1.11.2020 | Svátek má Felix


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Komouše na vás!

S komunistickou morálkou mi poprvé bylo dáno se seznámit někdy začátkem sedmdesátých let, když nám soudružka učitelka v předdůchodovém věku, co zamlada hrdě nejspíš nosila modrou košili, vyprávěla o vzorném sovětském chlapci Pavkovi Morozovovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Liptovský 8.11.2019 22:24

No dobre... Rešpektujem pohľad na vojenskú prezenčnú (základnú) službu. Popravde povedané, ale mne sa nič lepšieho nemohlo stať - z dvanástich mesiacov jedenásť na stavbe (nikdy neskôr som toľko peňazí nemal, veď strava, oblečenie a ubytovanie zadarmo - hoci zväčša v stanoch... ), a keď som prišiel do civilu, do podniku, kde som mal umiestenku, šesťmesačný zácvik bol zbytočný - rovno ma po pár týždňoch nasadili na stavbu, vedel som viac, ako ich "odborníci"... Len peňazí som mal odrazu menej... Hm... "To jsou ty paradoxy"... Ale to len na okraj... Podstatnejšie je základná myšlienka - plná huba záujmov o veci verejné, ale základná povinnosť - podieľať sa na obrane štátu (spoločenstva), to nie... Hm... Len to príjemnejšie... Ale to je koniec našej civilizácie (viď starý Rím)...

F. Švec 8.11.2019 19:55

Není to tak jednobarevné, jak to píšete. Hodně věcí bylo tenkrát špatně, ale to nic nemění na tom, že dnes je tomu zrovna tak. a vojna?. Můj čtrnáctiletý syn mi závidí, že umím zacházet se zbraní a plynovou maskou. Jestli si myslíte, že už v budoucnu nemůže nastat situace, kdy by to mohl potřebovat, jděte na milion chlívků a podobné neolevičácké výlevy. Odtud dnes hrozí větší ohrožení demokracie, než před třiceti lety od komunistů. Ti se tenkrát tetelili blahem, že mohou v klidu předat moc a nebudou muset řešit věci, které byly mimo jejich možnosti. Ti dnešní ( mimo jiné nevolení) levičáci se jen tetelí, aby všem mohli ukázat, jak správně vládnout.

O. M. 10.11.2019 0:34

Pane Šveci, není nic jednoduššího, než že svého syna zacházet s puškou naučíte vy sám, i ta plynová maska se dá sehnat. Na to žádnou povinnou vojnu mít nemusí.

M. Malovec 8.11.2019 15:51

Mýlíte se, vojna nebyla zbytečná už jen proto, že nás naučila nemilovat zelené, bolševické mozky. Prostě nás naučila co je zločinný bolševický systém. Mnozí by zůstali pod vlivem zrůdné bolševické myšlenky naučené ve škole.

Z. Vydra 8.11.2019 14:02

Vážený pane Dřevojánku, popsal jste dost podrobně svých prvních třicet let života za éry komunismu. Řekl bych, že to byl dost typický život a myšlení střední třídy „pracující inteligence“ té doby. Na závěr vyjadřujete radost nad tím, že těch druhých třicet let jste mohl prožít v současném svobodném systému.

Dobrá. Období komunismu jste skončil jako znuděný úředník s platem nějakých 2,5 tis. Kč, Vaše znalosti z vysoké školy byly zastaralé, na úsporách jste měl zanedbatelnou částku. Jako většina „řadových občanů“, jste bydlel u rodičů, protože jako nekomunista jste, podle sdělení jiných pamětníků, neměl nárok na přidělení bytu, kterých byl tehdy nedostatek.

No a z této pozice jste vystartoval do třiceti let svobodného období svého života. Bylo to zřejmě úspěšné období, protože jinak byste neměl důvod k velké oslavě. Vaše jméno je mi neznámé, takže zřejmě nepatříte k té skupině dnešních miliardářů, jejichž způsob raketového úspěchu je většinou dost obecně znám. O to zajímavější by bylo zřejmě vylíčení Vašeho života po roce 1989. Ukázalo by to všem dnešním nespokojencům, ale zejména našim mladým, kteří v kapse taky moc peněz nemají a vlastní bydlení je pro ně také často nedosažitelné, jak se dnes, na rozdíl od předešlé komunistické éry, i takový, s prominutím, bezvýznamný občánek, může dobrat úspěchu hodného velkých oslav. Doufám, že takový Váš článek bude následovat, když máme to třicetileté výročí.

M. Prokop 8.11.2019 14:05

Je-li pro někoho vlastní bydlení nedosažitelné, zřejmě na to kaká a využívá "mama hotel". Družstevní výstavbu po večerech a weekendech na ně! :-P

Z. Vydra 8.11.2019 17:12

Jasně, pane Prokope, na co dnes nějaká družstevní výstavba a ještě svépomocí. Dneska má na takový byteček 60m2 v průměru za 3-5 mil. Kč nebo na nájem takového bytečku za 12-19 tis. Kč/měs. každý mladíček.

I. Novák 8.11.2019 13:39

Jé, to je krásné! Jezdí s tím autor aspoň po školách a sděluje své otřesné zážitky dnešním pionýrům a svazákům? Aby věděli jak si mají dnešní svobody vážit a měli, nás hloupé starce, o čem poučovat?

F. Navrátil 8.11.2019 13:08

Tak trochu mi to připomíná tvrzení majora Terazkyho: Za prvej republiky něbola svoboda. Keď někdo vykrikol "Něch žije Sovjecký zvas!", tak ho zatvorili. Těraz máme svobodu. Póžtě křičať "Něch žije sovjecky zvas!" a nik vás nězatvorí!

Š. Hašek 8.11.2019 19:02

Mně také.

V. Klepetko 8.11.2019 11:31

Ten text mi tak trochu připomíná jakýsi neúplný kumránský svitek, ze kterého editor navíc vymazal důležité pasáže. Takže to ve výsledku na mě (vrstevníka autora) působí jako taková nějaká agitka, vytvářejícího ten správný dnešní vzor "úředníka, kdysi dezorientovaného starým režimem".

A tento vzor je nám poněkud násilně propagandisticky vnucován. Asi jako "Vlasta Chramostová, morální vzor umělkyně - napravené konfidentky ", nebo"gen. Petr Pavel, vzor napraveného starorežimního vojáka".Obávám se, že takto nikoho z těch, o koho by mělo jít především, nepřesvědčíme...

Jinak je ten text v úplném pořádku, nic by mi nebránilo napsat k němu jednoduché ANO, jako třeba pan Vodvářka. Jenže mi v to textu něco zoufale chybí:

1/ Sebereflexe a lítost nad vlastní zabedněností: ta je pro jistotu omluvena na 200%...

2/ Alespoň krátká zmínka a tom, jak se vyvíjely osudy autora po plyšáku, těch 30 let života, které zúročil tím dnes publikovaným názorem.

3/ Reálný pohled na ty problémy, kterým dnes čelíme sytémově i jako lidi v kontextu znovuzískané svobody.

Takže, nikdy bych neřekl adresátům toho nešikovného autotorova apelu - "Komouše na vás!". To nemůže zabrat ani jako agitka... Rekl bych spíše - "Pojďme si o tom promluvit"...

M. Kosejk 8.11.2019 11:25

Bohajeho, když lidem položíte otázku: Je lepší to – nebo ono? Tak si logicky budou vybírat jen mezi dvěma extrémními variantami. Proto mi přijde uhozené z takového průzkumu něco vyvozovat.

Lepší by bylo položit lidem otázky: „Co na minulém režimu bylo podle vás dobré a co špatné?“ a „Co na současném režimu je dobré a co špatné?“ Protože svět fakt není a ani nikdy nebyl černobílý.

A nerozumím tomu, proč se tak pejorativně nahlíží na to, že lidi chtějí sociální jistoty. Co je na tom špatného? Vždyť je to přirozené. Málokdo je takový „dobrodruh“, že rád žije v nejistotě a risku.

Když kkupříkladu máte dítě, tak taky přece chcete vědět, že když vážně onemocní, tak že se mu dostane adekvátní lékařské péče (bez ohledu na vaše sociální postavení). A nikdo nechce, aby mu v takovém případě lékaři řekli: „Toto vaše komerční pojištění nehradí, smůla, že nemáte prachy na lepší pojistku“.

A jinak – dnes už se také některé věci smí říkat jen v soukromí (jako za komunistů).

Tedy pokud děláte někde řadového zaměstnance na páse číslo 124, tak vaše názory v podstatě ani nikoho nezajímají (a vedení firmy ani neví, že existujete). To si můžete říkat, co chcete - ale nikoho to nebude zajímat.

Avšak v případě, že děláte nějakou vedoucí funkci, nebo jste závislý na zakázkách od firem, kde sedí „lepší“ lidé, tak ten tlak na to, abyste byl politicky korektní, najednou vzroste. A klidně se může stát, že vás vyrazí či přestanete dostávat zakázky, protože se ve firmě začaly řešit vaše komenty na internetu.

K. Křivan 8.11.2019 11:11

My jsme měli v padesátých a šedesátých letech mnoho učitelů, kteři vystudovali ještě za 1.republiky. Prostě KVALITA ! Na gymplu dokonce profesora deskriptivy se Sorbonou !

J. Vavrochová 8.11.2019 14:10

Také mě takoví kantoři učili, tenkrát se škola jmenovala "Jedenáctiletá střední škola" a kupodivu, ač za bolševika, byla velmi kvalitní, pochopitelně se maturovalo i z matiky (nikdo na to neumřel;-)).

Ale musím přiznat, svým způsobem bylo opravdu lépe, byla jsem totiž mladá a zcela zdravá, to bylo skvělé a moc fajn!:-)

J. Kanioková 8.11.2019 17:28

R^R^R^

Š. Hašek 8.11.2019 19:01

R^R^R^

J. Skála 8.11.2019 10:59

Ne, že bych s Vámi nesouhlasil, ale trochu si vymýšlíte. V 70. létech už nikdo do školy v pionýrském šátku nechodil. Jo, v 50. létech ano, ale tehdy šlo o kejhák. Opravdu není potřeba si to pro zvýšení kontrastu přizpůsobovat. Ten kontrast je i tak dost velký.

K. Křivan 8.11.2019 11:17

Na pyjonyrský šátek se vázal skautský uzel. Vypadalo to moc hezky. ;-)

T. Kočí 8.11.2019 10:45

Dva vtipy pro odlehčení:Na radnici v Ostravě v listopadu napsáno:Nač několik vět, soudruzi, když stačí jedna :Jděte do pr..le!

Evropou opět obchází strašidlo komunismu (Semelová).

P. Lenc 8.11.2019 10:49

A že to je nějaké strašidlo...;-DR^

K. Křivan 8.11.2019 11:05

Proč ta závorka ? Semelová je strašidlo a komouška taky.

Š. Hašek 8.11.2019 19:07

Připomínám strašidlo Šabatovou. Mám určitý/mlhavý dojem, že jest celorepublikovou velitelkou boje proti komoušům.

Se Semelovou lze vyhrát. Je to celkem homogenní starokomunistka. Ale kope za ČR. Se Šabatovou je to horší, neb je to po všech stránkách zákeřná čů.... !

J. Kratochvíl 8.11.2019 10:40

30.výročí sametové revoluce se nápadně podobá 30.výročí osvobození Rudou armádou pouze s opačnými znaménky. Před 30 lety jsme cinkali klíči hlavně proti našemu celkovému zaostávání za vyspělým světem v příjmech a v infrastruktuře a v dalších směrech.

Výsledek po 30. letech? Zaostávání se nezměnilo, přibylo pouze celkové zadlužení a výprodej naší ekonomiky do zahraničních rukou a tím odchod námi vytvářeného bohatství do zahraničí. Posledních 30 let jsme žili z podstaty, co zde vytvořil minulý špatný režim.

K. Křivan 8.11.2019 10:46

Lepší je Škodovka v rukách VW, vyrábějící kvalitní a moderní auta, než česká Skodovka s jejím Favoritem.

Před půlstoletím v RVHP to bylo docela slušné autíčko na dojížděni na Sázavu.

V. Petr 8.11.2019 11:09

Favorit přišel na trh roku 1988! Před 50 lety začala výroba Škody 100/110, což byla překapotovaná Škoda 1000 MB z roku 1964!

K. Křivan 8.11.2019 11:20

Jo, máte recht.

T. Kočí 8.11.2019 10:47

A kdo vytvořil to zaostávání? Kratochvíle?

J. Kratochvíl 8.11.2019 11:54

A kdo sliboval, že to zaostávání do 5 let doženeme a po 30 letech se nic nezměnilo? V banánech jsme ten vyspělý svět již předehnali.

Zaostávání bylo způsobeno hlavně naší izolací od vyspělého světa, což se dnes nedá říci. Kolik generací se ještě bude vymlouvat na komunisty? Kočí?

A. Nový 8.11.2019 12:17

Jaké vymlouvání? Stále vy komouši vládnete i když v jiném kabátě a kurvíte na co sáhnete.

A. Nový 8.11.2019 12:19

O tom zadlužení bolševikem jsem vám už psal. Jak vidím, je to marné, marné, marné. Hňup jakovy zůstane komoušem (hňupem) do smrti.