21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když se spolky zakládaly…

O tom, jak je potřebná spolková činnost pro rozvoj společnosti, snad nikdo nepochybuje. Máme konec konců její velice silnou tradici z dob monarchie i z dob první republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bartovský 10.6.2021 11:12

Bohužel velké spoustě spolků, zasadila poslední ránu povinnost předávat seznamy členů na vnitro a podobné administrativní povinnosti. Lidi si řekli že jim tato administrativa a hlavně povinnost být jako člen evidován státem za to nestojí . U mého kamaráda v městěčku ve styředních čechách takhle málem skončil po 30ti letech hudební festival.

V. Braun 8.6.2021 12:43

Tak teď opravdu nevím, pod článkem jste p.Anderle s e po d a tady u příspěvku Andrle bez e :-)

Jinak děkuji za reakci, nebyl jsem si jist zda Člověka v tísni neřadíte do té černé skvrny neziskovek, protože jistě i Člověk v tísni má peníze z veřejných zdrojů. Osobně si myslím, že pokud už jsou některé spolky černou skvrnou tak je to třeba Fotbalový svaz, a teď nemluvím o vesnických klubech, nebo svého času to byly účelově založené "neziskovky" napojené na majitele hazardních her, než se změnil zákon o daních.

Spolkovou činnost osobně považuji za prospěšnou, ve vesnici odkud pocházím jsou to místní dobrovolní hasiči. Tady v Praze jsem se cca před rokem více zapojil do akcí Fotocentra a podobných je jistě více.

V. Braun 8.6.2021 12:34

Oprava, pan Anderle, omlouvám se za vynechání písmenka.

P. Andrle 8.6.2021 12:04

Samozřejmě, že bych Vás pochválil. Člověk v tísni dělá nuvěřitelné a značně prospěšné aktivity, dnes již mezinárodního charakteru. Leč já měl a mám na mysli něco zcela jiného. A k příspěvku pana Grundmanna: spolky zde nejsou a nikdy nebyly pouze k navazování společenských kontaktů. Internet mi moc nepomůže, když potřebuji pomoc.

V. Braun 8.6.2021 11:47

Kazdorocne přispívám třeba Člověku v tísni, jen nevím, zda by mne za to pan Andrle pochválil.

M. Grundmann 8.6.2021 9:47

Obávám se, že je této rozsáhlé spolkové činnosti pravděpodobně konec. V dnešní době už lidé nepotřebují spolky ke společenským kontaktům a jejich funkce byly nahrazeny různými internetovými aplikacemi. Mnoha místům a strukturám určeným dříve ke společenským kontaktům je dnes konec.