Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Lékárny a moje tety

6.1.2006

Jsme svědky do jisté míry dramatických postojů lékárníků k rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví snížit obchodní marži z prodeje léků z 32 na 29%.
Abychom byli korektní, je třeba říci, že asi třetinu z uvedených procent však lékárníci nevidí. Je to marže distributorů. Marže lékáren je tedy 19 - 20%. Je to moc, nebo málo? Odpověď je jednoduchá: jak pro koho. Těžko vnikneme do financování té které lékárny, ale obecně Česká republika měla v roce 1989 1103 lékáren a v roce 2004 již 2378! Jedna lékárna sloužila dříve 11303 občanům. Za posledních 25 let tento počet pravidelně klesá - dnes jich na jednu lékárnu připadá pouze 4298.
Jak si lze vysvětlit tento nárůst počtu lékáren (privátních subjektů) pohybujících se v tržním hospodářství? V Rakousku, které je nám nejblíže mají pouze 1172 lékáren. Současně tam ale 992 lékařů vydává léky přímo pacientům ze svých domácích lékáren (Hausapotheken). Osobně se domnívám, že je asi výhodné mít lékárnu tam i zde a někteří jich mají dokonce více. Tedy lékáren máme dost. Teta, která bydlí v Hořovicích (6431 obyvatel) si to pochvaluje. Mají tam tři lékárny. Tolik nemají ani drogérií - ty jsou v městečku pouze dvě. Kdyby drogistické zboží neprodávali i některé prodejny potravin, mohl bych si myslet, že tam lidé více stonají, než dbají o svou hygienu. Takže teta si lékárny pochvaluje, ale pouze přes den. Večer jsou všechny zavřené, stejně jako ty v blízkém Berouně, a tak pro lék je v noci třeba jet až do Prahy. V horší situaci je moje druhá teta, která bydlí v Jihlavě. I tam jsou všechny lékárny v noci zavřené, ale to nejen ve městě, ale i v celém kraji Vysočina, který má 98 lékáren! Tomu jsem nechtěl věřit a musel jsem si to ověřit na oficiálním místě.
Přitom českými lékárnami v roce 2004 "protekly" léky za 55,8 miliard Kč! Co z toho vyplývá? Samozřejmě otázka, zda ta tři tolik medializovaná procenta ohrozí lékárníky natolik, aby někteří z nich museli svoji lékárnu zavřít. A také zda alespoň jednoho lékárníka na Vysočině přinutí toto snížení zisku zavést třeba noční službu, která by ztrátu mohla vyrovnat. Budu to sledovat, už v zájmu svých tet.


Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.
přednosta III. chir. kliniky
1. LF UK FN Motol


V Praze dne 3.1.2005



zpět na článek