17.2.2020 | Svátek má Miloslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 86, poslední: 22.5. 2009 17:28, přehled diskusí

18.5.2009 15:19

Re: Bejvávalo.

Přesně vyjádřeno.

18.5.2009 15:17

Re: Divíte se?

No jo, takže vy jste se rozhodl jít nakupovat do obchodu, který má za součást obchodní politiky mít na place minimum prodavačů (a i díky tomu je levnější než klasické obchody, kde je prodavačů více). A divíte se, že to minimum prodavačů na vás nemá čas...

Co bude příště? Půjdete do bufetu a budete se divit, že vám jídlo nepřinesou na stůl?

Jestli se vám přístup Tesca nelíbí, tak tak nechoďte a  nakupujte v obchodech, kde je prodavačů více. Jsou takové, akorát to nejsou hyperkrámy a jsou dražší.

18.5.2009 15:15

Re: Divíte se?

Nevím, co říká pan Janouch. I slušně vychovaný člověk je někdy okolnostmi donucen se chovat neslušně. V době, kdy je možno beztrestně krást, kdy žít na dluh a tento nesplácet je dokonce povýšeno na normu (viz naši nejvyšší představitelé - někteří, ale je jich dost), v nynější době kdy všichni všem dluží a je to pokládáno za normální je velice těžké slušné chování. Člověk, který se přesto všechno chová slušně je ostatními pokládán za hlupáka, všemožmě oficiálně podváděn (televizní reklama a pod) a okrádán. Musíme si uvědomit, že za normální je považováno to, co je normou. Slušnost však dnes normou není.

18.5.2009 15:10

Re: Divíte se?

Nedávno jsem nakupoval v Tescu v Plzni, abych byl přesný. Potřeboval jsem koupit plavky. Pro prodavačky jsem byl přesně ta veš o které mluvíte. Posílaly mě od čerta k ďáblu, ale ani jedna se neuráčila zvednout a ukázat kdeže dotyčné zboží vlastně mají.

18.5.2009 15:02

Bejvávalo.

Nedávno v neděli odpoledne dávali na ČT1 starší český film z roku 1940 "Jarní vítr". Zápletka byla jednoduchá, spíše limonádová. Co mě však doslova udeřilo do očí bylo chování člověka k člověku. Slušnost, poctivost a čestnost. Bože kde jsou ty časy! Vždy byli vedle slušných lidí sprosťáci a lůza. Byla to však opovrhovaná menšina. Dnes mám někdy dojem, že se takové chování stalo normou.

18.5.2009 14:39

Re: Divíte se?

Slušně vychovaný člověk se chová slušně za každého režimu.  Výchova většinou pochází z rodiny, na současný marast se vymlouvají lidé, kteří mají sami se slušným chováním problémy. A dokonce z toho dělají  cnost a nazývají to upřímností.  Jestli  pan Janouch říká, že chování většiny politiků bylo za minulého režimu lepší než za současného, určitě to nedělá ze sympatií k nim, ale jako varování před dnešními termity.

18.5.2009 14:23

Nemluvě o tom,

kolik nadávek (a občas i nálepku nacisty nebo bolševika) schytáte za názor, že pravidla se mají dodržovat.

Podivné není to, že někdo porušuje pravidla - to bylo vždycky. Příznakem nemocné společnosti je, že se ti lidé porušováním pravidel chlubí.

18.5.2009 14:22

Re: Divíte se?

Zase výmluvy na bolševika. Jo , já nic, já muzikant, to bolševik ...

Slušnost je otázkou výchovy. A výchova se  (tady ve střdní Evropě) nejčastěji spojovala s náboženstvím. Proto , jak lidé odstupovali od víry, jak odhazovali to náboženství, odhazovali většinou i etiku v něm obsaženou (vylili vaničku i s děckem). ¨

V Asii (resp. v Číně) , nějaký Konfucius pokládal základy etiky i bez náboženství. To jeho učení vydrželo cca 2500 roků a pokud Číňany nezkazí americké filmy v TV, tak snad vydží i nadále.

18.5.2009 14:21

Re: Jakápak slušnost?

JOUZO, JOUZO TO TY JSI TA LŮZA!VV

18.5.2009 14:19

TAK TO DOPADNE KDYŽ LŮZA VLÁDNE LŮZE

NENÍ CO DODAT!!VV

MODRÁ ,RUDÁ, ORANŽOVÁ!!:-)

18.5.2009 14:18

No, nějaká změna

se občas projeví - momentálně tedy spíš k horšímu. Hulvátství a bezohlednost lidem procházejí víc než dřív, proto se taky víc projevují. A podle ohlasu v médiích vnímají hulvátství jako standard...

18.5.2009 14:15

Připadá mi vůči čtenářům skoro neslušné,

že se autor ani slovem nezmínil o tom, co to bylo za dopis, jehož obsah by mohl probudit i mrtvého, a že neuvedl, jakou knihu známého autora považuje za tak důležitou, že ji poslal desítkám českých politiků.

Možná by bylo užitečnější dopis uveřejnit zde a knihu doporučit širšímu publiku.

A pokud jde o ty šéfredaktory - ryba smrdí od hlavy, čili v redakcích sedí takoví lidé, jaké tam zahraniční  vlastníci českého tisku dosazují, takže by možná stálo za to, obrátit se přímo na nadřízené dotyčných redaktorů, aby svým zaměstnancům pověděli něco o tom, co je to "kinderstube", a nedělali dotyčným novinám ostudu.

Jsou firmy, které si zdvořilost vůči zákazníkům dokáží velmi dobře pohlídat. Např.když jsem volal do UPC, Poštovní spořitelny nebo Telefoniky, telefonát byl nahráván a v posledním případě dokonce následoval dotazník na spokojenost s poskytnutými odpověďmi operátorů.

18.5.2009 14:14

Re: Pane Janouchu

Slušnost je slušnost - ať je motivace jakákoliv.

Neslušnost je neslušnost - ta sice může být jednorázová, z přepracování a chronická, ale ten, koho se věc týká, chápe jednání vždy jako buď slušné nebo neslušné.

Vaše hodnocení se pak může týkat konkrétních osob, ale sotva onoho jednání.

18.5.2009 14:07

Re: Divíte se?

No samozřejmě, že se takoví našli. Ale se současným marasmem se to nedá srovnávat! Dnes je poměr opačný, a to je veliký rozdíl! Plebs nikdy žádnou velkou slušností neoplýval, ani za minulé republiky. Vím o čem mluvím. je mi 84 roků! :-(

18.5.2009 13:59

Re: Divíte se?

Jó, to kdybyste zažil předválečné, a ještě nějakou chvilku, poválečné obchodníky. To byste mrkal na drát. To bylo samé majoucta, ruku líbám a klanění se až k zemi. Nástupem drbanského komunistického režimu všechna tahle slušnost z obchodů vymizela. Za pultem na vás zírala přezíravá stvoření, pro které jste byl obtížná veš, která ho neustále otravovala otázkami na věci, které na krámu neměli! Jo jo, následky komunistickosocialistického vlivu si tento národ ponese ještě dlouho;-(

18.5.2009 13:56

Re: Divíte se?

No asi tě zklamu, ale češi prý takoví byli už před válkou...

18.5.2009 13:50

Schody se zametejí shora. Komu ty noviny patří pane Janouch ?

 Rv

18.5.2009 13:41

Pane Janouchu

jaký je rozdíl mezi upřímnou neslušností současných postkomnistických politiků, a neupřímnou licoměrnou "slušností", politiků komunistických? :-(

18.5.2009 13:41

Re: Divíte se?

Nesvádějte to na politiku. Sám jsem dvě třetiny života prožil v tom minulém a třetinu po plyšáku. Často si však všímám, že jsem často jediný, který po vstupu do obchodu pozdraví, případně když něco slíbím, tak to splním i bez písemné smlouvy.

18.5.2009 13:11

Divíte se?

Po přečtení Vašeho článku se divím, že se divíte. Obnovení slušnosti v českých zemích bude patrně trvat dvě nebo tři generace.Lidé, kteří byli dospělí za první republiky, kdy slušnost asi něco znamenala, již většinou nežijí. Dnešní generace dospělých a starších vyrůstala za komunistického útlaku a devastace veškerých morálních hodnot. Taktéž však vychovávala své děti. Vžité morální hodnoty můžete tedy očakávat jen u velmi malého počtu obyvatel a to zvláště, když hulvátství, sprostota a špína je krédem nejvyšších státních představitelů a představitelů vládnoucích politických stran, lhostejno jakých. Divíte se, že Vám neodpovídají na dopisy? Nedivte se. Občané jsou jim zcela lhostejní. Nevolí je totiž. Jsou nuceni volit politické strany a ty jim jdou v morálce příkladem. Jejich krédem jsou lži, přetvářka, balamucení a ohlupování občanů za účelem získání vlastního prospěchu. Namítnete-li, že v demokracii by to tak být nemělo, budete mít pravdu. Ona však u nás žádná demokracie není. Vládne vždy menšinově zvolená politická strana, nebo koalice, rovněž celá menšinová. Voliči nevolí své zastupitele do parlamentu, ani prezidenta, jak je v zastupitelské demokracii obvyklé. Menšina tedy diktátorsky vládne a většina bohužel mlčí. Asi mlčí proto, že tak byla vychována v ČSSR. A nadále se bojí. Žijeme v diktatuře politických stran, vážený pane! Nedivte se !

18.5.2009 13:00

Ach jo

Pan Janouch se o konci slušnosti v Čechách (a co Morava?) zmiňuje především v souvislosti s ignoraci. Že politici, úřady, tisk a pod. ignorují občana. Co ovšem se dá očekávat od společnosti, kde třeba (dnes již bývalý) ministr je schopen věřejně prohlásit, "že někteří policejní funkcionáři jsou buď absolutní pitomci, nebo lidé, kteří se dosud ještě nestačili sžít s novými ekonomickými podmínkami, a potom šíří svoji idiocii". Při tom se zmiňuje o svých bývalých podřízených, o policii, která má mít autoritu, a jeho výrok nevzbudil žádné zvláštní pohoršení a docela zapadl. A když ve vezmeme slovník většiny politiků všech stran, tak to není nijak lepší. O slovníku diskusí se zde již hovořilo. O slovníku a mluvnici předvolebních soubojů se ještě v krátké době mnohému poučíme.

V současné době probíhají přípravy na nové volby německého prezidenta. Ten kdo má možnost srovnání, ten se jistě nevyhne hlubokého povzdechu. Ostatně i náš pan prezident spíš přilévá olej do ohně, kde hoří slušnost v Čechách. Dělá to ovšem poňekud elegantněji.

18.5.2009 12:32

Člověk se životem pohybuje mezi mantinely,

tomu prostoru se říká slušné chování a je ohraničen nízkým mantinelem. Za tímto mantinelem je prostor zvaný neslušné chování, ale stále ještě v mezích zákona. Pak následuje vysoký mantinel, jehož překročení se rovná přestoupení zákonných norem. Bohužel, obrovské množství lidí ten první mantinel ani neuznává, neboť: "Co není zakázáno je dovoleno". Zejména v obchodních stycích je to pravidlem. Řada lidí je také přesvědčeno, že kdyby se chovali slušně, nevynikali by patřičně ve společnosti a bylo by to známkou jejich společenské degradace. Slušné chování už zkrátka není "in". Zvláště zábavné je tyto lidi pozorovat v lepších restauracích, kde takový "pán světa" neumí pořádně ani jíst příborem.

18.5.2009 12:23

Re: Kolik alarmujicich dopisu myslite dostane prumerny poslanec denne?

A kolik má tajemníků a asistentů a sekretářek, aby odepisovali - alespoň děkuji, pokusím se zjistit?

18.5.2009 11:29

Re: Slusnost v Cechach ???

Co se rikalo za Rakouska vypovida spis o rakusacich.

18.5.2009 11:25

Vážený pane,

Vážený pane, nedávno se v TV zprávách objevil problém : jak učit ve školách etiku ? Kolik hodin, kdo to má rozhodnout a zda je to vůbec třeba. A to nepadlo ani slůvko o tom JAKOU etiku. Historický přehled, nebo praktickou mravouku? Staří řekové měli své "ctnosti" a ti před nimi už dávno Zákoníky a po nich se ujmulo v judaismu i křesťanství Desatero. Přehledné, jednoduché k zapamatování a tradované.  Ne vždy dodržované, ale byly to hranice. Sekulární společnost a bezbřehost lidských práv na cokoli bez odpovědnosti plodí to, co plodí. Slušnost je sprosté slovo. Vizitkou je -nejen- parlamentní  zvyk dehonestovat a ponížit a znemožnit..... To jsou exempla, která nastavují  limity.....

18.5.2009 11:21

Jakápak slušnost?

Ostré lokty,drzé čelo a nevymáchaná huba!Tak nám velí pan Aston  a ostatní novodobí reformátoři.

18.5.2009 10:43

Re: Soud mravní....

Jste si jist že slušnost je okrajovým tématem? O schopnostech a vzdělání redaktorů si myslím své, jejich úlety jsou někdy dost vážné a vzbuzují dojem že jsme se vrátili do dob nomenklaturních kádrů.

18.5.2009 10:41

co to bylo za noviny?

Autor, kterého si velice vážím, nenapsal názvy inkriminovaných deníků. Že by nábožensky fundamentalistická Mladá fronta Dnes? To by totiž odpovídalo i s tím mladým šéfredaktorem, bývalým katolickým knězem Čásenským. A kterýpak deník byl ten další? Jinak o slušnosti nejen v Čechách ale i u nás na Severní Moravě nemám nejmenší iluze.

18.5.2009 10:39

Hořká poznámka

Pane Janouchu,nedivím se že jste emigroval. S absencí elementární slušnosti se lze setkat na všech stupních a ve všech vrstvách. Bohužel mám obavu že bude ještě hůř....

18.5.2009 10:33

Konec slušnosti v Čechách

Pane Janouchu,zvolil jste téma,které je velmi aktuální pro značnou část našeho národa.Žel mnoho lidí si ani nedovede představit co slovo slušnost znamená.Vím,že i v těchto diskusních příspěvcích,kdy se snaží někteří lidé slušným způsoben reagovat na určitá témata,jsou odměněni takovou snůškou výrazů,které často odbočují od daných témat.Co  mne zaráží,že tito lidé naznačují i poměrně vysoké vzdělání(pokud si nevymýšlí).Slušnost by měla spočívat v adekvátní odpovědi,či vysvětlení diskutovaného problému.Někdy si myslím,že snahou některých diskutujících je provokovat pod maskou anonymity.Možná to poznáte i v ohlasech na Váš příspěvek.