Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Když nebát se je laciné

diskuse (46)

Nedělejme z covidových demonstrantů hříšného kozla. Ale co když si o to sami říkají?

Jestli se u nás na něčem shodne většina, tak na tom, že 17. listopad ztělesňuje boj za svobodu. Možná méně lidí se shodne na tom, že k němu patří i starost o práva a svobody za pandemie a karantén. Ale šermovat 17. listopadu hesly „komunistickou totalitu nahradila totalita covidová“? To už vypovídá o čemsi specifickém.

Po dvou letech jsme si užili 17. listopad. Mnozí si připomněli demonstraci, kterou ztloukla komunistická policie (1989). Jiní i studenty popravené i odvlečené gestapem (1939). Loni to nešlo právě kvůli karanténě. Letos jako by si to lidé chtěli vynahradit.

Že se v den spjatý se svobodou demonstruje za leccos, je normální. Normální je i to, že do „lecčeho“ patří i téma covidu a karantén. Je aktuální a důležité. Ústavní právníci (například Kysela či Wintr) připomínají, že omezení pohybu lze nařídit jen podle zákona. Před růstem napětí ve společnosti varuje i jihočeský hejtman Kuba, profesí lékař a muž, který se činil při výstavbě očkovacích center. Leč zvláštně to vzali nekonformisté demonstrující v Praze na Staroměstském náměstí. A také stát i samospráva tím, jak se k tomu staví.

Úřady nezakročí a prý je to totalita

Pro osvěžení pár bodů z médií, zejména webu iDnes.

Předsedkyně Trikolóry Zuzana Zahradníková Majerová řekla, že demonstrace jí připomíná rok 1989. „Jen komunistickou totalitu nahradila totalita covidová,“ uvedla. „Pojďme se nebát!“ vyzvala. Předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert, majitel restaurace Šeberák, účastníky demonstrace přivítal: „Je úžasné vidět plný Staromák lidí, kteří nemají roušky a nebojí se.“

Policisté opakovaně vyzývali účastníky, aby dodržovali platná protiepidemická opatření. Rozpustit shromáždění bylo v kompetenci pracovníka magistrátu, který byl na místě. Jak ale uvedla policie na svém Twitteru: „V tomto konkrétním případě tento pracovník neshledal důvod k rozpuštění shromáždění.“ Pražský primátor Hřib dodal: „Dle sdělení úředníků zákon neumožňuje rozpustit shromáždění kvůli nedodržování vládních covid opatření. Šlo by to rozpustit, kdyby tam třeba začali hajlovat nebo kdyby se dopouštěli násilí.“

Co si má o tom pomyslet člověk, který ctí pravidla, je zastáncem očkování, ale z covidových nekonformistů jako takových nedělá zločince? Člověk, který se snaží chápat lidi neužívající jen brýle hygieny a sterility? Člověk, jako je třeba komentátorka listu Die Welt? „Nikdy bych se nenadála, že můj stát dokáže být tak nemilosrdný,“ napsala Kristina Schröderová. „Všichni mluví o zostřených opatřeních. Ale utrpení, jež přinesou, skoro nikomu nevadí: děti propasou neopakovatelné okamžiky, senioři umírají v osamění. ‚Je holt pandemie,‘ řeknou ti přísní.“

Takový pohled zdůrazňuje empatii a autor těchto řádek s ním souzní. A byť ho občas rozčílí právníci plošně torpédující protiepidemické kroky (jako by podle hesla Fiat iustitia, et pereat mundus, Budiž spravedlnost, i kdyby měl zhynout svět), souzní s těmi, kteří volají po souladu s ústavou a trvají na tom, že omezit svobody lze jen podle zákona – ať už o nouzovém stavu, či protipandemického.

Ale i takový člověk si při pohledu na činy a slova ze Staroměstského náměstí pomyslí asi toto. Neskutečné. Uspořádají demonstraci a kašlou na protiepidemická pravidla. Úřady to nechají proběhnout, aniž by zasáhly, a oni ještě mají tu drzost se připodobňovat k demonstraci, kterou brutálně zmlátila komunistická policie. Že prý covidová totalita nahradila tu komunistickou. To je fakt chucpe.

Jurodiví a ti ostatní

Na první pohled to může působit, že jde o hrstku jurodivých. Jako když média v Německu vyfotí na covidové demonstraci pár holohlavců a pak tu akci onálepkují jako extremistickou (nedodají, že víc než holohlavci byly v reálu vidět duhové vlajky LGBT). Je věru těžké říci, v jak velké části společnosti tyto postoje rezonují. Vládní kroky typu rakouského lockdownu pro neočkované je posilují. Ostatně právě před tím varoval jihočeský hejtman Kuba.

Názor jako takový covidovým nekonformistům nikdo brát nemůže. Ale až se budete ptát, proč právě u nás sílí šíření nákazy násobně více než v Německu (proporčně k počtu obyvatel), část odpovědi najdete v tom, co a jak se dělo ve středu na Staroměstském náměstí.

Za prvé v tom, co tito lidé říkají a jak se chovají. I v tom, jak úspěšně se dokážou viktimizovat, stavět se do role oběti. Podobně jako si v USA nárokovali roli oběti lidé z BLM, kteří rabovali domy, si nárokují status oběti i mnozí anticovidáři porušující pravidla.

Za druhé v tom, s jakou bezmocí a odevzdaností se k tomu staví přítomní policisté, hygienici, magistrátní úředníci i primátor Hřib.

Zde opravdu nikomu nic nehrozí, až na šíření nákazy. Zde policie nepoužije vodní děla jako ta dánská (že by tam byla totalita?), jak informuje BBC. Vyzývá-li někdo „Pojďme se nebát!“, lze mu odpovědět snadno: nebát se v těchto poměrech je dost laciné.

LN, 19.11.2021

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

ČTK
22. 7. 2024

Tenistky Linda Nosková, Kateřina Siniaková, Dominika Šalková a Laura Samson postoupily na turnaji...

kurl Lenka Kuřilová, lyst Tereza Lysá
22. 7. 2024

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Robert Schuster
22. 7. 2024

Po nedělním oznámení prezidenta Joea Bidena, že se stahuje z probíhající volební kampaně a nebude...

Martin Zvěřina
22. 7. 2024

V posledních letech sledujeme snahu – jak ministerstva spravedlnosti, tak poslanců – zjednodušit...

Matěj Kučera
22. 7. 2024

Páteční celosvětový výpadek IT systémů způsobený aktualizací bezpečnostního softwaru firmy...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz