SPOLEČNOST: Kubišovo poselství
Čest Dolním Vilémovicím, ale tu má pomoci i stát
V Dolních Vilémovicích, v rodném domě odbojáře a parašutisty Jana Kubiše, se v sobotu otevřela stálá expozice. To je dobrá zpráva. Dům byl upraven už ke Kubišově nedožité stovce (24. 6. 2013). Teď se ale ozřejmilo, že nešlo o nárazovou akci k výročí, nýbrž o širší připomínku. Symbolické razítko tomu dala účast Jaroslava Klemeše (93), posledního žijícího parašutisty z druhého odboje. Ale tento úspěch nebyl tak samozřejmý, jak by se mohlo zdát.
V posledních letech vycházejí celé knižní řady o zapomenutých hrdinech. Píší o nich Mikuláš Kroupa s Adamem Drdou, Miloš Doležal či Judita Matyášová. Jejich prodejní úspěch naznačuje, že to téma lidi zajímá. S tím ale kontrastovala situace „v terénu“. Památník na místě atentátu na Heydricha neinicioval stát, ale radnice Prahy 8. Kdo navštíví stezku Jáchymovské peklo po bývalých lágrech a uranových dolech, kvituje, že je obnovená, ale měla by víc informovat – třeba připomenout světový přesah našeho uranu a sovětské expanze.
To je klíčové i u parašutistů Kubiše a Gabčíka. Široce se ví, že zabili protektora Heydricha, kata českého národa. Tak široce se ale už neví, že to byl i třetí muž nacismu a strůjce holokaustu (iniciátor konference ve Wannsee, kde prosadil koncepci „konečného řešení“). Byl to nejvýše postavený nacista, kterého zlikvidoval odboj. Proto zůstává zabití Heydricha největším československým zářezem do moderní historie.
Je dobře, že vznikají expozice typu Kubišův dům. Je dobře, že je podněcují malé obce (s podporou kraje, výsadkářů i sponzorů) či staří „muklové“. Ale ještě lepší by bylo, kdyby se jich ujal stát a dal těm připomínkám komplexnější charakter. Tady jde skutečně o zářezy do světové historie.
LN, 26.10.2015