14.10.2019 | Svátek má Agáta


SPOLEČNOST: Květináče kam se podíváš

8.1.2009

Kdysi dávno bylo moudrým rozhodnutím pražským radních Václavské náměstí odděleno od magistrály (Mezibranské ulice). U Václavova zadku se nesmělo doprava, povoleno bylo pouze tento obkroužit a posléze opustit prostor ulicí Opletalovou či Jindřišskou. Reálnou cestou, jak docílit dodržení tohoto rozhodnutí bylo kromě spojení sil policie městské i státní umístění obrovských betonových květináčů, mezi nimiž se snad mohl protáhnout vyhublý cyklista. Tehdy jsem pochopil, že v této zemi lze dodržení zákazu dosáhnout pouze fyzickým zamezením jeho překročení.

Na stejném principu se s ohledem na vymahatelnost práva a efektivitu činnosti složek moci soudní i výkonné řeší i další aktuální problémy, úkoly a překážky. Fyzické zamezení je zde nahrazeno plošnou aplikací, jakýmsi principem kolektivní viny. Jak pravil L.P 1914 vrchní vojenský lékař Bautze: "Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande". Bez výjimky. Tak jsme všichni podvodníci, kteří marodí za účelem melouchu a nabílení chalupy, či jen lenošení na golfu a u bazénu. Proto se nebude platit za první tři dny nemoci. Nikomu. Že tu je skupina lidí, která z důvodů ekonomických, pracovních či existenčních nastoupí na nemocenskou jen v případě infarktu či mrtvice? A co? Soudní obsílka či psaní od policejního rotmistra bude prohlášeno za doručené třetí den bez ohledu na místo adresátova výskytu. Je na měsíční stáži či v lázních po infarktu? Ne, jen se vyhýbá odpovědnosti. Před soud s ním. A když se nedostaví - odsoudit. Pro zmeškání se tomu říká. Je ekonomická krize, mizí pracovní místa? Budeme vyplácet podporu o měsíc kratší. Všem. Skláři by se jistě mohli uživit, jen se snažit. Ostatně i paragrafy, podle kterých ukrajinský kopáč, který přijde o místo, musí opustit náš zemský ráj a nemůže si najít práci jinou, jsou pozoruhodné. (Hlavně, že jeho mafiánští "klienti" - otrokáři - mají papíry v pořádku a žijí dle zákona.)

Jeden nemusí být marketingovým odborníkem, aby si všiml, že podmínkou přežití každého podnikání je customizovaná služba klientovi. Česky? Individuální přístup, možnost výběru, přizpůsobení potřebám a očekáváním koncového uživatele. Jenom ta nedražší služba jakou si dopřávám, která v mém měsíčním rozpočtu tvoří nejvyšší položku, ta má své jisté. Za své daně dostávám od státu služby a produkty na úrovni před Bismarckem. Platím dost na to, aby se vytvořil systém, který odliší simulanta od nemocného, recidivistu od člověka na dovolené, příživníka od toho, kdo nemůže uživit rodinu. A zacházení, které nevychází z principu, že než se mnou zabývat jako občanem, je jednodušší zahrnout mne mezi všechny ostatní lumpy. Protože pokud nekradu a nevraždím, pak jen proto, že mě zatím nechytili.

Nikoli, není mou povinností dokazovat, že žiju řádně a neparazituji na systému. Je povinností mé firmy, mého státu mi pomáhat a chránit mne. A v případě, že poruším pravidla, dokázat mi to a pak trestat. Ne však preventivně a plošně. Jsem totiž občanem a ne položkou.

Takový jsem snil sen. A pak jsem se probudil a uviděl na všech úřadech obrovské betonové květináče.

autor pracuje v oblasti komunikaceSOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.