12.7.2020 | Svátek má Bořek


SPOLEČNOST: Konec slušnosti v Čechách

18.5.2009

Jsem v rozpacích, zda za titulek dát vykřičník, či otazník. Nechť to čtenář po přečtení udělá sám.

Jsem již starší muž a pořádám svůj archiv. Jsou v něm stovky dopisů z počátku sedmdesátých let, kdy jsem se ve vlastní zemi stal psancem bez práce i bez občanských práv.

Nechtěl jsem se s tím smířit, protestoval jsem. Komunistická vrchnost ve většině případů na mé ostré dopisy odpovídala.

V archivu jsou dopisy z prezidentské kanceláře, z prokuratur, z Akademie věd, z inspekce ministerstva vnitra, z Národního shromáždění... V roce 1976, jako čerstvý přistěhovalec, jsem napsal dopis švédskému sociálnědemokratickému premiérovi Olofu Palmemu. Zakrátko jsem dostal odpověď podepsanou premiérem: přečetl můj dopis a pokusí se pomoci.

Po jeho návštěvě v Moskvě jsem byl vyrozuměn vysokým švédským činitelem: má prosba byla projednána s generálním tajemníkem sovětské komunistické strany Leonidem Brežněvem. Palme doufá, že odpověď na jeho intervenci bude kladná. O rok později jsem zjistil, že švédský premiér nemluvil do větru.

Před necelými třemi lety jsem rozeslal alarmující dopis (který mj. spolupodepsali i dva senátoři a dva poslanci) 280 členům Poslanecké sněmovny a Senátu a dalším 24 ústavním činitelům. Statistika pro naši politickou scénu je více než tristní: 97 procent našich politiků vůbec nereagovalo, ačkoliv by obsah dopisu měl probudit snad i mrtvého.

Na Vánoce 2008 jsem rozeslal více než třiceti českým poslancům, senátorům a europoslancům malý dárek: důležitou knihu známého autora. Popřál jsem hezké Vánoce a vyjádřil naději, že si během svátečních dnů najdou chvíli času, knihu přečtou a zamyslí se nad jejím obsahem.

Skoro za čtyři měsíce poděkovali za můj dárek tři: dva dopisem a jeden e-mailem.

Byl jsem na Václavském náměstí svědkem alarmující scény a arogance naší policie. Napsal jsem o tom krátký komentář, který uveřejnil jeden z našich největších deníků. Obsahoval přesné časové údaje i SPZ policejního vozidla. Číslo služebního průkazu policisty, se kterým jsem jednal, jsem uvést nemohl: odmítl mi je totiž sdělit.

Již půldruhého roku marně čekám na odpověď policejního ředitele. Asi marně: v Česku se slušnost, zvláště u policie, zřejmě nenosí. V jednom z velkých českých deníků jsem objevil hrozné kydání hnoje na Francouzskou akademii věd. Napsal jsem komentátorovi (jehož jinak rád čtu), aby svou dezinformaci opravil. Neodpověděl. Napsal jsem tedy šéfredaktorovi s uctivou prosbou, aby ho k tomu přiměl.

Ačkoliv jsem v tomto deníku uveřejnil za posledních pětačtyřicet let hodně přes sto článků a komentářů a naivně si myslel, že jsem tam váženou osobou, šéfredaktorovi jsem nestál ani za krátký e-mail.

Podobnou zkušenost mám i s druhým velkým českým deníkem, kam také často přispívám. Před nedávnem mě redakce požádala, abych se vyjádřil k jednomu závažnému problému. Udělal jsem to rád, článek obratem vyšel.

Redakce však změnila titulek tak, že ze mne, fyzika, udělala v očích kolegů fyziků blbce. Nejsem upejpavá slečinka – takovéto věci se v životě stávají. Přesto jsem napsal slušný dopis panu šéfredaktorovi (s kopií patřičnému redaktorovi), že mě to mrzí a aby si příště dali pozor. Nestál jsem jim ani za řádku.

Kinderstube v naší společnosti zřejmě chybí nejen v politice, ale i v tisku. Mezi oběma šéfredaktory je rozdíl nejméně třicet let: ten starší asi pravidla slušného chování dávno zapomněl, ten mladší se jim zřejmě nikdy nenaučil.

Mohl bych ve svých úvahách ještě dlouho pokračovat, obávám se však, že bych narazil u redaktorů a nudil čtenáře.

Recept, jak poměry změnit, jsem zatím nevymyslel.

Bohužel.

MfD, 15.5.2009

Autor je jaderný fyzikVíte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.