5.12.2022 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Lidi z těch peněz blbnou čím dál víc

Někdy vloni na jaře jsem ale zachytila zprávu, že ČEZ – a teď budu asi nepřesná, přece jen je to na okraji mého zájmu, takže paměť v tomto punktu skomírá – vyvedl zhruba 2,5 miliardy v akciích na doručitele. Je to polostátní podnik, nemá co vyvádět peníze v akciích na doručitele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 2.12.2012 5:04

Re: No, článek nic moc,

"obzvlášť mě pobavila souvislost morálky s nějakou vírou v cosi. Žádná

taková souvislost pochopitelně neexistuje a nikdy ani neexistovala."

Jste si tím jist?

B. Rybák 1.12.2012 19:20

Koho chleba jíš...

...toho píseň zpívej, platí bohužel vždy a platí to i pro kulturu (když stát na něco platí, tak do toho také kecá). Žalostným příkladem je např. osud kdysi slavné kultury francouzské (v USA prý dotují jenom balet).

Zápotocký lhal a podváděl (kolaboroval s SSSR) od počátku, jako každý komunista. Po hospodářsko-politickém debaklu, jakým byla měnová reforma a střílení do (např. plzeňských) dělníků měl podat s celou partají demisi (a spáchat sebevraždu).

Podstatné je to, že málokdo u nás věděl, jak je ta západní Evropa zdegenerovaná a nemorální.

P.S. Článek je "literárně" zajímavý a obsahuje dílčí pravdy. Já mám ale raději guláš k jídlu, než ke čtení.

B. Rybák 1.12.2012 18:31

Re: K těm odborníkům z emigrace

Tento přístup k emigraci u nás prosazovali nacisté, komunisté a kolaboranti s nimi. V této smutné tradici pokračovali Havlovi (pravdoláskaři), protože věděli, že v demokratickém kapitalismu žijící emigranti by žádné jejich "třetí cesty" (a něžné revoluce) nepodpořili proto jim prakticky zabránili volit. O naše posílení českým zahraničním kapitálem pochopitelně neměl zájem "Brusel", který s pomocí Eu-hujerů vytvořil podmínky pro české podnikání zničující. Já tedy tento problém nemám (měl jsem zlost, že jsme "nepřilákali" Baťův a jiný český kapitál ze zahraničí - místo těch vyděračských řetězců, bank a montoven ).

V. Ondys 29.11.2012 21:33

:)))))) Naprostý souhlas

A bylo by to výhodný i pro ně, vím, o čem mluvím, sám jsem začal jako OSVČ začátkem devadesátejch, než se kariéristi z normalizace voklepali a začali chytat vostatní po bolševicku za šosy. Neříká Vám něco příjmení Stýblo, přišel do Kanady během druhý světový, a když jsem měl možnost si s ním povídat bylo mu už moc a říkal, že se v Kanadě prosadil jako podnikatel? Docela zajímavý povídání o poměrech tady z jeho pohledu...

Z. Kulhánková 29.11.2012 20:34

K těm odborníkům z emigrace

Znám hodně lidí, kteří se v emigraci prosadili a byli ochotni se vrátit, nebo tak dokonce i učinili. Drtivá většina byla rychle  vyštvána, znechucena nebo obojí, a moudře se vrátila tam, kde je dokážou ocenit.

Češi jsou ve světě jedineční svým nepřátelským postojem k vlastní emigraci, čímž se nesmírně ochuzují.

V. Ondys 29.11.2012 18:23

Re: :))))))) Milá paní Suková,

Osobně jsem očekával návrat lidí, kteří odešli do emigrace a prosadili se, viděl jsem v tom solidnější šanci s obnovením demokratických poměrů i soukromého podnikání, pak mne známí pozvali na nějakou schůzi OF, kde jsem si připadal jako při zakládání JZD a cítil jsem, že to bude v háji typicky po našem s budovatelským zápalem avangardy pokroku s úžasnými představami navzdory zkušenostem jiných v zahraničí... Jinak jsem se taky dost bavil při společensky příkladném horlení, za totality jsem několikrát zažil, co dovede snaživý nestraník i neagent StB s potřebou se vrchnosti zalíbit a něco na tom trhnout... Vždycky se musím smát, jak v našich končinách dovede neuvěřitelnou spoustu lidi stále neuvěřitelně vzrušit především :))))) sousedova koza, i když je už skoro nikdo nemá chuť chovat, poněvadž ani netuší, jak skvělej je :)))))) kozí sýr.

M. Procházka 29.11.2012 17:16

Lidé blbnou ....

Paní Suková,jděte vařit,táta a děti mají hlad.Neberte v ochranu Toníka našeho harmonikáře,zapomněla jste dodat,že měnové reformy dělají jenom diktátoři a bolševici.On ten parchant věděl dobře,že by to tenkrát dopadlo trochu jinak,proto držel hubu nebo lhal.

M. Suková 29.11.2012 15:05

Re: Bylo by dobré připomenout, že všechny ty "zadarmo"

Asi tu nikdo nevolá po nějakém "znovu". Jenže je otázka, kde se pohybujete, to jednak, a jestli jsme to neudělali trochu špatně, to za druhé. Vysoce kvalifikovaní vysokoškoláci, neustále se vzdělávající, tvrdě pracují a mají velkou zodpovědnost ve zdravotně sociálních neziskovkách, které nikdo nenahradí(zkoušel jste se starat o lidi s Alzheimerem, oligofreniky, duševně nemocné...?), ale tento sektor není v systému, takže na ně se nevztahují tarifní tabulky, a ti lidé berou 18 000 hrubého.

M. Suková 29.11.2012 14:59

Re: :))))))) Milá paní Suková,

Víte, ty elity byly zastoupeny mimo jiné i těmi bankéři a manažery, všechno to byli velice úspěšní Češi - emigranti, kteří navrhovali, jak to pojednat. Vyštvali je, samozřejmě, směsice bývalých, veksláků, a nových chtivých (křivdy se nevyhýbají ani lidem podivným). Zažila jsem i v rámci restitucí to, že někdo, kdo absolutně neměl jediný, žádný, nárok, se při pohledu na restituenty zbláznil a chtěl taky. Nátlaky, pokusy o vydírání, pokusy o kradení archiválií, falšování dokumentů. Byla to doba šílení. Doufala jsem, že to pomine, ve většině případů snad ano. Jenže je to překryto tím, že když se něco nelíbí, označí se to za pozůstatek starých časů. Takže jen upozorňuji.

J. Chaloupka 29.11.2012 14:21

Bylo by dobré připomenout, že všechny ty "zadarmo"

věcí byly financovány z peněz, které tento stát bral jak občanům, tak podnikům. Téměř 100% všeho, co občané vyprodukovali, bylo odevzdáno do státního rozpočtu a "moudrý" stát z toho financoval třeba ty sportoviště nebo divadla. Ale podívejte se, jaká byla všeobecná životní úroveň, copak už nikdo nepamatuje tu chudobu, do šetření na všechno, to přežívání od výplaty k výplatě, přičemž výplata nebyla odraz toho, co člověk dokázal, ale  částka stanovená celostátně tak, aby lidé nehladověli a nebouřili se, ale nic víc. Ty sportoviště a divadla nás stály zatraceně mnoho, jen si to lidé neuvědomovali. A totéž to zdravotniství "zadarmo". Opravdové vylo jen v Sanopsu, jinak nové léky se pašovaly ze zahraničí a v nemocnici jste sháněli protekci nebo dávali uplatky. Kdo to neměl, buď přežil a nebo také ne. To bylo celé. Tohle opravdu chceme znovu?

J. Chaloupka 29.11.2012 14:17

Nikdo nebude spravovat vaše peníze lépe, než vy sám.

Ten, kdo se domnívá, že peníze někomu svěří (zde fondu) a on nějakým zázrakem je rozmnoží, je (promiňte to slovo, ale neznám výstižnější) hlupák a nezaslouží si nic jiného, než co se stalo vám. Ona ale péče o peníze není lehká a člověk musí trochu času obětovat. I z tohoto důvodu neradím dávat peníze do jakéhokoliv (i státem podporovaného) spoření nebo fondu. Ty fondy spravují "jen" zaměstnanci, jejich motivace vytvořit zisk je mizivá.

Cesta k zajištění stáří je takováto: dobře vychované a pracující, nebo lépe podnikající, děti, vlastní bydlení a kus pozemku, případně nemovitost na pronájem (přináší rentu), dále věci, které se nekazí a které lze dobře schovat (bohužel je nutné počítat i s tím, že stát bude ve vymáhání peněz poněkut agresívní). Podívat se trochu do minulosti, 20. století je v tomto ohledu magistra vitae, komu se podařilo dobře přežít války, krize, socialismy atd. (úspory v bance nebudou asi to nejlepší), poučit se na výsledcích no a doufat, že budete mít dobré zdraví.   

V. Ondys 29.11.2012 13:48

Re: :))))))) Milá paní Suková,

Věřte mi, že když mne našinci nejvíc štvou svou poťouchlou pokleslostí, musím se v duchu ptát sám sebe, jestli jim zrovna tohle neumožnilo přežít tlak silnějších z okolí a vždycky mne to trochu donutí být smutnější i mlčenlivější... Jinak jsem přesvědčený o tom, že nám zoufale chybí mnohem znatelnější vliv skutečných elit v každém oboru lidského snažení, aby motivovaly ostatní k tvrdé soutěži a dávaly jim příklad svým úspěchem. který zaručeně vždy především bolí, než se dostaví, navzdory tomu, že nechat se živit přerozdělováním od schopných i na dluh je :)))))))) mnohem pohodlnější...

M. Suková 29.11.2012 13:23

Re: :))))))) Milá paní Suková,

Ach. Vrtá mi hlavou, jak to, že v některých zemích, byť třeba i s občasnými chybami, to jde, a u nás ne...

V. Ondys 29.11.2012 13:18

Re: :))))))) Milá paní Suková,

byl bych mnohem spokojenější, kdyby se každý alespoň snažil být soudnější, přijal odpovědnost za své jednání a nikdo s touhou po moci by nestydatě a hloupě nepředstíral, že cesta dlážděná údajně i nejlepšími úmysly často nevede do pekla, jak by dosvědčily zaniklé civilizace v minulosti...

M. Suková 29.11.2012 13:08

Re: :))))))) Milá paní Suková,

Máte bohužel pravdu. Taky nemůžeme po každém chtít, aby se vyznal ve všem. Asi ale nejsem jediná, kdo chybně předpokládal, že odborníci nastoupí a budou odborně vědět, jak si počínat, aby nový režim či jak to nazvat fungoval dobře - to se nestalo.

M. Suková 29.11.2012 13:05

Re: malý detail,

Ano, s tím zadarmo jsem to už vysvětlovala - lidé to tak vnímali, protože jim to nespadlo do rodinných financí. S tou farmářkou máte samozřejmě pravdu, ale to nic nemění na hanebnosti či hlouposti rozhodování a počínání M. Zemana a jeho lidí.

V. Ondys 29.11.2012 13:00

:))))))) Milá paní Suková,

jsem Vašim velmi vděčným čtenářem, ale největší problém vidím v našich limitech a nedokonalosti lidí být vlídnějšími v pouhém zájmu člověka...

M. Suková 29.11.2012 12:51

Re: :)))))))) Já, ty, on, ona, ono...

Víte, mně nejde o nějakou adoraci socialismu, to snad je z článku jasné. Mně jde o to, že jsme zabloudili ve vlastním chtění, aniž bychom se zamysleli...

M. Suková 29.11.2012 12:49

Re: malý detail,

Samozřejmě vím, že zadarmo není nikdy nic, že to bylo bezplatně. Pro ty lidi, kteří to nemuseli platit, to ale jako zadarmo vypadalo - totiž: nespadlo jim to do rodinného rozpočtu. Nechtějte vědět, co vím já o cenách, když má někdo třeba excelentně nadané dítě na nějaký sport (dětský hokej...).

V. Ondys 29.11.2012 12:49

:)))))))) Já, ty, on, ona, ono...

Nechtěl bych vidět obludný genitálie mrchy, která :))))))) porodila to zrůdné MY! Otázkou je, zda vůbec existuje a není jenom lidumilnou představou v hlavě společensky nejpříkladnějších, co si stranicky snadno mohou poplést vývoj s úpadkem vzhledem k věčnému koloběhu zrodů i smrtí jednotlivců a celkem přijatelného strachu z nejistoty existence. Domnívám se, že většina našinců nevnímá bohatství a majetek jako velmi náročnou i riskantní správu a důvod k ataku chamtivějších, ale za totality se alespoň pravdivě vyjevilo, komu rozhodování rozhodně nepatří pro nejžalostnější výsledky především v případě, kdy nemilosrdný systém všechny dospělé zotročí v pracovním lágru ohrazeném ostnatým drátem se střelbou na prchající a donutí ostatní předstírat práci za kapesné vycucané z prstu nejvlivnějších pod hrozbou nelidského vězení v případě jakéhokoli selhání s brutálními dozorci schopnými všeho v nejtupějším zájmu svých jistot a pohodlí.

I. Schlägel 29.11.2012 12:38

malý detail,

tou osobou, co nechtěla prodat kus pozemku té vymazlené továrně na zastaralé obrazovky, nebyla farmářka, ale kadeřnice. Farmářka nechtěla prodat svá pole vymazlenému státu na dálnici. Malý detail č. 2, zadarmo není nikdy nic, milá paní, ani oběd ve školní jídelně pro malé pionýry. Bezplatně jistě, občas. Zadarmo nikdy. Pěkný den.

R. Langer 29.11.2012 12:23

No, článek nic moc,

a obzvlášť mě pobavila souvislost morálky s nějakou vírou v cosi. Žádná taková souvislost pochopitelně neexistuje a nikdy ani neexistovala. Buď prostě nějakou morálku máte, nebo ne. Výmluvy na cizí zavinění jsou bezpředmětné.

R. Langer 29.11.2012 12:16

Re: zadarmo

Ano, mnozí už jaksi zapomněli, že ty věci "zadarmo" byly ve skutečnosti doslova "za všechny prachy"... :-(

i. Hromadka 29.11.2012 11:14

PENZE ŠVÉDSKÁ A FONDY

Učil jsem na  švédském gymnáziu do roku 2005 a už v roce 2001  jsme MUSELI...část výdělku uložit do fondů - jako garanci našich penzí..Dostali jsme k dispozici 3 tlusté brožury a nabídku asi 100 různých fondů. A doporučovali nám "učitelský fond"....Bohužel soudruzi nějak špatně investovali, takže tento fond měl prvních pět let výnos minus 2 procenta...co dodat...pobírám tady v ČR švédskou penzi, ze které mi ve Švédsku strhávají 20% daně - a to že jsem jako "švéd v zahraničí"...- jinak je totiž penze zdaněna 25 %.

A penzijní připojištění ..chacha  - naletěl jsem agentovi, který sliboval až 60% zisku ...taky to tak první 2 roky šlo, ale pak přišli socdem s jednorázovou daní a bylo po radostech..spadlo to na 10 % a to nepočítám inflaci...Takže - každa rada drahá

S. Ševeček 29.11.2012 10:51

Re: zadarmo

Vážený pane Klepale, děkuji Vám za poučení ... není nad to, vobyčanům fšecko podat jasně.

J. Klepal 29.11.2012 10:45

zadarmo

"Pamatuji zadarmo sportoviště a tělocvičny..."

Ve skutečnosti samozřejmě nikdy nebylo nic zadarmo, užívání zmíněných zařízení však bylo bezplatné. Nerozlišení významů pojmů zadarmo a bezplatně, často zneužívané současnou lůzou, odmítající například správný výklad bezplatnosti zdravotní služby v souladu s Listinou základních práv a svobod,  je častým zdrojem chybného uvažování.

P. Lenc 29.11.2012 10:19

Pěkné.

J. Urban 29.11.2012 10:02

Výborný článek, paní autorko.

Co k tomu dodat. Zatím se jede - i když z kopce. V tom Řecku už skoro dojeli. Ono je totiž jedno, jestli si žije nad poměry a na úkor druhých 10 milionů lidí jen tak trošku (jako to bylo v tom Řecku) nebo zda si tak žije 1000 lidí, zato jaksepatří v cifrách 7mi a vícemístných. Penízky od druhých levicově shrábneme, pravicově to ještě okecáme, vyvedeme je do zahraničí a po nás potopa. Odsud už to nedá nikdo dohromady. A kdo to dá dohromady zvenku - Bůh suď. :-(