22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kudy ven z marasmu

Může dnes slušný člověk dělat ještě něco jiného než nadávat na poměry? Všude vidíme, že se situace každým rokem zhoršuje. Přibývá regulací. Ubývá pracovních míst. Vlády se mění, ale všechny se chovají, jako by jejich hlavním cílem bylo zničit životní šance vlastního lidu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stuchlik 4.5.2014 19:40

Ten závěr je úlet

Svobodní, alias Klausjugend mají velmi blízko ke Klausovi a Rusku. Prookupantská strana je nevolitelná ikdybych ve všem ostatním s nimi souhlasil.

V. Mlich 6.5.2014 7:58

Úletem je spíš ten váš závěr.

Kéž by Svobodní měli ke Klausovi blíž, bohužel jsou tam lidi, co ho nemohou cítit ještě víc než vy. A ohledně toho Ruska, můžete, prosím, upřesnit, které konkrétní body jejich programu (viz svobodni.cz) vyvolávají ten dojem? Čtu si ho odpředu i odzadu, ale žádný náznak preference ruského medvěda tam nevidím, jen samou svobodu a zdravý rozum.

L. Brumovský 4.5.2014 17:44

jak bojovat???

kdybych k tomu našel odvahu:

1/ propustit všechny své zaměstnance, veškerý majetek darovat charitě, ale opravdové, ne třeba člověk v tísni

2/ přihlásit se k trvalému pobytu na obecním úřadě

3/ přihlásit se pro všechny možné dávky a příspěvky soc. pomoci od státu, který mi k tomu dohnal...

4/ a být nás statisíce???

V. Vaclavik 4.5.2014 15:22

Co dělat v zemi, kterou udusila byrokracie.

Tady se zrejme nema na mysli co delat, aby se situace zmenila, ale jak se proti tomu nejlepe branit.

Divim se, ze rada nezahrnuje praci nacerno, vytvoreni site lidi 'kteri se znaji' a mezi kterymi, kdyz je jich dostatecne mnozstvi a ruznorodeho pracovniho zamereni, mohou tito mezi sebou provozovat barterove sluzby. V tom je unik nejen danovy, ale i pred byrokracii, aspon do jiste miry. Takovou radu si ale zastupce Svobodnych zrejme nemohl dovolit a presne z toho duvodu bych od i od vetsinoveho zvoleni Svobodnych v nejakych pristich volbach zadnou systemovou zmenu necekal.

Systemova zmena, aby byla opravdu systemova, by od politiku vyzadovala vice statecnosti, hlasani vice kontroverznich veci, nez jen treba nejake zastani se prace nacerno. Svobodni, kdyby opravdu byli pro zmenu systemu, k vice svobodnemu, by napriklad prave meli obhajovat praci nacerno, ktera je tim nejvice svobodnym prvkem v nasem socialisticky zregulovanem hospodarstvi, prvkem prinasejicim aspon nejakou prosperitu mnoha obcanum - obcanum, kteri odmitaji nechat se odirat svymi spoluobcany, spolecnosti.

Napriklad ruseni nespocetnych obskurnich vladnich uradu, ktere funguji jako paraziticke prisavky na verejnych financich, je sice zasluzna vec, ale to nam prosperitu neprinese, ani ji neprinese omezeni narustu byrokracie (tu by mohlo prinest jen jeji realne snizeni, nikoli zastaveni jejiho bujeni, jakkoli i tak by to bylo zasluzne), stejne jako by ji neprineslo i nejake uspesne zamezovani korupci. To nejsou systemove zmeny a takove usili je vlastne usili o to, aby stavajici system slo uspesneji provozovat, nikoli jej zmenit. Zmena systemu by musela obnaset nic mensiho, nez zmenu paradigmatu - od zaopatrovatelskeho, pecovatelskeho statu, od statu hospodare, ke statu dohlizejiciho na dodrzovani pravidel nezlocinneho chovani, kde nezlocinne je objektivne urceno, tedy nikoli ze zlocinne je vse to, co se komu zlibi postavit mimo zakon.

V. Vaclavik 4.5.2014 14:36

Ven z marasmu?

- Investujte do svých detí. Je to to jediné (nebo skoro jediné), co vám muže zustat a prežít navzdory všem státním experimentum s ekonomikou a menou. -> To zni jako rada pro apokalypticky svet nejakych survivalistu, tak daleko veci prece jeste nedosly a jeste hodne dlouho nedojdou. Doufam ze tou investici je mineno dobre vychovani tech deti ktere mame a potazmo aspon nejake mit v prve rade, ovsem doufam ze nikoli narubani si jich co to da, ve stylu zaostalych primitivnich zemich.

- Budte poctiví k lidem kolem sebe a ucte se rešit prípadné spory prímo slušnou dohodou, aniž bychom museli do normálních vztahu tahat státní byrokracii. -> To je sice dobra rada a to pro kazdy cas a rezim, ovsem nevidim, jak to neco nejak vice znatelne resi, necemu pomaha, co se marastu ve kterem se spolecnost naleza tyka.

- Volte takové strany, které nenabízí výmenu politiku, ale skutecne hlubokou systémovou zmenu. Napríklad Svobodné. -> Nemyslim si, ze Svobodni nabizeji systemovou zmenu, natoz hlubokou. Je debatovatelne, co systemova zmena obnasi. Program svobodnych me prijde jako takova kocko-pejskovska liberalisticka smeska veci, ktera by se v praxi ukazala byt nedostatecne efektivni na to, aby Svobodni vyhrali nasledujici volby. Presto jsem jim v poslednich volbach hlas dal, ale to bylo jen protoze nebylo nic lepsiho a alternativa by byla k volbam nejit vubec.

J. Kanioková 4.5.2014 11:28

S p. Hamplem

můžu jedině souhlasit..

B. Rudolf 4.5.2014 7:55

Ideologická matlanina

Původně jsem chtěl rozebírat jednotlivé body autorova "několikabodového shrnutí", ale bylo by to příliš dlouhé, protože s výjimkou prvního bodu jsou všechny zjevně nepravdivé (nebo v daném kontextu zjevně zavádějící).

K bodům pana Pajonka: První dva body, se kterými by souhlasil každý trochu rozumný a slušný člověk, jsou na závěr doplněny ideologickým heslem.

A mimochodem, nevím o žádném idiotovi ve svém okolí, který by se ukájel představou rozbíjení oken svých sousedů.

J. kabát 4.5.2014 8:21

Re: Ideologická matlanina

Ono stačí v pohodě psát udání komkoliv a na cokoliv.A státní správa koná s gustem a vervou.Sedmá kontrola tento týden? A že nic nenajde? Nevadí,přijdem zase .To je mnohem lepší než vytlouct okno,tohle dokáže zničit.Okno se zasklí.Psina

P. Vítek 4.5.2014 8:37

Re: Ideologická matlanina

Jelikoz alespon jeden z bodu je pravdivy,mam meziotazku:Kdyby jste byl sefem strany,ktera by vyhrala volby s 2/3 poctem poslancu ve snemovne,co byste udelal?1.2.3....

B. Rudolf 4.5.2014 9:53

Re: Ideologická matlanina

Tuto možnost vylučuji. Hrát si na panovníka (byť osvíceného) se mi docela zajídá.

Ale, když už bych by se to stalo, a já mohl jako politik něco ovlivnit, asi bych se snažil zmírnit největší excesy.

P. Vítek 4.5.2014 10:11

Re: Ideologická matlanina

Jake a jak?Kdyby jste byl Klaus po 89., co byste udelal jinak?(to neni o panovnikovi,to je o sefovi vitezne strany a ten by musel neco pro zacatek delat.)Zajima me Vas ideal spolecnosti,system jak by mela fungovat.

B. Rudolf 4.5.2014 10:43

Re: Ideologická matlanina

Mohu odpovědět jen velice obecně. Problém je, že nevím, pod jakými tlaky tenkrát byly ti, kdo nám vládli, ani to, pod jaké tlaky by se dostali, kdyby zkoušeli realizovat nějaké mé nápady. A co je horšího, nemám dostatečné ekonomické ani humanitní vzdělání. Takže čistě spekulativně: Asi bych se více než Klaus snažil o to, aby lidé více rozuměli tomu, co se u nás děje, aby bylo dostatečně jasné, kudy vede čára mezi neotřelým nápadem a zlodějnou. A asi bych i více hledal způsoby, jak omezit skryté ovlivňování politiky. Pokud jde o kupónovou privatizaci, snažil bych se více než VK jkednat v součinnosti s drobnými akcionáři. Jenomže to jsou všechno spekulativní kecy. Člověk by o tom musel mnohem víc vědět. Pokud jde o Evropskou Unii, méně bych se snažil o její bourání, ale o to více bych poukazoval na její nedostatky a navrhoval možnosti její systémové nápravy.

J. Kanioková 4.5.2014 11:25

p. Vítku,

Re: Já na to mám trochu jiný názor: Autor: P. Vítek Datum: 3.5.2014 22:25

Chyba-blbce odectete-vsichni co jste jmenoval jsou blbci.Ale zapomnel jste na duchodce-velka neznama

Odpověď k tomuto - je to stejná skupina, jako jiné. Určitě to ale víc souvisí s lokalitou. Např. Ostravsko je stále stalinskou baštou, protože těžký průmysl zajistil solidní životní úroveň velkému počtu nekvalifikovaných lidí, kteří se tam sestěhovali. Svou náklonnost a vděk režimu předali svým potomkům.

P. Vítek 4.5.2014 23:12

Re: p. Vítku,

Bojim se,ze malo duchodcu by volilo SSO ,protoze si musli ,ze stat je pro duchody vetsi jistota nez nejaka soukroma pojistovna.

D. Polanský 3.5.2014 20:24

Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

prostě kapitalismus již takový je. Kdo se dostane k moci hrabe, jelikož ví, že když si nahrabe, je za vodou. A to je celé. I autor by se nechoval jinak, je to prostě v systému. Amen.

M. Prokop 3.5.2014 21:01

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

Po čase možná ne.

Ale Babišovci na rozdíl od Svobodných nemají jiný program, než koryta.

Hrabe se ve všech režimech, včetně komunismu a socíku, tam skoro nejvíc.

V. Vlach 4.5.2014 8:32

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

jste tím uspokojen?

M. Stuchlik 4.5.2014 19:43

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

A Svobodní budou kromě mlaskání u koryt dělat co? Kecalové budou vždy jen kecat.

J. Vintr 3.5.2014 22:12

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

Co do toho plete kapitalismus? Ten u nás byl možná tak před druhou světovou válkou ...

P. Vítek 4.5.2014 8:43

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

Ani to ne.At se pan zajede podivat do zoologicke zahrady zvane Singapur,tam zije.Prisera strasici vsechny neknuby a zavistivce(sosany)sveta.

P. Vítek 3.5.2014 22:15

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

Maji v planu minimalizovat stat-tzn pak za sebou zabouchnout dvere,takze zpatky uz to nejde.Kdyz neni stat ,neni z ceho hrabat.Zkusil bych to s nimi(a s Fialou)

P. Vítek 3.5.2014 22:16

Re: Svobodní by nebyli jiní než Babišovci,

a maji odvolatelnost politiku.V zarucni dobe

P. Vaňura 3.5.2014 22:29

Tam, kde hrozí regvoluce není NIKDO NIKDY za

vodou.

J. Vintr 3.5.2014 18:56

S tou volbou stran "slibujicich ..."

se to má tak, že strany vám mohou před volbami slibovat naprosto cokoliv - a po volbách klidně dělat opak toho co slibovaly. Proto tudy bohužel cesta nevede. I kdyby se našel někdo, kdo to myslí naprosto upřímně, jak ho mezi tou spoustou lhářů poznáte?

M. Prokop 3.5.2014 21:06

Re: S tou volbou stran "slibujicich ..."

Nejdřív ze všeho eliminuji ty, kdož slibují co nechci. A pak už toho mnoho nezbyde.

Když někdo provede co popisujete (v mém případě třeba ODS), má "po piči".

J. Vintr 3.5.2014 22:13

Re: S tou volbou stran "slibujicich ..."

Jenže oni to dělají všichni - a lidé je pořád dokola volí ...

P. Vítek 3.5.2014 16:16

Situace zacina byt velmi neprehledna

Mozna se mylim,ale je potreba rozlisovat.Ne najednou kompletne pro nebo proti USA nebo Rusku,ale proti urcitym skupinam v zemi.Skodna sveta je statni byrokracie (a na ni nalepeni soukromnici jsou uz jen dusledek-kdyz maji tu moznost, tak se nalepi.Kdyz se jim stat zaruci za uvery,tak rozhazuji...).Takze kdyz proti necemu,tak proti socialismu Obamy.Ne proti napr Tea Party.Podarilo se ted podivuhodne rozdelit lidi uplne jinak,nez by meli byt.Zakladni deleni by melo byt na samostatne a nesamostatne.Kolektivisty,kteri lidem berou penize a domyslivě jim urcuji co s nimi a rekneme svobodne,kteri chteji nechat lidi odpovedne rozhodovat,co uznaji sami za vhodne.A zda se,ze o socialismus dnes usiluje vetsi cast(urednici,duchodci,pobiraci a sefove velkych firem) o kapitalismus(max svobodu) jen male firmy a stredni trida.Z tohoto pohledu je Ukrajina(=vyvolat strach z Ruska) jen vykonstruovany duvod k obhajobe existence eu byrokracie.Bude to slozitejsi z pohledu energie,historie,... atd ale zaklad si myslim je toto

P. Vaňura 3.5.2014 14:29

Pro připomenutí

http://www.youtube.com/watch?v=1pZHXr4FE44

Dnes se mnoho věcí o Velké francouzské revoluci tají, nehodí se to k jejímu světlému obrazu. Skutečností ale je, že dokázala zajistit, že návrat k minulým poměrům se stal prakticky nemožný a poslední pokus v tomto směru zmařila revoluce z r. 1830!

R. Brzák 3.5.2014 12:19

Jediné, na co je stát vůči svým občanům citlivý, jsou

peníze.

Z toho vyplývá, že jedinou alternativou k revoluci (kterou odmítám pro její příliš nebezpečné projevy i pravděpodobné dopady)

je ostentativní - přímo deklarativní - občanská neposlušnost podle H.D. Thoreaua - tedy neplacení daní.

Dávat peníze na účely, s nimiž nesouhlasím, jež jsou často nemorální a které jsou přinejmenším nehospodárně prováděny je nemorální.

P. Vítek 3.5.2014 14:24

Re: Jediné, na co je stát vůči svým občanům citlivý, jsou

Ano jedina.Pokud sso nesplni ,co slibila