11.4.2021 | Svátek má Izabela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: „Lidská práva“

Na Západě jsou dnes lidská práva široce přijímána jako věc navýsost přirozená, samozřejmá, nezpochybnitelná. Je tomu ale opravdu tak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 23.4.2013 13:20

Lidská práva

"Lidská práva" by pochopitelně měla být právy člověka, která ho chrání před jinými lidmi a tedy (především) před zvůlí státu. Takto chápaná práva by ovšem byla v podstatě dávno známými občanskými právy a svobodami (včetně svobody "víry"). Už to, že levice považovala za nutné občanská práva (svobody) nahradit její interpretací "lidských práv" naznačuje že tato práva se svobodami nemají moc společného.

Zásadním rozdílem je tato "lidská práva" jsou kolektivními právy různých (obvykle etnických, "kulturních", genderových, sexuálních...) částí společnosti. Tradiční levicový předpoklad o faktické (biologické) rovnosti lidí je nahrazen stejně nesprávným předpokladem o faktické biologické a kulturní rovnosti skupin (různých etnik, pohlaví), což vede k představě, že úspěchy některých skupin jsou výhradně důsledkem toho, že "vykořisťují" jiné skupiny, které tedy musí být na úkor těch úspěšných podporovány. Podpora těchto skupin (vyjma těch které by byly "smrtelně" ohroženy) jejich situaci samozřejmě nezlepší, protože je učiní trvale závislými na podpoře státu (což je také skutečným cílem politiky levicových "lidských práv". Protože stojí na nesprávných, přírodním zákonům odporujících předpokladech, nemůže být tento neolevicový socialismus o nic úspěšnější než ten tradiční.

Pozn: Nejznámějším příkladem státu založeného na skupinových právech byla Osmanská říše (i křesťané měli svá slouhovská práva).