazil mne skrze ten symbol a já mu za to musím urazit palici.

J. Sova 4.8.2016 10:13

Měl by být

znovu instalován Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, symbol odebrání náboženské svobody?

Císařský mandát o náboženství z r. 1624 jsem už sem dával, mohu ho dát znovu.

R. Langer 4.8.2016 11:00

Re: Měl by být

No jo, ale to prej už bylo dávno, a ti křesťani jsou vlastně takoví dobráci... ;-)

M. Koutný 4.8.2016 12:15

Re: Měl by být

prosím, doučte se historii, než začnete plácat blbosti. Mariánský sloup neměl co dělat s Rakousko-Uherskam a ni církví, byl postaven jako poděkování za záchranu Prahy před morovou ranou.

V roce 1918 ho strhl opilý dav, vedený Franiškem Langerem, jakýmsi "Sluníčkářem" své doby. Zajímavostí je, že provaz na něj údajně uvazovala Milada Horáková, tehdy ještě mladičká (sama se později měla vyjádřit, že na to není nijak hrdá).

J. Sova 4.8.2016 12:52

Re: Měl by být

Historku, že Milada Horáková uvazovala provaz kolem krku Panny Marie je jednak technický nesmysl, jednak výmysl Státní bezpečnosti, která chtěla poštvat katolíky proti Miladě Horákové v době procesu s ní. Do té doby o tom nikdo nevěděl, není to ani zapsáno ve velmi podrobné policejní zprávě. Neviděl to ani Jaroslav Seifert, který byl přítomen.

V devadesátých letech pak oprášil tuto historku Ross Hedvíček. Vždy je signifikantní, kdo se této historky chytí - katolík nebo komunista, ale zcela jistě blbec.

J. Lancik 4.8.2016 17:11

Re: Pane Koutny

Mate patrne na mysli Frantu Sauera, Haskova pritele z mokre ctvrti. Frantisek Langer byl legionarssky spisovatel v te dobe jeste v Rusku.

S. Netzer 4.8.2016 10:06

Česká veřejnost

má jiné problémy ve spojitosti s migrací , a Klub českého pohraničí se "spřízněnými organizacemi" a jejich společné aktivity jsou dnes naopak aktuálnější než kdy jindy!

"Dne 19.dubna 2016 proběhla beseda Klubu českého pohraničí (KČP) s představitelem Rady Národní domobrany pplk. v.z. MUDr. Markem Obrtelem v Olomouci. Předseda pořádající OO KČP Ing. Karel Šimek přibližuje průběh besedy: „Rozkaz z Washingtonu zní jasně. Evropu je třeba destabilizovat. Platit je třeba dolarem. Proto žádná spojenectví Německa a Ruska. Žádný BRICS. Žádný South Stream. Více problémů je třeba. Lidé se musejí bát, musejí být zaměstnáni sami sebou, pak budou poslouchat." ...

Po úvodním vystoupení Marka Obrtela přišly na pořad naše dotazy a jeho odpovědi ke všemu, co přednesl a také k jiným zajímavým soudobým problémům u nás i ve vztahu k zahraničí. Opět jsme Dr. Obrtelovi „viseli“ na ústech s očekávanou odpovědí, opět jsme se přesvědčili, že tento člověk je milující bytostí se vztahem k lidstvu, ke svobodě a svému národu. Naše uspokojení s jeho vystoupením a jeho vlasteneckými postoji jsme všichni vyjádřili velikým děkovným potleskem. Děkujeme Ti MUDr. Marku Obrteli!"

A. Zajícová 4.8.2016 10:24

Re: Česká veřejnost

někteří skutečně "viset" měli...

P. Švejnoch 4.8.2016 13:13

Re: Česká veřejnost

A proč nám to, drahá paní Netzer, cpete?

S. Netzer 4.8.2016 13:21

Re: Česká veřejnost

Máte na mysli vám, členům KPČ?

P. Švejnoch 4.8.2016 13:27

Re: Česká veřejnost

Nikoli, drahá paní Netzer, nemám na mysli "nám, členům KPČ" (ostatně ani nevím, co ta zkratka znamená). Mám na mysli "nám, čtenářům a diskutérům na NP", protože Váš příspěvek nemá nic společného s tématem článku. Nebo snad ano, madam Netzer? ;-)

J. Farda 4.8.2016 22:20

Re: Česká veřejnost

Vy jste snad osobně byla na Obrtelovi? Très bien bien, mon compliment!

A. Reček 4.8.2016 9:50

Na všechny památníky lze se divat z různých úhlů.

Včetně toho pohraničnického z Chebu. Dokud žijí dřívější soudruzi pohraničníci, tak ta nostalgie po tehdejší době u nich zůstává a nezmizí. Chce to čas, vše jednou končí. Byl jsem se podívat dříve i tam na Dyleni, vysoké hraniční hoře přes 900 m. naproti lázní Kynžvart. Tam končí Český les, který začíná u Domažlic. Pro turisty je to pěkné pohoří.

R. Langer 4.8.2016 11:07

Re: Na všechny památníky lze se divat z různých úhlů.

Hm, taková nostalgie mne ovšem poměrně děsí...

A. Zajícová 4.8.2016 9:39

"Socha"

nestála na náměstí, ale v parku, obklopena různými kasárnami a bylo na ní AZBUKOU "Na stráži míru".

To jen pro upřesnění.

A vysvětlení zdánlivě nepochopitelných skutků bývalých pohraničníků dnes?

Napomůže kniha Světlany Alexijevičové - Doba z druhé ruky, konec rudého člověka.

Ta je sice o Rusku, ale ono je tohle všude stejné

B. Hamáček 4.8.2016 8:13

KDYŽ

Když je ve státní správě (i ve vládě) spousta Stbáků , tak se bohužel nelze divit, že je to zde takové ! Bohužel debolševizace díky lidem ( hlavně disentu) zaháčkovaným s Stb a bolševiky obecně neproběhla. Čehož následky si neseme dodnes , rozkradené fabriky (ano rozkradli je hlavně komouši s cizí pomocí), korupce a ostatní šlendrián. Aby odvrátili pozornost , tak tato verbež nejvíce křičí o spálené zemi, to že to zavinili ani muk !

D. Polanský 4.8.2016 7:10

Památníky jsou od toho, aby dokumentovaly

historii, či už smutnou nebo tu lepší. Když budou každé dvě generace bourat minulé památníky a stavět ty své, nové, pravé, je otázka, jaké historické památníky nám ještě zůstanou.

A. Zajícová 4.8.2016 9:50

Re: Památníky jsou od toho, aby dokumentovaly

to nebyl žádný památník, ale propagační socha. Stejně tak stál u nádraží v Chebu onanující Lenin. Měl by také být instalován zpět?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheb_Lenin_1.jpg

P. Štěpánek 4.8.2016 1:20

Litovat? Pane to je naivita

V zemi, kde se s blebsem zatocilo a restituce nekdo jo, nekdo ne, panbickari samo ano, kde Havlovo nejsme jako oni vedlo nejen, ze se partaj nezrusila, ale jednou vyhraje volby a jediny kdo dostal pres drzku byl Svoboda, zbytek se tlemi v tv, jak to pekne zkouleli, by mohl pokracovat do nekonecna, takze proc ne? Ty pamatniky jsou pri tom vsem prd.