19.2.2020 | Svátek má PatrikDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Konec slušnosti v ČecháchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 86, poslední: 22.5.2009 17:28, přehled diskusí

Rozhněvaným mladým mužům,:
Autor: Odpadlík odněkud.. Datum: 19.5.2009 16:36

bych ráda předala informaci o filmu  Tajemství, který by jim mohl ulehčit od břemena rozhořčení nad stavem dnešní společnosti. Rozvíjí myšlenku  "zákona přitažlivosti". Je to o tom, že vše, co nás právě teď obklopuje, vč. věcí na které si stěžujeme, jsme si sami  "přitáhli". Dostáváme přesně to co cítíme, čím víc se rozčilujeme, tím větší magnetickou silou jsou k nám odmítané skutečnosti přitahovány.

Je to jen kusá informace, film je velmi vyjímečný a doufám, že aspoň někdo bude dost zvědavý, aby si tento film poslechl bez předsudku, s otevřeným srdcem. Moc vám to přeji,  stejně jako si přeji změnit věci, které vás tak roztrpčují. Jsem ale přesvědčená, že každý musí začít u sebe a šířit dobrý pocit jako světlo. Všechny zdravím.

Nic více než holá pravda:
Autor: janík Datum: 19.5.2009 0:02

Prosím,sledujte vývoj obecné nemorálky v této společnosti.Vězte že bude ještě hůře.Za komunistů to nebylo tak patrné,teprve niní kdy jsou pryč špatné i prospěšné mantinely ,ukazuje tento národ svojí pravou tvář.

Jeden vykřičník nestačí.:
Autor: Dědek Datum: 18.5.2009 19:20

Byla by jich řada až třeba na Mars. Naši politici ale na mínění "davu" kašlou a proto nějaká změna nepřipadá v úvahu. Základní poučka politika: (až na maloučko čestných výjimek) je:JÁ, pak moje rodina, moji přisluhovači, pak partaj a pak hromada hnoje a teprve pak snad dojde i na občana!!;-€

Pane Janouch,:
Autor: Mell Datum: 18.5.2009 18:42

Váš článek se mi líbil a je potřebný, škoda, že udělat v popisované situaci pozitivní změnu je závod na hodně dlouhou trať.   

Jen malé postesknutí, škoda, že nejste chemik, mohl byste vyzkoumat a připravit do výroby sprej na podobnou škodnou, která nás dnes a denně vytáčí svými nestoudnými móresy a vytváří kolem nás atmosféru frustrace z přítomnosti a obavy z budoucnosti. Jedno krátké zmáčknutí tlačítka na speji a o jednoho vyléčeného škůdce více. Nebo, že by stačil dostatečně intemzivní a cílený kopanec přítele Volta?

Re: Pane Janouch,:
Autor: Lucifer Datum: 18.5.2009 19:16

Jedinou spolehlivou metodou zřejmě je soustředěným tlakem je vytlačit zpět na okraj společnosti. A to je za současné situace skutečně běh na velmi dlouhou trať.

Myslím, že jedním z hlavních viníků je nezřízený konzum, který z mnohých byť potenciálně kultivovatelných jedinců dělá primitivní hov ádka. Dále je to samozřejmě absence výchovy. Začíná dospívat generace, v níž převažují kompletně asociální jedinci. A i kdyby nepřevažovali, tak mají hlavní slovo.

Na ukázku moje páteční a sobotní zkušenost. Vycházím z metra na zastávku autobusu. Nejdříve si všimnu párek puberťáků, kteří se k sobě vinou jak opilý námořník s kur vou v bordelu. Chlapec něco povykuje na dva další puberťáky v přístřešku zastávky. Je to samá pi ča, kur va atd. Z přístřešku se ozve mr dat a chlapec odpovídá, když mr dat tak ču rákem. Jdu kolem přístřešku a tam dva nezletilí cikáni (chlapec s děvčetem jsou bílí), kteří na mě něco pokřikují. Jdu radši dál a na konci přístřešku další chlapec, bílý, s cigárem. Upozorňuji ho, že tady se nekouří, ale háže na mne z vysoka bobek. Když se chystám nastoupit do autobusu, vidím malé cikány pokuřovat a přitom vykřikovat pi ča, kur va apod.

V sobotu v tramvaji č.22. Nastupují tři puberťáci. Povykují něco podobného jako výše zmínění. Jeden, který má na hlavě kšiltovku a přes to kapuci, si sedá přede mne. Mohl by to být cikán, ale zbývající dva nejspíš ne. Jak si sedne a pokračuje v tom pi čování, tak se na něj udiveně zadívám, což ho vyprovokuje a začne na mne vykřikovat jakési neartikulované nesmysly. Ptám se ho, zda něco chce, a on začne jako opice vřeštět ještě víc. Podotknu něco o slušném chování, a to už vřeští všichni tři. Začnu je ignorovat a oni se s hlasitým pi čováním začnou domlouvat, jak pojedou na Národní a tam někoho oberou.

Re: Pane Janouch,:
Autor: Lucifer Datum: 18.5.2009 19:43

Jsou to jistě nedůležité epizodky, ale poukazují na podstatu problému. Jde o to, jak už bylo řečeno níže, že lůza se ujala absolutní vlády. Přinejmenším na ulici. Že takovému chování nejen nic nebrání, ale ukazuje se být, alespoň krátkodobě, navýsost výhodným. Že se tohle chování stalo normou a vše ostatní, včetně celé naší kulturní minulosti, bylo odstrčeno na okraj a náležitě zesměšněno, potupeno a opovrženo.

Re: Pane Janouch,:
Autor: K. Datum: 19.5.2009 9:03

A proč se lůza ujímá vlády? Protože jednou z hlavních zásad liberálů přece je, že každý člověk sám nejlépe ví, co má dělat, jak své svobody využít ... (to připomíná Rousseauovo utopické výchisko, že lidé jsou v jádru dobří.) Složitějšího uvažování tito teoretikové nejsou schopni, pouze jednoduchých hesel. Výsledkem je postupný rozvrat morálky a nakonec to bude i ztráta svobody, protože svoboda předpokládá zodpovědné a disciplinované jednání, a to je něco, s čím se lidé automaticky nerodí, co je nutné jim vštípit.

To jste si všiml brzo, pane Janouchu!:
Autor: Parsifal Imanuel Datum: 18.5.2009 18:33

Konec slušnosti v Čechách? To jste si všiml až teď? Proč myslíte, že žiju raději už patnáct let v cizině, přestože jsem zcela nevinný a nikdy jsem nikomu nic špatného neudělal?!!!

Re: To jste si všiml brzo, pane Janouchu!:
Autor: Leoš Datum: 18.5.2009 20:42

Pobýval jsem nějaký čas v SRN a tamní společnost se mi  zdála taková nějaká kultivovanější,civilizovanější, méně vandalismu, více slušnosti, hlavně mladé generace k seniorům i na silnicích jsou tamní obyvatelé slušnější a tolerantnější, než u nás. Lidé se tam více zdraví, více se usmívají...

Kdyby šlo jen o neodpovídání na dopisy,:
Autor: Ludva Datum: 18.5.2009 17:57

to by byla maličkost. Tady je problémů mnohem více. Počínaje chováním za volantem a kriminalitou konče. Jako by se provalily ty nejnižší pudy a zvířata se utrhla z řetězu. Bohužel je toho tolik, že stát není schopen s tím něco dělat. Kromě potlačování sebeobrany občanů, to je jeden z největších zločinů.

Re: Kdyby šlo jen o neodpovídání na dopisy,:
Autor: Kiki Datum: 18.5.2009 18:32

Máte pravdu stát s tím nic nedělá. To je vždy humbuku v tisku jak se dotyčný provinil a pak to utichne a nic se neděje. Tresty jsou tak leda pro smích.

Já si taky nedovedu vysvětlit jak může člověk typu Paroubek a Rath:
Autor: Pete Datum: 18.5.2009 15:56

mít v Čechách takový úspěch. Když je možné tohle, pak už asi všechno - a navíc nám tím voliči těchto kreatur vytváří prototyp českých úspěšných lidí. Proto tvrdím, že voličům čssd prostě chybí morálka a slušnost.

Re: Já si taky nedovedu vysvětlit jak může člověk typu Paroubek a Rath:
Autor: Kiki Datum: 18.5.2009 16:20

No on pan Topolánek není lepší. S milenkou má dítě a manželce a synovi za státní penize pořídil šoféra a ochranku,  Synáček už neví co by  do školy ho vozí  a  jak píše bulvár rád vymetá pajzly.

Re: Já si taky nedovedu vysvětlit jak může člověk typu Paroubek a Rath:
Autor: hafusak2 Datum: 18.5.2009 17:00

Jde o definici "úspěšného člověka". Pamatuji se kdysi na jednu malou knížečku, jmenovala se "Cesta vzhůru" a  její hlavní myšlšenkou bylo dát lidem "vzory" - těmi tam byli vynálezce Křižík, cestovatel Musil /Músá Alí/, továrník Baťa a další velikáni té doby. Jejich stručné životopisy, jejich zásady, pracovitost, způsob vypracování se. A hlavně otázka: kterého z těchto lidí chceš být pokračovatelem? A nyní: kdo může jako vzor sloužit dnešním mladým? Na přímou otázku jsem se od nich dozvěděl řadu jmen ze sportu, showbyznysu, jinak nic. Ono opravdu - kdo dnes může posloužit jako vzor po všech stránkách? K tomu ještě výplachy mozků: nevaž se - odvaž se, když musíš - tak musíš. Masírování k zadlužování se bez myšlenek na zítřek. Kdo je proti svatému konzumu je komunista. Hodnotový žebříček tvoří peníze, auto a značkové oblečení - jinak nic. Kde a jak na to vezmeš je tvoje věc, musíš být "úspěšný". Hlavně ale na nic nečekat, nešetřit, nenamáhat si hlavu. Jak je možné proti takovéhle mediální přesile postavit obyčejnou lidkou slušnost? Ostře jsem kdysi po plyšáku vyjel po jednom ze svých podřízených, který ve své kanceláři a vůči řadovým zaměstnancům začal praktikovat móresy odkoukané z amerických filmů. Jakmile s tím přestal, hned se zlepšila nálada, i na výsledcích to bylo poznat. Buranství je sice moderní, ale nikam nevede.

Bejvávalo.:
Autor: Skaut Datum: 18.5.2009 15:02

Nedávno v neděli odpoledne dávali na ČT1 starší český film z roku 1940 "Jarní vítr". Zápletka byla jednoduchá, spíše limonádová. Co mě však doslova udeřilo do očí bylo chování člověka k člověku. Slušnost, poctivost a čestnost. Bože kde jsou ty časy! Vždy byli vedle slušných lidí sprosťáci a lůza. Byla to však opovrhovaná menšina. Dnes mám někdy dojem, že se takové chování stalo normou.

Re: Bejvávalo.:
Autor: Lucifer Datum: 18.5.2009 15:19

Přesně vyjádřeno.

Re: Bejvávalo.:
Autor: Papouch Datum: 18.5.2009 18:59

film obvykle nemiva velkou vazbu s realitou, je to spis vec scenaristy a rezisera nez spolecnosti

jestli si nekdo v roce 2070 let pusti film Choking Hazard, nemel by podlehnout dojmu, ze prezentuje obvyklou normu chovani v roce 2004

Re: Bejvávalo.:
Autor: Lucifer Datum: 18.5.2009 19:23

To je sice možné, ale fakt, že dnes má lůza přinejmenším na ulici absolutní moc, je evidentní.

Re: Bejvávalo.:
Autor: Lucifer Datum: 18.5.2009 19:31

Jak to chodilo v české společnosti v první polovině minulého století mám skutečně jen zkušenost zprostředkovanou literaturou a filmem. Nicméně domnívám se, že tehdy nebylo možné, aby se třináctileté děcka běžně na ulici kur vili, chlastali, kouřili a sprostě nadávali dospělým lidem. Podobně mezi dospělými. Ve většinové společnosti bylo kupříkladu zvykem dovolit se ostatních, když si chtěl jeden zapálit - a další podobné aktivity. Dnes na vás nejen jeden každý takový kálí jak na placatý kámen, ale dělá to i tam, kde to zákon vysloveně zakazuje.

Re: Bejvávalo.:
Autor: K. Datum: 19.5.2009 9:14

Není třeba chodit daleko do minulosti. V USA dodnes platí, že neplnoletí nesmějí na veřejnosti popíjet alkohol. I dcera prezidenta byla přece před několika málo lety popotahována za to, že ji někdo na nějaké párty viděl pít pivo či co.

Re: Bejvávalo.:
Autor: Novák Datum: 22.5.2009 17:28

X-násobný olympijský vítěz v plavání Phelps - kouřil marjánku na veřejnosti, ani omluva veřejnosti nepomohla, do týdne skončil ve všech reklamách, médiích a od té doby se nad ním "zavřela voda". V Čechách se sprostotou, hulvátstvím, feťáctvím apod. každý včetně politiků spíše ještě chlubí.

TAK TO DOPADNE KDYŽ LŮZA VLÁDNE LŮZE:
Autor: GRUNTORÁD Datum: 18.5.2009 14:19

NENÍ CO DODAT!!VV

MODRÁ ,RUDÁ, ORANŽOVÁ!!:-)

Připadá mi vůči čtenářům skoro neslušné,:
Autor: K. Datum: 18.5.2009 14:15

že se autor ani slovem nezmínil o tom, co to bylo za dopis, jehož obsah by mohl probudit i mrtvého, a že neuvedl, jakou knihu známého autora považuje za tak důležitou, že ji poslal desítkám českých politiků.

Možná by bylo užitečnější dopis uveřejnit zde a knihu doporučit širšímu publiku.

A pokud jde o ty šéfredaktory - ryba smrdí od hlavy, čili v redakcích sedí takoví lidé, jaké tam zahraniční  vlastníci českého tisku dosazují, takže by možná stálo za to, obrátit se přímo na nadřízené dotyčných redaktorů, aby svým zaměstnancům pověděli něco o tom, co je to "kinderstube", a nedělali dotyčným novinám ostudu.

Jsou firmy, které si zdvořilost vůči zákazníkům dokáží velmi dobře pohlídat. Např.když jsem volal do UPC, Poštovní spořitelny nebo Telefoniky, telefonát byl nahráván a v posledním případě dokonce následoval dotazník na spokojenost s poskytnutými odpověďmi operátorů.

Schody se zametejí shora. Komu ty noviny patří pane Janouch ?:
Autor: malinovka Datum: 18.5.2009 13:50

 Rv

Pane Janouchu:
Autor: Kunert Datum: 18.5.2009 13:41

jaký je rozdíl mezi upřímnou neslušností současných postkomnistických politiků, a neupřímnou licoměrnou "slušností", politiků komunistických? :-(

Re: Pane Janouchu:
Autor: Vladimir Datum: 18.5.2009 14:14

Slušnost je slušnost - ať je motivace jakákoliv.

Neslušnost je neslušnost - ta sice může být jednorázová, z přepracování a chronická, ale ten, koho se věc týká, chápe jednání vždy jako buď slušné nebo neslušné.

Vaše hodnocení se pak může týkat konkrétních osob, ale sotva onoho jednání.

Divíte se?:
Autor: Klička Datum: 18.5.2009 13:11

Po přečtení Vašeho článku se divím, že se divíte. Obnovení slušnosti v českých zemích bude patrně trvat dvě nebo tři generace.Lidé, kteří byli dospělí za první republiky, kdy slušnost asi něco znamenala, již většinou nežijí. Dnešní generace dospělých a starších vyrůstala za komunistického útlaku a devastace veškerých morálních hodnot. Taktéž však vychovávala své děti. Vžité morální hodnoty můžete tedy očakávat jen u velmi malého počtu obyvatel a to zvláště, když hulvátství, sprostota a špína je krédem nejvyšších státních představitelů a představitelů vládnoucích politických stran, lhostejno jakých. Divíte se, že Vám neodpovídají na dopisy? Nedivte se. Občané jsou jim zcela lhostejní. Nevolí je totiž. Jsou nuceni volit politické strany a ty jim jdou v morálce příkladem. Jejich krédem jsou lži, přetvářka, balamucení a ohlupování občanů za účelem získání vlastního prospěchu. Namítnete-li, že v demokracii by to tak být nemělo, budete mít pravdu. Ona však u nás žádná demokracie není. Vládne vždy menšinově zvolená politická strana, nebo koalice, rovněž celá menšinová. Voliči nevolí své zastupitele do parlamentu, ani prezidenta, jak je v zastupitelské demokracii obvyklé. Menšina tedy diktátorsky vládne a většina bohužel mlčí. Asi mlčí proto, že tak byla vychována v ČSSR. A nadále se bojí. Žijeme v diktatuře politických stran, vážený pane! Nedivte se !

Re: Divíte se?:
Autor: hafusak2 Datum: 18.5.2009 13:41

Nesvádějte to na politiku. Sám jsem dvě třetiny života prožil v tom minulém a třetinu po plyšáku. Často si však všímám, že jsem často jediný, který po vstupu do obchodu pozdraví, případně když něco slíbím, tak to splním i bez písemné smlouvy.

Re: Divíte se?:
Autor: Kunert Datum: 18.5.2009 13:59

Jó, to kdybyste zažil předválečné, a ještě nějakou chvilku, poválečné obchodníky. To byste mrkal na drát. To bylo samé majoucta, ruku líbám a klanění se až k zemi. Nástupem drbanského komunistického režimu všechna tahle slušnost z obchodů vymizela. Za pultem na vás zírala přezíravá stvoření, pro které jste byl obtížná veš, která ho neustále otravovala otázkami na věci, které na krámu neměli! Jo jo, následky komunistickosocialistického vlivu si tento národ ponese ještě dlouho;-(

Re: Divíte se?:
Autor: Vladimir Datum: 18.5.2009 14:22

Zase výmluvy na bolševika. Jo , já nic, já muzikant, to bolševik ...

Slušnost je otázkou výchovy. A výchova se  (tady ve střdní Evropě) nejčastěji spojovala s náboženstvím. Proto , jak lidé odstupovali od víry, jak odhazovali to náboženství, odhazovali většinou i etiku v něm obsaženou (vylili vaničku i s děckem). ¨

V Asii (resp. v Číně) , nějaký Konfucius pokládal základy etiky i bez náboženství. To jeho učení vydrželo cca 2500 roků a pokud Číňany nezkazí americké filmy v TV, tak snad vydží i nadále.