Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Lidi, nenechme se strašit

7.8.2020

Každý je dnes připojen k internetu a zprávy, zejména ty negativní, se šíří on-line. A tak kdykoliv otevřeme internet či sociální sítě, vyvalí se na nás množství negativních informací či varování takovým proudem, že i vyrovnaný člověk má šanci podlehnout.

Téměř každý týden nás meteorologové varují buď před extrémními bouřkami s přívalovým deštěm, nebo naopak úmorným vedrem. Klimatologové zas již mnoho let straší, že civilizace do padesáti let skončí a planeta shoří, pokud radikálně nesnížíme produkci CO2 a nezměníme svůj životní styl. Letos na jaře se klimatologové odvážili předpovídat situaci nejenom na nekontrolovatelných padesát let dopředu, ale tvrdili, že nás čeká nejhorší sucho za posledních 500 let. A když začalo pršet, předpovídali, že po dešti sucho udeří s ještě větší intenzitou. Greta chce, abychom žili v panice, a klimatologové ji v tom svými prognózami podporují. Nezdá se vám, že se někdy jedná o šíření poplašných zpráv?

Když odhlédneme od všeho výše uvedeného, nemyslíte, že je letošní rok úplně normální? Že je v létě teplo na koupání a občas prší, aby dozrála úroda a rostly houby? Nenechme se strašit!

Ke klimatologům se letos přidali epidemiologové a politici. Začalo to v březnu vypnutím celého státu a předpovědí, že možná dva roky budou zavřené hranice. A teď k tomu přidal hlavní epidemiolog varování, že si lidé v červené zóně budou možná muset nakoupit potraviny na čtrnáct dní dopředu. Ale kdo ví, kdy se kdo ocitne v červené zóně? Vládní politici se tomuto strašení nebrání, naopak, protože když jsou občané vystrašeni, je s nimi možné buď manipulovat, nebo ještě lépe, před volbami je zachránit. Média tak na nás každý den chrlí čísla epidemiologů o počtech nakažených a uzdravených, čísla bláznivá už proto, že když je jeden den ministerstvo nechalo přepočítat, z „alarmujících překročených pěti tisíc“ se vrátila na standardních tři a půl tisíce.

Líbí se mi přirovnání profesora Jana Žaloudíka, že kdyby média informovala o rakovině tak detailně a každodenně jako o covid-19, nikdo by si už nikdy nedal kolečko salámu nebo buřta na ohni.

V sousedních Prachaticích se objevil na ubytovně u několika desítek Ukrajinců covid-19. Během jednoho dne, poté, co tuto událost média obšírně komentovala, klesly tržby v prachatických restauracích a cukrárnách o 80 %. Po jarním vypnutí státu je to pro Prachatice katastrofa. Píše mi jeden občan z Prachatic: „KHS vyhlásila ´náhubkové´ opatření pro obvod ORP Prachatice. Co má epidemiologie společného s ORP? Toto mimořádné opatření krajské hygieny je těžké dada. Považte, v Nové Peci hadr ano, na sousedním Perneku už ne. V Lenoře ano, v Horní Vltavici už ne, na Žlebech jo, na Hliništi ne, v Netolicích ano, ve Vodňanech ne... Hrozný čínský virus totiž má mapu územně správního členění republiky a zodpovědně se dle ní zastaví na hranici jakéhosi ORP, které bylo vytvořeno k tomu, aby si lidé měli kam jezdit vyřizovat řidičáky. To vše kvůli třiceti nebo kolika dělníkům na ubytovně v Prachaticích. Stát si z nás dělá bohapustou srandu a bandu ovcí.“

Lidi, nenechme se strašit! Žijme normální život, tak jak jsme zvyklí! Ochraňujme přírodu a buďme k sobě ohleduplní, tak jako jsme se chovali vždy. Ale neblázněme, vynechávejme všechny alarmistické zprávy a katastrofické předpovědi. Možná raději nezapínejme televizi a internet. Je léto, choďme k vodě a do lesa na houby. Radujme se z toho. A v Prachaticích pojďme klidně k paní Růžence Mádlové do cukrárny na náměstí. Nic strašného se neděje, a i kdyby, tak to určitě v klidu přežijeme.

Právo, 6.8.2020zpět na článek