28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Korupce morálním principem

V mnoha pradávných civilizacích dospěli myslitelé k velmi obecnému mravnímu pravidlu, jež bývá označováno za „Zlaté“ a jež žádá, aby člověk (ne)činil druhým to, co si přeje, aby druzí (ne)činili jemu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 16.3.2015 16:17

Článek více vypovídá o autorovi než o tématu samotném.

Lidé z průmyslu mají zkušenosti jiné a je třeba se vrátit do roku 1989 a před něj. Jedna z nejpříjemnějších polistopadových změn pro majitele rodinného domku byla, že zmizelo obtížné shánění řemeslníků, vždy v podstatě nelegální, a nejistota ohledně ceny díla. Naproti tomu do fabrik začali proudit všelijací zástupci západních firem a při zpětném pohledu je zřejmé, že byli předem informováni, na koho se obrátit. Stejně tak byli připraveni vhodní noví lidé ve vedeních fabrik a jistě i výše. Ti začali jezdit na čtrnáctidenní stáže do Alp nebo do Kanady i s manželkami, začali objednávat předražené a nekompatabilní stroje a zařízení, odprodávat části firem, rušit vývoj a konstrukci, vše ke zděšení řadových techniků a obchodníků. Bylo by to na knihu, kromě korupce byly i jiné nepoctivosti. Sám jsem dostal první úplatek v životě v ústředí jedné obří západní firmy. Některé české firmy se snažily zavést podobný systém, ale všem to bylo trapné a stud byl na obou stranách. Shrnuto, likvidace nejkvalitnější části českého průmyslu byla podle všeho naplánována a připravena před 11/1989, prostředkem byla především masivní korupce ze strany západních firem. Groteskní úvahy o nebezpečí z Ruska lehce vyvrátí každý projektant Dukovan nebo Temelína – na jedné straně ochota a zdrženlivost Rusů, které by nenapadlo vnucovat nám něco, co si zařídíme sami, na druhé straně přezíravost a pohrdání zápaďanů k ubožákům z východu, které je v jejich méněcennosti dovoleno beztrestně sedřít z kůže.

Tolik fabriky, nyní stavebnictví. I zde mám první zkušenost někdy z počátku 90.let. Přišel k nám zástupce jedné západní firmy, že prý vyhráli českou veřejnou zakázku a že nám ji za 15% přenechá. Koukali jsme jako vejři, ale že prý je to na západě zvykem. Nepochodil u nás, pochodil jinde. Kdo by se vzpíral západnímu know-how?. Postupně se ustálil systém „pětiprocentních pracovníků“, někdy to bylo i procent deset a fungovalo to léta.

J. Kraus 16.3.2015 16:21

dokončení

Věcné úkony se odehrávaly na úrovni řadových zaměstnanců, které bylo možno snadno obětovat. Pak se systém výrazně změnil, začalo to od projektů a myslím, že současně s povinností tendrovat státní zakázky. Oficiální cena byla najednou dána projekty předimensovanými tak nesmyslně, že staří projektanti se odmítali takových akcí účastnit. Během tendrování se pak cena snížila až „na krev“, přičemž se upravil projekt a použily se levnější náhrady. Výsledkem nebylo nějaké malé procento z poskytnutých peněz, ale částka, za níž lze akci realisovat. Ta mohla dosáhnout jen několika desítek procent oficiální ceny a vše se dohadovalo na úrovni jednatelů firem. Na státních úřadech postupně už nebylo s kým jednat, vše se začalo prohánět přes externí firmy. Ale ani tady bych český vklad do systému nepřeceňoval, spíše i zde se naši politici inspirovali vyspělou cizinou. Oproti ní je zde ale významný rozdíl. Německý investor, developer chce vše německé, francouzský francouzské, českému je to jedno (ale on vlastně není český), jen když je to nejlevnější. Stavby jsou pak zaplněny přeplaceným asijským šuntem, čeští výrobci nemají odbyt. Je otázka, zda a jak by bylo možno rozvrácený systém napravit nebo zda to bude smeteno spolu s ostatním. Než bude smeten Západ, nějakou dobu to potrvá, třeba je v tom nějaká naděje.

Tolik korupční zkušenosti technika od roku 1989. Ve sféře soukromé a občanské jsem se s korupcí nesetkal, a ani při rozhovorech se známými se na tohle vděčné téma nenarazilo. Že ale ty miliardy někam mizí, o tom není pochyb. Jistě nemizí v útrobách výrobních a stavebních firem ani na kontech externích zprostředkovatelů. Pokud o tom autor článku něco ví, měl by být konkrétnější. Jinak jeho povídání o skákajícím národu Čechů-korupčníků vzbuzuje, buďme shovívaví, útrpnost.

B. Rybák 16.3.2015 22:48

Re: dokončení

Díky za Váš velmi přesvědčivý příspěvek. Ani já žádného našeho "korupčníka" osobně neznám. Výsledky měření korupce "indexem jejího vnímání" jsou u nás projevem masmediálního vymývání mozků "našimi" masmédii. Jsou naprosto bezcenné!

V. Vaclavik 16.3.2015 15:13

Sprizenectvi treti cesty

Clanek je jen dalsim volanim po andelech, novych lidech. Autor by daval pracujicim v narodnich podnicich komunistickeho rezimu skoleni jak zacit doopravdy plnit petiletku, kdyby se jen byl drive narodil. V clanku exhibuje intelektualstinou, ale ve skutecnosti pro stromy les nevidi...

Nase potize jsou zarnou ilustraci teze rakouske skoly ekonomiky, ze smisena ekonomika, tedy chytrohorakynska, otrocko-svobodna ekonomika je nestabilni, kde ta nestabilnost mimo jine spociva prave v takovych vecech, jako je pritomnost korupce, ktera nasledne vede k utahovani pomeru smerem k uplnemu otroctvi, ale potize s korupci neskonci ani kdyz nastolime nejaky rezim totalni nesvobody - ani pak se nezbavime korupce - protoze ta je generovana presne a prave tim otrockym systemem, kde si otroci za uplatek mohou od svych biricu koupit nejakou tu vysadu nad ostatnimi...

Autor na me pusobi jako hurvinek, nebo jako hlupak, vposledku to vyjde nastejno.

J. Kanioková 16.3.2015 20:14

Je to fanatický P&L

B. Rybák 16.3.2015 22:55

Re: Je to fanatický P&L

Až "ON" konečně řekne korupci své jasné NE, tak se "bruselští" političtí korupčníci potrhají smíchy (a třeba pak bude líp)!

P. Čech 16.3.2015 11:33

Volí korupčníky?

Společnost volí korupčníky za své představitele? Jde o jeden velmi zásadní omyl. Společnost (voliči) nevolí své představitele, ale politické strany a hnutí. Jinak volit ta společnost nemůže, protože musí volit podle ústavy a volebních zákonů.Pokud ony politické strany a hnutí mají na svých kandidátkách korupčníky, a to mají, nemohou voliči volit nikoho jiného. Celý ten marasmus tedy není vinou společnosti, ale vinou ústavy a volebních zákonů, potažmo politických stran a hnutí.To je skutečná pravda, která je lidem umně zastírána, přičemž je vytvářeno   z d á n í    s v o b o d n ý c h    v o l e b, lidem je vtloukáno do hlav, že si oni volí své představitele. Má-li někdo zájem, nechť si přečte pozorně volební zákony a pozná o jaký šlendrián jde. Do poslanecké sněmovny a zastupitelstev krajů, měst a obcí nejsou voleni zástupci občanů, což vyžaduje zastupitelská demokracie (parlamentní demokracie má být zastupitelskou), ale politické strany a hnutí, které nikdy zástupci občanů býti nemohou, protože nikdy nemohou představovat nutnou demokratickou většinovou občanskou vůli. Tak to ve skutečnosti je!

K. Janyška 16.3.2015 9:14

Co je to spontánní řád lidské interakce, autore ?

Nevíte ? Vím, že nevíte. Tak jděte to háje s těmi moralistickými kecy... Dzp.

P. Čech 16.3.2015 11:46

Re: Co je to spontánní řád lidské interakce, autore ?

Jde o bezděčný, samovolný řád vzájemného působení mezi lidmi. Toto vzájemné působení mezi lidmi v dnešní, moderní době je téměř všude dáno zákony a nikde není bezděčné, natož samovolné.Toto působení, tento řád může fungovat pouze teoreticky, stejně jako anarchie, komunismus či socialismus. Prakticky se jedná jen o suchý skelet filosofické abstrakce, na lidi neadaptovatelný.

K. Janyška 16.3.2015 17:10

Re: Co je to spontánní řád lidské interakce, autore ?

Mýlíte se, jako obvykle. 99 % lidí a více nikdy žádný zákon nečetlo a přesto vědí, co nesmějí dělat... Dzp.

P. Čech 16.3.2015 18:00

Re: Co je to spontánní řád lidské interakce, autore ?

Kdo zákony nečte, obvykle se potom velice diví. Ovšem až tehdy, kdy je pozdě. Jediný řád na zeměkouli, který je možno nazvat spontánním je řád, daný přírodními zákony a zákonitostmi. Většině interakcí mezi jednotlivými množinami živočichů a rostlin, jakož i mezi přírodou neživou a živou člověk nerozumí a v dohledné době rozumět nebude. Mezilidské interakce  jsou obvykle dány vztahy, které nejsou spontánními ani náhodou. Jsou dány vztahy, které si člověk sám vytvořil, aby svůj život a svou existenci nějak odlišil  od jiných živočichů a nad nimi se povýšil. Pokud na planetě Zemi existuje něco, co brání spontánnímu přírodnímu řádu a zde spontánně existujícím interakcím mezi jednotlivými subjekty, je to   č l o v ě k . Od doby, kdy byl uměle vytvořen, dělá vše pro to, aby své životní prostředí zničil a tím zničil sám sebe jako druh. Je jen ptázkou, zda tomu tak není záměrně, zda ve své genetické výbavě nemá sebezničující prvky.

J. Jurax 16.3.2015 0:23

Hm ...

"Řešením je pouze to, že někdo postaví laťku opět vysoko a se vší razancí bude tvrdit: já úplatky nedávám a neberu."

Zaprvé: někdo ... a kdo?

Zadruhé: aby to mělo váhu, musela by to být politická osobnost - někdo z politické věrchušky; řadový poslanec, natož pouhý člen strany nestačí. Jenže i kdyby se takový politik našel, vzápětí by na něj nějaký úplatek praskl; nebo nějaká jiná špína. Soudím, že nelze být politikem a neušpinit se.

Ono já osobně opravdu úplatky nedávám a neberu. Jenže i když postaví laťku vysoko a prohlásím to se vší razancí, vyslechne mne akorát moje paní a sarkasticky utrousí "To tě šlechtí, ale taky kulové zařídíš. Prostě to neumíš. Proč jsem si radši nevzala Pištu Hufnágla ..."

P. Čech 16.3.2015 11:55

Re: Hm ...

Být politikem a přitom se neušpinit, možné je. Nikoliv však tam, kde o tom, kdo bude politikem, nerozhodují občané, ale jejich spolky - politické strany a hnutí. Ve společnosti, kde si občané svobodně volí ve většinovém dvoukolovém volebním systému své zástupce a tyto pověřuje činnostmi, které tito za ni vykonávají, ve společnosti, kde zástupci občanů jsou těmto občanům přímo (i testně) odpovědní ze své činnosti (jsou okamžitě odvolatelní či vyměnitelní opět přímo občany), tam to možné je. K takovéto společnosti se však blíží pouze občané Švýcarska a snad i Lichtenštejnska a dost.  My si o takové společnosti můžeme nechat jen zdát a nebo ji také nastolit To ovšem znamená revoluci přinejmenším v zákonech, zákonodársví obecně a hlavně v komplexním přepracování ústavy.

V. Vaclavik 16.3.2015 15:18

Re: Hm ...

"Být politikem a přitom se neušpinit, možné je."

Ale nic, vubec nic to neresi.

Jak pravdive je to Juraxovo o tom hufnaglovi :) Dnes totiz plati, kdo neuplaci, zustane ve skarpe, ci v lepsim pripade opodal, mimo...

P. Čech 16.3.2015 18:03

Re: Hm ...

Asi jsem v té škarpě. Ovšem se mnou je tam , podle mého názoru, většina občanů ČR. Je jen otázkou, jak dlouho tito občané budou držet hubu a krok.

B. Rybák 16.3.2015 22:58

Re: Hm ...

To znáte z vlastní zkušenosti? Vyprávějte!

J. Jurax 17.3.2015 19:10

Re: Hm ...

Nesouhlas.

Ale hodnotím Váš optimismus. Méně už Vaši naivitu :-)