26.10.2020 | Svátek má Erik


SPOLEČNOST: Květináče kam se podíváš

8.1.2009

Kdysi dávno bylo moudrým rozhodnutím pražským radních Václavské náměstí odděleno od magistrály (Mezibranské ulice). U Václavova zadku se nesmělo doprava, povoleno bylo pouze tento obkroužit a posléze opustit prostor ulicí Opletalovou či Jindřišskou. Reálnou cestou, jak docílit dodržení tohoto rozhodnutí bylo kromě spojení sil policie městské i státní umístění obrovských betonových květináčů, mezi nimiž se snad mohl protáhnout vyhublý cyklista. Tehdy jsem pochopil, že v této zemi lze dodržení zákazu dosáhnout pouze fyzickým zamezením jeho překročení.

Na stejném principu se s ohledem na vymahatelnost práva a efektivitu činnosti složek moci soudní i výkonné řeší i další aktuální problémy, úkoly a překážky. Fyzické zamezení je zde nahrazeno plošnou aplikací, jakýmsi principem kolektivní viny. Jak pravil L.P 1914 vrchní vojenský lékař Bautze: "Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande". Bez výjimky. Tak jsme všichni podvodníci, kteří marodí za účelem melouchu a nabílení chalupy, či jen lenošení na golfu a u bazénu. Proto se nebude platit za první tři dny nemoci. Nikomu. Že tu je skupina lidí, která z důvodů ekonomických, pracovních či existenčních nastoupí na nemocenskou jen v případě infarktu či mrtvice? A co? Soudní obsílka či psaní od policejního rotmistra bude prohlášeno za doručené třetí den bez ohledu na místo adresátova výskytu. Je na měsíční stáži či v lázních po infarktu? Ne, jen se vyhýbá odpovědnosti. Před soud s ním. A když se nedostaví - odsoudit. Pro zmeškání se tomu říká. Je ekonomická krize, mizí pracovní místa? Budeme vyplácet podporu o měsíc kratší. Všem. Skláři by se jistě mohli uživit, jen se snažit. Ostatně i paragrafy, podle kterých ukrajinský kopáč, který přijde o místo, musí opustit náš zemský ráj a nemůže si najít práci jinou, jsou pozoruhodné. (Hlavně, že jeho mafiánští "klienti" - otrokáři - mají papíry v pořádku a žijí dle zákona.)

Jeden nemusí být marketingovým odborníkem, aby si všiml, že podmínkou přežití každého podnikání je customizovaná služba klientovi. Česky? Individuální přístup, možnost výběru, přizpůsobení potřebám a očekáváním koncového uživatele. Jenom ta nedražší služba jakou si dopřávám, která v mém měsíčním rozpočtu tvoří nejvyšší položku, ta má své jisté. Za své daně dostávám od státu služby a produkty na úrovni před Bismarckem. Platím dost na to, aby se vytvořil systém, který odliší simulanta od nemocného, recidivistu od člověka na dovolené, příživníka od toho, kdo nemůže uživit rodinu. A zacházení, které nevychází z principu, že než se mnou zabývat jako občanem, je jednodušší zahrnout mne mezi všechny ostatní lumpy. Protože pokud nekradu a nevraždím, pak jen proto, že mě zatím nechytili.

Nikoli, není mou povinností dokazovat, že žiju řádně a neparazituji na systému. Je povinností mé firmy, mého státu mi pomáhat a chránit mne. A v případě, že poruším pravidla, dokázat mi to a pak trestat. Ne však preventivně a plošně. Jsem totiž občanem a ne položkou.

Takový jsem snil sen. A pak jsem se probudil a uviděl na všech úřadech obrovské betonové květináče.

autor pracuje v oblasti komunikaceKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.