29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím, proč mám být najednou pionýr, když ještě včera jsem byl vlče, nadále s šátkem na krku, leč již jiné barvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 8.11.2019 11:16

Na vojnu jsem šel velmi nerad, stejně jako miliony dalších, ale šli jsme tam, protože jsme neměli žádnou protekci a lhát a simulovat se nám Eklovalo. Šli jsme tam i za podobné Vychcánky jako je Fiala. Mezi dnešními Havloidy je těch podvraťáků s vymodlenou, či vysimulovanou Modrou knížkou dostatek.Rv Mimochodem, Fialu jsem měl rád, než se mi po přečtení rozhovoru s ním ZprotivilRv. Toš tak...

M. Kosejk 8.11.2019 11:11

Abych řekl pravdu, tak smyslu tohoto článku nerozumím. Nevím, proč byl napsán. A nerozumím ani jeho logice.

Třeba já se o „modrou“ snažil i po převratu (bohužel marně). Prostě jsem si nedokázal představit, že bych na tak dlouho přišel o osobní svobodu a byl donucen na slovo poslouchat nějaké vojenské gumy. A před rokem 1989 bych se o tu modrou snažil ještě daleko víc. Proto by mne nikdy ani na okamžik nenapadlo, abych se přihlásil do profesionální armády.

Rozumím tomu, že existují lidé, kteří to mají jinak – a jsou ochotní předat svůj život do rukou nadřízených šarží – a z rozkazu zabíjet kdekoliv a kdykoliv. Já k nim ale nepatřím. A co se týká hudebníků z Mňága a Žďorp, tak nevyžaduji, aby měli stejné politické názory jako já. A využití P. Fialy v tomto článku mi přijde jen jako takový ne moc chytrý oslí můstek.

A ještě dodám, že on tam v tom songu zpívá:

„Nic mi není, přitom melu z posledního, těžko říct o tom něco konkrétního. Stejná slova kolem, stejný tváře a každej sám sobě jsme lhářem a já už zase zkouším se prokopat ven.“ – myslím, že to dnešní dobu vystihuje dost dobře.

M. Moravcová 8.11.2019 11:01

95% kluků na tu vojnu šlo, prostě muselo. A měli rodiny, děti. Mnozí na té vojně zahynuli. Taková byla doba a my jsme v ní žili, aniž bychom si to mohli zvolit nebo vybrat. Podvodníci zůstali podvodníky po celý život. Teď to jen dávají na odiv jako klad, popřípadě disidenství. Ale byl to normální podvod a vychcanost. Nic obdivuhodného a nic k chlubení.

M. Moravcová 8.11.2019 10:57

Zrovna ten Telička se vám povedl. Ten už těch kabátů odnosil několik. Od rudého komunistického až po ten Babišovský. Teď už si nechal střihnout míru na nový. Takový vychcaný zmetek.

P. Lenc 8.11.2019 10:55

R^

M. Moravcová 8.11.2019 10:50

místo vojny psychofarmaka, místo smysluplné práce fet - výsledek je ověřitelný

J. Anděl 8.11.2019 10:43

Různé žánry mají různé texty a samozřejmě různé konzumenty. Už neexistuje jedno měřítko kvality. Co považuje moderátor za to nejlepší, nemusíte za nejlepší považovat vy. "To nejlepší z české hudby" už není objektivní hodnota.

Ona to tedy nikdy nebyla skutečně objektivní hodnota, ale byla doba, kdy byla za objektivní vydávána.

To podle mě nutně neznamená, že neexistují dneska v ČR textaři, kteří píší texty, které by se vám líbily. A stejně tak existují lidé, kteří budou z představy jízdy malotraktorem u vytržení.

Poslední poznámka: svět nemá povinnost plnit konkrétní představy kvality. Na umění (módu atd.) obzvlášť není spoleh (na rozdíl třeba od truhlářů). Vkus a styly se pořád mění.

J. Anděl 8.11.2019 10:35

Ještě ke svému příspěvku výše: samozřejmě ono "je to na vás" je hodně relativní. Záleží taky, co je člověk ochotný tomu boji obětovat.

J. Mach 8.11.2019 10:31

Pominu otázku modré knížky jako takové. Je-li tento dokument majiteli k užitku či ne, ponechám na jiných. Rád bych ale zmínil jiné téma v článku dotknuté: texty dnešních "hitů a fláků" populárních kapel jsou fakt naprostá špice! Slyšíte-li z rádia moderátora informujícího vás, že právě hrají "to nejlepší z český hudby" a z reproduktoru se ozve klenot typu "letí vrány vzduchem, v zemi se narodil krtek, jedu za tebou malotraktorem drrrrrn drrrrn, za oknem se pasou krávy a dělá si každá co chce", vtírá se mi myšlenka, že pokud tohle je fakt to nejlepší z český muziky, pak se osejpám zarděnkama. To jsme na tom teda v tomhle ranku opravdu bídně. Bohužel ti opravdoví textaři, kteří si toto označení zaslouží, nám nějak stárnou a mizí. A lepší to asi díky "moderním trndům" nebude.

J. Anděl 8.11.2019 10:20

Ale jistě, že "mohl". O tom vůbec nepíšu.

Píšu o tom, že záleží, koho člověk považuje za nepřítele. Když za nepřítele považujete socialistickou armádu, pak s ní bojujete. Třeba blázincem, nebo vdechováním kakaa. Nebo jinak. Když máte priority jinak, třeba tak, že i v tom pekle se dá naučit něco užitečného a je dobré to podstoupit, no tak jdete, naučíte se a uložíte si do krabičky se štítkem. Je to na vás.

P. Grigar 8.11.2019 10:19

..lepší ani horší..

P. Grigar 8.11.2019 10:19

.. nikoliv, nebylo to lepší ano horší, prostě jenom volba ze dvou špatných možností. Modrá knížka, získaná tzv. na hlavu, držitele omezovala více, než si dokážete představit.. řidičský průkaz, zaměstnání, a.j. Máte-li osobní zkušenost, podělte se.

J. Anděl 8.11.2019 10:18

V umění asi není vždycky text písničky zpověď přesných názorů a politických postojů autora a hodnotit podle textu písničky postoje člověka je divné.

Milionchvilkařům nerozumím a neřeším je. Ale vidím, že mají jiného nepřítele, než pan Macků, a jinou představu o formě boje. Pan Macků v dětství bojoval s třídním nepřítelem a imperialismem, v normalizaci lidé bojovali po svém s hydrou. Článek je podle mě o tom, že pan Macků specifikuje, že vidí jiného nepřítele, než pan Fiala. Well, na to mají oba nárok.

Já nejsem vůbec zastánce jakéhokoliv bojování. Odlišuji sebeobranu. A hlavně už jsem alergický na bojování jako politický program.

Úplně nejvtipnější je boj za světový mír. Boj proti násilí. My z vás to násilí prostě vymlátíme, i kdybyste při tom měli vypustit duši.......

Za nejtrapnější politický slogan považuji "Budeme bojovat za/proti...". Podstatný je ten nedokonavý tvar.

Chci výsledky, nikoliv příslib bojování. To je asi tak blbý, jako když řekneš "zkusím to udělat". Mistr většinou řekne "nic nezkoušej, prostě jdi a udělej to".

A u věcí, jako je alkoholismus, klimatické změny, násilí na ženách atd., žádný takový konečný cíl politik během svého volebního období nemůže zrealizovat. Neodstraní alkoholismus, nezastaví klimatické změny, nezabrání násilí na ženách. Co znamená: budeme bojovat proti ohrožení demokracie? Jsou to jen kecy, za kterými se může ukrývat naprosto cokoliv. Od tisku letáčků, přes chození k volbám až k pouličním popravám.

Měli by dávat konkrétnější sliby a se sliby neustávajícího boje ať jdou do zadele. Ale to už jsem asi hodně odbočil :-).

P. Grigar 8.11.2019 10:14

.. a víte, že nejsem překvapen?

P. Grigar 8.11.2019 10:12

.. což o to, United States Armed Forces vedl do bojů druhé světové války nejvyšší velitel na invalidním vozíku. A jak to dopadlo..

M. Krutý 8.11.2019 10:09

autor nemá rád Petra Fialu a zdá se mu, že bylo lepší zabít 2 roky života buzerací, přijít o možnost normálně pracovat a žít v nejlepším a nejproduktivnějším věku. Já to vidím jinak, ale nebudu o tom psát dlouhý text.

P. Grigar 8.11.2019 10:04

.. i v rámci oné věhlasné vojenské služby v ČSLA se mohl člověk naučit spoustu užitečných věcí, měl-li zájem. A uložit si je do krabičky se štítkem "možná se bude hodit".

P. Grigar 8.11.2019 10:01

..jo, říkám tomu logika žulové kostky.

P. Grigar 8.11.2019 9:59

.. autorovi prostě ta cena za modrou knížku připadala příliš vysoká. Nebyl sám, kdo se nechtěl dobrovolně stát kriplem nebo blbem, viz. odstavec 4 a 5 textu.

P. Dvořák 8.11.2019 9:54

Znáte to: Kdo nemá rád akvarijní rybičky, je homosexuál.

P. Grigar 8.11.2019 9:53

..ať koukám jak koukám, Švorcovou v článku nikde nevidím. Nebo snad máte "jiné zdroje"?

P. Grigar 8.11.2019 9:50

..mě je ANO ukradené stejně jako i jiné strany. ovšem vaše "malá galerie těch, kteří svou loyalitu nepotvrdili", je pro mě spíše přehlídkou těch, kteří bez výčitek svědomí použili Babišův výtah na cestě nahoru, potom vystoupili bez poděkování a ještě si odplivli..

B. Rameš 8.11.2019 9:47

OK, autor nemá rád Fialu, ale Švorcovou. Každý podle svého gusta, ale proč to publikovat tady?

V. Klepetko 8.11.2019 9:19

Ano, ten pohled autora je zvláštní, souhlasím. Tak mě ale napadá... Některé věci by se vůbec nedaly obhájit, kdyby to neumožnila nešikovná kritika! Pan Macků sugestivně postavil vedle sebe text písně (I s tím slovem "zrada" ) do kontextu snah o modrou knížku za marazmu někdy kolem roku 1985...Načež si osvícený čtenář v duchu říká - vždyť ten muzikant drze slibuje zradu "socialistickému zřízení", a ta slova o lžích sobě jsou jen revoltou proti všeobecnému pokrytectví doby!

Jenže Petr Fiala vymyslel ten song Made in Valmez v roce 1991! To chtěl zradit Václava Havla, nebo co? :-) Je to zvláštní. Celkem to rezonuje (a v tom má autor nechtenou pravdu) s tím zvlaštním miliónchvilkařem a jeho poslední uměleckou prezentací, nad kterou se všichni baví, ale která je spíše zmatená a trochu jako ta Fialova duha :-)

L. Zach 8.11.2019 9:17

:-)

Mám zde na Psu svůj - léty prověřený - žebříček autorů, jejichž text si někdy (ze studijních důvodů) se zaujetím přečtu. A pokud tihle by snad měli být zástupci oné "většinové společnosti" - jak píše autor dnešní stati - hrdě se hlásím k Petru Fialovi jako další cvok.

https://www.google.cz/search?q=site%3Aneviditelnypes.lidovky.cz+%22Zden%C4%9Bk+Hol%C3%A1sek%22

https://www.google.cz/search?q=site%3Aneviditelnypes.lidovky.cz+%22Vaclav+Vlk+st.%22

https://www.google.cz/search?q=site%3Aneviditelnypes.lidovky.cz+%22Petr+%C5%A0t%C4%9Bp%C3%A1nek%22

P. Grigar 8.11.2019 9:12

.. proti autorovu sdělení už/nejen v nadpisu článku nemám zásadních námitek. V těch dobách byly snad jedinou možností získání modré knížky opakovaná demonstrativní sebevražda nebo depresivní stavy, spojené s pobyty v psychiatrické léčebně.

Mám příběh, podobný Fialovu, kamarád z naší tehdejší party 70-80.let, k "modré" mu nepomohl mu ani otec - komunistický funkcionář a tak vsadil na obojí, opakované sebevraždy i deprese. Dnes je novinářem, specializujícím se na bezpečnostní otázky(paradox?). Nedávno jsem četl jeho životopis, připomenul si mládí léta bouřlivá a hlavně se hodně nasmál, ponejvíce tomu, co jsme zažili a co se do oficiálního životopisu "jaksi nevešlo"(opět paradox?). Sami sobě nelžou jenom umělci.

L. Zach 8.11.2019 8:59

... dokončení

Též pamatuji socialismus s jeho tehdejší rétorikou. Srovnejme s výrazivem předsedy sněmovny Parlamentu ČR (ANO) - to je ten chlapík, co vyskočil ve sněmovně na řečnický pultík a hrál na kytaru - to je evidentně také "kvalitní a spolehlivý kádr" - "Stojíme za Babišem jako jeden muž". Aha... ## https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/95877/stojime-za-babisem-jako-jeden-muz-nikdo-jiny-by-to-neunesl-demonstrace-jsou-ted-sexy-rika-sef-snemovny.html

Malá galerie těch, kteří svou loyalitu ke Guruovi nepotvrdili (že známějších chybí Telička) ... https://m.facebook.com/BojkotBabise/posts/1347728438701362

L. Zach 8.11.2019 8:58

Někdy stačí jen pozorně vnímat detaily v textu a pozorný čtenář "už ví": "hnědomundůrník MM" # "především přičiněním jiných" # "se zmítající bárky nazvané Milión chvilek pro demokracii" # cituje z rozhovoru z Fialou patrně části, které ho trochu rozdráždili "...bandu chudáků z pseudostrany ANO, kteří jsou pro mě úplně stejní zoufalci, jako tenkrát byli řadoví komouši.“

Fiala je umělec a jeho věty beru z tohoto úhlu pohledu - pro expresivní výrazivo nejde daleko. Pro mne je podstatný obsah sdělení, nikoliv jeho autor. Jeho výše citovanou větu bych tedy osobně formuloval nějak takto: "Hnutí ANO není politickou stranou. Není ani hnutím. Podobá se nápadně sektě - velí Guru, který je téměř nedotknutelný. Odbornost či schopnost trvat na svém - od Gurua odlišném - názoru se necení. Cení se bezvýhradná a bezpodmínečná loyalita." Jeden příklad za všechny - 13 denní ministryně spravedlnosti (!) - Ing. Mgr. Taťána Malá (Ing. - 2005 opsaná práce na Mendelově univerzitě v Brně - téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků # 2011 - Mgr. opsaná práce na právnické fakultě soukromé Panevropské vysoké školy v Bratislavě # 3,5 roku "vykonávaná" povinná koncipientská praxe v Dolním Kuníně na Slovensku - 300 km od místa bydliště). Nevěřím, že příčetný předseda vlády, který chce vybudovat kvalitní a odborně zdatný tým, může jmenovat takového kandidáta na místo ministra - i kdyby šlo třeba o ministra životního prostředí, natož pak spravedlnosti. ## https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ta%C5%A5%C3%A1na_Mal%C3%A1

J. Anděl 8.11.2019 8:07

Nepřítele si buď definujeme sami, svým svědomím či tzv. zdravým rozumem, nebo prostě v sebezáchovné reakci. Nebo ho určí autorita. Vláda, velení v armádě, celebrita (Greta), elity, vedení Strany (strany)...

Mezi osobním a vnějším pohledem nemusí být soulad. Kdo je oficiálním nepřítelem ČR dnes? Kryje se to beze zbytku s vaším pohledem?

Ještě rozlišit, jestli ho určuje prezident, vláda, velení armády... Taky jak komu.

J. Anděl 8.11.2019 7:56

No jo. A co když je nepřítel socialistická vláda se svým pověstným věhlasem vojenské služby?