19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
František Vízek 8.12.2005 19:17

Poučili jsme se z dějin ?

Každá generace v posledním století organizovala svoji "očistu": po pádu Rakousko-Uherska v roce 1918, po hitlerovské likvidaci Československa v roce 1938, po bolševickém Vítězném únoru 1948, po krachu lidské tváře Pražského jara 1968 a nakonec i po revolučním sametu 1989. Hranice mezi očistou a čistkami se pokaždé hledala těžko. Také normalizační Husákův režim průběžně lustroval. Objevil-li se někde bezpartijní šéf, předseda či ředitel, byl to malý zázrak či velká finta. Centrální seznam úhlavních nepřátel tzv. reálného socialismu obsahoval 6335 jmen a měl jasný smysl: zahnat nepřátele režimu do kouta i s jejich rodinami, izolovat je, zbavit je možnosti kvalifikované práce, vyloučit je ze státní správy, ze sdělovacích prostředků atd., přičemž ono "atakdále" bylo pružné a nekonečně široké. Tehdejší mocní si pokaždé uměli najít nepohodlného „psa“, protože měli hůl, kterou jim 99,9% občanů v „manifestačních“ volbách vždy znovu a znovu leštilo.
Jarda 5.12.2005 13:55

???

To by se Vám hodilo, nacpat se jako estébák, na lukrativní post.... zapomeňte !! Nezapomeneme soudruhu..LTyto lustarce nepřipravili nikoho o život... tak co !?
mik 5.12.2005 0:04

Hodne blbej clanek

protoze se do politiky dostalo par novych gauneru tak tam pustime zpet i ty stare. Navic ty, kteri v minulosti slouzili cizim zajmum na ukor nasi zeme. Autor je bud komunista, StBak, KGBak nebo uplny idiot.
huhu 4.12.2005 22:36

smysl pro uznání vlastní zodpovědnsoti

nejen každý estébák či funkcionář ksč, ale i prostý člen ksč včetně soudruha Vízka v jakékoliv době 1948-1989 by měl mít v sobě tolik slušnosti aby se sám nikam do žádné současné funkce necpal. Na tu drzou vlezlou komunistickou verbež a jejich udavačské poskoky, která tuto slušnost nemá je zaměřen lustrační zákon. Lustrační zákon přitom nelikviduje nikoho existenčně jako to dělali soudruzi po celou dobu 1948-89, každý má možnost se uplatnit mimo státní správu.
jura-p 4.12.2005 19:11

Protože ty nitě nikdo nečte, dávám to sem znovu.

Pane Vízku, lustrační zákon nikoho netrestá, nikomu nic nebere. Lustrační zákon stanoví omezení, tedy zábrany v kvalifikaci. Říká pouze, které funkce a jen ve státní správě nemohou někteří lidé vykonávat. Je na úrovni předpisu, který zakazuje ženám práci pod zemí, lidem s poruchami koncentrace povolání řidičů nákladních aut a podobně. Stanovení podmínek k výkonu povolání není v rozporu ani s ústavou, ani s listinou lidských práv. Mimo přístupu k těmto funkcím se těm lidem nic neděje. Je to přesně na stejné úrovni, jako seznam toho, s kterými tělesnými indispozicemi nemůžete být vojenským policistou. Není to trest také proto, že na místa ve státní správě, obsazovaná jmenováním, neexistuje nic jako právní nárok. Bylo-li by tomu jinak, mohl by si na diskriminaci stěžovat každý, kdo se na takové místo hlásil a nebyl jmenován.
chtelo by to znovu nazor US 5.12.2005 0:04

je to na hrane

Neni to tak transparentni - jestli to je poruseni ustavy, je na hrane. Kdyby nekdo opet vec dal k ustavnimu soudu, tak ten by musel nahlednout, ze uz nelze pouzit obrat 'mlada demokracie potrebuje ochranu a proto je mozne docasne omezit prava'.
AeroKarel 4.12.2005 18:24

Inu PPV,

"
Pionýrský šátek, modrá košile člena SSM, pravidelná účast na schůzích a ve volbách a bůhvíco ještě.
 
Tohle na sebe prozrazuje Aerokarel..."
 
Vidím, že se Tesák s tím "pomateným pravicovým voličem" mýlí jen v jednom slově, tom prostředním.
 
 
AeroKarel 4.12.2005 18:37

Dodatek,

s tím odhadem jste totálně vedle.
Pobavený pravicový volič 4.12.2005 20:16

Re: Inu PPV,

Jo, to si musíte vyříkat sám se sebou v koupelně před zrcadlem. Svědomí je svinstvo, ale někdo ho holt nemá...
 
Kdo ho má, stydí se 16 let poté kádrovat druhé...
František Vízek 4.12.2005 18:19

JDE O PRINCIP

Přijali jsme zákon, který omezuje, zakazuje a trestá lidi, kteří se dostali na seznamy estébáků, čili na seznamy zločinecké organizace. Někteří o tom ani nevěděli, někteří ze strachu o existenci něco podepsali, někteří ani kuřeti neublížili.
Přesto jsou OMEZOVÁNI, je jim ZAKAZOVÁNO, jsou TRESTÁNÍ, případně OSTOUZENI.
V demokracii se toto může uplat'novat jen vůči lidem, kterým se PROKÁZAL konkrétní ČIN. 
 
Čili jde o princip: Trpíme existenci zákona, která odporuje základním lidských právům, je založený na principu kolektivní viny.
Čili jde o víc než jeden zákon:
Trpíme-li toto svinstvo  jednou, můžeme to tolerovat podruhé, potřetí, posté... To je, oč  tu běží.
Jojin 4.12.2005 19:09

Re: JDE O PRINCIP

Ty jsi snad zakuklenej bolševik,že za ten STB dobytek tak oroduješ.
Helax 5.12.2005 9:54

Re: JDE O PRINCIP

Od blbosti je evidentně jen kousek ke gaunerství nebo řízené idiocii.
Jan 4.12.2005 18:17

Ponechat lusrační zákon

Ale neukájet se tím, že existuje.Dokonce bude ještě dobrý a vhodný. Poláci nám jej zavíděly. Dosud se podle něj neřídí ani zákonodárci, neuplaťnuji toto právo. Demokracie je, byla a vždy bude živnou půdou pro komunisty již v 1. rep. ZVLÁŠTĚ JE VHODNÉ si maximálně všímat dnešního dění, lidí - jejich arogance při doteku. Odpoutávaní pozornosti aferami a soustředit lidí jiným směrem je také nutnost. Vše mně připadá jako aranžma předem. Dostávají se do popředí lidé dokonce jako vládní čekatele. Nejen ,že popřeli své pracovní zařazení v době minulé, což považují za hrubé a účelové provinění zvláště dnes. Dávají přednášet své úvahy a záměry pro záchranu komunistů na čelních a strategických místech s možnosti ovlivnění tisíce lidí v krajích. Dokonce snad v důvěře, ale méně uvážlivě přednese tento záměr ještě jako ministr v poslanecké sněmovně. Kde dokonce vyvráti tvrzení svých kolegů v posl. sněmovně a přednese, že bylo by vhodné ponechat tyto lidí / KOMUNISTY NERESPEKTUJÍCÍ dodnes ZÁKONY ignorující LZPS/ na místech majicí bohatou praxi s vedením již v minulosti totalitní. Při styku s novináři a televizi se ohradí tento nový kandidát arogantně, že je dá k soudu. V danou dobu sděluje Grebeniček, že odcházi. Příprava strany na tak zvanou reformu ?- Nereformovatelného, ale zřejmě nadešel již vhodný čas a také jistoty. A víra ve snahu budoucí. Kandidát SE POHYBUJE přímo v okoli vlády. A usiluje se dostat za každou cenu do křesla. PAROUBEK pro zaneprázdněnost a styk s kamarády jejich cítěním - ovlivněn, vyjádři se k lustračnímu zákonu. Nikoliv podle náhledu občanů, ale kamarádu. Následně svůj výrok opravuje. Nyní pozorně sleduji další dění, jako snahy posluh, úctivosti, které snad na mnohé působí.
František Vízek 4.12.2005 18:01

DOPLŇUJI:

Jeden jediný případ člověka, který byl  neoprávněně zaevidovaný jako spolupracovník a jeden jediný tzv. ztracený svazek na člověka ... je pro mě dostačující k prohlášení, že NEMÁM důvěru k záznamům StB, která byla označena za zločineckou organizaci. Nemám důvěru k seznamům, které vznikly podivně a ve kterých se i mnoho ztratilo...
Sami estébáci se musí chechtat, jak nám jejich výplody budou ovlivňovat pracovní i lidské vztahy ještě po 20 letech.  
Od samého počátku jsem odmítal princip KOLEKTIVNÍ viny, jako neslučitelný s demokracií. Člověk má být podroben zákazům, omezením či trestu leda po zhodnocení konkrétních činů, které má na svědomí, kterých se dopustil. Tečka.
Helax 4.12.2005 18:15

Re: DOPLŇUJI:

Jestli někdo posuzuje tuto záležitost pouze podle jednoho případu člověka a jednoho ztraceného svazku, pak je to nekompetentní blb a měl by odtáhnout, což se ale u nás nestane, protože tady už je všechno každému šumafuk. Navíc je jasné, že lustrační zákon nikdy nečetl, ale žvanit o tom musí. Hanba!!!!!
jura-p 4.12.2005 19:09

Re: DOPLŇUJI:

Pane Vízku, lustrační zákon nikoho netrestá, nikomu nic nebere. Lustrační zákon stanoví omezení, tedy zábrany v kvalifikaci. Říká pouze, které funkce a jen ve státní správě nemohou někteří lidé vykonávat. Je na úrovni předpisu, který zakazuje ženám práci pod zemí, lidem s poruchami koncentrace povolání řidičů nákladních aut a podobně. Stanovení podmínek k výkonu povolání není v rozporu ani s ústavou, ani s listinou lidských práv. Mimo přístupu k těmto funkcím se těm lidem nic neděje. Je to přesně na stejné úrovni, jako seznam toho, s kterými tělesnými indispozicemi nemůžete být vojenským policistou. Není to trest také proto, že na místa ve státní správě, obsazovaná jmenováním, neexistuje nic jako právní nárok. Bylo-li by tomu jinak, mohl by si na diskriminaci stěžovat každý, kdo se na takové místo hlásil a nebyl jmenován.
Pobavený pravicový volič 4.12.2005 20:13

Re: Re: DOPLŇUJI:

Lustrační zákon dnes je jen bolševická kádrovka.
Aby se náhodou nedostali do funkcí ti lepší.
"Říká pouze, které funkce a jen ve státní správě nemohou někteří lidé vykonávat" - není tohle snad kádrování? Potom Vám musí být 35 let a méně. Nebo trpíte amnézií, což je ovšem u politiků norma.
Helax 5.12.2005 9:53

Re: Re: Re: DOPLŇUJI:

Na funkci NENÍ PRÁVNÍ NÁROK. Kdo ustanovuje funkce, stanoví též podmínky pro jejich výkon. Rozumíte česky?
michal 5.12.2005 14:31

Re: DOPLŇUJI:

pane Vízku, když Vám stačí jediný případ neoprávněného zaevidování, tak se zamyslete nad tím, kolik opravdových sviní bylo v KSČ a plynule přešlo do KSČM. a máte po pochybnostech. na stráž!
Starý J. 4.12.2005 17:05

Kartáč

 
…“ Především však mělo dojít k potrestání konkrétních viníků,což se zdaleka nestalo ani v nejmarkantnějších případech“…Nemohlo dojít. Čalfa, Jičínský a všichni bývalí bolševici, právě na přání a pod taktovkou „disidentů osmašedesátníků“, dokázali prosadit právní kontinuitu. Takže drtivá většina činů bolševiků nebyla protizákonná. Dokázat, že jejich konání odporovalo i tehdejším zákonům, bylo téměř nemožné. Navíc – soudci byli stejní, jako za bolševika. A absolutní impotence soudního systému trvá dodnes. Snad jen podezření na funkcionáře ODS jsou ochotni státní zástupce a policie šetřit, většinou však jde o politické kauzy. Evidentní korupci vládnoucích socanů se ani dnes nikdo nezdržuje.
Pobavený pravicový volič 4.12.2005 17:27

Re: Kartáč

Konstatujete minulost a trochu přítomnost. Jen popis známého stavu...
Lustrační zákon je současná obdoba bolševického kádrování. Z obojího je mi blbě...
František Vízek 4.12.2005 17:43

Re: Kartáč

Pane Starý,
pouzdě bycha honit. Listopad 1989 se řešil, jak se řešil.  Je snadné vyčítat, že se s komunisty neskoncovalo hned a rázně. Vy jste zapomněl, že komunistů bylo v roce 1989 přes půldruhého milionu? Že každý z nich měl nejméně jednoho člena rodiny, takže určitě více než polovina dospělé populace měla s komunismem hodně společného ?  Vy jste zapomněl, že tehdejší bezpečnost (státní i veřejná), tehdejší armáda, tehdejší milice (= ozbrojené dělnictvo), tehdejší úřady  MNV, ONV, KNV byly v rukou KSČ či aspoň Národní fronty ?  Nebylo půvabné, jak 100% komunistický parlament dal 100% hlasy Václavu Havlovi ? Jak se oni zákonodárci odhalili před všemi jako hlupáci 1.kategorie ?
Ano, věci se mohly hnát na "ostří nože". Ano, možná obavy ze síly KSČ a spol. byly přehnané a zbytečné, protože systém byl v rozkladu.  Ale, pane Starý, nikdo nechtěl krev, každý byl pyšný, že to umíme sametově... Ostatně v našich zeměpisných šířkách se v "téměř klidu" řešil pád Rakousko-Uherska, pád Československa 1938, pád i 2.republiky 1939, Únor 1948, Srpen 1968 ... Takže tradice je tradice. 
Všem statečným, kteří uměli veřejně zvolat NE a nebáli se zatnout pěst a být aktivní se omlouvám. 
michal 5.12.2005 14:37

Re: Re: Kartáč

tak dost, Vízku, jestli Únor a následných 40 let se stovkami povražděných a morálním rozkladem populace bylo "řešení téměř v klidu" tak je to výrok na úrovni popírání holokaustu. Buď raději zticha, nebo Ti nekdo nervóznější dá takovou "téměř klidnou", že to nebude hezký pohled.
Starý J. 4.12.2005 17:04

Bruner a Pobavený „pravicový“ volič

 
Občané nestraníci, žijící po čtyřicet let v diktatuře a existenčně nuceni k 100% účasti na manifestační volbě, pokud vím, nebyli jako zločinci označeni, aby byli lustrování! Nebo snad ano?
Pobavený pravicový volič 4.12.2005 17:34

Re: Bruner a Pobavený „pravicový“ volič

Kde jste žil, človíčku? V Československu určitě ne. Nikdo zde nebyl "existenčně nucen" chodit k volbám. Všem voličům šlo jenom o osobní klid a  pohodlí. Proto volili. Hlavně ať mám klid plno bůčku a piva do mouly.
 
A copak někoho omlouvá, že se za komančů chodit k volbám mělo? Teď se nemusí, no to nám přibylo hrdinů ! A protože nikdo nechce ukázat prstem na sebe, nejde raději "ty druhé". Členy KSČ, ROH, SČSP, SSM.
 
A jsme na seznamu zase všichni.
Všichni si za komunismu ušpinili ruce, jen se to bojí sami před sebou přiznat.
AeroKarel 4.12.2005 15:53

juro-pe,

koukám, že není tak velký problém dokázat Vízkovi že plácá pyskem o něčem a nic o tom neví ........
Pozdrav
AeroKarel 4.12.2005 15:50

Soudruhu Vízku,

"
že mnozí čtenáři pochopili správně moje rozhořečení z lustračního zákona, který se pokouší jít po krku donašečům a spolupracovníkům a vůbec se NETÝKÁ skutečných estébáků."
Pochopil jsem tedy správně, že si přejete lustrační zákon rozšířit aby se týkal i těch estébáků?
Pak s vámi ovšem souhlasím!!!!!!!
František Vízek 4.12.2005 17:16

Re: Soudruhu Vízku,

Přečtěte si lustrační zákon a shledáte, komu jde po krku...  A že by estébáci sami sebe uváděli do seznamů ?  Ostatně: kolik lidí už vyhrálo soudní spory ? A byli to mnozí, kteří neublížili kuřeti. Měli pouze strach, případně měli pocit, že musí vyhovět, aby měli perspektivu v práci atp.  I po 30 - 40 letech NEJSOU čistí. Kdo někoho v téže době zavraždil, je ... promlčeno.    To je v pořádku ?
Pobavený pravicový volič 4.12.2005 17:39

Re: Re: Soudruhu Vízku,

Opět s Vámi souhlasím, pane Vízku. Ten človíček jemuž se (ovšemže zbytečně) snažíte něco vysvětlit se na Vás ale nehněvá. On svou nesmiřitelnou touhou po "spravedlnosti" jen zakrývá svůj strach podívat se kriticky na svoji vlastní minulost.
Pionýrský šátek, modrá košile člena SSM, pravidelná účast na schůzích a ve volbách a bůhvíco ještě.
 
Tohle na sebe prozrazuje Aerokarel...
Starý J. 4.12.2005 15:38

Pane Vízek

     Děláte stále stejnou chybu, že nám dokola opakujete, jak Vám Vaši soudruzi ublížili, jak jste proti nim po roce 68 bojoval a ptáte se, jak jsme bojovali my. Přiznám se, že jsem nebyl po roce 68 nijak postižen. Neměli mně soudruzi co sebrat, odkud vyhodit, jaké profese zakázat a jak mě pronásledovat více,   než do té doby. A to ze dvou důvodů: Cejch, který mně Vaši soudruzi vystavili po roce 48 jako „nepříteli lidově demokratického (později socialistického) zřízení“, kádrové posudky, které mě pak provázely až do jejich pádu v osmdesátém devátém, mně nedovolily domoci se jakéhokoli postavení (na rozdíl od Vás a třeba jako příklad toho Uhla a Šiklové), ze kterého by mě mohli vyhodit, tak jako Vás. Já jsem si své hrůzné období prožil především v padesátých letech, kdy soudruzi, ke kterým jste patřil, mně a mým rodičům prakticky znemožnili slušný život (popis toho by byl na román, ale nechci se jako Vy zde litovat). Tedy po šedesátém osmém už mě nemohli víc pronásledovat. Navíc jsem se v „obrodném procesu“ neangažoval (to je druhý důvod), protože jsem zhodnotil vojenskou situaci v Evropě a byl přesvědčen, že to skončí, jak to také skončilo (takže ani půlroční odposlech mého telefonu v práci i doma, jak mně pak soudruzi přiznali, nepřinesl užitek). A zároveň nabyl přesvědčení, že socialismus a komunismus je naprosto nereformovatelný, že neexistují jeho „třetí cesty“, kterými by se ti, co prohráli mocenský boj v roce 68, dostali zpět k moci. To že Vám nikdy nešlo o boj proti totalitnímu systému jako takovému, dokládají Vaše dnešní postoje nejen k lustračnímu zákonu, který se jako minimum možného, podařilo proti vůli Havla prosadit.