1.3.2021 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Koronavirus v přímém přenosu

Je samozřejmé, že všechna současná restriktivní opatření poškozují ekonomiku. Ale je někdo v současné době schopen zodpovědně říct, zda jde opravdu „jen“ o nakažlivější chřipku, která si vyžádá, ostatně jako i v předešlých letech, životy velmi starých a v drtivé většině ještě k tomu vážně nemocných lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vychodil 21.10.2020 7:39

a kdy že tato slovutná orgnizace překabátila z rouškobijců na rouškomilce...a mám takový nedobytný dojem, že v té době se překabátil i Prymula...

P. Vychodil 21.10.2020 7:37

v článku je pár nepřesností, ale jednu bych vypíchnul: My jsme jsme na Italské, Španělské, Švédské cestě. jenom to nikdo nemá odvahu říci.

Ale naděje tu je, vláda už přece objednala 3 mil ruské vakcíny...

P. Vychodil 20.10.2020 19:01

tož prosím objasněte. díky

V. Bok 20.10.2020 18:54

To jste prelozil úplně špatně. Pri mnoha případech je i více mrtvých. Jak jsme prave svedky.

V. Bok 20.10.2020 18:53

Znam jednu bábu korenařku, ta by Vam možna vyhovovala se svymi bylinkami. Ale nevim, zda by byla pro Vas dobrá. Nosi totiž roušku. Jinak šéf WHO je ve svem oboru respektovany odbornik a radi se se špickovymi specialisty. A WHO ma za sebou mnoho uspechu pri likvidaci mnoha smrtících onemocněni. Asi Vam to mnoho nerekne, ale ja nestovice, obrnu či zaškrt jesze zazil.

L. Kubeš 20.10.2020 17:39

Debilní WHO je potřeba ignorovat, její šéf nejspíš před pověření funkcí pásll kozy v Ethiopii !!! RvRvRv

M. Boháček 20.10.2020 14:12

nákupov - kua, už zabúdam gramatikóš lovenčin.

M. Boháček 20.10.2020 14:10

Kua, keby sme vedeli, ako jednoducho sa dá chrípky zbaviť! Vôbec sme nepotrebovali vakcíny, stačilo nasadiť rúška! ;-D;-D;-D Nová doba! Rúška likvidujú vírusové kvapôčkové infekcie! A do toho sem tam nejaký ten pár týždňový lockdown, s výnimkou nákupou potravín, chodenia do fabrík!

Aké je jednoduché v 21. storočí klamať ľudí!

;-(

P. Vychodil 20.10.2020 14:06

no, jste vytrvalý, pochvala:-), konečně panu R.V. došly argumenty. Belarus je stejně fenomén, tak křivka úmrtnosti...nechápu

P. Vychodil 20.10.2020 14:00

pana Prymulu radno dobře poslouchat, on tožiž ví, na rozdíl od panikářů. A je mistr v tom, jak pravdu o koroně postupně dostat do veřejnosti. Třeba v článku Reflex 18. října 2020 • 07:00, "Ministr Prymula: Díky rouškám na podzim neproběhne chřipková epidemie", říká: "Virus způsobující nemoc covid-19 je zákeřný v tom, že není tak smrtící jako jiné viry. Když má nějaká nákaza vysokou smrtnost, část lidí sice zabije, ale postupně se sama z populace eliminuje. Covid-19 je ve srovnání s tím onemocnění mírné, ale protože je hodně infekční, masívně se valí populací."

přeloženo, není tak zle, je to jako chřipka, akorát to proběhne rychleji...

M. Boháček 20.10.2020 13:47

A k tomu Bielorusku, to sa robí, až keď sú preplnené nemocnice, čiže systém nestíha zabezpečiť základnú starostlivosť. Sú o niečom takom správy z Bieloruska? Protesty sa tam sledovali celkom podrobne, takže aj toto sa isto dá odsledovať. O ničom neviem. Pretože keby to bolo, tak by si média na Lukašenkovi zgustli, ako podcenil covid a teraz na to doplácajú ľudia. Ale nikde nič. Ako je to možné?

M. Boháček 20.10.2020 13:43

Veď práve. Chrípku rúška zastavili, covid nezastavili. Oboje sú RNA vírusy, tak ako je to možné?

R. Vacek 20.10.2020 13:39

Neznám úmrtnost v Bělorusku. Ale proti kopapsu zdravotnictví se dá dělat to samé, co ve Švédsku - důchodce do nemocnic neposílat, ale naordinovat jim morfium:

https://www.bbc.com/news/world-europe-52704836

Jako prevence chřipky fungují ty samé věci jako prevence covidu. Možná proto ani žádná epidemie chřipky nebude a nebudou teda ani mrtví na chřipku. Stačí se podívat jak to letos s chřipkou vypadá tam, kde začali nosit roušky - doporučuji stranu 5 a 6 - Austrálie a Nový Zéland - letos po chřipce ani památky.:-)

https://www.who.int/docs/default-source/wpro---documents/emergency/surveillance/seasonal-influenza/influenza-20201007.pdf?sfvrsn=4f9b0451_34

M. Boháček 20.10.2020 13:28

Pokiaľ Bielorusko falšuje počty, prečo im neskolaboval zdravotný systém? Prečo nemajú mraziarenské vozy v uliciach a hromadné hroby ako v Brazílii?

A koľko zomrelo tento rok ľudí na chrípku tento rok? Udáva sa niekde tento údaj? Alebo sú v úmrtiach s covidom započítané aj každoročné úmrtia na chrípku?

R. Vacek 20.10.2020 12:55

U Běloruska nejsem schopen posoudit jak se lidé chovají - protože nakonec na tom záleží, jak se šíří virus. A v odkazu udávají, že se snad statistika obětí falšuje, ale nevím:

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Belarus

Š. Hašek 20.10.2020 11:29

Občan Hašek (s použitím znalostí třech lékařů, zkušeností života s epidemiemi, učebnic, vyprávění starších spoluobčanů):

Bod 2. Běžná protiepidemická opatření s přesným zostřením (tedy bod -3-). Zostřeno: hospodské prostory vnitřní, divadla, kina, ..... atd., zavřít ihned a dodnes.

Nikoliv školy!

Testování povrchu sliznic maximálně ve speciálních případech ( lékaři nemocnice, chirurgie).

Ten článek hodnotím velice kladně.

Zkráceno.

M. Boháček 20.10.2020 11:17

U afrických zemí (rovníkových) je problém hlavne v tom, že tam covid nesledujú. ;-D Tam majú problém s chorobami ako malária a pod.

A to Bielorusko? Ani nie 1000 mŕtvych na covid. A to nemali žiadne opatrenia a masové demonštrácie, trvajúce týždne. Prečo im nekolabuje zdravotníctvo?

A koľko ľudí zomrelo tento rok v ČR na chrípku?

R. Vacek 20.10.2020 10:13

U těch afrických máte problém v tom, že jednak jsou velmi mladé, takže vir nemá koho těžce zasáhnout. A pak i to, že statistiky moc nevedou. A to je celkem rozdíl oproti tomu Vietnamu, který neváhal kvůli pár případům dát do karantény celé oblasti. Však si porovnejte jejich přístup s naším:

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Vietnam

M. Boháček 20.10.2020 9:44

Čo sa týka rozvojových zemí, tak africké zeme covid zvládajú bravúrne. Hlavne tie rovníkové.

Ešte keby sa im tak podarilo zvládnuť ebolu, maláriu...

No a čo také Bielorusko? Odmietlo (ústami Lukašenka) riešiť covid = ignorovali ho. A pred mesiacom mali po krajine desaťtisícové demonštrácie. A nemuseli kopať masové hroby, ako Brazília. Ako sa im to podarilo?

R. Vacek 20.10.2020 9:14

Já raději porovnávám s těmi, kteří vir zvládají držet pod kontrolou. A když se vám nelíbí ostrov (i když s takovou hustotou obyvatelstva, že to musí být pro šíření kapénkové infekce úplný ráj), tak se podívejte na Vietnam, rozvojovou zemi, která přesto věděla, jak proti viru zasáhnout, za což byla mnohokrát i oceněna.

Úspěšné země jsou ty, které se setkaly s epidemií SARS a proto měly nastavené správné postupy. V Evropě budeme správně jednat možná při další pandemii, možná se některé země poučily už z první vlny.

P. Vychodil 20.10.2020 9:09

tak mi prosím porovnejte Belgii s Itálií, přidejte si k tomu třeba Holandsko, Taiwan sem prosím netahat, nežijeme na ostrově

R. Vacek 20.10.2020 8:51

Kolik bude obětí? No tak to je dobré se podívat do míst, kde první vlna skončila a kde zasáhli pozdě, takže tam měl vir čas na to, aby ukázal, co dovede. V odkaze je interaktivní mapa Itálie s počty úmrtí (ne na covid, ale na všechno) v měsíci březnu (trvá to déle, než se načte). Na severu Itálie, kde se virus šířil nejdéle, tam zemřelo tolik lidí, jako jinak za celý rok. Takže se dá předpokládat, že volný průchod pandemie neimunní populací povede minimálně ke kumulaci ročních mrtvých do 1 měsíce. A Česko je téměř jistě málo imunní. A čísla z jiných zemí? No ta ukazují akorát to, kolik mají mrtvých při určitém chování vlád a obyvatel. Při jiném chování těch mrtvých mohou mít méně (viz Taiwan), nebo více (viz Peru).

http://content.dsadserver.com/Ciro/italy_map_28Mar2020.html

P. Vychodil 20.10.2020 8:39

díky, vidíte a já jsem si toho ani nevšimnul...no, hodně jsem pracoval, noviny moc nečetl, media nešílely s každodenními hlášeními...jo, a pracoval jsem ve fabrice, kde byly stovky lidí u sebe u pásů, pak v kantýně, pak v dopravě...a nám to zločinci neřekli ! kdybychom to věděli a byli chytří jak dnes, tak zavřeme fabriku, lidi propustíme a zachráníme co ? odpověď by neprošla cenzorem...

a tak se viry chovají, jako vlna...experti jenom čekali, jak se bude korona šířit, nebyli si jistí (dle mého proto, že mnozí nevěří na přirozený původ)

teď už data potvrdila známý model.

P. Vychodil 20.10.2020 8:24

přečetl jste si prosím můj komentář 6:17 ?

tam dokazuji na číslech jiných zemí, kolik bude obětí...pokud je tam početní či logická chyba, budu rád za korekci...

M. Boháček 20.10.2020 8:23

A to ešte buďme radi, že ľudia prestali tohto roku zomierať na chrípku. No, možno začiatkom jari ešte pár ľudí na chrípku zomrelo. ;-)

Přesně před čtvrt stoletím udeřila na území České republiky historicky nejsilnější epidemie chřipky. Postihla zhruba 11 procent obyvatel. Šlo o přelom let 1995 a 1996. Dne 11. prosince na celém území České republiky vyhlášen stav epidemie. Chřipka začala rychle ochromovat běžný život. Divadla rušila představení proto, že jim ochořelo větší množství herců. Ze stejného důvodu se ve školách spojovaly třídy, aby byla při nižším počtu učitelů zachována výuka. První oběti chřipkové epidemie se objevily ve stejný den, kdy se uzavřely školy. Pacienti většinou umírali na zápal plic nebo infarkt, které způsobil právě virus chřipky. Některé nemocnice byly přeplněné a musely tak pacienty umisťovat na provizorní lehátka. Rozdílem oproti koronavirové epidemii spočíval v často vážném průběhu chřipky u dětí. U nich se v některých případech rozvinuly velmi závažné hnisavé záněty plic. Ty se přitom objevují zřídkakdy. Podle statistického modelu však přibylo více než 6000 mrtvých. Jen za zimní sezónu zemřelo tehdy čtyřikrát více lidí než obvykle. “Virus se explozivně šířil populací, způsobil rozsáhlou epidemii, prostoupil velkou částí populace a následně odezněl.

R. Vacek 20.10.2020 8:16

ČR propadne kvůli tomu, že jedná jinak, než na jaře, teda nechává vir rozšířit a sune se právě do skupiny s hodně mrtvými a velkým zásekem do ekonomiky. Dokonce se můžeme nadít i dalšího lockdown - jen se neví, jestli řízeného, nebo neřízeného.

P. Vychodil 20.10.2020 8:06

no, abychom nekřivdili všem, Prymula na jaře navrhoval švédskou cestu, ale vzpomínate Babišovo "promořovat nebudeme"

jinak autoři dělají chybu v tom, že tuto studii prezentují tak, jakoby pandemie byla již za námi, což v mnoha zemích ještě není...výsledné pořadí se změní, někteří jednikáři propadnou, ČR zcela jistě...

R. Vacek 20.10.2020 6:26

Snad se stačí porozhlédnout po světě, dat je už celkem dost. A tam to vypadá, že kde nechali hodně lidí pomřít, tam nejvíc klesla i ekonomika. Přitom i za současné mizérie nalezneme země, které mají viru velmi málo a očekávají růst ekonomiky. Hospody a školy mají otevřené a i do divadla si tam lidé po práci mohou zajít. Stačí jenom donutit neschopné politiky, aby začali opisovat úspěšné přístupy a přestali prošlapávat slepé uličky.

https://ourworldindata.org/covid-health-economy

P. Vychodil 20.10.2020 6:17

samozřejmě je již dost historický a relevantních dat, aby na mnoho otázek šlo odpovědět, vzal jsem okolní evropské státy, které první vlnu mají za sebou:

1. jako v Itálii, Španělsku, UK, Švédsku, tedy cca 6 000 obětí, nebo možná i více, neb se dostáváme do chřipkové sezony

2. stejně jako ad 1. podle Belgie cca 10 000 obětí, podle NL cca 4 000, Švýcarsko 3 000, Rakousko 500 (ale teď se jim to rozjíždí, takže bych zatím netleskal, možná skončí podobně jak ad 1.

3. 4. dtto, 5. individuální nebo skupinová, na úrovni jednotlivých obydlí, obcí, krajů či států ? na úrovni státu Tchaiwan (náš přední tchaivanský občan, určitě poradí).

pár dodatečných poznámek: ad 1,2, křivky průběhu epidemie populací jsou jako přes kopírák

epidmie se rozjela, jakákoliv opatření se míjí účinkem (to prosím není z mé hlavy), takže můžeme "podle kopíráku" odhadovat jak počty obětí, tak i v jakém okamžiku začne počet denních úmrtí klesat (mě to vychází na cca 120/den, konec do vánoc)

vše je z dat z konce zimy,jara, tudíž zatím nejsou žádné zkušenosti co bude v přicházejícím chřipkovém období...chřipka a kovid navrch, nebo "kdo z koho", další varianty si doplnte sami...experti neví, čekají, sledují (to není z mé hlavy)

co vláda může komunikovat, co skutečně komunikuje, nakolik je vše jen divadlo či kulisy, nechť si každý odpoví dle svých vědomostí a pochopení

T. Kohout 20.10.2020 3:48

Mnoho povolaných, málo vyvolených. Pokud se o věci ví málo, tak můžeme spekulovat širokou škálu protichůdných názorů. Kde kdo pronáší nějaký názor (má na to "právo") a media to všechno publikují, aby si každý mohl vytvořit o věci svůj vlastní názor. Mnohost názorů v praxi, za situace, že málokdo ví co přesně se děje. Nejlepší pak jsou jistí presidenti.